men. Van dit aantal zijn er ruim 1000 gesneuveld; de overigen werden op de vlugt gedreven, en door de Engclsclie artillerie gedood. Onder de ge- sneuvelden bevinden zich twee opperhoofden. Het verlies aan de zijde der onzen is onbeduidend. De opstandelingen van Gwalior bevonden zich nog 1 te Seringe en zullen waarschijnlijk de Nerbudda overtrekken. Te Bombay 1 was alles rustig. Het ministerie van oorlog heeft, ter voldoening aan de veelvuldige klaglen over de ondoelmatigheid der Indische uniformbesloten de kleeding der in Indiö dienst doende troepen geheeMe veranderen, met het doel om de gezondheid en het gemak der aan het Indische luchtgestel blootgestelde soldalen te bevorderen. Zij zullen in plaats hunner tegenwoordige kleeding van rood laken een stel kleederen ontvangen van lichtgrijze kleur, gemaakt van eene sterke slof, die hoofdzakelijk uit katoen zamengesteld is. Tot nog toe voorzag de regering de manschappen van de noodige kleedingstukken voortaan zal het de aanschaffing daarvan aan den bevelhebber van elke af- deeling troepen overlaten en hem eene bepaalde som voor ieder verstrekt klecdingstuk betalen. Hoewel onze regering zich in het geschil lusschcn Frankrijk en Por- 1 tugal niet heeft gemengd, zoo brengen echter veie onzer dagbladen een hoogst ongunstig oordeel uit over de houding van eerstgenoemd rijk. De 1 Times zegt dat Portugal bezweken is voor den dwang eener mogendheidI waarmede het zich niet kan melen. Nimmer is de stem van waarheid en regt op onbeschaamder wijze onderdrukt door louter physieke overmagt; nimmer werden de reglen van eene dappere en onafhankelijke natie meer met voeten getreden; nimmer werd het stelsel waarop, sedert den vrede van 3815, het stalen-verband van Europa rust, meer in den wind geslagen. I Ook de Daily News laat zich in gelijke bewoordingen uit. De Mom. 8 Chronicle wedcrlcgt beide, maar dit blad slaat in betrekking met hel 1 Fransche gezantschap. De Daily-News heeft den oorsprong en de geschiedenis onderzocht van den SLade-toIwaaromtrent thans lusschcn Engeland en Hanover zeer i wordt getwist. Deze lol heeft zijn ontstaan te danken aan eene tijdelijke vergunning door Coenraad II aan den aartsbisschop van Hamburg ver leend om de kosten te dekken van den herbouw eener kerk die door de Noormannen was verwoest. Deze heffing heeft tot op dezen tijd op eene onwettige wijze voortgeduurd, en wordt nu nog door Hanover, maar op zeer zwakke grondenverdedigd. Gelijk men weet was onlangs te Konslantinopel eene dame in hechtenis 1 genomen, op het oogenblik dat zij trachtte door het kantoor der in- en I uitgaande regten drie kisten te doen dragen, van dubbele bodems voorzien en eene zeer groote hoeveelheid valsche caimés of muntbiljetten inhoudende. De New-Yorksche bladen berigten thans, dat een graveur te New-York, de heer Harrison, voor den directeur van policie aldaar was ontboden gewor den, omdat men vernomen had, dat hij die stukken had vervaardigd. Ilij werd echter buiten vervolging gesteldna aan de justitie alles te hebben uitgeleverd wat hem tol dien arbeid had gedienden zijne volkomcne onschuld bewezen te hebben. De heer Harrisondie van de Turksche taal niets weet, dacht dat hij handels-ctiqueltes maakte, in Chincsche taal ver vat cn die moesten dienen om op theekisten geplakt te worden. De te Pera aangehouden dame was nl. voor 2 jaren te New-York gekomen, onder den naam van mw. Garsnier. De heer Harrison heeft voor hare rekeningen tegen betaling van een dollar per duizend600,000 exemplaren van die caimés ge drukt, vertegenwoordigende eene valsche nominale waarde van 25 a 30 mill. fr. In het laatst van September is te New-York het grootste stoomschip der wereld van stapel geloopen, zijnde het Russische fregat General Admiral. Op den voorlaalslcn verjaardag van den groothertog Constantijn, den 21slen September 1857, is de kiel voor dit vaartuig gelegd, en juist een jaar cn drie dagen later, den 24slen September 1858, werd het schip te water ge laten, ten aanzien van ruim 50,000 toeschouwers. Het fregat is van wit eikenhout vervaardigd en heeft 325 voet lengte bij 55 voet breedte. Het heeft een kiel van 307 voet en 34 voet diepte, terwijl het met 72 stukken gewapend cn door twee machines van 2000 paardenkracht voortgedreven zal worden. Hel schip is van binnen geheel met mahoniehout betimmerd; niets is gespaard, om alles zoo schoon en volkomen mogelijk te doen zijn. liet zal 1,250,000 kosten. Onder de berigten uit New-York ontvangen vindt men vermeld dat de regering der Vereenigde Staten van de overheden der Societeits-eilanden voorstellen heeft ontvangen, om die eilanden met hel grondgebied der staten te vereenigen. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 4 Sept., hecrschtcn de kinderpokken aldaar in hevige mate. De regering had maatregelen geno men om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. FEEAMEiïlMH. PARIJS20 October. llet vertrek van het hof naar Compiègne is nu op 2 November bepaald. Het verblijf aldaar zal ongeveer drie weken duren. Omtrent het toegeven van Portugalin de zaak van de Charles-Georges verneemt men dal dit niet is geschied omdat die regering tot de overtui ging was gekomen dat het onregt aan hare zijde was, maar alleen omdat zij zich niet in staat achtte aan de dwangmaatregelen, waarmede Frankrijk had gedreigdhet hoofd te bieden. De koning van Portugal heeft den mar quis de Païva gelast, al de stukken betreffende deze zaak aan den keizer voor te leggenen het aan diens gevoel van regtvaardigheid over te laten in hoeverre Portugalnadat het reeds zooveel heeft toegegevennog eene schadevergoeding behoort te verleenen. Naar men zegt zou echter de nota van den Porlugeschen minister in zulke hevige bewoordingen zijn opgesteld, dat de Portugesehe gezant er zwarigheid in zag om die aan de Fransche regering in te dienen. Uil den Constitutionnel leert men de redenen kennen waarom de Fransche 1 j regering in deze zaak hare overmagt zoozeer aan Portugal heeft doen ge- i voelen, namelijk om alle verdere tegenkanling van andere mogendheden tegen de Afrikaansche landverhuizing voor te komen. Genoemd blad zegt j daaromtrent: de aanhouding door de Portugesehe overheden van een Fransch j schip met vrije arbeiders bragt een gewigtig vraagstuknamelijk dat van l| den slavenhandelte berde. Frankrijkhetwelk den nieuwen tak van zee vaart, waarvan de Charles-Georges zijn werk maakte, zoo edelmoedig en wijs heeft geregeldmoest alzoo van gewigt achteneen schip te doen ontzien, hetwelk de wetten zijns lands en de vlag, waardoor het gedekt werd, eerbiedigde. Er moest feitelijk worden uitgemaakt dat het niet vrij staat een schiphetwelk met alle bij de Fransche wet van het jaar 1852 vereischte papieren voorzien ishetwelk eenen gelastigde van het Fransche gouvernement aan boord heeft en naar de op dit stuk beslaande terorde ningen ingerigt cn uitgerust is, al of niet ter goeder trouw in zijn bedrijf te stuitenaan te houden en verbeurd te verklaren. Hoewel men den dagbladstrijd over de zaak van den Israëliet Hortara te Bologne uitgeput achtte, is zulks hel geval nog niet. De Patrie, die tot hiertoe daarover het stilzwijgen had bewaard, heeft er nu een be- I langrijk artikel aan gewijd, dat men kan beschouwen als de uitdrukking van het gevoelen der regering omtrent de houding, die zij in deze zaak vermeent te moeten aannemenen dat de vroeger aangekondigde nota in den Moniteur schijnt te moeten vervangen. Volgens genoemd regerings- orgaan moet de beoordeeling van het feit verschillend zijn, naarmate van het standpunt waarop men zich plaatst. In Frankrijk is de burgerlijke wet onafhankelijk van de kerkelijke wet. Te Rome heerscht de kerk cn de Paus en hij die het hoofd is van de katholieke kerk is tevens opperheer der Romeinsche stalen. Volgens de wetten en de zeden van Frankrijk doet de zaak het gemoed geweld aanmaar uit het oogpunt van het katholiek gezag, dat te Rome het burgerlijk cn het staalkundige gezag in zich ver- ecnigt, is zij het noodwendig gevolg van eenen toestand, die uitsluitend berust op de naauwc vereeniging van de godsdienst en de wet. Voorts ge looft hel blad dat de Fransche regering niets anders heeft te doen dan bij wijze van raadgeefster lusschcn beide te treden en ten slotte zich voor de beslissing van den h. stoel te buigen. Men verzekert ook dat de regering een rapport van den heer de Gram- mont uit Rome heeft ontvangendie haar den raad geeft de zaak te laten rusten. De Patrie, een ministerieel blad, verklaart dat het berigt, omtrent de verdeeling van het bprgerltjk bestuur in vijf groote districten, ongegrond is. Het getal der soldaten, die gedurende het tweede halfjaar van 1858 huiswaarts zijn gekeerd of nog met verlof zullen ontslagen worden, be draagt ruim 100,000. Gisteren heeft er in een vleugel van het hotel van den prins Napo leon, in de Avenue Montaigne, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Men wilde namelijk de stukken van een gewelf wegnemendat hersteld werdwaardoor het instortte. Twee metselaars werden onder het puin bedolvenwaaruit zij echter spoedig werden gered. Zij zijn echter beiden ernstig gewond, doch men hoopt hen in het leven te zullen behouden. Prins Jerome bevond zich op dat oogenblik bij zijn zoon. Zoodra zij van het gebeurde werden onderrigt, snelden de beide prinsen naar de ongelukkiger., die zich bijzonder moedig hadden gedragen. Na de eerste hulp te hebben ontvangen, werden deze naar het hospitaal vervoerd. De prins heeft be volen hen op de beste wijze te verzorgen. De bagno's te ToulonMarseilleenz. waarin gemiddeld 8000 misda digers verblijf hielden, zullen voor het einde des jaars ledig zijn. Gelijk men weet worden zij naar Cayenne overgebragt, heigeen men als een doodvonnis kan beschouwen. Onder deze bannelingen bevinden zich ook staatkundige veroordeelden. Men telt hier te lande tegenwoordig 1037 drukkerijen, waar 97,500 letterzetters, 31,000 drukkers en 1250 correctors en andere gcëmploijeerden werk vinden, llet gemiddeld cijfer der jaarlijks uitkomende werken is 8000 en de opbrengst daarvan wordt op 25 millioen fr. geschat. In de wijk Madeleine is een fabriekant in hechtenis genomen, die zijn dochtertje, een meisje van 10 jaren, 0111 haar voor een vergrijp te straffen, de hand zoolang boven eene spiritus vlam hield, lot dat haar het vleesch verkoold van de beenderen viel. De Courtier du Pas de Calais berigt dat de telegrafische gemeen schap lussehen Dover en Calais is afgebroken. Waarschijnlijk is de kabel gebrokenwant niet een van de vier lijnen is bruikbaar. Men bedient zich thans van den telegraaf lusschcn Ostendc en Dover. De Mon. de la Plotte berigt dat onze regering van mgr. Pellerin, vicaris-apostoliek in noordelijk Cochin-China, berigt heeft ontvangen dat de Christenen in hel rijk Annam sedert Junij jl. weder met nieuwe hevigheid vervolgd werden. Die prelaat zelf was dagen lang nagezet, doch schier wonderdadig ontkomen. In de gemeente Tavaux (Jura) zijn door een brand 18 woningen ver nield waardoor 24 gezinnen van alles zijn beroofd. De brand was door onvoorzigtigheid van ecnige kinderen ontstaan. Den 22slcn dezer is te St. Pol een olmboom aangebragt van buiten gewone zwaarte. Die boom was 25 ellen lang cn had eene doorsnede van 4j- cl. Hij woog 15,000 kilo en werd door 15 paarden gelrokken. Hout- kenners verzekerden nooit zulk een boom gezien te hebben. Het museum van natuurlijke historie te Rouaan verwacht vijf hoofden van Cipayers van verschillende stammen, behoorljjk in een vat rum of brandewijn ingelegd, llet is een geschenk van een Engelsch officier, den heer Twyford. Lit Madrid wordt gemeld, dat een Spaansch koopvaardijschip door het slechte weder genoodzaakt was het Rif te naderen. Het is door de zeeroovers aangevallendie liet stellig geheel zouden vernield hebbenindien er geene hulp van den kant van Mcliila gekomen was.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2