LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 27 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN, 26 October. Door de vcreenigde vergadering van hoogheemraden en hoofdingelan den van Rijnland is lot rentmeester van het hoogheemraadschap benoemd de heer F. E. Ycrster, vroeger inspecteur der jagt en visscherij, te Noord- wijk in de plaats van wijlen mr. A. 0. E. grave van Limburg Stirum. Voorts zijn herbenoemd tot secretaris de heer mr. J. T. Buys en lot lioofdopzigtcr de lieer J. Kros. De minister van oorlog heeft eene circulaire aan het leger gerigt waarbij wordt bepaald, dat de onderofficierendie op bun kleedingsfonds schuld moglen hebbendaarvoor niet aan korting op hunne soldij onder worpen zullen worden. Van Rotterdam is naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken het Ncd. barkschip Bulgersteynkapitein Verhagen. Met dezen bodem doen 80 jeugdige emigranten de reis, die op ontvangen aanvraag door de aldaar bestaande commissie worden uitgezondenen bovendien 50 andere personen die op hoop van lotsverbetering derwaarts gaan; deze zijn meest allen am bachtslieden en arbeiders en daaronder bevinden zich vele huisvaders met hunne gezinnen. Uil Vlaardingen wordt gemelddat de haringvangst tot hiertoe bij zonder schraal uitvalt. Verscheidene schepen zijn binnengekomen, die 18 weken zijn uit geweest en niet meer dan van 60 tot 130 ton haring heb ben gevangenwaarbij in aanmerking moet worden genomendat in vorige jaren de gemiddelde vangst 300 ton bedroeg. Te Ouddorp, op Ovcrflakkee, werd Zaturdag avond 11. bij een kaste lein een horologie verloot, waarbij, als naar gewoonte, een groot aantal boerenknapen tegenwoordig was. Door bel gebruik van sterken drank op gewonden, geraakten zij in iwist, die zoo hoog liep, dat zij elkander met messen aanvielen," en een dier knapen zijne tegenpartij zulk een hevigen steek in den onderbuik tocbragt, dat de ingewanden er uit kwamen, en hij aan de gevolgen daarvan is overleden. De dader is gevankelijk naar Brielle gebragt. Het exercitie-eskader onder bevel van den schout-bij-nacht F. X. R. 't llooft, bestaande uit vijf schepen, is gisteren van het Nieuwe Diep naai de Middellandsche zee vertrokken. De longziekte onder het rundvee in Friesland is sterk aan hel afne men. Gedurende de negen eerste maanden van dit jaar zijn gestorven of afgemaakt 3724 runderen, terwijl dat getal over hetzelfde tijdvak in 1857 6562 runderen bedroeg. De hh. W. J. l'ijzcl, W. J. Prijn, II. J. Bergsma en E. J. OlFerhaus zijn door de prov. kerkbesturen van Zeeland en Drenthe als kandidaten lot de h. dienst toegelaten. Omtrent de valschhcid, aan den vooormaligcn gemeente-ontvanger te Almelo ten laste gelegd, en die zijne inhechtenisneming heeft ten gevolge gehad, verneemt men dat die zou gepleegd zijn in de quilantiën wegens restitutie van accijns op wijn en gedistilleerd, in vele waarvan de cijfers van het aantal kannen uitgevoerden wijn of gedistilleerd en het bedrag der terugbetaalde belasting schijnen veranderd en verhoogd te zijn, ten nadeele der gemeentekas. Te Veere had in de vorige week een treurig voorval plaats. Na het eindigen der tirailleurs oefeningen zou de bezetting des Dingsdags feestelijk onthaald worden. Een jongeling van 22 jaren had de onvoorzigligheidbij het afgaan van den trap in de kazerne, een roekeloozcn sprong te wagen, die hem mislukte, zoodat hij door het misgrijpen van eene hoogte van ongeveer 30 voet nederstorltemet het noodlottig gevolg dat zijn hoofd ver pletterd werd en men geenc teekenen van leven meer kon bespeuren. De Brcdasche Courant weêrsprcekt het berigt van depulatiën der ka- Metten aan den kommandant en den gouverneur der academie, zoo als vroeger is berigt, en zegt, dat alles zich heeft opgelost in een besluit van -den raad van toezigt, om de 12 oudste kadetien, zijnde één op de 6, met verlof naar huis te zenden, in afwachting van nadere bevelen deswege van 'het ministerie. Volgens die courant heeft zich het gebeurde aan de akademic volgenderwijze toegedragen. Door een kadet van het 2de studiejaar werd een ■stoot of slomp toegebragt aan een kadet van het lsle of jongste studiejaar, omdat deze zwarigheid maakte eene van hem gevergde onverpligte dienst te volbrengen. De onderofficier, die van deze ongepaste handelwijze, waar legen steeds ten strengste gewaakt wordt, getuige was, gaf daarvan volgens zijn pligt kennis, en de schuldige kadet werd daarop met provoost gestraft. Eenige kadets wisten nu bij hunne makkers de overtuiging te doen ingang vinden, dat genoemde kadet het feit niet gepleegd had en alzoo onschuldig gestraft was. Over deze vermeende onregtvaardighcid ontstond misnoegen j onder de kadelten van hel 2de studiejaar, die, door eenige hunner aangezet, aan het ongenoegen besloten lucht te geven, door zich bij het eindigen der avondoefening in hunne leerkamer op te sluiten en in één oogwenk de lam pen uit te dooven en eenige glasruiten te verbrijzelen. Slechts enkele minu ten waren lot dit bedrijf noodig; bijna onmiddellijk was de orde hersteld en werd het gezag gehandhaafd. Spoedig volgde bet onderzoek, waarbij, blijkbaar volgens afspraak, niemand zich als de hoofdschuldige wilde doen kennennoch erkennen wilde dal hij aan de gepleegde baldadigheid had deel genomen. De schoolonderwijzer van de gemeente Linden, die, gelijk vroeger ge meld is, voor de arrond. reglbank te 's Hertogenbosch te regt stond wegens verstoring der godsdienstoefening in de r. k. kerk aldaar, is door de ge noemde reglbank van dat misdrijf vrijgesproken, maar zijn zoon, insgelijks daarvan aangeklaagd, schuldig verklaard en tot eene geldboete van 50 cis veroordeeld. De officier van justitie is tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. Bij liet onderzoek van hoofdstuk IV. Justitieder staalsbegrooling voor 1859, heeft de organisatie der rijksveldwacht op nieuw een punt van opzettelijke overweging uitgemaakt. Er waren zeer vele ledendie zich bepaald tegen eene regeling der rijkspolitie langs dezen weg verklaarden. Velerlei grieven werden legen de bestaande inrigting der rijkspolitie aange voerd. Vrij algemeen was men van oordeel, dat zij Ieide tot verdringing van het gemeentelijk toezigt en alzoo de zelfstandigheid der gemeenten op dit punt bedreigt. Tot slaving daarvan beriep men zich op de instructie voor de rijksveldwachters, waarbij een speciaal toezigt voorgeschreven wordt op de naleving van gemeente-verordeningendat bovendien door overdreven ijver der beambten vaak afdaalt lol eene kleingeestige en kwellende surveil lance. Een ander gewigtig bezwaar tegen hel bestaande ligt in den ver warden toestand, die in den boezem der rijkspolitie zelve heerscht. Ook werd gewezen op de aanzienlijke sommen voor deze inrigting benoodigd. De voor deze afdeeling aangevraagde som bedraagt nu reeds ƒ346,555 en het laat zich niet voorzien dat het daarbij zal blijven. Bij al deze bezwa ren voegde zich de beduchtheid van velen voor de gevolgen dezer zich meer en meer openbarende zucht lot centralisering der politic. Op deze en andere gronden verklaarden zeer vele leden hunne goedkeuring aan dit onderdeel der begrooling niet te kunnen hechten. Bij de behandeling van hoofdst. IX A zijn twee hoofdpunten ter sprake gebragt, namelijk: 1°. het voor memorie uittrekken bij art. 6 van het hoofdstuk van de ƒ416,500 voor renten der schatkistbiljetten; en 2'. de vermindering der somdie ter voldoening aan art. 9 der wet van den 27sl™ Sept. 1841 onder art. 15 van dit hoofdstuk voor amortisatie van schuld voorkomt. Verscheidene leden gaven te kennendat zij beide deze afwij kingen van de sedert verscheidene jaren gevolgde inrigting van dit hoofd stuk der begrooting ongaarne hadden gezien. Bij het onderzoek van hoofdstuk X Oorlogis gebleken dat in de eerste plaats bij vele leden bel hooge eindcijfer bevreemding heeft verwekt. Enkele leden bleven bij de meermalen geuite meening volhardendat zij nimmer meer dan de door eenen vroegeren minister van oorlog als voldoende opge geven som van ƒ10,400,000 zouden toestaan. Wat het stelsel van verdedi ging betreft, wenschtte men nader te worden ingelicht omtrent het ver band, waarin de nu voorgestelde legerorganisatic staat tol hel stelsel, voor gedragen door het comité van defensie. Ten opzigte van de voorgestelde legerorganisalie heeft het bij de meerderheid der leden verwondering verwekt, zoo vele veranderingen te zien voorgesteld. Algemeen werd het hoogst wenschelijk geacht, dat er eindelijk eens eene bepaalde beslissing wierd genomen omtrent de zamcnstclling van ons leger in verband met ons verde- digingsslelscl. De voorgestelde legerorganisalie was volgens het gevoelen van vele leden niet bijzonder stelselmatig. De meerderheid vond het vreemd dat in de memorie van toelichting met geen enkel woord melding wordt gemaakt van de schutterij; zonder medewerking van de mobile schutterij meende men dat de in de memorie van toelichting vermelde strijdkrachten ten eenenmale onvoldoende zouden zijn om ons vaderland te verdedigen. Eindelijk is door verscheidene leden de reeds meermalen aangevoerde wcnschelijkhcid van een naauwcr verband lusschen het leger in het moederland en dat in Ned. Indig ter sprake gebragt. Aan het slot van haar rapport geeft de commissie van rapporteurs te kennen, dat het haar duidelijk is gebleken de algcmccne wcnsch der kamer te zijn, om zoo mogelijk eindelijk de gedurige debatten over ons verdedigingsstelsel en het cijfer der begrooling van oorlog, wat de hoofdzaak betreft, te kunnen doen ophouden, en tol die stabiliteit te komen, waarvan de minister van oorlog zelf gezegd beeft een voorstander te zijn. Bij de overwegingen van hcL XIldc hoofdstuk heeft men vrij algemeen verklaard met grootc bevreemding kennis te hebben genomen van de .sprei-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1