LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 29 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Ft ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 28 October. In het hoofdkiesdistrict Assen heeft gisteren de verkiezing plaats ge had voor een lid van de tweede kamer der staten-generaaluithoofde de lieer mr. L. graaf van Heiden Reineslein, door Z. M. herbenoemd tol kan- j tonrcgter te Assen, opgehouden had lid der kamer te zijn. Er waren 651 j hilletten ingekomen, liet aftredend lid erlangde 467 stemmen, zoodat hij lol lid der tweede kamer is herbenoemd. De heer mr. II. Pelinck, te Assen, verkreeg 155 stemmen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam ecne gewone vergadering houden. l)c handelsstatistiek van Nederland over 1857 levert, over 'l algemeen, j bevredigende uitkomsten op. De algemcene invoer heeft alstoen bedragen I eenc waarde van ƒ413,682,840, de algemeene uitvoer 343,332,758en de doorvoer ƒ112,022,197. Naar men van goederhand verneemt heeft het Engelschc kabinet, ten gevolge der billijke verloogen van het Nederlandsche, afgezien van de inbezitneming van Serawak op Borneo. RC.) In het jongste N°. van het «Bijblad van de Economist," wordt de rubriek «Economische kronijk" aldus besloten: «Eu* hiermede sluiten wij voor 'toogenblik deze kronijk, dankbaar dat wij, bij al die verwikkelingen door dal céne streven der volken, de materiele welvaart der menigte,"" met voldoening de oogen op ons vaderland mogen vestigen, op Nederland dat, met zijne politieke en handels-hervormingen grootendeels volbragt, met ruime financiële middelen, met een goed geregeld muntstelsel, thans in be daardheid de hand kan gaan leggen aan de drie groolc hervormingendie de natie onvermijdelijk voor zich heeft: de slaven-emancipalic, den spoor wegen-aanleg en bovenalde gewigligsle schier van alle hervormingendie van hel bclaslingslel. Wij zeggen de gewigligsle van allen, omdat hel dal onderwerp is hetwelk, direclelijk of indirectelijk, van invloed is op den stollelijken toestand van alle declen van hel volk. Immers, de wijze van belastingheffing bepaalt in groolc male de gunstige of ongunstige voor waarden waaronder de volksarbeid, de cenige bron van welvaart, wordt uitgeoefend." De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten een adres aan de tweede kamer in te dienen, met verzoek om het ontwerp van wet tot bekrachti ging van eenige artikelen der verleende vergunning en exploitatie van den Noorder spoorweg, niet aan te nemen, maar de regering uit te noodigen om zelve een nader ontwerp voor te dragen voor den aanleg van de meest noodzakelijke hoofdlijnenin verband met de eischcn van het publiek be lang, om die, onder haar loczigt, ten koste van den staat te doen aanleg gen en exploiteren. De raad is van meening dat wanneer de staat, blijkens de voorwaarden der vergunningtoch al de lasten moet dragenhet dan beter is dat de aanleg van spoorwegen door de regering wordt ondernomen. De Arnh. Cour. zegt vernomen te hebben dat de contracten lusschen den slaat en de lilt. F. van Vlissingen c. s.betreffende de bekende kolo nisatie op ecne der buitenbezittingen in den Indischen archipel, waarvoor door die hh. vergunning was aangevraagd, geteekend zijn. Binnen 14 dagen zal de deelneming in de maatschappij worden opengesteld. Uit Assen wordt als cene bijzonderheid der vermelding waardig mede gedeeld, dat in dit gewest zich ecne familie bevindt, bestaande uit ecne zuster en zeven broeders, waarvan de jongste binnen eenige dagen zijn 70stcn verjaardag zal vieren. De zuster (de oudste) is bijna 85 jaren oud. Allen zijn krachtvol. Tc Wanneperveenniet verre van Meppel, zou, naar men meldt, een man door zijne vrouw zijn vergiftigd. Sedert lang leefden zij in onmin. Des morgens werd de man dood gevonden, terwijl het ligchaam zeer gc- .zwollen was. Een naauwkeurig onderzoek is hieromtrent ingesteld. Naar men uil Breda meldt is het nog niet gelukt den hoofdschuldige te ontdekken van de ongeregeldhedendie aan de milit. akademie hebben plaats gehad. Behalve de 12 kadetten, die weggezonden zijn, zijn er nog 12 in bewaring genomenomdat zij als voorvechters bij het oproer bekend zijn geworden. Uit 's llerlogenbosch wordt gemeld dat aldaar de koninklijke goed keuring is ontvangen op de wederinvoering van de belasting op het gemaal. Waarschijnlijk zal die met 1 Jan. aanst. in werking komen. Dezer dagen had er eenc algemcene vergadering plaats van de aan deelhouders in de Akensche Maastrichtschc spoorwegmaatschappij. Door het bestuur werd verklaard dat de inkomsten geen voordeclig slot hadden opgeleverd en dat er dus voor den in 1859 vervallenden rente-termijn geen gelden voorhanden waren. De aanleg van nieuwe wegen zou echter, naar men dacht, ook gunstig op deze lijn werken. Uit het bij de tweede kamer der staten-generaal ingediende ontwer van wet tot goedkeuring van artikelen der overeenkomst met Belgiëto; wering van den nadruk, blijkt dat deze overeenkomst, behoudens enkele uitzonderingen, gelijkluidend is met de Ncdcrlandsch-Franschc overeenkomst van 29 Maart 1855. Tol die uilzonderingen moet in de eerste plaats woi den gebragt, dat in deze overeenkomst de twijfel wordt weggenomendi omtrent de vrijheid van liet vertalingsregt was gerezen. Hel uitsluitend vcrlalingsregt is namelijk aan de schrijvers bepaald ontzegd. Verder wordt opgeheven de uitzondering, die in de wet van 25 Januarij 1817 ten opzigf' van kerk- en schoolboeken was gemaakt. De Nederlandsche en de Vlaamsche talen worden in deze overeenkomst als ée'n en dezelfde taal beschouwd. D regering acht dit beginsel van veel bcteekenis, voornamelijk uit het oog punt van cene goede verstandhouding lusschen twee naburige staten. D voornaamste afwijking echter van de Fransche overeenkomst vindt men in art. 11, luidende: «Gedurende de tegenwoordige overeenkomst zal de ge oorloofde invoer in de Nederlanden en iu België van de hoeken, die i het een of liet ander der beide landen zijn uitgegeven, wcderkcerig plaat hebben met vrijdom van alle regtcn. De regering merkt omtrent deze bc paling aan, dat de verspreiding van de gewrochten des vernufts, dat is de verspreiding der beschaving zelve, geheel vrij moet zijn. Zij koestert da;; ook het voornemen, om den vrijen invoer van boeken van algemcene tot passing te maken. 's GRAVENI1AGE 28 October. ENGELAN O. LONDEN26 October. De thans uit Indië ontvangen beriglen zijn niet onbelangrijk. De op standelingen hebben eene gevoelige nederlaag geleden. Op 19 Sept. had er een treilen plaats op een eiland in de Gogra, waarbij 3090 hunner omkwa- Z. M. heeft aan den heer P. F. J. Everard, eersten geneesheer van 's kc u.iugs huis, vergunning verleend tot het aannemen der onderschcidingslceke ncn van kommandenr lslc klasse (zonder de Zwaarden) der Adolfsordc va i Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. Door Z. M. is lot kapitein van de 3de kl. bij het instructie bataillon benoemd de lste luit. F. 11. G. A. Enderlein, van het bataillon. De minister van oorlog heeft zich naar Breda begeventen einde in loco onderzoek te doen naar de ongeregeldheden op de militaire akademie aldaar voorgevallen. De minister van staat, minister van koloniën, de heer Rochusscn is gisteren naar Amsterdam vertrokken. Ter bevestiging van het vroeger medegedeelde berigt, nopens de viering van den verjaardag des koningsstrekkedat door hel depart, van marine eene circulaire aan de vloot is uitgevaardigd, inhoudende, dat Zr. Ms. ge boortedag den 19dcn Februarij aanst. wederom zal gevierd worden. Eene circulaire van denzelfden inhoud is door den minister van oorlog aan het leger gerigt, terwijl ook door het depart, van koloniën aan liet leger ii: Nederl. Indië is kennis gegeven, dat de verjaardag van den koning voortaai weder afzonderlijk zal worden gevierd. De hooge raad heeft, bij arrest van heden, overeenkomstig het requi sitoir van den proc.-gen.mr. W. F. O., plaatsvervangend kantonregter iu hel kanton N°. IV. te Amsterdam, uit die betrekking ontzet, en wel we gens wangedrag en merkelijke achteloosheid in de waarneming van zijn ambt De arr.-regtb. alhier heeft heden uitspraak gedaan in zake de wed*. Burwick, en haar schuldig verklaard aan het houden van een beleen- o pandhuis, zonder wettige vergunning, en veroordeeld tot eene gevangenis straf voor den tijd van drie maanden en geldboete van ƒ50. De voor eenige dagen alhier in verzekerde bewaring gestelde persoon verdacht van bcdriegelijke bankbreuk, is weder op vrije voeten gesteld. Men verneemt dat er in Mei 1859 alhier weder cene tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken van levende meesters zal worden gehouden Aan het ministerie van marine beeft de aanbesteding plaats gehad vat leveranliën ten dienste der marine. De minste inschrijvers waren voor 4300 gezouten vlccsch G. K wijnel 5 61.90 de 100 voor 2000 lê rijst D. L Docent Zn. a ƒ22 24 de 100 ffi; voor 6500 kan jenever, met accijns zon der vaatwerk, J. Hopman a ƒ37.99 de 100 kan; voor 4300 kan jenever zonder accijns met vaatwerk, J. Hopman a ƒ2129 de 100 kan; voo 2750 ffi koffij L. Docent Zn. a ƒ63 33 de 100 ffi; voor 2150 IB suikc van der Velden en Evclinger a ƒ58.40 de 100 ffi. BLJITENLANDSCIIE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1