LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 24 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit ZaUtrdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Morgen namiddag, ecne plegtige zitting officier van justitie, LEYBEN, 23 November, ten 2j ure, zal de arrondissements-reglbank albier bondenter installatie van den nieuw benoemden mr. F. Pont. Uit een nader verslag omtrent den oogst in Zuidholland blijkt bet, dat de tarwe over het algemeen van goede hoedanigheidmaar de opbrengst middelmatig is, namelijk 15 tot 30 mud per bunder. De rogge is uitmuntend geslaagd en bragt 25 tot 45 mud per bunder op. De wintergarst was van goede hoedanigheid en bragt 50 tot 70 mud per bunder. De erwten en boonen hebben slechts een middelmatig gewas opgeleverd. De aardappelen hebben, over liet algemeen genomen, een zeer goed beschot opgeleverd. De bekende ziekte riglte wel is waar op enkele plaatsen cenige verwoestingen aan, maar de aanvankelijke vrees in dal opzigt is door de uitkomst be schaamd. De opbrengst was van 120 tot 200 mud per bunder. Ook in het verslag omtrent den oogst in Noordbrabant wordt gezegd dat dc opbrengst der aardappelen aldaar buitengewoon groot is geweest. In de polders rooide men zelfs op sommige plaatsen 400 mud van bet bunder. Gemiddeld schat men den oogst op 230 lol 240 mud. In dc omstreken van Zevenbergen rekent men echter op 1G0 tot 180 mud. Door het Amslerdamsche schaakgenootschap zijn pogingen gedaan om den vermaarden Amerikaanschen schaakspeler Morphy, die zich thans nog in Parijs ophoudt, tot een bezoek te Amsterdam te bewegen. Naar wij vernemen mag men dc hoop koesterendat hij voor zijne terugreis naar Amerika die stad zal bezoeken. Ilbl Zaturdag morgen zijn te Hoorn een aantal visschers uil Vollenhoven en andere plaatsen aangekomen, die, naar hunne opgave, 60,000 stuks schelvisch en andere visch aanvoerden. Eenige hunner zijn met hunne vaar tuigen naar Amsterdam vertrokken. In den nacht van Zaturdag op Zondag is de meêstoof, staande tusschen den Oudenmolen, gemeente Fijnaart, en den Stadschendijk van Willemstad door een feilen brand bijna geheel in de asch gelegd. De hierdoor geleden schade wordt geschat op ƒ10,000. Op den IS11™ dezer is de buitengewone zitting der Luxemburgsche stenden door Z. K. II. prins Hendrik geopend. In de rede, bij die gele genheid door den prins uilgesproken, heeft Z. K. II. gewezen op den gere- gelden gang der openbare diensten op den voorspoedwelken het land geniet. De regering was voornemens aan de wetgeving voorstellen te onder werpen strekkende lot aanleg en uitbreiding van spoorwegen en lot op- rigling eencr spaarkas. De zinsneden der troonrede, welke een staatkundig karakter hebben, betreffen dc redenen, welke den koninggroothertog heb ben geleid tot de weigering, om de stenden verleden jaar in cene buiten gewone zitting bijeen te roepen. Daarbij wordt bepaaldelijk verklaarddat dc regering niet zal afwijken van de beginselen sedert de afschaffing der staatsregeling van 1848 aangenomen. In de memorie van beantwoording op de bedenkingen der afdeelingen van de tweede kamer op hoofdstuk VIII (Marine), heeft de minister van marine zich verdedigd tegen het denkbeeld, alsof aan de uitgaven voor dc uitbreiding van het materieel der zeemagt het karakter van buitenge wone, stilzwijgend en ongemerkt, zoude zijn ontnomen, en doen opmer ken, dat hij zich nu weder, even als vroeger, tegen de hoogere opvoering van het eindcijfer heeft verzet. Ten aanzien van de deugdelijkheid der nieuw gebouwde schepen, meent Z. Exc.dat men zich dient te beroepen op officiële rapporten, en dat, ten blijke, hoe ongegrond soms de loopende geruchten deswegens kunnen worden geacht, kan dienen, dat zoowel de Medusa, als de Prinses Amelia, cene voldoende stabiliteit hebben beko men, en de batterijen voeren en kunnen voeren, voor welke zij bestemd zijn. De bevelhebber van het oefenings-eskaderdat naar de Middellandsche zee is vertrokken, heeft het volgende gemeld: Met genoegen kan ik rap porteren dat al de schepen eene 9 mijlsvaart vloot gehouden hebbenen hoewel het mij voor als nog niet doenlijk is, iu bijzondere vergelijkende beschouwingen te treden omtrent de eigenschappen der verschillende bodems, zoo vermeen ik nogtans met eenigen grond te mogen aannemen, dat de Evertsen als zeil- zoowel als stoomschip superieur aan de JVassenaer is, en dat de Vice-Admiraal Koopman, vooral als zeilschip, de voorkeur ver dient boven de Citadel van Antwerpen. De machines der schepen hebben op dezen togt goed gewerkt. Die van de Evertsen hebbenna de kleine wijzigingen aan dezelve loegebragtveel betere resultaten gegeven dan vroeger. Op de vraag, in het voorloopig verslag voorkomende, naar het standpuntdat de minister met opzigt tot het getalde soort en het char ter onzer oorlogschepen hoopt te bereiken, geeft Z. Exc. het volgende ant woord: Voor het tegenwoordige is het voornemen, te blijven bouwen fre gatten als de Evertsen, maar met eenige meerdere stoomkracht; korvetten als de Vice-Admiraal Koopman, maar met eenige meerdere stoomkracht; te beproeven, sloomllotille-vaarluigen als de Hector en Puihaan, zoowel voor de dienst in Indië, als voor de verdediging der zeegaten en rivieren bier te lande te bouwen en daarna te beslissen, of meerdere bodems van die charter zullen aangebouwd worden, dan wel of men zal voortgaan, de vloot met schepen als de Vesuvius uit te breidenverder verdedigings-vaartuigen of verbeterde zeilkannonneerboolen als de Pro Patria, mits deze blijkt goed te zijn. Omtrent dit alles durft men vertrouwen, dat het volgende jaar gelegenheid tot het opdoen van de noodige ondervinding zal geven. Uit het antwoord van den minister van koloniën op dc bedenkingen tegen hoofdst. IX, blijkt, dat bij dc regering dc meer stellige bevestiging ontvangen is van de gegrondheid van het vertrouwen, door haar gekoes terd, dat de Britsche regering niet voornemens is gevolg te geven aan de aanbiedingen van sir James Brooke, betreffende Sera wak. De regering vleit zich, dat ook de kamer deze mcdedceling met genoegen zal ontvan gen. De vestiging toch eener Britsche nederzetting, palende aan de aloude Nederlandsche bezittingen van Sambas, Sangou en Sintang, zou soortgelijke botsingen en verwikkelingen kunnen doen ontstaan als waarvan de beide bevriende mogendheden door hel verdrag van 1824 alle aanleiding hebben willen voorkomen. De commissie, die met het aanbieden van een plan tot oprigling van een invaliden-huis voor krijgslieden uit het Nederl.-Indisch leger is belast geweest, heeft onlangs haar verslag uitgebragt. De minister vreest, dat de verwezenlijking der daarbij gedane voorstellen te groote kosten, zoo voor eerste oprigling als voor jaarlijksch onderhoud, zouden na zich slepen, en zon dus wenschen het eventueel op te riglen invaliden-huis te doen slrekkeu lot de verpleging van enkel verminkten of hoogbejaarde krijgslieden. Nopens het denkbeeld oui het getal der jaarüjksche veilin gen van gouveriiementsqiroducjeiivooral van koffij, te vermeerderen, is dc minister nog niet lot de overtuiging gekomen dat dit in 's lands belang wënschelijk is. In hel antwoord op de bedenkingen legen hoofst. VI heeft de minister van hervormde en andere eerediensten, de vraag of de reserves, onder welke bij kon. besluit van 23 Maart 1852 het algemeen reglement voor de herv. kerk is goedgekeurd, nog als van kracht moeten beschouwd worden, be vestigend beantwoord. De bezwaren, uit den boezem van het hervormd kerkgenootschap gerezen tegen de zoogenoemde reserves in de eerste oogen- hlikken na hare bekendwordinghebben langzamerhand plaats gemaakt voor een beter inzigt in hare wezenlijke strekking. Alleen tegen dc tweede worden nog van tijd lot lijd stemmen vernomen, maar de wcnscli, dat dc regering alle toezigt op het beheer der kerkelijke fondsen en goederen zal laten varenwordt door zeer velendie met de belangen van onderscheidene kerkgemeenten en met den gang van kerkelijke adminislratiën bekend zijn, beschouwd als een wenseh waarvan de vervulling leiden zou tot verwarring en misbruik. De regering is van dit laatste gevoelen en acht zich lot de handhaving van dit toezigt geroepen, door de verpligtingen welke het zesde hoofdstuk der grondwet haar heeft opgelegd. Tot hiertoe is nog nimmer door ecnig kerkbestuur, noch door eenige belanghebbende gemeente, eenig beklag of eenig verzoek lot oplieffiing van het collatieregt bij dc regering ingekomen. 's GRAVENHAGE 23 November. Z. M. heeft aan den heer W. Iloelofs, kunstschilder te Brussel, ver gunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Gisteren middag had er hij Z. K. II. den prins van Oranje een groot diner plaats, dat door Z. M. den koning, Z. K. II. prins Frederik eu verscheidene hoofdofficieren werd bijgewoond. Uit Parijs is alhier het bcrigt ontvangen, dal mevrouw Lightenvelt, echtgenoot van den Ned. gezant in Frankrijk, aldaar is overleden. De minister van fmantiën zal aansl. Donderdag geen gehoor verleenen. Zaturdag 11. is de persoon van van Hasselt, zich noemende zaakwaar nemer, gevangen genomen als beschuldigd van opligling en misbruik van vertrouwen. Genoemde persoon heeft vroeger voor een dergelijk misdrijf te Botterdam leregt geslaan. De arrond.-reglbank alhier heeft den opzigter in de fabriek van de lib. Enlhoven en C°.schuldig verklaard aan diefstal van koper uil die fabriek, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden. Alle schepen ja zelfs de kleinste schuiten op de Bierkade alhier wa ren heden versierd, bij gelegenheid van hel SOjarige jubilé, dat de 74jarige T. van Herwaarden heden viert als geadmitteerd beurtschipper, thans van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1