De zaak bij het prov. geregtshof in Zuidholland aanhangig, betrek kelijk den nadruk van eenige gedichten van Tollens, is bij transactie afgedaan. Bij den heer P. J. Landry, bankier alhier, zal eerstdaags de geld- leening ten behoeve van het Suez-kanaal geopend worden. Eene winter-collecteten behoeve der Nederd. herv. gemeente alhier, dezer dagen door diakenen gehoudenheeft de aanzienlijke som van 16,000 opgebragt. Hen verneemt, dat er vergunning is aangevraagd tot aanleg van een ijzeren spoorweg, waarop de wagens met paarden zullen worden getrokken, uitgaande van een der middenpunten uit de residentie naar het stedelijk badhuis te Selieveningen. Dergelijke spoorwegen worden met goed gevolg te Parijs, iris-eenige departementen van Frankrijk en ook hier en daar in Engeland voor korte togten gebruikt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BEliSIE. BRUSSEL, 29 October. Aan de hh. Suermondt c. s. is vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteren van cenen spoorweg van Luik op den regler-oever der Maas tot aan de Nederl. grenzen in de rigling van Maastricht. Be vervalsching van levensmiddelen wordt bij voortduring streng ver volgd. Zoo werd o. a. een winkelier, die meel van paardenboonen gemengd had" onder tarwemeelveroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 800 fr. boete. Te Antwerpen heeft er weder een zware brand gewoed bij den heer Ronvièrc, handelaar in wijn en sterke dranken. Die brand ontstond in een kelder naast het woonhuis, waarvan de bovenverdieping diende lot bewaar plaats van een aantal fraaije schilderijenmeestal copiën van meesterstukken uit de Spaansche school. Door water kon men dezen brand, die zich aan het geestrijk vocht had medegedeeld, niet blusschen, zoodat men zich heeft moeten bepalen lot de beveiliging van de belendende percelen. De schade wordt op 63,000 fr. geschat, als 8,000 fr. voor het gebouw, 15,000 fr. voor de schilderijen en 40,000 fr. voor den wijn enz. De spoorwegen geven tegenwoordig aanleiding lot zonderlinge in- en uitvoeren. Te Charleroi is een waggon van Parijs aangekomen, met 10,000 kilos savooikool geladen. Deze overgroote hoeveelheid was voor koop lieden van Charleroi bestemd. De inwijding van den Belgisch-Luxemburgschen spoorweg heeft eergis teren plaats gehad, in tegenwoordigheid van den koning en zijne beide zonen. Men kan nn van hier naar Arlon in 5 uren tijds reizen. EAGELAKD. LONDEN, 28 October. De Euryalusvan 51 stukken, ligt te Spilhead geankerd, waar prins Alfred zich aan boord van dat schip heeft begeven. Men noemt Ferrol, op de kust van Spanje, als de eerste plaats der bestemming. De regering heeft besloten om de versterking, die zij naar Indië zon zenden, nog met twee regimenten te vermeerderen. Vijf schepen zijn daar toe door den Indischen raad afgehuurd. Voorts zal er in November, De cember en Januarij nog eene aanzienlijke scheepsruimte noodig zijn voor liet overbrengen van materieel en troepen. De jongste uit Indië en China ontvangen berigten hebben weinig te beleekenen. De kolonel Robertson heeft de oproerlingen te Poonee en te Byach geslagen. Dit is het eenige voordeel door de Engelschen in de laat ste 14 dagen behaald. Ook zijn te Shahabad, in Moulton, weder drie regi menten in opstand gekomen. Voorts wordt er melding gemaakt van een belangrijk feit, namelijk dat lord Elgin er in geslaagd is een verdrag met Japan te sluiten. Dit verdrag moet op denzelfden leest geschoeid zijn als de overeenkomst onlangs tussehen Japan en de Vereenigde Stalen gesloten. Onder anderen wordt bepaald dat een jaar na de ratificatie vijf havens zul len worden opengesteld. De wollen en katoenen stoffen zullen slechts een invoerregt van 5 pCt. betalen. De meeste der overige artikelen zijn aan een invoerregt van 20 pCt. onderworpen. De Chinesche commissarissen, bestemd om met de Engelsche te onderhan delen over de wijzigingen, die in het Chinesche tarief zullen worden ge- bragt, waren nog niet aangekomen. De Engelsche dagbladen te Hongkong beschuldigen het hof van Peking van oneerlijke bedoelingen. Zij zeggen dat het de dapperen van Canton beloont en het met de westersche mogendheden gesloten verdrag r.iet in het binnenland laat afkondigen. Maandag aanst. zal de lijkwagen van Napoleon I aan boord worden geplaatst van het stoomjagt Black Eagle, bevelvoerder Petley, ten einde hem naar Frankrijk over te voeren. Op dit oogenblik is de Egyptische spoorweg nog slechts ter lengte van 10 mijlen onafgewerkt. Zoodra deze voltooid is, zullen de kosten van ver voer der Indische en Chinesche brievenmaals 20,000 per jaar minder be dragen. De som, thans door de admiraliteit daarvoor betaald, is 1,040,940 per jaar. Volgens een schrijven van den bekenden dr. Livingstone aan den bis schop van Oxford, van 22 Junij, door de Edinburgh Review medegedeeld, hebben de inboorlingen aan de Zambesi-rivier op de oostkust van Afrika, alle Portugezen uit die streken verjaagd, omdat laatstgenoemden zich met de immigratie van negers voor Frankrijk hadden ingelaten. De landslieden van d1'. Livingstone hadden bijna een gelijk lot ondergaan, omdat men hen in den beginne voor Portugezen hield. Men kan hieruit zienzegt de Daily- News naar aanleiding van bovenstaand berigt, wat de inboorlingen aan de oostkust van Afrika van den Franschen immigratie-handel denken, alsook dal de regering van dom Pedro in hare Afrikaansche bezittingen slecht ge diend wordt en met omkoopbare ambtenaren gezegend is. Uit New-York wordt thans gemeld dat bij het springen van het kruid- magazijn te Havannah 112 mcnschen het leven hebben verloren; 128 wer den gekwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 28 October. Omtrent de binnenlandsche aangelegenheden zijn heden eenige niet onbe langrijke zaken te vermelden. De Moniteur bevat het reeds sedert lang verwachte besluit betreffende de organisatie van Algerië. In iedere provincie worden generale raden aangesteld. Voorts bevat genoemd blad ook de be noeming der prefecten van Algiers en Constantine, zijnde de hh. Ge'ry en Toulgoët. Bovenal wordt echter de aandacht getrokken door het in beslag nemen van het blad le Correspondentwegens de plaatsing van een artikel van den heer de Montalcmbert. De uitgever en de schrijver zullen vervolgd worden wegens aanvallen op het beginsel van het algemeen stemregt, op het regt en het gezag, door de grondwet aan den keizer gegeven, en op den eerbied, aan de wetten verschuldigd. Zij worden buitendien beschuldigd van ophitsing tot haat en verachting der regering, alsmede van getracht te heb ben den openbaren vrede te verstoren. De Moniteur heeft op nieuw een artikel gewijd aan de beslechting van het geschil tussehen Frankrijk en Portugal. Na de geschiedkundige uiteen zetting der zaak zegt genoemd blad, dat de Portugesche regering, ten ge volge van een naauwkeuriger onderzoek aan de vertoogen van Frankrijk gehoor heeft gegeven. Een zoo reglmatig besluit zal zelfs het geringste spoor van misverstand tussehen de beide regeringen doen verdwijnen en strekken om de betrekkingen tussehen de beide staten op eenen even vriendschappe- lijken voet te herstellen als vroeger bestond. De Charles-Georges is reeds teruggegeven en de beide Fransche schepen hebben den Taag verlaten; alleen is de Coligny op die rivier gebleven. Men spreekt van het invoeren eener wet, welke het frankeren der brieven, met de post verzonden, verpligtend zou maken. Prins Napoleon gaf dezer dagen een diner, 'twelk uitsluitend uit Chinesche en op Chinesche wijze toebereide spijzen bestond. Onder de gas ten bevond zich de schilder Delacroix, Emile de Girardin en een Chinees, een man van groote geleerdheidTchin-Chi genaamddie reeds sinds langen tijd alhier woont. Vier transportschepen verlaten onze havens, met bestemming naar Chinaom aan den admiraal Rigault de Genouilly versterkingen te brengen. Met deze vaartuigen wordt ook het noodige materieel overgebragt tot het bouwen van een fort le Tourane. Twee andere vaartuigen gaan naar Can ton alwaar het Fransche hoofdkwartier in een oud gebouw der jezuiten zal worden gevestigd. Aan den heer de Lesseps is te Marseille een buitengewoon onthaal te beurt gevallen. Een gastmaal werd hem aangeboden en de voornaamste handels-inrigtingen waren des avonds verlicht. De heer de Lesseps heeft bij die gelegenheid verklaard dat de werkzaamheden aan het Suez-kanaal binnen 3 maanden zouden beginnen en dat het werk binnen 3 jaren zou voltooid zijn. ITALIË. Vroeger was er gemeld dat er een concordaat was gesloten tussehen den H. Stoel en het groot-hertogdom Baden; thans verneemt men echter dat de sedert verscheiden jaren gevoerde onderhandelingen geheel zijn afgebroken. Ook moet de vertegenwoordiging in Wurlemberg zwarigheid maken om het reeds gesloten concordaat goed le keuren. Aan het Journ. des Déb. schrijft men uit Rome: Een priester uit de gemeente S'. Giuliancllo is alhier in de gevangenis gebragt, beschuldigd dat hijten einde den dader van eenen ten zijnen nadcele gepleegden diefstal le ontdekkeneen jongeling had opgesloten en gepijnigd. De jongeling was, na 32 wonden le hebben ontvangen, bezweken. PKIISSEN. BERLIJN, 28 October. De prinses van Pruissen zal tegen het midden der volgende maand hare hofhouding van Coblentz naar de hoofdstad overbrengen. De pogingen, die in 'twerk zijn gesteld om het spoor te vinden vaa hem die de portefeuille der koningin heeft ontvreemd, zijn vruchteloos ge weest. De directeur van politie is onverrigter zake van Leipzig herwaarts teruggekeerd. Men zegt dat de Engelsche regering aan al de Duilsche hoven heeft medegedeeld dat zij aan de Deensche regering eene nota heeft gezonden, houdende den raadom in de zaak der hertogdommen op nieuw toegevend heid te toonen, en vooral om de wenschen van Holstein zelve in deze tot rigtsnoer te nemen. Te Heidelberg is het aantal studenten aan de hoogeschool gedurende het winter halfjaar veel geringer dan in vorige jaren. HRKYEi De conferentie ter regeling der aangelegenheden van Montenegro is den 14den October te Konslanlinopel geopend en den 23slen gesloten. De beraad slagingen moeten zeer levendig geweest zijn, vooral daar Oostenrijk zich verzette tegen elke bewilliging, welke tot uitbreiding van het Montenegrijn- sche grondgebied strekte. De Porte was echter welgezind en daardoor is het mogelijk geweest tot eene gewenschie regeling der zaak le geraken. Lord Redcliffe heeft den eersten steen gelegd eener kapel, die als een gedenkteeken voor de ondersteuning door de verbonden mogendheden aan Turkye geschonken wordt opgerigt. AI de namen der in den Oosterschen oorlog gesneuvelde militairen zullen in marmer gegrift aldaar aan de verge telheid worden ontrukt. Den 21slen heeft lord Redcliffe de hoofdstad verlaten. Volgens berigten uit Perzië is de eerste minister van den Shach ver oordeeld tot ballingschap en tot teruggave aan de schatkist van 9 mill. fr. Het officiële orgaan le Teheran bevat eene herroeping van de lasteringen, die den gevallen minister zich vroeger jegens den Engelschen gezant heeft veroorloofd.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2