LEYDSCHE COURANT. n". MAANDAG 11 OCTOBER. \.v De Courant wordt MaandagWoensdag en 'rVt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond 5 De Prijs der Courant is f 12 7/ef jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Rij deze Courant behoort Bijblad M«. 16. blwexlandsche brrigten. LEYDEN, 9 October. l)e taal-letter- en geschiedkundige afdeeliug van de kon. akademie van wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam cene gewone ver gadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 91 personen. In voldoening aan de wet van 19 Dec. 1857, zal, naar men verneemt, eerlang een wets-onlwerp worden ingediendtot herziening van de wet op het binncnl. gedistilleerd. Men verneemt dat daarbij aan de administratie de bevoegdheid zal worden toegekend om, bij vermoeden van fraude, de afsto king te slaken bij het verkrijgen van zoogenaamd ruw nat en daaruit dan bij herleiding tot het quantum van het beslagen meel te besluiten; doch zal dan aan de branders, voor verlies op elke der beide aldus door de administratie nagelaten stokingen, twee percent worden te goed gedaan. In September zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 127,506 personen en is ontvangen 126,532op den Rijnspoorweg is van reizigers en goe deren ontvangen 181,521zijnde ƒ15,910 meer dan in September 1857. Het berigt omtrent het overlijden van den Iersehen reus Murphy wordt tegengesproken. Hij is wel lang ziek geweest doch neemt in beterschap toe. Te Amsterdam is een belangrijke diefstal van effecten gepleegdhoogst waarschijnlijk door J. B. Kreynschulle. Deze persoon is vóór ruim 8 dagen geleden met 6 voorkinderen uit Sloterdijk vertrokken met achterlating zijner huisvrouw en 2 harer kinderen, en zoude zich volgens geruchten naar hon den hebben begeven. Van het Nieuwe Diep wordt gemeld dat een zware zeeramp waar schijnlijk aldaar verscheidene huisgezinnen in rouw zal dompelen. Eene der loodsschuiten met een schipperzeven loodseneen jongen en den kok be mandvan daar uitgezeildis op den Noorder-haaks geloopen. Voor zoover men van Kijkduin kon zien, hebben zij zich in de sloep begeven en daar men kort daarna niets meer van hen ondekte, vreest men, dat zij allen in de branding zijn omgekomen. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Z. M. de koning en den prins van Oranje met gevolg eene jagtpartij in de omstreken van het Aardhuis te Hoogsoeren hebben gehouden. Die jagt was allergunstigst, want op den middag had men reeds 70 stuks wild gedood. Uit Vries (Drenthe) meldt men dat de aardappelen in die streken eene ruime opbrengst hebben geschonkenen daarbij uitmuntend van qualiteit zijn. Zij zijn reeds afgeleverd voor 0,75 per mud. Te Middelburg is door de policie een geheim pandjeshuis ontdekt, aan welks bestaan men reeds lang had getwijfeld. Bij het binnentreden van bet huis was men verbaasd over de menigte voorwerpen en goederen die aldaar lagen opgestapeldzoo zelfs dat er aan geen vervoer te denken viel. De zaak moet dus reeds sints jaren zijn uitgeoefend. Men verneemt ook dat in het nabij genoemde stad gelegen dorp Ritlhem eene poging tot vergiftiging heeft plaats gehad, door middel van lucifers, toegediend in thee, en wel door eene zuster aan haren broeder. Op den 21s,en October zal door het prov. geregtshof van Noordbrabant eene vreemdsoortige zaak behandeld worden, namelijk het zich toeeigenen van eene uitgebreide pachthoeve, met landerijen, ter waarde van ruim een ton gouds, in het arrond. Breda gelegen. De hoofdbesehuldigde in deze zaak, zekere L.. met den buitenl. eigenaar zeer goed bekend, wist een zijner medebeschuldigden, te Parijs woonachtig, door tusschenkomst van den 3den beschuldigde, op te sporen en dezen voor notaris en getuigen te Parijs als den wettigen eigenaar te doen doorgaan en aan hem L. bij cene alzoo valsehe acte bedoelde goederen te doen verkoopen en overdragen. Uit deze acte volgden meer anderentot dat eindelijk de hoofdbesehuldigde zoo ver slaagde, dat hij zich in het volle bezit der goederen stellen kon. Door middel van deze valsehe titels trachtte hij de bedoelde goederen te hypothe keren, en deed daartoe vergeefsche pogingen te Breda en te Rotterdam. Inlusschen kreeg de justitie lucht van de zaak en het gelukte haar de beschuldigden in handen te krijgen. De Times, dezer dagen over de nederzetting van sir Brooke op Borneo sprekende, heeft daarbij zijn hart lucht gegeven door het doen van ecnen onbeschaamden uitval tegen Nederland. Het volgende staaltje is genoegzaam om den geest die in dat artikel doorstraalt te doen kennen. De heerschende magt in deze streken (den Archipel) is een kleine Europesche staat, die met eenige wijzigingen een standpunt bekleedt, overeenstemmende met dat der Gennezen van vroegeren lijd. Zonder genoegzame magt om in Europa hun eigendom tegen een der groote mogendheden te beschermen, is het aan deze slimme en nijvere Hollanders gelukt om zich in de Oost tot koningen en prinsen tc verheffen, en te huis te leven van de schattingen, welke zij uit hunne afgelegen bezittingen opgaren. Het eiland Java, dat Engeland zich als eens zijn vroeger eigendom herinnert, bestrijdt al de regcringskosten van Nederland, en laat nog een overschot van 12 millioen in de uitvoerwaarde, welke door de Nederl.-Indische regering naar Europa gezonden wordt. De Hollanders houden onwrikbaar vast aan de overleveringen van eene naijve rige en uitsluitings-politiek, en onze kooplieden te Singapore beklagen zich, dat hetzelfde stelselwaardoor in verloopen lijden oorlog lusschen de twee natiën ontstond, steeds in volle werking is in den Indischen Archipel. Er wordt beweerd, dat zij met eene gestrengheid regeren die naar dwingelandij zweemt, en toch een luiden kreet doen opgaan bij de minste tusschen komst in hunne aanrandingen, uitroepende dat dit eene verdrukking is van dat arme Nederlandomdat het zwak is. 's GRAVENHAGE 9 October. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot kapitein administrateur van kleeding en wapening bij het 2de reg. infanterie, den lstcn luit. van gezegd dienstvak J. Engeringhvan het corps; en tot 2dcn luit.-administrateur van kleeding en wapening bij hel 2de reg. dragonders den adjudant-onderolïicier- pikeur B. J. Rademakers, van het 3Je reg. van het wapen. De afdeelingen van de tweede kamer der slaten-generaal hebben heden het onderzoek over de ontwerpen der staalsbegrooling voor 1859 voortgezet. Zoodra dat onderzoek zal zijn afgeloopen, zullen de ontwerpen tot wijziging van het belastingstelsel enz. in overweging worden genomen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 8 October. In deze zitting zijn aangenomen de volgende wets ontwerpen1°. dat tot goedkeuring eener dading over gronden in het voormalig kanaal van Wei zingen, die lot wijziging der hoofdstukken II en IXJ3 der staatsbegrooling voor 1857 en dat lot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooling voor 1857. Vervolgens hèeft de kamer overwogen de vraag, wanneer het voor stel van wet van den heer Sloet tot Oldhuis betrekkelijk de tienden behan deld zou worden. Nadat verscheidene voorstellen dienaangaande waren verworpenis besloten den dag voor die beraadslagingen nader te bepalen. Het voorstel van de huishoudelijke commissie betreffende de ventilatie en verwarming der kamer is in comté-generaal behandeld. BÜITENLANDSCHE BER1GTEN. EACBLAN 39. LONDEN, 7 October. De neiging door vele geestelijken van de gevestigde kerk aan den dag gelegd, tot het invoeren van de oorbiecht, geeft aanleiding tot veel opge wondenheid. Op onderscheidene plaatsen werden vergaderingen belegdom daarover een afkeurend oordeel uit te brengen; eene zoodanige bijeenkomst zal ook hier plaats hebben. Uit eene officiële opgaaf betreffende de steenkolenmijnen blijkt, dat in het jaar 1856 nagenoeg 230,000 personen in en bij de steenkolenmijnen van Groot-Brittannië werkzaam waren en dat 66 millioen ton kolen zijn opge haald. Men berekent, dat van elke 224 arbeiders 1 het leven verloor. FRANKRIJK. PARIJS7 October. De keizer zal tot op den llden in het kamp van Chalons vertoeven. De oefeningen in het vuur hebben den 8slcn plaats gehad. Van het kamp begeeft de keizer zich naar Reims om aldaar de keizerin te ontmoeten en den eersten steen eener nieuwe kerk tc leggen. Groote feesten zullen bij die gelegen heid aldaar plaats hebben. Het huis Duhol, de grootste beetwortel-suikerfabriek hier te lande, is gefailleerd, met een passief van 6j millioen frs: Op de kusten van Spanje en Portugal heeft een zware storm gewoed waardoor vele ongelukken hebben plaats gehad. In de provincie Eslrama- dura zijn eenige bruggen weggeslagen. ITA JL.IE. Op 27 Sept. heeft de Paus een geheim consistorie gehouden en daarin 24 prelaten aangewezen ter vervulling van openslaande bisschopszetels. Bij die gelegenheid heeft Z. II. eenige woorden van veriroostenden inhoud tot de vergadering gesproken, eerst over de reis, welke de kardinaal Wiseman dezer dagen in Ierland heeft gedaanen vervolgens over de ontvangst welke de naar Ierland gezonden commissie gevonden heeft.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1