bestijging van Z, M. met geene bijzondere plcglighedcn gevierd, omdat de dag juist viel op dien van liet overlijden van Zr. Ms. broeder, Z. K. II, prins Alexander, die in 1848 op het eiland Madeira is overleden. Het was op Zr. Ms. uitdrukkelijk verlangen, dat de verjaardagen van HII. MM. den koning en de koningin vereenigd werden gevierd op den 17den Junij. In de eerste jaren werden er circulaires uitgevaardigdwaarin dat verlangen bij herhaling werd kenbaar gemaakt. In lateien tijd echter zijn die cir culaires met opzet achterwege gebleven en heeft men de wijze van viering van 's konings geboortedag geheel aan de autoriteiten en ingezetenen over gelaten. Iniusschen waren er velen, die steeds in het denkbeeld verkeer den dat de vroegere circulaires nog van kracht waren. Dit is evenwel het geval niet. Zoo wij nu vvel onderrigt zijndan beslaat het voornemen om, na het 10-jarige tijdvak, dat sedert 1848 is verstreken, den verjaardag des konings op 19 Februarij 1859 afzonderlijk met de bij die gelegenheden gebruikelijke plegtigheid te vierenwaarvan eerlang door uitnoodigingen van provinciale en plaatselijke overheden nader zou blijken. De afdcclmgen van de tweede kamer der slaten-generaal hebben in de laatste dagen liet onderzoek der belastings-ontwerpen ten einde gebragt en daarna cenigc ontwerpen van minder aanbelang in overweging genomen. Thans heeft liet korte reces een aanvang genomen en zal lot in het begin der maand November duren. Alsdan zal men het onderzoek over de verder aanhangige wcls-ontwerpen voortzetten en in de eerste plaats over het wets ontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der vergunningen, toegestaan voor den aanleg en de exploitatie van den Noorderspoorweg. Men verwacht dat de openbare beraadslaging over de begrootingswettcn voor 1859, om streeks de helft der maand November zal kunnen aanvangen. Bij de aanbesteding van een loodskotter aan het ministerie van marine op gisteren, was de minste inschrijver de heer Claus te Alblasscrdam voor 16,784. lieden is voor de arr.-regtbank alhier de zaak behandeld van P. van Heukelomwed. N. Burwickaangeklaagd van het houden van een leen- of pandhuis, zonder vergunning. De substituut-officier heeft de vcroordceling gccischt lol ccne gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van ƒ50. AMSTERDAM20 October. Naar men verneemt heeft de gemeenteraad besloten een adres aan de tweede kamer in te dienenmet verzoek om eene wijziging te brengen in liet wets ontwerp betreffende de wijze van heffing van den accijns op run deren en kalverenten einde in deze gemeente de heffing voortdurend zou kunnen geschieden bij het stuk, soort en gewigt, volgens vast te stellen tarieven. Wij hebben om bijzondere redenen nog geene melding gemaakt van een treffend voorval, dat voor eenige dagen hier heeft plaats gehad. Wij bedoelen de poging tot zelfmoord, gepleegd door een jeugdig offi cier van gezondheid, gepaard met dc werkelijke vergiftiging van een jong meisje van 22 jaren. Ten gevolge der weigering van het departement van oorlog, om verlof te verleenen tot het aangaan van een door beiden ge- wcnscht huwelijk, moeten zij opium hebben ingenomen, met dat ongelukkig gevolgdat het meisje nog denzelfden dag is overledenterwijl de jonge man in bewusteloozcn toestand is gevonden en naar het gasthuis overgc- bragt, alwaar hij is bijgekomen en nu zijn geheel herstel met rasse schre den te gemoet gaat. Wij vernemen echter, dat de jonge man, die het opium moet hebben aangeschaft, let' zake van vergiftiging zal worden ver volgd, en aan den bevoegden krijgsraad is overgeleverd, alwaar de zaak zal worden onderzocht. (IJbl.) BUITENLANDSCIiE BER1GTEN. 81 B L fi I B. BRUSSEL, 20 October. In den nacht van Maandag op Dingsdag heeft men een van zelf ontplof fende granaat geworpen tegen hel gebouwwaarin de inrigting van onder wijs der Jezuilcn is gevestigd, staande in de Ursulinuenslraat, en bekend onder den naam van bet collcgic van Sl. Michiel. Men veronderstelt dal het doel is geweest de granaat door een der ramen te werpen, maar dat hij tegen den muur aangekomen op dc slraal is gevallen, alwaar hij ook is uit een gesprongen. Slechts eenige glasruiten werden verbrijzeld. De uitbarsting, aan dc losbranding van een kanon gelijk, bragt de geheele wijk in opschud ding. Het is echter aan dc policie niet mogen gelukken iels omtrent den dader te ontdekken. ESKELASD, LONDEN, 19 October. In den Bombay Times van 24 Sept. leest men dat het Engelsche be wind liet inlaiidschc leger van Punjaub heeft ontbonden, omdat men het verdacht hield van kwade bedoelingendagelijks werden dus 20 manschap pen naar hunne haardsteden teruggezonden. Bij dc manschappen van twee regimenten rees liet vermoeden opdat men hen hij kleine afdcelingen zou vermoorden, en zij zijn dientengevolge bij Moultan in opstand geraakt, het geen aan 1400 hunner hel leven heeft gekost. Genoemd blad betuigt daar over zijn leedwezen en zegt dal het berigt daarvan te Bombay diepen indruk heeft gemaakt. In Oude was de staat van zaken ongunstig. De vijanden waren aldaar zeer talrijkmaar de aanvoerders onderling verdeeld. De Times heeft eindelijk zijn gevoelen uitgebragt over het geschil lus- schcn Frankrijk en Portugal, ten opzigtc van het in beslag nemen van de Charles Georges, en stelt de eerstgenoemde mogendheid in liet ongelijk. Volgens dat blad heeft liet onderzoek der zaak aan 'l licht gebragt dat dc kapitein van het schip en de Fransche gevolmagligde de van kracht zijnde bepalingen hebben overtreden. Het plaatsen van een gcvolmagtigde aan boord van een schip geeft geenszins regt tot het straffeloos schenden der verpligtingcn door de politic-reglementen eener bevriende mogendheid opge legd. Voorts worden ook de diplomatieke handelingen van Frankrijk sterk gelaakt. In deze zaak is volgens den Times misbruik van meerdere magt gemaakt, en Frankrijk zou zich wel gewacht hebben om gelijksoortige maatregelen tegen Rusland, Engeland of de Yercenigde Staten te nemen. Het eskader van Plymouth heeft bevel ontvangen om uit te zeilen, tot het doen van eenen kruistogt. De Times dit vermeldende voegt er bijdat deze logt zich wel zou kunnen uitstrekken lot Lissabon. Deze woorden hebben in sommige gemoederen vrees verwekt voor den goeden afloop van het geschil lusschen Frankrijk en Portugal, en zelfs nadeelig gewerkt op de Parfjsche beurs. Er beslaan echter geene redenen om aan de woorden van genoemd dagblad een zoo groot gewigt te hechten. Aangaande de vernieling van het glazen paleis te New-York wordt nog het volgende gemeld: Die ramp had tijdens dc kermis plaats. Een i groot aantal voorwerpen van waarde, zoo als mechanische en landbouw- werktuigen, piano's, stoomwerktuigen en alles wat op dien lijd ten toon was gesteld, is door de vlammen vernield. De brand is in het magazijn van bewaring ontslaan, dat met eene groote menigte ledige kisten en met een groot aantal oude voorwerpen was opgevuld. Toen de brand het eerst uitbrak heeft men de brandspuiten van het paleis willen doen werkenmaar zij waren te sterk beschadigd om er zich van te kunnen bedienen. De vlammen verspreidden zich toen met eene verbazende snelheidterwijl onge veer 2000 personen zich binnen het palcis bevonden. Men vreest dat vele bezoekers omgekomen zijn. De hitte was zoo hevig, dat dc brandspuit gasten in de onmogelijkheid verkeerden om iets uit te rigten. FRANKRIJK. PARIJS19 October. De reis van het hof naar Compiègne schijnt uitgesteld te zijn. Men verneemt dat de regering voornemens is het burgerlijk bestuur des rijks in 5 districten te verdedeneven als zulks vroeger ten opzigte van de militaire zaken heeft plaats gehad. De prefecten zouden dan met den gouverneur van hun district corresponderen en deze in verbinding staan met den minister van binnenl. zaken. De Zwilsersche bondsraad heeft den afstand van het Dappcnhal aan Frankrijkdie daarop grooten prijs steltgoedgekeurd. De bewoners zullen binnen eenen bepaalden tijd moeten kiezen lusschen dc hoedanigheid van Zwitser of van Franschman. Zij die als Zwitsers aldaar willen blijven wonenworden op gelijken voet als hunne overige Iandgenoolen in dit rijk toegelaten. Frankrijk zal als vergoeding 350,000 fr. betalen. Eerstdaags verwacht men hier een lid van de familie Morlara, die reeds te Rome een onderhoud heeft gehad met den hertog de Grammont, ten einde het gebeurde te Bologna op te helderen en bij de regering aan te drin gen op maatregelen in het belang van het aan zijne ouders ontvoerde kind. Het Israëlitisch consistorie alhier heeft eene mededeeling ontvangen van graaf Walewsky, waarin deze zegt, dat hij op 'skeizers last eene nota heeft doen geworden aan den Franschen gezant te Rome, ter verdere mede deeling aan de pauselijke regering, uitdrukkende het ongenoegen des keizers over deze zaak. Sommige dagbladen berigten dat de Israiiliten te Bologna, om zich te wreken, een Christen-kind zouden hebben geroofd, dat zij het hadden laten besnijden, en als pand voor de teruggave van het kind van Mortara in be waring hielden. Hoewel de zaak niets onnatuurlijks in zich heeft, is zij echter zeer te betwijfelen. De dagbladen van Marseille bevatten eene kennisgeving van den heer de Lesseps, betreffende de doorgraving van de landengte van Suez. De heer de Lesseps verklaart daarin, dat dc aanleg van het zoetwater-kanaal een jaar zal duren en die van het zee-kanaal zes jaren. De jaarlijkschc opbrengst van dit laatste is geraamd op 30 millioen. Door de dagbladen wordt thans het verslag medegedeeld van kapitein Renaud van de Maurice, welk schip een klein gedeelte van dc passagiers der Austria heeft gered. In dit verslag wordt liet verschrikkelijk lijden aan boord der verbrande stoomboot ten volle bevestigd. Het schip stond al spoedig van voren tot achteren in brand en de ongelukkigen konden zich bijna nergens aan het geweld der vlammen onttrekken. Op dc voorplegt hadden niet minder dan 300 personen de wijk genomen; langs de zijde van het sehip hingen er minstens 150 a 200 aan louwen en soms 20 a 30 aan hetzelfde louw. Die louwen verbrandden echter ook het een na het ander en dc ongelukkigen verdwenen in de diepte. Op deze wijze zag men er 250 a 300 omkomen. Terwijl kapitein Renaud zich met de redding der passagiers van de Austria bezig hield, zijn drie schepen in het gezigt ge passeerd. Kapitein Renaud zegt, dat men aan boord dezer schepen zeer goed heeft kunnen zien, wat er gebeurde, doch dat zij zich desniettemin verwijderdenzonder eenige hulp aan te brengen. De stoomboot Admiral Miculis, die onlangs van Havre naar Peters burg was vertrokkenis in de Oostzee verongelukt. Dit vaartuig had de prachtige spoorwegrijtuigen aan boord, voor den keizerlijken trein in Rus land alhier vervaardigd. ITALIË. Bij gelegenheid van dc inwijding eener kerk voor de Waldenzente Genua, op den 14dcn dezer, is het dagblad Cattolico aldaar met rouwran den uitgegevenwaarvoor de volgende redenen worden opgegevenOnze regenten, bewogen door eene belagchelijke vrees voor clcricalen invloed, door Jansenistischen wrevel tegen het pauselijk gezag, door de dwaze hoop om Italië voor zich te winnen, en de hartsloglen van eenige kwalijkge- zinden vleijende, voeren bij ons deze gevaarlijkste van alle scheuringen in. Een blad, hetwelk roem draagt op zijnen naam van Katholijk blad, kan heden niet wel anders verschijnen dan met de uiterlijke teekenen van rouw. Dien rouw, daarvan zijn wij overtuigd, gevoelen met ons alle broeders van ons geloof; wij houden ons verzekerd dat dit zelfs met diegenen het ge val zal zijn, die thans bedrogen en misleid welligl het nieuwe verschijnsel toejuichen, zonder tc weten welke gevaren het in zijnen schoot verbergt.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2