len van Ncw-Caslle naar FiOtterdam bestemd, en op de plaat genaamd hel Nieuwe Zand verongelukt. Toen de hoop op het behoud van het schip ver- j vlogen was, begaven zij zich in de sloep, terwijl zij kort daarna het schip j eensklaps in de diepte zagen wegzinkenwaarvan een der matrozenwiens beide beenendoor een' slag van den ankerkettinggebroken waren broeder van een der geredden, jammerlijk zijn graf in de golven moest vinderi. Een ander der ongelukkigen was aan het aangezigt, een derde aan een der armen zwaar gewondallen waren door hunne inspanning zeer vermoeid en pijnlijk. Volgens hun verhaal, was op weinig afstands van hen een ander schip in dreigend gevaar, en werd door hen hel meusch- lievend besluit genomenom derwaarts heên te roeijen en hulp en redding te schenken. Door den woedenden storm niet tegen de hooge branding kunnende oproeijenmoesten zijook om eigen leven te reddenvan hun j plan afzien, en spoedig daarna ging ook dat vaartuig te gronde, terwijl de j bemanning, sterk 10 man, vermoedelijk door een Ioodskoller werd gered, j Door den gemeenteraad van 's llertogenbosch is afwijzend beschikt op een verzoek van den heer I. de llooy, tot opgraving der straten, ten einde j in slaat te zijn de vereischte gaspijpen te leggen, als zijnde tot de oprig- i ting eener gasfabriek aldaar gcoclroijeerddie afwijzing is gedaan, uil hoofde hel gemeentebestuur, bij de oprigling der eerste gasfabriek, zich ver bonden heeft, om in dertig jaren aan niemand daartoe vergunning te ver kenen. Men verneemt, dal de adressant zich in hooger beroep zal begeven, en is verlangend naar de uitspraak, vooral met betrekking tot de vragen, in hoe verre het gemeentebestuur eigenaar is van de stratenen in hoe verre het bij magie is, die te bezwaren. In het voorloopig verslag van hoofdstuk VI llerveeredienstder staalsbcgrooling voor 1859 wordt gezegd dat in al de afdeelingen der tweede kamer op nieuw het vraagpunt is behandeld of het behoud van afzonder lijke eerediensten noodzakelijk of wenschelijk was. Ook 1111 waren de ge voelens daarover zeer uiteenloopend. Ecnige leden wenschten te weten hoe het tegenwoordige ministerie denkt over de reserves, onder welke bij het kon. besluit van 23 Maart 1851 het algemeen reglement voor de her vormde kerk is goedgekeurd, en of deze reserves nog als van kracht moeten worden beschouwd. Ook meende men der regering in bedenking te moeten j gevenof in het belang van de zelfstandigheid der kerkelijke gemeenten de staal nicl eens. vooral vaarwel behoorde te zeggen aan de uitoefening van zijnentwege, in welken vorm dan ook, van collatie-regten bij de hervormde j kerk. Evenzoo werd gevraagdwelk stelsel de regering met opzigt lot het voortdurend vcrleencn van jaarwedden aan Waalsche predikanten aankleeft, bij het ontslaan van vacatures bij zoodanige kerkelijke gemeenten, die niet geacht kunnen worden behoefte aan de vervulling der predikantsplaats te hebben. Rekent de regering zich in dit opzigt steeds door het bekende arrest van den hoogen raad van 1848 gebonden? Ten opzigle van hoofdstuk VII [R. C. eeredienstwerd de aandacht ge vestigd op de verhooging, die dit hoofdstuk der begrooling jaar op jaar ondergaat. Blijkens de memorie van toelichting is die verhooging vooral ook het gevolg van het voortzetten der regeling van de parochiale inrigling der dioeccsen en van de daarmede gepaard gaande bepaling der jaarwedde van de dienstdoende geestelijken op het normaal bedrag. Er wordt bijge voegd, dat in 't vervolg voor deze regeling nog ƒ13,000 meer zal noodig zijn. Dit gaf aanleiding tot de vraag, of de hier bedoelde normale jaar wedden eenzijdig door de roomsch-kalholieke kerkhoofdendan wel met medewerking en toestemming der regering zijn vastgesteld. 'sGRAVENHAGE, 4 November. Z. M. heeft den heer P. J. Schümacher, commies bij het depart, van marine, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeenten Muiden en AVeespercarspel is benoemd de heer C. Lamaison. Z. K. II. de prins van Oranje heeft heden aan verschillende autori teiten gehoor verleend. lieden middag heeft er bij den heer staatsraad-commissaris des konings j dezer provincie een groot diner plaats gehad, dat door de ministers van j justitie, oorlog en lierv. eeredienst, en cenige leden der prov. stalen werd bijgewoond. Heden is een aanvang gemaakt met het afnemen van het examen door j de commissie uil het prov. geregtshof in Zuidholland, voor de betrekking van candidaat-notaris. Er hebben zich 9 adspiranten aangemeld. Door den jongsten storm hebben de visschers-vaarluigen van Scheve- 1 ningen veel geleden. Onderscheidene bommen zijn teruggekeerd met verlies van een groot aantal netten. I11 de zitting der prov. staten van Zuidholland van Dingsdag heeft de j Voorzitter de ontvangst medegedeeld van een brief van mevr. de douairière van Limburg Stirumhoudende mcdedeeling van het overlijden van haren J echtgenoot, lid der Staten. Bij de medcdeeling van dezen brief, aldus sprak de voorzitter, zullen de leden dezer vergadering zeker met mij een gevoel van diep leedwezen ondervinden over het treurig verlies. Het vertrouwende blijken van liefde, de achting aan zijne nagedachtenis gebragt in de stad, aan welker hoofd hij doorliet vertrouwen des konings was geplaatst, iseene j welverdiende hulde aan zijne trouw en naanwgezelheidaan zijne eerlijk heid en innemendheid. Ook in deze vergadering was hij hooggeacht en be mind en een verdienstelijk medelid. Ik geloof dus een pligl te vervuilen, met het leed te betuigen, dat wij allen over zijn verlies gevoelen. Gisteren is in behandeling genomen het rapport der commissie tot onder zoek van het onlwerp-reglemenl voor het fonds van weduwen en nagelaten j kinderen van hoofdonderwijzers bij de openbare scholen van lager onderwijs j in Zuidholland. Door de commissie is ingetrokken haar voorstel op art. 1 om dit reglement ook van toepassing te maken op de bijzondere ondervvij- i zers; ook de algenicene toelating der hulponderwijzers werd verworpen. De j le afdeeling van hel reglement werd in deze zitting afgedaan. Art. 1 luidt j nu a'dus: Tot deelneming in het fonds zijn geregtigd alle wettig aangestelde hoofdonderwijzers aan de openbare lagere scholen in de provincie Zuidhol land mitsgaders de hulponderwijzers, welke krachtens art. 20 der wet van 13 Aug. 1857 aan het hoofd eener openbare school zijn gesteld. In de zitting van heden heeft de voorzitter kennis gegeven, dat Z. M. de koning heeft verklaard, bereid te zijn om op Zaturdag aanst.ten half elf ure, de commissie uit de staten te ontvangen. Hierop werd overgegaan tot de verdere behandeling van bovengenoemd ontwerp-reglementwaarvan de verschillende artikelen werden aangenomen, met uitzondering van het laatste artikelwaaromtrent de stemmen staakten. De beslissing over het geheele reglement is dus verdaagd tot morgen. Voorts zijn zonder beraad slaging 53 ontwerpen voor bijzondere polderreglementen goedgekeurd. j BUITENLANDSCHE BERIGTENT ENGELAND. LONDEN, 2 November. Gisteren was de geheele stad weder in eenen zoo digten mist gehulddat j men in de winkels en de openbare gebouwen licht moest branden. Het Britsehe zendeling-genootschap brengt thans een bijzonder fonds bijeen voor de evangelieprediking in China; het heeft daarvoor reeds eenige 1 belangrijke bijdragen van voorname personen ontvangen. Omtrent het springen van het kruidmagaztjn le Havanah verneemt men thans uitvoerige bijzonderheden. Met het depót van 150,000 fg bus kruid, dat in hel tuighuis aanwezig was, zijn eenige honderde met schroot gevulde houwitsers, een groot aantal bommen, kogels en vuurpijlen in de lucht gevlogen, waardoor een ontzettende schok werd te weeg gebragt. Gedurende verscheidene oogenblikken dwarlden de kogels met de duizende overblijfselen van de gebouwen en de verscheurde ledematen der ongeluk kige slagtoffers van deze ramp, in de lucht rond, om daarna op verbazend verren afstand neergeworpen te worden. Men kan zich daarvan een denk beeld vormen door hel feit, dat de ontzielde ligchamen van drie koelies teruggevonden zijn in de oumiddelijke nabijheid van het fort Atares, dat een vierde uur van de plaats des ongeluks verwijderd ligt. 28 lijken zijn onder de puinhoopen gevonden; het aantal gekwetsten bedroeg 105, waar van 4 zijn overleden. De nieuwe suiker-entrepots waren in de onmiddelijke nabijheid van het tuighuis opgebouwd; meer dan 300 arbeiders, voor het meerendeel koelies, waren in die entrepots werkzaam op het oogenblik dat de ontploffing plaats had; van daar, dat het aantal gekwetsten zóó groot is. De wacht in het tuighuis was 10 man sterkslechts vier daarvan zijn, zwaar gekwetst, nog in leven. De 20 gebouwen, die tot suiker-entrepot diendenzijn geheel vernield. De schok heeft ook zulke verwoestingen in de gasfabriek aangerigldat drie maanden noodig geacht worden om de schade le herstellen, zoodat de stad in al dien tijd van gazlieht versloken zal zijn. Bijna al de huizen der wijk, waarin het ongeval plaats had, zijn in meerdere of mindere mate beschadigd; sommige zijn geheel ingestort. I11 beriglen van de Kaap de Goede Hoop wordt de verzekering gege ven, dat het aan den gouverneur, den heer Gray, gelukt is den vrede ttisschen den Oranje-Vrijstaat en de Kaffers te herstellen. Van Amoy (China) wordt den 5den Sept. 11. geschreven, dat de Engel- sehe bark Richard Battersbyin ballast van Shanghae naar Amoy bestemd, hij vergissing in Ilowestow Baai, ongeveer 15 mijlen van Amoy, binnen- geloopen, het ongeluk had op de Thaliabank te stranden. Aldaar werd het schip door zeeroovers overvallendie drie man der equipage ombragten en anderen kwetsten, onder welke Iaatsten de kapitein en de eerste stuurman behoorden. De stuurman was niet builen gevaar. Het gelukte den in het leven gebleven schepelingen hunne vervolgers le ontkomen, en zij hebben Amoy kunnen bereiken. Het schip zou voorts uitgeplunderd en stuk ge slagen zijn. FRANKKIJK. PARIJS2 November. len verzekert dat de heer de Thouvenel als gezant le Konstanlinopel z;. 1 aftreden en venangen worden door den heer Benedetti, hoofd-amble- ïaar bij het ministerie van buitenl. zaken. De generaal de Salles is aan de gevolgen zijner wonddie hij in de worsteling met zijnen krankzinnigen broeder had bekomen, overleden. Als tegenhanger van de zaak van den Israëliet Morlara te Bologne wordt het volgende gemeld. De kinderen van een Israëliet, die in de zoo veel gerucht gemaakt hebbende zaak van Péchard werd veroordeeld, waren in een geslicht le Caen geplaatst, alwaar zij gedoopt en door liefdadige zusters onderwezen werden. De opperrabbijn, hiervan onderrigt, heeft daarop de opmerkzaamheid der regering gevestigd, en verzocht om de kin deren van Gugenheim van daar naar een Israëlitisch huis over le brengen. De regering heeft terstond bevolen dal aan het verlangen van den opper rabbijn moest voldaan wordenhoewel de vaderten wiens behoeve de opperrabbijn was tusschen beide gelreden, door zijne veroordeeling geen regt op de kinderen meer bezat. Men heeft alhier het berigt ontvangen, dat de broeder van Orsini, onder den naam van Orioliherwaarts wil komen en wel met geene goede bedoelingen. Aan de Belgische grenzen wordt tegenwoordig dan ook eenc buitengewone waakzaamheid aan den dag gelegdwelke zeer hinderlijk is voor de reizigers, vooral indien zij eenige overeenkomst hebben met het signalement van dien persoon. Op den noorderspoorweg, niet verre van de Belgische grenzen, zijn twee goederen-treinen tegen elkander geslooten. Vijf wagens werden daar door vernield. De opzigler en nog een ander ambtenaar bleven op de plaats dood maar de machinist en de stoker werden slechts ligt gekwetst. De Monileur de la Flotte bevestigt het vroeger verspreide gerucht, dat de opvolger van bisschop Diaz door de regering van Cochin-China vervolgd wordt en zich in de gevangenis van Hué bevindt. Hel blad hoopt dat de Fransehc vloot tijdig genoeg komen zal, om den prelaat voor hel lot zjjner voorgangers te behoeden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2