vnjTieid, de vergadering in overweging te geven en voor te stellen om uit haar midden eene commissie te benoemen, ten einde deze vergadering voor te lichtenwat in dit gewest en door de staten ter bevordering der spoor- wegbelangen en spoorweguitbreiding in Zuidholland zal behooren te worden gedaan." Dit voorstel is onmiddellijk aangenomenen de heeren voorstel lers zijn tot leden der commissie benoemd. In de zitting van heden is besloten voor bovengenoemde commissie aan den koning magtiging te vragen om na afloop dezer najaars-vergadering hare werkzaamheden voort te zeilen. Yoorts was aan de orde het ontwerp- reglemer.t op het waterschap Stcenenhoek, dat aangenomen is met 44 stemmen legen één (die van den heer Gevers Deynoot). Daarna is de najaars-vergadering der staten gesloten. In de zitting van de tweede kanier der slatcn-generaal van eergisteren is, gelijk reeds gemeld is, een aantal verzoekschriften ingekomen. Zoo is onder anderen bij adres verzocht, dat het wels-onlwerp op de slaven-eman- cipalie niet voor de maand December dezes jaars bij de afdeelingen in over weging worde genomen. Nopens het onderwerp der spoorwegen zijn adres sen ontvangen van de gemeenteraden van Utrecht, Vorden, Steenwijk Westslellingwerf, Ulingcradeel, Heeze, Lochem, de kamer van kooph. en fabrieken te Amersfoort en gedep. staten van Zeeland. Een 9-lal adressen behelst bezwaren tegen de voorgedragene herziening van het tarief op den in- en uitvoer. In drie dezer adressen wordt aangedrongen op de afschaf fing van den accijns op de brandstoffen. Terwijl de gemeenteraad van Amsterdam verzoekt, dat de accijns op het geslagt aldaar voortdurend ge heven moge worden volgens tarievenkomt een landbouwer te Haarlemmer meer legen zoodanige heffing van den accijns op het geslagt op, en wordt in een adres uit den Helder op eene meer gelijkmatige heffing van gemelden accijns aangedrongen. Een adres uit Leyden betreft plannen tot hervorming van het belastingstelsel. Gisteren hebben de afdeelingen van de tweede kamer der staten-gene- raal het onderzoek aangevangen over het wets ontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der overeenkomstmet de heeren Sloel en Reuchlin aangegaan, nopens den aanleg der spoorwegen in het Noorden en Noord oostelijke deel des lands. Heden wordt dat onderzoek voortgezet. Mag men de in omloop zijnde geruchten gelooven, dan heeft de voorloopig geslotene overeenkomst wegens de Noorderspoorwegen veel tegenstand in de afdeelin gen ontmoetvooral daar men de opofferingendie de staat zichvolgens die overeenkomst, zou moeten getroosten, te hoog achtte. leden der vertegenwoordiging enz. Mej. Destouvelles, alhier overleden, heeft aan de armen der hoofdstad 100,000 frs. en aan de gasthuizen van Maastricht 80,000 frs. vermaakt. ENGELAND, LONDEN, 9 November. Ileder. heeft de installatie van den nieuwen lord-mayor plaats gehad. Op het gastmaalbij die gelegenheid gehoudenheeft de maarschalk Pélissier verklaard dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk steeds zeer vriendschappelijk waren. Lord Derby heeft deze verklaring bevestigd en voorts het land geluk gewenscht met zijnen toencmenden voorspoed en met den toestand van Indiöalwaar de opstand onderdrukt is. De regering hield zich thans ijverig bezig om de staatkundige en burgerlijke hervorming in de koloniën voor te bereiden. De prins van Walles is lot colonel bij het leger benoemd. De Times deelt de hoofdvoorwaarden mede van het door Lord Elgin met Japan gesloten verdrag. Zij zijn de volgende: Afgezanten en consuls zullen toegelaten wordende havens van HakodadiKanagawa en Nagasaki zullen met Julij 1859, die van Neelgala met Januarij 1860, die van Hiogo met Januarij 1863 geopend worden. De Engelschen zullen na Januarij 1862 te Jcddo en na Januarij 1863 te Osaca mogen verblijf honden; de uitoefe ning der godsdienst zal vrij zijn. Meubelen, machincriën, wollen goederen, provisiën, zijde, steenkolen zullen vrij ingevoerd mogen worden en lood met 5 pCt.sterke drank met 35 pCt. en andere artikelen met 20 pCt. reglen toegelaten worden, De regering heeft besloten in de nabijheid van Dover eene nieuwe haven aan te leggen, alwaar de schepen voor noodweêr en voor builen- landsehe vijanden zullen kunnen schuilen. Twee der op de Russen veroverde en in der tijd aan de stad York toegezegde kanonnen zijn 11. Vrijdag op het plein dier stad geplaatst, doeli zonder eenige militaire vertooning, omdat de opperbevelhebber des legera van oordeel was, dat aan eene thans bevriende mogendheid geen schijn van vijandigheid behoorde te worden gegeven. Te Bradfort zijn thans reeds 20 personen ten gevolge der vroeger ver melde vergiftiging overleden. FRAIVKRUH. PARIJS9 November. De brief van den keizer aan prins Napoleon, over de aanwerving van. negers als vrije arbeiders, heeft overal ecnen goeden indruk gemaakt, om dat men er met zekerheid uit kar. opmaken, dat die aanwerving niet meer zal plaats hebben, maar door den arbeid van Indische koelies, ingevolge 'skeizers wensch, zal vervangen worden. Genoemd schrijven is een treffend blijk van 's keizers gematigdheid en eene tegemoetkoming aan het wan trouwen van geheel Europadat door de houding van Frankrijk in het ge schil met Portugal maar al te zeer was opgewekt. Door onderscheidene dagbladen wordt de aankomst hier ter stede ge meld van eenige Engelsehe agentendie zich bezig houden met den handel in vrouwen, voor zoover zij namelijk van het bewind der kolonie Victoria; in Australië, last hebben ontvangen om een 1000-tal vrouwen tegen hoogc premiën te verbinden om zich naar dat gewest te begevenwaar zij goede vooruitzigten hebben om fortuin te maken. Die agenten beginnen met het geven van den zoogenaanulen godspenning, als een waarborg voor de uitbe taling van de geheele vastgestelde som bij de ontscheping in de kolonie. Men beweert dat zij geene moeite hebben om vrouwen te vinden die zich willen verbindenmaar veeleer om eene geschikte keuze te doen uit dc menigvuldige aanzoeken, waarmede zij overstelpt worden. De Revue des deux Mondes heeft eene officiële waarschuwing ontvan gen wegens een door haar geplaatst staatkundig overzigt van den heer Forcade. In de gemeente Plaisance, tusschen Vaurigard en Montrouge, slaat een huis van 6 verdiepingen, dat gebouwd is door één enkel persoon, den heer Pernot, die zelfs geen begrip hoegenaamd van bouwkunde heeft. Hij heeft alleen uit liefhebberij, gedurende 12 jaren, daaraan dagelijks 2 a 3 uren gearbeid. Het bezetten van de stad Touran in Cochin-China door onze troepen, wordt door tijdingen over Triest bevestigd. Men was voornemens spoedig op de hoofdstad Hue aan te rukken. Volgens een brief uit Rome, door de Univers medegedeeld, heeft de Paus het kind van Mortara gezien en toegesprokeuen bij die gelegenheid met den duim het teeken van het kruis op het voorhoofd des kinds ge maakt, zeggende: Ziedaar een kind hetwelk God voor zich gekozen heeft;" waarna hij aan andere personen verklaarde adat hij zich door alle bajonetten der wereld niet zou laten dwingen om dat kind te verlaten." Voorts wordt in dien brief gezegd dat de knaap het gesticht, waarin hij zijne opvoeding erlangtniet wenscht te verlatendat hij er bezoeken van zijne ouders mag ontvangen en van het onderwijs met ongemeene vrucht gebruik maakt, en dat Mortara geenszins met dit kind zijn kroost ver liest maar buiten hetzelve nog 7 zonen heeft. PRUIS SEN. BERLIJN, 9 November. De aanstaande verkiezingen verwekken eene algemeene belangstelling. Zelfs zal op den dag daartoe bepaald, 12 Nov., de beurs alhier gesloten zijn. De gewezen minister-president von Manteuffel begeeft zich nog deze week naar zijne landgoederen. Hij wordt voor een der rijkste grondbezit ters gehouden. Te Leipzig is een aanzienlijk huis, dat vooral in olie en granen han delde, gefailleerd; er moeten ook Nederlandsche huizen daardoor getroffen worden. De maatschappij tot levensverzekering Hammonia te Hamburg heeft zich insolvent verklaard. OOSTEN RUK. WEENEN, 8 November. Van regeringswege is bekend gemaakt dat de uitvoer van wapenen en oorlogsbehoeften naar Servië en de Vorstendommen verboden is. Zaturdag 11. zijn de leden der prov. synode zeer welwillend door den keizer ontvangen. De onlangs hier met zooveel moeite tot stand gebragle handels-akademie kan als eene welgeslaagde onderneming beschouwd worden. De lessen wor den door bijna 400 personen bijgewoond. RU S li AN D. De vrijverklaring der boeren ondervindt op vele plaatsen tegenstand en de adel toont weinig geneigdheid om de edelmoedige plannen des keizers te ondersteunen. Daarover heeft Z. M. op zijne jongste reis in verschillende provinciën zijne afkeuring te kennen gegeven. Vooral was dit te Moskou hel geval en met krachtige woorden heeft hij aldaar den adel zijn verkeerd gedrag onder het oog gebragt. 's Keizers woorden worden thans door de bladen van Petersburg medegedeeldzoodat men voor de echtheid kan in slaan. Z. M. heeft o. a. het volgende gezegd. Het is mij altijd aange naam den adel te kunnen bedankenmaar legen mijn gemoed te spreken ligt niet in mijn karakter. Ik zeg altijd de waarheid en daarom is het mij ook nu onmogelijk u mijnen dank te betuigen.Ik had gedacht dat de adel van Moskou de eerste zou zijn geweest om aan mijne roepstem ge hoor te gevenmaar zij is noch dc eerstenoch de tweedenoch de derde geweest. Dit beeft mij bedroefd, want ik ben er trotsch op in Moskou geboren te zijn. Ik heb deze stad altijd liefgehad als troonopvolger, en ik heb ze nog lief als mijne geboorteplaats. Ik heb u de grondslagen van den grooten maatregel voorgelegd en ik zal op niet één punt er van afwijken Ik heb den adel lief en beschouw hem als den voornaamsten steun der troon, maar ik verlang ook het algemeene welzijn, en dat niet ten uwen BUITENLANDSCHE BER1GTEN. REL, «IE. BRUSSEL, 10 November. Gisteren heeft de koning, vergezeld van den hertog van Brabant en den graaf van Vlaanderende zitting der wetgevende kamers geopend. Ook de hertogin van Brabant was in de vergaderzaal tegenwoordig. In de troon rede heeft Z. M. gezegd zich gelukkig te achten dat hij weder in de kamers verscheen onder dc gunstigste omstandigheden, zoowel in het buiten- als in het binnenland. Verscheidene verdragen zullen aan de kamers worden me degedeeld, welke vooral ten doel hebben den wederzijdschen vrijen invoer van letterkundige voortbrengselen. De regering zal al hare zorgen wijden aan de bevordering van het onderwijs. De kwestiën der openbare liefda digheid zullen worden opgelost na een naauwkeurig onderzoek van den toestand der armenklassen. In weêrwil van de in andere landen plaats ge vondene crisis, zijn de materiecle belangen sterk ontwikkeld; het spoor wegnet is ook tot Luxemburg uitgebreid. Het oversehot in de schatkist heeft gediend om de vlottende schuld te verminderen. De regering zal ver schillende wetsontwerpen indienen, strekkende tot bevordering van handel cn nijverheid; tot verbetering van het vervoerwezen; betreffende de open bare gezondheidverder zullen nog worden ingediend eene wet op de in vordering van schulden door lijfsdwang, eene wet op de regterlijke orga nisatie, alsmede wellen op de militie; tot vermeerdering van het getal

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2