LEYDSCHE COURANT. 1858. N°. 118. i^lS¥J VRIJDAG 1 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond 1 '1 \&f lr\ De Prijs der Courant is f\1 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BEHIGTEN. LEYDEN30 September Gcdep. stalen der prov. ZuidhoIIand hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der prov. staten, voor het hoofdkiesdistrict Alphen, ter vervan ging van wijlen den heer mr. A. O. E. grave van Limburg Stinim, die in 1859 zoude hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den ]2do" October aanst.; en dat, indien er ccne herstemming inogt worden vcr- eischt, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 26stcn Oct. daaraanvolgende. De wis- en natuurkundige afdccling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zalurdag aanst. te Amsterdam ecne gewone vergadering houden. De levering voor de fourrages voor de troepen alhier is gegund aan 11. van Casandt, voor den prijs van 50 ets liet hooi, 29 ets bet slroo en ƒ1.01 de haveri en te 'sHagc aan T. Trugg, voor 62 ets het hooi, 26 ets het stroo en ƒ1.01 de haver. De minister van justitie heeft in overleg met de commissie, welke met de opneming van gevangenissen in hel buitenland belast is geweest, het ge- wiglig onderwerp van het aan te nemen nieuwe strafstelsel onderzocht. De uitslag van dit onderzoek is, dat zijns inziens, omtrent een nieuw gevan genis- of strafstelsel de volgende grondslagen kunnen worden voorgesteld, als: 1°. onderlinge afzondering, in het algemeen, der veroordeelden tot ge vangenisstraf van 3 jaren of korter, met vcrpligling tot arbeid; 2°. gemeen schappelijke opsluiting bij dag, en afzondering des nachts, der veroordeelden lot gevangenisstraf voor meer dan 3 jaren, met verpligting tot arbeid, en om die straf gedurende de laatste 3 jaren in onderlinge afzondering le onder gaan; 3°. gemeenschappelijke opsluiting der veroordeelden beneden de 16 en boven de 60 jaren, tenzij de afzondering voor den tijd van niet meer dan ccne maand door den regter mogt zijn uitgesproken; 4°. de bevoegdheid van regenten omwanneer in de afzondering een dreigend of dringend gevaar voor de gezondheid naar ziel of ligehaam van den gevangene wordt gezien die afzondering dadelijk op te heffen, onder goedkeuring van het hoofd van het departement van justitie. Naar deze grondslagen stelt de regering zich voor, de vereischte bepalingen omtrent een nieuw gevangenis- of straf stelsel in het ontwerp van een nader eerste boek van een nieuw wetboek van strafregt op te nemen. Naar wjj vernemen is in het ontwerp tot herziening der regtcn op den in- en uitvoerlaatstelijk aan de tweede kamer der slaten-generaal aangebo den onder anderen de in- en uitvoer van boeken onvoorwaardelijk en alge meen vrijgesteld. Dat dit, zoo het ontwerp door de wetgevende magt wordt aangenomenvan grooten invloed zijn zal op hel debiel van in- en buiten- landsche werken, zal ieder ligtelijk begrijpen. {I1U.) Eergisteren had le Rotterdam de vroeger aangekondigde tentoonstelling van vee en pluimgedierte plaats op het open plein van den Doelen. Ook aan deze tentoonstelling viel eene ruime toezending ten deel. liet getal bezoe kers, waaronder vele vreemdelingen, was mede zeer groot. De Doelen en de daar gehouden tentoonstellingen werden door ongeveer 3300 personen, behalve de leden en genoodigden bezocht. Ook de tentoonstelling van land- bouw-werktuigen op de Kruiskade ontving een druk bezoek, dat geschat wordt op ongeveer 1800 personen, die geen leden of genoodigden waren. Op dien dag werd aan het groote nieuwe werk ccne ringrijderij gehou den waaraan 20 personen deelnamenen des avonds werden de feesten be sloten met een prachtig vuurwerk in den Doelen. Behalve een aantal uitmun tende figuren waaronder een globe, die voortreffelijk gelukte, was hel laatste stuk zeer fraai en toepasselijk, zijnde eene decoratie in welker midden het beeld van Ceres was geplaatst. Gisteren werd in de genoemde stad tevens de 12de algemeene vergadering gehouden van de Iloll. maatschappij van landbouw. 35 afdeelingenuit brengende 180 stemmenwaren daarbij tegenwoordig. Op de prijsvraag «over het blaauw worden der kaas," waren zes antwoorden ingekomen, en dat geteekeild met de spreuk: oordcel niet oppervlakkigmaar onder zoek, werd de bckrooning waardig gekeurd. Bij opening van het naam briefje bleek het dat schrjjver van dit stuk was de heer A. Ilalde llz. te Beverwijkdie in de vergadering tegenwoordig was. Bij acclamatie werden HH. KK. 1111. de prins van Oranje, en de prinsen Hendrik en Frederik der Nederlanden tot eereledcn van verdiensten benoemd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen jhr. G. F. van Tets, te Vogelenzang en dr. A. 11. van der Boon Meschalhier. De onder-officier, die het ongeluk heeft gehad in de maand Junij jl. bij gelegenheid van het schijfschieten nabij Nijmegen, een officier dood te schieten, is door den krijgsraad, wegens manslag door onvoorziglighcid ge pleegd, tot eene gevangenisstraf van 3 maanden veroordeeld. Nabij Elburg zijn dezer dagen twee groote boeren-erven afgebrand, waarbij 9 koeijen en een paard omkwamen. Onder meer andere ontwerpen is door de regering aan de tweede ka mer een wets ontwerp aangebodenhoudende maatregelen lot ontruiming van het eiland Schokland. In de daarbij behoorende memorie van toe lichting leest men het volgende. Meermalen heeft de ongelukkige toestand der bewoners van Schokland de aandacht der regering lot zich getrokken. Deze strook gronds verdient naanwlijks den naam van eiland, daar zij, slechts 50 duim boven volzee liggende, met de minste opzetting van water onderloopt, terwijl er boven dien nog groote oppervlakten uitgegraven terrein zijn, die voortdurend on derstaan. De grond levert niets op, en is zelfs voor het verbouwen van groenten of aardappelen ongeschikt. Alle levensmiddelen, tot zelfs hel drink water, moet van den vasten wal gehaald worden. Het ccnige middel van bestaan voor de inwoners is de vischvangst, doch deze levert sedert jaren geen bestaan meer op. In dezen toestand is het geen wonder, dat de gemeente niet in staat is in de kosten harer huishouding te voorzien. Hoe gering de waarde van den grond en van de daarop gestelde woningen is, blijkt onder andere daaruit, dat de opcenten op de grond- en personele belasting, tot het bij de ge meentewet gestelde maximum opgevoerd, gezamenlijk slechts ƒ21 opbrengen. Hulp van het rijk is hier dus noodig en wordt dan ook voortdurend ver strekt. Aan jaarwedden voor ambtenaren wordt ƒ4860, voor onderhoud van gebouwen 1210en bovendien voor onderscheiden werken ten gerieve der inwoners 2750dus te zamen ƒ8820, door het rijk uitbetaald. Deze jaarlijks terugkomende uitgave levert geenerlei nut op. Uit dien hoofde was aan het vorig gouvernement de tussehenkomst van den slaat noodig voorgekomen. Het meende dat de meest geschikte wijze, om een einde aan dien toestand te makenzou zijn eene ontruiming van het eiland bij minnelijke schikking. Intusschcn is de Schokker, hoe ellendig zijn be slaan moge wezen, gehecht aan zijn geboortegrond, en wanneer hij soms des winters zich naar den vasten wal begeeft om daar gedurende eenige maanden een beter lot te zoeken, keert hij geregeld in het voorjaar naar zijn eiland terug. Hel scheen daarenboven noodig, om den maatregel te doen gelukkendat alle ingezetenen zich van het eiland verwijderden en dat de slaat zich in het bezit van alle gronden op het eiland stelde, om later elke nieuwe vestiging le beletten. Om een en ander le verkrijgen moest de schadeloosstelling, aan de Schokkers voor den afstand van hunnen grond en voor hunne verhuizing te verstrekken, eenigzins ruim gesteld worden. Tol dat einde werden van wegc de regering al de verschillende percelen met de daarop staande woningen door een deskundige geschat, en vervolgens werd de koopsom dier gronden op 2; maal de geschatte waarde gestelden bovendien voor elk vertrekkend huisgezin ecne som van 100 voor verhuiskosten bestemd. Na zich van de medewerking der amb tenaren op het eiland verzekerd te hebben, liet de regering aan elk inwoner voorloopig het voorstel doen omlegen uitbetaling eener som naar boven staande grondslagen berekendden hem toebehoorenden grond aan het rijk af te staan, dien grond te ontruimen, de afbraak weg le voeren en het eiland met zijn gezin, binnen 4 maanden, nadat de maatregel de vereischte bekrachtiging zou hebben erlangd, te verlaten. Dit voorstel vond algemeenen bijvalen de Schokkers verklaarden zich allen schriftelijk bereid om op de gestelde voorwaarden het eiland te verlaten. Tot uitvoering van dezen maatregel strekt het nevensgaande ontwerp. Volgens den hierbij overgeiegden staat bedraagt de schadeloosstelling aan de inwoners le verleenen de som van ƒ134,744. Bovendien zal in het lot van de ambtenaren, die door dezen maatregel hunne betrekking en middel van be slaan zullen verliezen, voorzien dienen te worden, weshalve eene ronde som van ƒ140,000 wordt aangevraagd. Deze maatregel schijnt zich ook in het geldelijk belang van den slaat aan te bevelen. Door de ontruiming van Schokland vallen de uilgaven die ten behoeve der ingezetenen jaarlijks door het rijk verstrekt wor den en 8820 bedragenweg. Daarentegen is voor renten der aange vraagde som, legen 4 pCt. berekend, slechts ƒ5600 noodig, zoodat hieruit een jaarlijksch voordeel voor den slaat van 3220 ontstaat. 's GRAYEN1IAGE 30 September. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: le Deil c. a. de heer P. E. II. Leendertzthans in die betrekking te Heerewaardente Bleiswijk c. a. de heer B. II. van Haersolte, thans te Wognum; te Groes- beek, de heer A. J. A. II. van de Weegh, thans te Poslerholt en te Noordwolde de heer C. G. van Huls, thans te Vleuten. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 6de reg. infanterie, tot lstcn luit.-kwartiermeester den 2dcn luit.-kwartiermeester NI. Kloekhorst, van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1