dig verklaard aan poging tot diefstal met geweldoefeningwelke sporen van kwetsing bij den aangerande heeft achtergelatengepleegd op den openbaren weg, en beide veroordeeld tot straf van wegvoering naar een oord van ballingschap, genoemd in art. 17 van het wetboek van strafregt. liet reglerlijk onderzoek te Sleeuwijk ingesteld, naar de oorzaak van den brand, die aldaar cenige dagen geleden plaats had, heeft ten gevolge gehad, dat de persoon van U. H. van Deventer gevankelijk naar 's Herto- bosch is gevoerd. Genoemde persoon werd reeds in het vorige jaar, op vermoeden van brandstichting, gevangen genomen, maar wegens gebrek aan wettige bewijzenlosgelaten. Zooals men weet zijn negen kadets der kon. mil. academie van het 2e studiejaar, zijnde de meest schuldig bevondencn, gedetacheerd bij de ver schillende corpsen des legers, en wel voor den tijd van een jaar. Bij die regimenten, waar genoemde kadets gedetacheerd worden, is een officier met hunne opleiding als anderzins belast; zij moeten de lessen van den wetenschappelijken cursus bijwonen, welke aan de onderofficieren bij die corpsen wordt gegevenen worden bij de onderofficieren in de menage ge voerd. De kommanderende officieren dezer korpsen moeten telken drie maanden een volledig verslag aan den minister van oorlog uitbrengenno pens hun gedrag en verderen dienstijver. 'sGRAVENHAGE, 13 November. II. M. de koningin wordt in de volgende week van hare buitenlandsche reis in deze residentie terug verwacht. De minister van binnen!, zaken is van gevoelendat de regeldat bij hoofdelijke omslagen of directe belastingen gedeelten van maanden voor gehcelc moeten worden gerekend, niet kan doelen op het minimum van drie maandengedurende welken tijd men inwoner eener gemeente moet zijn om te worden aangeslagen. De voorganger des ministers was eene andere ziens wijze toegedaan. Het examen voor telegrafist-leerling aan het depart, van binnenl. zaken is afgeloopen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zoowel gisteren als heden het onderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst no pens den noorder-spoorweg voortgezet. Men verzekert vrij algemeen, dat het wetsontwerp weinig bijval heeft verworven en men verwacht derhalve niet dat deze vergunning zal worden bekrachtigd. Tweede BCamee dee St aten.'Generaal. Zitting van Vrijdag 12 November. In deze zitting heeft de commissie, belast met het onderzoek der geloofs brieven van den heer van Heiden Reineslein, voorgesteld om dien heer toe te laten, nadat door hem de gevorderde eeden zullen zijn afgelegd, met welk voorstel de vergadering zich vereenigd heeft. Voorts zijn uitgebragt de eindverslagen omtrent de wels-onlwerpen1°. lot ontruiming van Schokland; 2°. tot bekrachtiging van provinciale belastin gen; 3°. tot vaststelling der hoofdstukken I, II, III, IV, IXA, lX.fi en XII der staalsbegrooting voor 1859, alsmede de wet op de middelen. De kamer heeft beslist dat de beraadslagingen over de beide eerstvermelde wets ontwerpen zullen gevoerd worden op Woensdag aanst.den 17den dezer, en dat die over de bcgroolingswelten nader zullen worden vastgesteld. Verder is, naar aanleiding van een daartoe door den heer Sloet tot Oldhuis gedaan voorstel, bepaald, dat, na afloop der behandeling van de beide op gegeven wetsvoordragtenin overweging zal worden genomen het door dien heer ingeleverd voorstel van wet betrekkelijk de tienden. Tot rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk den Noorderspoor weg zijn door de afdeelingen benoemd de hh. Thorbecke, Gevers Deynoot, ISlaupot ten Cale, van Zuylen van Nyevelt en Delprat. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. Uit Oslende wordt gemeld dat waarschijnlijk een der visschers-vaartuigen van die plaats is verongelukt. 6 gezinnen zijn daardoor in rouw gedompeld. In de nabijheid van Hippignies, nabij Charleroi, is een raaf gescho len; onder een zijner vleugels was een perkamenten strookje vastgehecht, waarop de volgende woorden gelezen worden: 1787. Abbaye de Soleilmont. ENGELAND. LONDEN11 November. De rede van lord Derby, op het gastmaal bij gelegenheid van de in stallatie van den lord-mayor uitgesproken, heeft nog al de opmerkzaamheid tot zich getrokken. Van de buitenlandsche staatkunde sprekende heeft de minister gezegd dat de beste waarborg voor het behoud des vredes lag in de onwrikbare verdediging van Engelands reglen met inachtneming van de regten van andere natiën. Niemand liglvaardig te beleedigen en den oorlog niet te voeren dan gedwongenmoest volgens hem de grondslag wezen eener staatkunde, die de worstelingen wil vermijden die voor de zedelijke en stolïelijke belangen der wereld zoo nadeelig zijn. Met het oog op de her vorming van het kiesstelsel, zeide hij dat hij geene wetten wilde maken ten voordeele noch der aanzienlijken, noch der geringen, noch der rijken, noch der armen, maar ten voordeele van al de klassen der maatschappij. De minister heeft tevens aan den handelstand eene les gegeven. Van het met Japan gesloten verdrag sprekende, zeide hij, dat de vruchten welke dal verdrag voor Engeland zal opleveren vooral afhankelijk zijn van het beleid, het vreedzame gedrag en de ordelijke handelwijze van de gelasligden dergenendie naar dat verafgelegen land worden gezonden. Deze personen zullen zich vooral moeten wachten om de vooroordeelen der inlanders te kwetsen. Naar China en Japan wil men 9 Christelijke missiën afzenden. Tot dat doel zal den lslcn December alhier, onder het voorzitterschap van den bisschop van Londen eene meeting plaats hebben. Het gebrek aan den onderzeesehen telegraafdraad tusschen Dover en Calais is eindelijk ontdekt. Het beschadigde gedeelte is afgesneden, en op dit oogenblik is de gemeenschap met Frankrijk reeds hersteld. Op den 5deD dezer hebben 7 visschersdie op de hoogte van Berwick hun beroep uitoefenden, door eene stortzee, welke hun vaartuig verzwolg, den dood in de golven gevonden. PARIJS, 11 November. Prins Napoleon heeft, om aan den last des keizers te voldoen, eene commissie van drie leden benoemdten einde onderzoek te doen omtrent de waarde en het al of niet gepaste van het aanwerven van negers op de Afrikaansche kust. Die commissarissen moeten zich naar de plaats begeven alwaar de aanwervingen geschieden. Men vreest dat ingeval hun verslag ongunstig is, de aanneming van Indische koelies door Engeland niet zal worden toegestaan dan onder talrijke beperkingen, die de uilvoering bijna onmogelijk zullen maken. In dat geval zullen de Fransche kolonisten zich tot de Chinesche emigranten moeten wendendie gaarne hun land verlaten en zeer goede arbeiders zijn. De obelisk van Luxor zal op verlangen des keizers naar eene der open plaatsen van de Louvre overgebragt worden. Dezer dagen zijn vele personen toegelaten tot de bezigtiging van een prachtig tapijt, dat de Sultan van Turkye aan prinses Mathilde ten geschenke heeft gegevenen waarvan de waarde op 100,000 fr. wordt geschat. Het borduursel, waarmede het overdekt is, vormt dichtregelen, in paarlen en emerauden uitgevoerd. Het medaillon van dit tapijt, dat van goudlaken is vervaardigd, wordt gevormd door een spreuk uit den Koran, met diaman ten geborduurd. De Donawerth en de Auslerlitz, uit de Taag teruggekeerd, hebben bevel ontvangenonmiddellijk weder in zee te steken. Men weet de plaats hunner bestemming nog r.iet. Het regtsgeding tegen den heer de Monlalemberl zal Woensdag aanst. een aanvang nemen. De hh. Berryer en Dufaure zullen als verdedigers optreden. Te Marseille is de brievenmaal uit Indië aangekomen. Men heeft daarmede de bevestiging ontvangen van de bemagtiging van Touran in Cochin- China. Het gèheele schiereiland is tot Fransch grondgebied verklaard. Men rekende tegen het einde van September tegen de hoofdstad op te rukken. Voorts verneemt men met bevreemding dat het officiële blad van Peking het plan mededeelt tot versterking van de mond der rivier de Peiho, ten einde de barbaren tegen te houden. Deze voorzorg wordt een weinig te laat ge nomen maar misschien is het wel een bewijs dat de Chinezen zoo weinig mogelijk uitvoering willen geven aan het gesloten verdrag. Brieven uit Hong-Kong verzekeren ook dat de inwoners van Canton in hun verzet le gen de Europeanen door de regering worden aangemoedigd. De expeditie van Spanje tegen de zeeroovers van het Riff zal, naar men verneemt, stellig doorgaan. Men zal echter geene landing doen, maar zich bepalen tot de vernieling van al hetgeen onder het bereik van het ge schut der schepen valt. Naar men uil Turyn schrijft is er tusschen die stad en Nizza reeds zoo veel sneeuw gevallen dat het aankomen der post daardoor wordt vertraagd. FKUISSEST. BERLIJN, 11 November. H. M. de koningin der Nederlanden wordt, op hare terugreize naar 's Gravenhagete Coblentz verwacht, ten einde bij U. K. H. de prinses van Pruissen een bezoek af te leggen. Hoewel de voormalige president-minister von MantenlTel alle eerbewij zen van de hand had gewezenzoo heeft hij zich echter de benoeming lot ridder der Zwarte Adclaarsorde laten welgevallen. Het nieuwe ministerie zal eerstdaags zijne beginselen en voornemens openbaar maken. S T E Ni R B.Ï ït. WEENEN, 10 November. De onthulling van het gedenkteeken van den maarschalk Radetzky is nu bepaald op den 13dcn dezer. De keizer zal daarbij tegenwoordig zijn. Als gezant te Petersburg, in de plaats van wijlen graaf Esterhazy, wordt genoemd prins Richard Metternichthans gezant te Dresden. De openbare bezigtiging der ingeleverde plannen ter uitbreiding dezer hoofdstad heeft reeds eene som van 1200 fl. opgeleverd. De onlangs te Munchen overleden vrijheer Voit van Salzburg, de laatste van zijn geslacht, heeft de prolestantsche gemeente aldaar tot hoofd erfgenaam van zijn vermogen gemaakt. Die gemeente zal daarvoor eene som van ruim 200,000 fl. ontvangen en alsnu eene tweede kerk, waar aan behoefte is, doen bouwen. TURKTE. De personen schuldig aan den moord van de Engelsche en Fransche consuls te Jeddah, zijn reeds te Konstanlinopei voor den regter gebragt. Ook verneemt men dat de bh. Sabatlier en Emerat te Jeddah hun onder zoek hebben aangevangen. Uit Beyruth zijn zeer ongunstige berigten ontvangen. In geheel Azia- tisch-Turkye heerscht er eene verontrustende beweging. Op verschillende punten zijn opstanden uitgebroken. Zelfs Omer-Pacha houdt zich niet dan met moeite in zijn pachaliek van Bagdad staande. De stammen die tus schen Tripoli en Alexandrette wonen zijn oproerig gewordenAleppo is in opstand gekomen, de gemeenschap tusschen al die plaatsen en den Liba non is gestremd. De bezetting van Beyruth is tegen de muitelingen afge zonden. De onlusten in den Libanon zijn gelukkig door den bisschop Joseph Yahyah gestild. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat deze berig ten, gelijk meermalen met lijdingen uil die oorden het geval is geweest, eenigzins overdreven zijn.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2