BUITENLAiVDSCïIE CEBIGTEN. EKGËLAN». LONDEN, 4 November. Gisteren hebben de ministers ecnen grooten kabinetsraad gehoudendie echter niet lang duurde. Waarschijnlijk is daarin over de hervorming van het kiesstelselthans het middelpunt van de bemoeijingen onzer staatslieden gehandeld. Op nieuw zijn er geruchten omtrent de aftreding van lord Derby en zijne vervanging door lord Russell in omloop, maar zij verdie nen weinig geloof. Volgens de Mom. Chron. is de heer Gladstone benoemd lot speciaal- commissaris, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de staatkun dige desorganisatie der Ionische eilanden. De admiraal der vloot van de Middellandsche zee heeft bevel ontvangen te Triëst eene stoomboot te zij ner beschikking te stellen. Sedert geruimen tijd hebben de bewoners der genoemde eilanden klagten aangeheven over verdrukking die de Engelsche gezagvoerder aldaar zou uitoefenen. Het beschermheerschap van Engeland moet in eene wczenllijke regering ontaard zijn en de politieke instellingen geheel verlammen, zoodat eene vereeniging met Griekenland door velen wenschelijk wordt geacht. Uit dien hoofde heeft onze regering besloten daaromtrent een onderzoek te doen en dit aan een bekwaam staatsman op te dragen. De commissie lot inzameling van giftenter ondersteuning der slagtoffers van den Indischen oorlog heeft een staat van haren gel del jj ken toestand openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de inschrijvingen en giften ongeveer een half millioen bedragen hebben, waarvan, zoowel voor dadelijke hulp als voor jaargelden aan oude soldaten of aan weduwen en kinderen van gesneuvelde militairen, ruim 170,000 zijn uitgegeven, terwijl nog voor 265,400 in kas blijft. De Lond. Gas. bevat eene depêche van den admiraal Seymour, uit Hong-Kong, waarin belangrijke bijzonderheden worden medegedeeld over de krijgsvcrriglingen tegen de Chinesehe zeeroovers. Binnen slechis weinige dagen hebben de Engeischen een fort ingenomendat met 14 stukken was bezet; 26 jonken zijn genomen of vernield, 236 stukken gescbut buit ge maakt en 370 zeeroovers gedood. Deze strafoefeningen zijn door de Chine sehe kooplieden met genoegen vernomen. De dagbladen geven een uitvoerig verhaal van de reis van lord Elgin naar Japanen de omstandigheden die de sluiting van het verdrag hebben vergezeld. Na het bezoeken van Nagasaki en Simoda kwam de espeditie voor Jeddo, eene stad met eene bevolking van 2 millioen zielen. In de haven aldaar lag de stoomboot door de Nederl. regering aan den keizer geschonken. "Verscheidene hoofdambtenaren kwamen aan boord en verzoch ten lord Elgin aan wal te komen. Hieraan werd door dezen voldaan en in draagstoelen werd hij en zijn gezelschap naar eene voor hem gereed gemaakte woning gebragt, alwaar zij zeer goed onthaald werden. De Engelsche officieren hebben ook nog verschillende uitstapjes buiten de stad gedaan en o. a. den berg Fusiana geziendie naar men wil 12,000 voelen hoog is en die de Japannezen op hunne porselcinc voortbrengselen en in vele hunner boeken afbeelden. Bij gelegenheid van het sluiten van het verdrag heeft lord Elgin, namens de koningin, mede een stoomjagt aan den keizer ten geschenke gegeven, dat van de Japannezen den naam Dragon heeft ontvangen. Bij de onder handelingen werd de Nederlandsche taal gebruikt, die de Japannezen zeer vloeijend spraken. Gedurende de maand October hebben er 190 schipbreuken plaats gehad. Te Bradford is dezer dagen een ongeluk gebeurd, dat aantoont hoe noodzakelijk het is dat hier te lande het verkoopen van vergiftige stoffen door eene wet worde geregeld. Een handelaar in bonbons had de gewoonte om bij de vervaardiging daarvan een onschadelijk poeder te gebruiken. Als naar gewoonte ging hij dat bij een droogist halen, maar deze lag op dat oogenblik te bed en gaf aan zijnen bediende de noodige aanwijzing omtrent het kastje waaruit hij de verlangde stof moest geven. Dit jonge mensch vergiste zich en gaf aan den koopman raltenkruid. Eenige dagen daarna waren 60 personen door hevige pijnen aangetast, waarvan er 11 zijn overleden. Mevr. Amelia Schoppegeb. Weiss, bekend door de uitgave van onder scheidene geschriften, is op 25 September in den ouderdom van 67 jaren, te Schmehlady, in den staat New-York, overleden. FRANKRIJK. PARIJS5 November. Bij keiz. besluit is eene som van 99,000 fr. ter beschikking van den minister van buitenl. zaken gesteldom lot herstelling van het kerkgebouw der II. Anna te Jeruzalem te dienen. Dat gebouw is door den Snltan aan de Fransche regering geschonken, en zal voor de r. k. eeredienst worden ingerigt. De keizerlijke garde zal in de hoofdstad en omstreken gelegerd wor den, ten einde de keizer die des noods dadelijk bij de hand kan hebben. De eerste afdeeling zal de Tuileriënhet Louvre en onderscheidene casernes dezer hoofdstad bezetten. Alleen in de caserne bij het Chateau-d'Eau zullen zich 5000 man, met artillerie, genie, het geheel personeel en materieel voor een veldtogt bevinden. Volgens den Constitutionnel zou de regering voornemens zijn om ge volg te geven aan een reeds door Napoleon I opgeval denkbeeld, namelijk om het overschot van den binnenlandschen graanoogst op te koopenten einde het in jaren van scliaarschheid weder aan de markt te brengen. Op die wijze zou men buitensporige rijzing der graanprijzen beletten en het brood nagenoeg op denzelfden prijs houden. Omtrent de door Portugal te betalen schadeloosstelling is nog niets bepaald. Het is niet onmogelijk dat onze regering op hare beurt met de zaak verlegen is, nu Portugal het geheel aan haar goedvinden overlaat. De inschrijving ten behoeve van de onderneming van den heer de Lesseps zal hier te lande waarschijnlijk eene goede uitkomst opleveren. Vooral te Marseille en te Bordeaux is men met de zaak zeer ingenomen. Alhier heeft een kapitalist aan de maatschappij een millioen aangeboden onder voorwaarde dat hij volstrekt geene vermindering zal ondergaan. Door eenige dagbladen werd aangemerkt, dat bij aldien de heer de Montalembert door eene reglerlijke veroordeeling werd getroffen, de alge- meene veiligheids-wet van 27 Febrnarij alsdan op hem zou moeten toegepast worden. De Patrie verklaart thans dat de genoemde wet niet eene zooda nige kracht bezit; zij is slechts in buitengewone omstandigheden en tegen de vijanden der maatschappij uitgevaardigd en niet voor gewone tegenstan ders der regering. Ook zijn de omstandigheden sedert dien tijd zoodanig veranderd, dat de toepassing dezer wet niet noodzakelijk is. De liturgische boeken, die bij de r. k. eeredienst hier te lande in ge bruik zijn, worden thans herzien, om ze met de elders in de katholieke kerk gebruikelijke in overeenstemming te brengen en van Gallicaansche eigenaardigheden te zuiveren. Volgens beschikking van den Paus moet die verandering uiterlijk in het jaar 1860 tot stand gebragt zijn. De Univers verklaart het berigt, alsof de Paus eenige wijziging der kanonieke wellen zou hebben aangekondigd, voor ongegrond. De Inde'p. Beige echter zegt in dit opzigt goed onderrigl te zijn geweest en dat men later zal zien, dat hij niet al te vertrouwend is geweest, wanneer hij rekende op de regtvaardigheid eener regering, die hoe ook tot achteruit gang geneigd, in de 19dc eeuw niet kan volharden in de toepassing van bar- baarsehe wetten die de verontwaardiging van geheel Europa hebben opgewekt. Genoemd blad komt ook nog terug op het vroeger door hem medegedeeld berigt aangaande het kind van den veroordeelden Gugenheim. Dat kind was wel gedurende een jaar verpleegd in het klooster van St. Louis te Caenmaar aldaar niet gedoopt. Men kan dus deze zaak niet als een tegenhanger van die van Mortara beschouwen. In de bureaux der administratie van den spoorweg te Lyon heeft een zware brand gewoed, die men slechts met moeite is meester geworden. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Heden morgen is te Caen het doodvonnis voltrokken aan Pascal en Graft, de moordenaars van den juwelier Peschard. De eerste heeft op het laatste oogenblik al zijnen moed verloren en moest met een rijtuig naar het schavot gebragt worden. Graft daarentegen heeft veel geestkracht getoond en ging te voet naar de strafplaats. Op het schavot gekomen heeft hij de groote menigte toeschouwers gegroet en den aalmoezenier, die hem verge zelde, omhelsd. Vijf luitenants van het 58slc linie-regiment, in bezitting te Corte op Corsika, hadden op hunnen weg paddestoelen opgeraapt en ze door een kok laten bereiden; doch met dat ongelukkige gevolg dat twee der officie ren onmiddellijk stierven en de drie overigen gevaarlijk ziek werden. De paddestoelen waren vergiftig, en de kok, die er üan twijfelde, had eerst geweigerd om ze gereed te maken, maar was er later op dringend aanzoek der officieren toe overgegaan. Volgens een brief uit Manilla waren de Spaansche troepen, die deel zouden nemen aan de expeditie tegen Coehin-China, reeds van daar vertrok ken. Men dacht dat de vijandelijkheden op 1 Sept. zouden beginnen. PRUI§§EN. BERLIJN, 4 November. Men kan als zeker aannemen dat er een nieuw ministerie, met den prins van Hohenzollern-Sigmaringen aan het hoofdzal optreden. Waarschijnlijk zullen slechts twee leden van het tegenwoordige kabinet daaraan deel nemen. De ministeriële Zeit verklaart nu zelfs dat de tegenwoordige ministers tot na de benoeming van hunne opvolgers met het beheer der zaken belast zullen zijn. De heer A. von Humboldt is door de griep aangetast. Door de politic te Leipzig is thans bekend gemaakt, dat het berigt, als zou de portefeuille van H. M. de koningin gevonden zijn, onwaar is. Uit Stuttgart wordt gemeld dat Z. M. de koning en zijne dochter, H. M. de koningin der Nederlanden Zondag 11. in groot gevaar hebben ver keerd. Z. M. wilde op een wandelrid een steilen weg oprijden welke ge woonlijk slechis door voetgangers wordt gebezigd en bestuurde in persoon de paarden. Up het steilste punt gekomen werd een der paarden schuw; het brak den dissel en sprong op het andere paard, dat daardoor viel en een been brak. De narijder was gelukkig spoedig toegeschoten, om HI1. MM. aan het dreigende gevaar te ontrukken. De koning liet daarop eene andere equipage komen en zette den rid zonder ongelukken voort. Naar men verzckerl zou het geschil met Denemarkenomtrent de hertogdommeneene belangrijke schrede tot zijne beslechting genaderd zijn. De Deensche gezant bij den bondsdag zou verklaard hebben dat zijne rege ring bereid was de gemeenschappelijke constitutie, voor zooverre de hertog dommen betreft, in te trekken. Dientengevolge zouden de staten der hertog dommen bijeengeroepen worden, om zich nopens hunne regten regtslreeks met de kroon te verstaan. Volgens opgave van een onzer dagbladen bedragen de kosten voor de korte zitting van den builengewonen landdag 35,000 thl. De stoomboot Hadson van de Noord-Duitsche Lloyd is in de haven van Bremen verbrand. Niemand is daarbij omgekomen. De lading was nog niet aan boord gebragt. Hel schip is geheel wegmaar de schade is door verzekering zoo in Engeland als te Hamburg gedekt. De Boersen-Halle berigt dat er te Wandsbeck twee Hongaren in hechtenis zijn genomendie aldaar onlangs uit Engeland waren aangeko men en in het Hotel van Saxen verblijf hielden. Zij waren van plan om aldaar valsche Oostenrijksche bankbilletten van 100 fl. uil te geven. Men heeft bij hen nog voor eene waarde van anderhalf millioen aan zoodanige valsche stukken gevonden. Hunne gevangenneming had plaats ten gevolge van ontvangen aanwijzingen uit Londen. De billetten zijn in Amerika ver vaardigd en zoo zorgvuldig bewerkt, dat kenners moeite hebben om ze van de echte te onderscheiden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2