BIDSTOND VOOR ISRAËL SPRINGVEEREN MATRASSEN, PïlIJISSEM. V BERLIJN, 25 October. Gelijk te verwachten was is in de vereenigde zitting van de beide buizen van den landdag de noodzakelijkheid van het regentschap erkend. Bit besluit is zelfs zonder beraadslaging en met algemeene stemmen genomen, terwijl de leden onder een drievverf herhaald Leve de koning! leve de ■prins-regent! de zaal verlieten. Morgen zal de prins-regent waarschijnlijk den eed afleggen. Voor de terugbezorging der aan de koningin te Leipzig ontvreemde portefeuille is eene belooning van 300 th. uitgeloofd. 00§TElVaUH. WEENEN, 23 October. De aartshertog Maximiliaanstedehouder van Lombardyedoet thans een reistogtje in de Adriatische zee. Het vertrek van den prins uit Milaan wordt aan verschillende omstandigheden toegeschreven. Aan de Berlijnsche Zeit wordt daaromtrent van hier gemeld dat de aartshertog door de hooge ambtenaren met wantrouwen wordt gadegeslagen. Zijne zucht tot decen tralisatie van het bestuur, en zijne verdraagzaamheid in het godsdienstige wekken achterdocht, ook het krijgsbestuur verwijt hem eene te groote zwakheid, daar Italië moeijelijk in bedwang kan worden gehouden, zonder liet in staat van beleg te stellen. Bit alles zou den aartshertog aangespoord hebben om Milaan te verlaten, in afwachting van eene nadere beslissing van den keizer. De algemeene tentoonstelling van Duitsche kunstvoortbrengselen te Munchen is thans gesloten. De geldelijke uitkomst heeft de verwachting overtroffen. RUSIiAKID. Men verneemt dat de keizer twee gewiglige besluiten heeft genomen welke een hoogst aangenamen indruk in Polen hebben gemaakt en spoedig door eene nkase zullen bekrachtigd worden. Het eene besluit betreft de recrutering; er is besloten dat in de drie eerstvolgende jaren geene ligtin- gen zullen plaats hebben. Het tweede besluit, hetwelk de keizer gedu rende zijn verblijf te Warschau heeft genomen, geldt eene vermindering der grondbelasting. De Grootvorst Nicolaas en Michiel zijn te Tiflis aangekomenen aldaar luisterrijk onthaald geworden. Des avonds was de stad verlicht en op eene hoogte buiten de stad werd een prachtig vuurwerk ontstoken. TCRHÏË. Volgens berigt uit Jeddah is die plaats door de kooplieden bijna geheel ver laten en heerscht er een groot gebrek aan levensmiddelen, vooral aan water. Uit Teheran wordt gemelddat de gevallen minister Muza-Agha-Khan met zijne beide zonen onder strenge bewaking in zijn huis gevangen wordt gehouden, en dal uit het onderzoek der rekeningen blijkt, dat hij jaarlijks ongeveer 3 millioen gulden van 's lands inkomsten in zijn eigen schatkist heeft geborgen. Ook behield hij van de 6 millioen, opgebragt als buiten gewone belasting tijdens den oorlog met Engeland, bijna 41 millioen voor zich zeiven. AKADEffllE-MErWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCUOOL. Den 25s,cn October de heer F. W. M. Hoogenslraalenvan Leydcnin de geneeskunde, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: Over de Scabies. STADS - BERIClTEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van J. van IIinsberg C°.Fabriekanten in Trijpen enz., wonen de te Rotterdam waarbij zij vergunning vragen om op de erven van het Pakhuis aan den Stillen Rijn, geteekend Wijk VI. N». 59, hetwelk zij tot Fabriek wenschen in te riglcn, twee verwkuipeil met daarbij behoorende vuring te mogen doen plaatsen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Doen te weten dat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerdop het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den lsten November aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden, zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 26 October 1858. J.C. BUCAILLE, Wethr. waarnd. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De Jesultenkerkop de S'. Pietcrskerkgracht. Onder de gebouwenonlangs hier ter slede door den Heer J. Kneppelhout gekocht, hebben die der zoogenaamde Jesuitenkerk en de daaraan grenzende huizingen nog al belangstelling bij dezen en genen verwekt. Een onderzoek omtrent het geheele perceel heeft voldoende bewezen, dat daar geen klooster geslaan heeft, maar dat die huizen sedert 1562 aan par ticulieren hebben toebehoord. Wat de bovengenoemde kerk betreft, deze schijnt na 1674 daartoe te zijn ingerigt. De administrateurs dier kerk zullen hieromtrent naauwkeuriger berigten kunnen geven. Het portret van den laalstcn pastoor (of kommandeur) van de Pieterskerk zal in de bovengenoemde kerk later zijn geplaatsttoen de regering meer dere vrijheid aan de R. Calholieken vergunde. Het huis van ds. Fangman, naast de toenmalige Rectory, was in 1581 het eigendom van Nicolaas Stockius, rector der Lalynschc school en had in 1606, 10 schoorstccnen. Nu volgen de verkochte percelen, waarvan men de eigenaars uit verschil lende bronnen naauwkeurig kan leeren kennen, doch te uitgebreid om ze hier allen te vermelden. lste. Het groote huis, naast ds. Fangman, werd den 16den Junij 1562 door Adriaan Adriaansz. van Crimpen verkocht aan Sophia Willemsd1". wedc. van Adriaan van Crimpen, bailluw van Rynland, die het naderhand opdroeg aan Weyntge Adriaansdr.wede. van Philips Pietersz. Nan van Dordrecht, wiens dochter Neeltje Nan (gehuwd met den vleeschhouwer Wil lem Daniels van Delft) het den 20slc» Januarij 1614 verkocht aan Cornelia van der Nathwedc. van jhr. Cyrck var. Tritsumvoor ƒ2,800. Dat huis had in 1606 slechts 3 schoorsteenen; doch in 1619 is daarbij gevoegd het huis van Maria van Bosschuysenwedc. van jhr. Francois van Lanscroon (welk huis afkomstig was uit het geslacht Lochorst of Duven- voorde), zoodat het in 1657 aan Abraham Le Pla (gehuwd met Johanna de Mabus) verkocht werd voor ƒ20,180. In dat achterhuis bevonden zich de schoone geschilderde vensterglazen met wapens (waarvan in de acte van 1619 gesproken wordt), doch die door wijlen den heer Linckers verkocht zijnnadat er eene afteekening van gemaakt was. 2dc en 3de. Daarop volgden (behalve het genoemde huis van Lanscroon met 11 schoorsteenen) twee huizen van Ilillegonda van Zuylen van Nyevelt, eertijds non in de abdy van Rynsburg, waarvan zij er een bewoonde, se dert de verwoesting dier abdy. Hare erfgenamen Theodora van Scharpenseelwede. van jhr. Arent van Duvenvoorde en jhr. Aelbrecht van Schagen, heer van Burehoornverkoch ten die twee percelen in 1603 en 1606, waarvan het 2de in 1670 toebehoorde aan Nicolaas van Campenen het 3de in 1675 aan Mauritius Smith. In dat 3de huis bevond zich de bedoelde kerk, waarvan het gebouw tot 1805 nog op den naam stond van M. Smith. Als eene bijzonderheid zij hier vermeld, dal het 2de huis in 1600 bewoond werd door de familie van Marnix van Sl. Aldegonde. In welk verband de Lalynsche spreuk: Pax huic Domui (vrede zij dezen huize) met het jaartal 1689 lot dal huis staat, is mij onbekend. Opmerke lijk is het echter dat het groote huis door Le Pla den 7den Mei 1689 ver kocht is aan mr. Coenraad Ruysch. De wappns in de poort zijn gemakkelijker op te sporen. Zij woonde te Leydcn sedert 1551, R. E. AD VERTEMTIEM. Yoor de bewijzen van deelneming ons betoond bij het afsterven van ons jongste Kindje, betuigen wij onzen welgemeenden dank. R. BROUWER. A. BROUWER de Vries. In de ZAAL, Noordeinde, Wijk I. N°. 29, Op Vrijdag den 39 October 2.S5S,s avonds ten V ure. Spreker: Dr. A. CAPADOSE, te 'sHage. VOLGENS DE BEREIDING VAN ABSIIAUBBIN. Na vele proeven en groote opofferingen is het mij (na overleg met des kundigen) gelukt, eene behoudende en onverflaauwbare kracht op de heil zaam werkende Abshaubbin's te verkrijgen. Deze bewerking, ie kostbaar om op kleinigheden loc te passenzoo hebben wij goedgevonden le maken Abshaubbin's of Anti-Rhumalisehe springveeren Matrassen. Deze Matrassen, welke eenig en onnavolgbaar in hare soort zijnen die zullen worden be geleid van een certificaat van oorsprong, zijn de ganschc menschheid zeer aan te bevelen. Men behoeft juist niet te wachten tot men zich een Rhnmalisch lijder ge voelt, om daarvan gebruik te maken, want ze waarborgen tegen de begin selen van Rhumaliek, zij houden de huid frisch en zuiver, wekken den geest duurzaam op, bevorderen de geregelde bloed circulatie en scherpen de zin nen; vadsig wordt men op zulk een rustbed niet; voor den ernsligen lijder aan bovengenoemde kwalen is zulk een rustbed een noodzakelijke behoefte, terwijl het hem gewis zijne verloren gezondheid wedergeeft. Ook voor zenuwachtige gestellen zijn ze zeer aan te prijzenomdat die gestellen veelal lijden aan hoofdkramp, hetzij dat het werkt op de slapen van het hoofd, op de kiezen of kaken, of ook somtijds wel in aangezigtspijn ontaardt. Genoegmen gevoelt zich ontwakende op zulk een rustbednimmer dom melig of loom. Alles wat tot het vervaardigen van deze Matrassen gebruikt wordt, is in deszelfs aard geschikt gemaakt om met elkander zeer harmo nisch te werkenen de kracht daarvan op dezelfde hoogte le houden. De Kussens dezer Matrassen mogen nimmer door vederen worden vervan gen, noch bij vederen kussens worden gebruikt, aangezien de vederen in tegenovergestelden zin werken met de Abshaubbin's, en bovendien voor zenuwachtige en rhumatische gestellen zeer nadcelig zijn. Hoofdkussens zijn ook afzonderlijk te verkrijgen. Niemand behoeft zulk een Matras met eenige vrees te gebruiken, want hare bewerking doet aan niets schade, maar zal integendeel de gezondste mensch nog doen ervaren, dat zijn humeur meer gestadig, en zijne zinnen scherper zijn. Wat aangaat de kwaliteit, zal met de soliedste kunnen wedijveren, waarvoor wordt geguarandeerd. De prijs zal, door de groote massa welke daarvan zal worden gemaaktzoo billijk zijn dat daarvoor naauwelijks een gewone Matras kan worden geleverd. Bestellingen, inlichtingen, enz. enz., zijn op franco aanvragen te beko men aan hel Nederlandsehe Hoofd Depót te Delft, bij A. CREETVELT Az.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3