LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Ztiiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSC11E BERIGTEN. LEYDEN20 November. Den 17Jcn dezer werd in de slads-gehoorzaalonder liet voorzitterschap van den heer II. Zaalberg, eene openbare vergadering gehouden van het Leydsche departement der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijver heid, ten einde aan onzen stadgenoot, den heer H. Noorlveen, handelende onder de firma van Noortveen en O. de zilveren medaille uit le reiken hem op de algemeene vergadering der maatschappij toegekend voor de door ji hem ingezonden uitmuntende proeven van in zijne fabriek bereid Berlijnsch blaauw. De hooggel. lieer prof. A. II. van der Boon Mesch hield voor een zeer talrijk gehoor bij deze gelegenheid en naar aanleiding van deze be- krooning eene redevoering over het Cyan en zijne verbindingendie door vele proeven werd opgehelderden waaruit bleekhoezeer de latere schei kunde ook betreffende dit onderwerp is vooruitgegaan en welke vermo gende diensten de wetenschap ook daardoor aan de nijverheid heeft bewezen. Daarna werd door z. h. gel. medegedeeld, dat de commissie der laatst gehotidciie tentoonstelling van nijverheid te Middelburg verzocht heeft, om als een blijk van goedkeuring aan de Leydsche inzenders de heeren J. C. Zaalberg en Zoon, Jan Zuurdeeg en Zoon, J. Sehellcma Jz. en J. van den Berg een diploma uit le reiken voor de door hen ingezonden voorwerpen. De beide alhier gevestigde rederijkerskamers zullen op Donderdag aanst. bijeenkomsten houden. De kamer Tollens geeft in het openbaar eene soiree déclamaloire, waarvan de opbrengst bestemd is lot eene bijdrage voor de oprigting van het gedenkteeken voor den volksdichter Tollens, te Rijswijk. De kamer Vondel zal, in navolging van andere rederijkerskamers hier te lande, in eene vergadering, waartoe builen de leden en donateurs ook dames toegang zullen hebben, eene hulde brengen aan de nagedachtenis van den or.sterfelijken Vondel. Van den gewijzigden Gysbrccht van Acmstel en Vondels roem, bij die gelegenheid door de kamer voor te dragen, zijn tekstboekjes uitgegeven door de hh. de Breuk en Smits alhier. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 8G lot 117 personen. In ecnige bij het departement van finantiën ingekomen adressen is teruggave van regt van successie gevraagdeenig en alleen op grond van een door sommige dagbladen medegedeeld berigt, dat vrijstelling van die belasting zou zijn verleend voor legaten aan kerken of geestelijken bespro ken onder den last van het lezen van zielmissen of het verriglen van andere kerkelijke plegtigheden. Ten einde de belanghebbenden verder de kosten en moeite van dergelijke adressen te besparen, zijn wij in staat ge steld mede le deelen dat geenc vrijstelling van dien aard vrijstelling welke trouwens met de wel in strijd zou zijn geweest is verleend ge worden, en dal het bedoelde berigt geheel onjuist is. Staats-C In eene gemeente van Zuidholland werd voor de openbare school een hulponderwijzer gevraagd, op een tractement van 300 'sjaars. Er heb- I ben zich twee sollicitantenvan welke de een 51 jaren en de ander 37 jaren oud isopgedaanbeide bezitters van den tweeden rangdie nu we der tot het vak van onderwijs lerugkeeren, wegens het groot gebrek aan hulponderwijzers. De jongste is gekozen. {Ilbl.) Omtrent het marmeren standbeeld dat te Rotterdam ter cere van den dichter Tollens zal worden opgerigt, deelt de N. R. C. de volgende bijzon derheden mede: De vervaardiging van het standbeeld, ter grootte van 13 voetenis aan den heer Slrackée opgedragendie daarvan bereids het model in pleister op halve grootte heeft vervaardigd. Het blok marmer, door tus- schenkomst van den heer Rousseau te Antwerpen, in Italië besteld, kwam voor cenige dagen op eerstgemelde plaats aan, maar is van zulk een gewigt, dat het door 17 paarden getrokken door Antwerpen is gevoerd en onmo gelijk, wanneer dit al herwaarts te brengen zou zijn, alhier zou kunnen gelost en overgebragt worden. De heer Strackée heeft het derhalve noodig geacht, zijn model naar Antwerpen te brengen, ten einde daar het over tollige marmer van hel blok le laten afkappenen zoo doende dal blok vervoerbaar te maken. Dal afhakken of zoogenaamd op de punt zettenis het bedrijf of handwerk van den lieer Rousseau, welk werk in België jiracticier genoemd wordt. Is dit geschieddan komt het blokmeer in hel algemeen in den vorm van het beeld, maar geheel in het ruwe, in de werkplaats van den heer Strackée terug, om hel gewigtige en moeijelijkc werk aan te vangen. Door ingelanden van den Zuidpolder van Delfgaauw is besloten de in dien polder gelegen veenplassen le omdijken en droog te maken, waardoor ruim 200 bunders land zal verkregen worden. Bij de opruiming van de puinhoopen der twee percelen, die op de I N. Z. Achterburgwal te Amsterdam zijn afgebrand, heeft men nog twee lijken gevondenzoodat bij dien brand vijf personen zijn omgekomen. De A. C. berigt dat de bewoner van den kelder, waar de brand is ontslaan, met zijne vrouw in handen der justitie is, als verdacht van moedwillige brandstichting. De verzakking der sladskade en der stralen nabij de kraan te Nij megen, die eenigen tijd niet meer zoo zigtbaar was, is in de laatste we ken wederom, ten gevolge van den lagen waterstand, toegenomen en maakt eiken dag, hoe lager de stand der rivier wordt, nteer vordering. Het prov. gereglshof van Zeeland heeft in de zaak der dijkwerkers, vroeger reeds vermeld, uitspraak gedaan. Zij zijn vrijgesproken van zamen- spanning tot het staken van het werk, maar schuldig verklaard aan de plundering van zes keelen. De voorlvlugligen5 in getal, zijn weêrspannig aan de wet verklaard, terwijl, van de 6 overigen, 1 lot 5 jaren, 3 toll jaar en 1 tot C jaren tuchthuisstraf werden veroordeeldeen hunner werd vrij gesproken. Uit Breda wordt gemeld, dat de kadet O. van het tweede studiejaar der kon. militaire akademie aldaar, wegens mishandeling van een zijner makkers, den kadet D., door den kolonel-kommandant dier inrigling, hij afwezigheid van den gouvernenr, voor het front van het gehecle korps ka- detten ontslagen en vervolgens naar zijne familie is terug gezonden. Men verwacht aldaar de speciale commissie van inspectie over het militair onder wijs, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent den geest, welke er in het algemeen ouder de kadetien heerscht. In de Limburgschc gemeente Helden had dezer dagen het volgende plaats. Mevr. E. aldaar was met een barer zoons en eene dochter in de woonkamer van haar buis bijeen. Eensklaps wordt er digt bij het venster een schot gelost, waarvan de kogel eene piano en eene secretaire bescha digde. Gelukkig had de dochter voor eenige oogenblikken de piano verla ten, anders had het volle schol haar getroffen. Men heeft den dader niet kunnen ontdekken. 's GRAVENIIAGE 20 November. Z. M. heeft benoemd: lot oiDcier van justitie bij de arrond.-regtbar.k le Hoorn, mr. W. Terpstra, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te ürielle, en tot. substituut-officier bij de arrond.-reglbank le Brielle, mr. J. van der Sleydenthans substituut-griffier bij de arrond.- reglbank te Goes. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje zijn gisteren van hel Loo, en II. M. de koningin en Z. K. 11. prins Alexander uit Slutgardt alhier teruggekeerd. II. M. en Z. K. 11. de prins Alexander zijn bij hunne aankomst aan het paleis in het Noordeinde afgestapt. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje hebben zich dadelijk naar het kon. paleis begeven, alwaar de vorstelijke personen elkander hebben begroet. Heden morgen ten 101 ure heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad. De minister van koloniën zal aanst. Woensdag geen gehoor verleencn. Het 7de buitengewoon groot instrumentaal en vocaal concert van dc onder bescherming van Z. M. den koning staande maatschappij de Toekomst zal op Woensdag aanst. plaats hebben, onder medewerking van den heer E. Lubeck, solo-pianist van Z. M.en van mevr. Philippine Ranss, eerste zangeres van den kon. Franschen schouwburg. Het orehest zal gedirigeerd worden door den heer J. fl. Lubeck. De procureur-generaal bij den hoogen raad heeft conclusie genomen in de zaak van den lieer van Vlissingen tegen den staat der Nederlandenover de bekende zaak der duitenplaatjes, en wel tot niet ontvankelijk verklaring der vordering van de eischers, voornamelijk omdat zij na wanpraeslatie hun nerzijds, door niet tijdige levering, zich op nieuw verbonden hebben tot uit voering van het aanbestedings-contract. De uitspraak is bepaald op 7 Jan. 1859. IJit het antwoord van den minister van koloniën op het voorloopig verslag der tweede kamer, nopens hoofdstuk XI (Koloniën) blijkt o. a., dal de minister zich, behalve met vele andere belangrijke onderwerpen sedert zijne optrediug ook met de herziening van hel thans in Indië wer kende reglement op de drukwerken onledig heeft gehouden. Tweetle Hamer tier Staten-Generaal. In de zitting van Donderdag is, na de opheffing van hel comité generaal met 45 legen 15 stemmen beslist dat dc minister van oorlog zal verzocht worden de in de memorie van beantwoording toegezegde medcdeelingen te doen vóór het opmaken van het eindverslag op de bcgrooliug van bet Xde hoofdstuk, zullende van dit besluit aan de regering kennis worden gegeven, en de dag voor het ontvangen der mededeelingcn nader worden bepaald. Daarna werden dc beraadslagingen voortgezet over het voorstel van den heer Sloet lot Oldhuis, omtrent de afkoopbaarheid der tienden, waaraan deelnamen de hh. Weslerhoff, van Eek, van Beinse, van Nispen van S,eve-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1