liet corps; bij het 8sle reg. infanterie, tot l5tcn luit.-kwartiermecster den 2den luit.-kwarticrmccstcr G. N. Bonman, van liet lste reg. van het wapen; bij het lstc reg. infanterietot 2dcn luit.-kwartiermeester den sergeant J. F. II. Bodeman, van het 8sle reg.; en te bevorderen tot officier van gezondheid van de 2'Je kl. bij de militaire geneeskundige dienst der Iandmagt in West- Indië A. L. A. Stock, thans van de 3dc kl. Gisteren morgen, ten 10 ure, hebben de leden van de tweede kamer der staten-generaal zich en corps ter audiëntie van Z. BI. den koning bege ven, bij wien Z. K. II. de prins van Oranje zich reeds bevond. Nadat de leden der kamer in de gehoorzaal waren binnengeleidheeft de voorzitter de heer van Reencnnamens de tweede kamer de verzekering herhaald van hare gehechtheid aan het koninklijk stamhuis en van hare belangstelling in de heugelijke gebeurtenis onlangs in Nederland gevierd. liet vertrek van den koning en den prins van Oranje naar Rotterdam en het Loo blijft op aanst. Dingsdag den 5deD Oct. bepaald. Ook aan het Loo worden toebereidselen gemaakt om Z. BI. en Z. K. II. luisterrijk te ontvangen. De afdcclingen van de tweede kamer hebben zich in het begin der week bezig gehouden met het onderzoek van verschillende wcts-onlwcrpen van minder omvang. Reeds zijn de commission van rapporteurs over die wets-onlwerpen benoemd en hebben er bijeenkomsten van die commission plaats gehad. Eerstdaags zal met het onderzoek der slaatsbcgrooting voor 1853 en andere financiële wetten cen aanvang worden gemaakt. Blen ziet loopig comité opende de bijeenkomst met ccnc voortreffelijke rede, waarin hij de regten van een schrijver op de voortbrengselen van zijnen geest dui delijk uiteenzette. Vervolgens werd het voorloopig comité tot definitief bureau aangesteldde heer Rogierminister van binnenl. zakentot eerc- voorzilter benoemd en aan de leden kennis gegeven, dat de hertog van Brabant het beschermheerschap van het congres had aangenomen en op Woensdag de werkzaamheden zou bijwonen. De afgevaardigde van de Ncderl. regeringde heer Bakhuizen van den Brinkwerd met meer anderen tot ccrc-ondcrvoorzitter benoemd. Daarna zijn de leden in sectiën verdeeld, en hebben de werkzaamheden een aanvang genomen. Dingsdag had de tweede zitting plaats, waarbij twee afgevaardigden uit de Vereenigdc Stalen tegenwoordig waren. De rapporteurs van vier sectiën braglen daarin reeds hun verslag uit, waarover vervolgens werd beraad slaagd. Van het rapport van de eerste sectie werden de volgende punten aangenomen. 1°. liet congres is van oordcel, dat liet beginsel der inter nationale erkenning van den eigendom der letterkundige en kunstwerken len behoeve hunner bewerkers in de wetgeving van alle beschaafde volkeren moet worden opgenomen. 2°. Het is van oordcel, dat dit beginsel, ook zonder dat er reciprociteit bestaatmoet worden toegepast. 3°. Ret is van oordeel, dat de gelijkstelling met vreemde en nationale schrijvers algeheel gelijk moet zijn. 4". De vreemde schrijvers moeten aan geene particuliere formaliteiten worden onderworpen om van hun regt van eigendom gebruik te maken, en daartoe is hel voldoende, dat zij de vormen in acht genomen hebbengebruikelijk waar de oorspronkelijke uitgave het licht heeft gezien. 5». Het is wenschelijkdat alle landen voor den eigendom van werken van letterkunde cn kunst cene wetgeving aannemenop gelijkvormige grond slagen berustende. Van hel rapport van de 5de sectie werd het volgende aangenomen. 1°. Het congres wenscht de afschaffing der lolregten op de boeken cn werken van kunstof minstens de vermindering van het regt zoo laag mogelijk. 2°. De vrijheid om de niet verkochte cn teruggehouden wordende boeken vrij te mogen invoeren. 3". De vermindering der portregten zoo laag mogelijk cn op alle wegen. 4°. Dat de proeven gelijk gesteld worden met gedrukte stukken in de landen, waar hieromtrent verschil bestaat. Tc Namen kwam dezer dagen cene roeiboot, bemand met G roeijers, alle Engelsclien. Zij kwamen langs den waterweg van Parijs, en hadden daartoe de Seine, de Blaine en de Blaas gevolgd; zij waren 120 sluizen ge passeerd. De boot was 36 voet lang en 3 j- voet breeden woog niet meer dan 140 kilo's. Hunne bestemming is Antwerpen, wcrwaarls zij hunnen weg over Luik en Blaaslricht zullen nemen. In Henegouwen heeft een vader van vier nog jonge kinderentot wan hoop gebragt door het verlies zijner vrouw, zich over de rails van den spoorweg gelegd, zoodat de ongelukkige door den daarover gaanden trein is vermorzeld. EWGEEAK®. LONDEN28 September. liet verdrag met Chinawaarvan de hoofdbepalingcn thans door de dagbladen zjjn medegedeeld, heeft onder den handelstand groote vreugde verwekt, cn cr gaat slechts ééne slem op om aan lord Elgin lioogen lof toe te kennen voor de volbrenging van zijne mocijclijkc taak, vooral daal de noodige maatregelen zijn genomen om zich voor kwade trouw van den kant der Chinezen te vrijwaren. Het bestuur van lord Derby trekt uit deze eu meer andere gunstige omstandigheden nieuwe levenskracht. Uit Bombay zijn weder bcrigten ontvangen, waaruit blijkt dat de toe stand in Indië weinig noemenswaardige verandering heeft ondergaan. De opstandelingen van Gwalior hebbenna door generaal Roberts verslagen te zijn, de wijk genomen naar Chumbul, 700 dooden achterlatende. De ver liezen der Engelsclien zijn onbeteekenend. Ook heeft nog een corps van 550 man Engelsclien eene schitterende overwinning op 4000 opstandelingen behaald. Het fort van Procurce had zich na een strijd van 30 uren over gegeven. Den 24stcn Augustus bevond zich de strijdmagt van generaal Grant nog altijd te Sultanpore, waar hij door den regen gedwongen werd te blij ven. Het derde regiment Cipayers was weder gewapend. Punjaub en de presidentschappen Bombay en Bladras waren rustig. Te Bloortas zijn drie regimenten, welke ontwapend waren, in opstand geraakt. 90 dezer muite lingen werden gevangen genomen en de overigen omgebragt of in het water gedreven. De Engelsclien verloren daarbij 1 officier en 4 soldalen. Prins Alfred is Zalurdag avond uit Duilschland alhier teruggekeerd en terstond naar Balmoral vertrokken. Het onderzoek omtrent het gebeurde in de muziekzaal te Sheffield is afgcloopen, zonder dat men de aanleidende oorzaak heeft kunnen ontdekken. In verschillende deelen des lands, wordt over het ontvreemden van brieven met geldswaarde geklaagd. In den laatsten tijd zijn alleen te Londen 6 brievenbestellers voor dat feit lot deportatie veroordeeld, terwijl ook de dienstmaagd van een hulp-postmccsler in hechtenis werd genomen, die, daar zij haren moester somtijds in zijne werkzaamheden hielp, een aantal brieven had verduisterd. Uit Wolverhampton schrijft men dat aldaar dezer dagen een treurig voorval plaats had. Een meisje, dat al wandelende met haren minnaar twist had gekregen, liet zijnen arm los cn sprong in een aan den weg gelegen poel. De minnaar sprong ter harer redding mede in den poel, maar kon zijn doel niet bereiken. Een jongman, die voorbij ging, kwam hem te hulp cn ook zijne pogingen waren niet alleen vruchteloos, maar hij werd tevens het slagtoffer zijner mcnschlievendheid. Alleen de minnaar werd later met groote moeite gered cn de beide lijken zijn nog niet gevonden. Op de hoogte van Bristol zijn twee Fransche vaartuigen in botsing ge komen. Een der kapiteins cn twee matrozen verloren bij dit ongeval het leven. Nabij Preston is op den spoorweg een passagicrstrcin tegen een goe derentrein gcloopcn. Een der loconiotivcn cn twee rijtuigen werden verbrij zeld en ccnige personen gekwetst. Ook is lusschcn Newport cn Cardiff cen beestenwagen in brand geraakt en met de daarin zijnde schapen vernield. FRANKRIJK. PARIJS29 September. De keizer heeft heden middag, vergezeld van graaf Walewski, Biarritz verlaten en zal, na te Bordeaux nachtverblijf te hebben gehouden, morgen ochtend alhier terug zijn. Gelijk te verwachten was geeft de reis van prins Napoleon naar Warschau aanleiding lot allerlei gissingen. Blen kan niet aannemen dat liet slechts eene daad van beleefdheid is, uitgelokt door de goede verstand houding, die cr op dit oogenblik tussehen de kabinetten van Parijs en Pe tersburg bestaat. Vrij algemeen is men van gedachte dat de prins in last heeft den keizer van Rusland tot het bezoeken van ons hof uit te noodigen aan welk verlangen de keizer op dit oogenblik moeijelijk zou kunnen vol doen; zoodat men dit bezoek eerst in 1859 moet verwachten. Blen verzekert, hoe zonderling het ook schijne, dat de Russische re gering besloten heeft om het Dagboek van de belegering van Sebastopol (namelijk over de verrigtingen van hel leger) alhier te doen drukken. Zjj ziet reeds om naar bekwame personen om de platen te graveren. Blen zegt ook dat de keizerlijke drukkerij tot dat einde ter beschikking van de Rus sische regering is gesteld. Volgens een addilionnccl artikel van liet tractaat met China zal, naar men verneemt, aan de westersche mogendhca'en eene zekere uitgestrektheid gi'onds in de onmiddellijke nabijheid van Canton afgestaan, cn in twee deelen gescheiden wordenwaarvan iedere mogendheid cr cen tot den aanleg van versterkingen en cene haven zal mogen bezigen. Aan boord van de stoomkorvct Rolandin het arsenaal der haven van Totilon, heeft een groot ongeluk plaats gehad. Terwijl men aan boord proeven nam, sprong een der platen van den ketel, en de daar uit stroo- mende damp bragt al de aanwezigen vrccselijke brandwonden toe. 35 per sonen werden gevaarlijk gewondwaarvan er reeds 9 onder een smartelijk lijden zijn bezweken; daaronder telt men den bevelhebber van het schip den heer Dulcis, en den eersten machinist. De ingenieur fllonlcly is mede zoo zwaar gekwetst, dat er weinig hoop op zjjn behoud bestaat. De uitgever cn eigenaar van de Revue des deux mondesde heer Bu- loz, heeft van den koning van Sardinië het officierskruis van de St. Lazarus orde ontvangen. ITALIË. In een schrijven uit Rome, in het Journ. de Bruxelles opgenomen, wordt het volgende medegedeeld omtrent het bekende voorval te Bologna, met het Israëlitische kind dat aan zijne ouders is ontvoerd. In dat geval kon de Romeinsche overheid niet anders handelen, zoo zij de op dit stuk door de kerk gemaakte bepalingen wilde naleven; maar deze bepalin gen hebben juist de strekking om zoo veel mogelijk voor te komen dat zoodanige gevallenwelke altijd onaangename botsingen medebrengenzich voordoen. Het ccnigewaarop welligt met regt aanmerking gemaakt zou kunnen worden, is het gedrag der dienstbode, die verklaard heeft den knaap gedoopt te hebbenmen zou kunnen twijfelen of deze verklaring waar is, en, zoo ja, of het levensgevaar, hetwelk alleen haar regt kon geven om cigenmaglig.den doop toe te dienen, werkelijk bestond. Blen nog in den loop der week cene zitting der kamer te gemoet. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ESELfilE. BRUSSEL, 29 September. Blaandag 11. is alhier het congres over den letterkundigen eigendom ge opend. Van de 5G0 personen, die hunne deelneming hadden beloofd, waren cr reeds 300 tegenwoordiguit Nederland 18waaronder de heer Bakhui zen van den Brink, archivaris des rijks, als afgevaardigde van de Ncderl. regering, en de hli. Suringar, Bluller, Nyhoff er. Belinfanle, als vertegen woordigers der verccniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. De heer C. Faider, oud-minister van justitie cn voorzitter van het voor-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2