JONGELIEDEN ALS DIENST- EN WERKBODEN AAN DE KAAP DE GOEDE HOOP. CAFÉ RUIMZÏGT door den Moniteur niel gesproken is van eenige waarborgen door Frankrijk en Engeland geëischt voor de riglige uitvoering van het verdrag, die bij eene zoo dubbelhartige regering als die van China hoogst noodig zijn. Men wil dat echter houden voor verzuim van den verslaggever, en aannemen dat die waarborgen zeker zullen gegeven zijn. De generaal Mac-Mahon, thans militair bevelvoerder in Algerië, heeft zich te Marseille ingescheept, om naar zijne beslemming te vertrekken. Men verneemt dat de Zwitsersche handelaars, te Canton gevestigd en aldaar onder de bescherming der Fransche vlag geplaatst, door de zorg van baron Gros eene gelijke schadeloosstelling zullen ontvangen als de Fransche kooplieden. De reglbank heeft uitspraak gedaan in de zaak vanProst, en hem ver oordeeld tot 3 jaren gevangenis en eene boete van 1,000 fr. Bovendien is hij veroordeeld tot betaling eener som van 558,318 fr. schadevergoeding. De leden van den raad van toezigt zijn civiel verantwoordelijk verklaard voor de geldelijke straffen, waartoe de heer Prost is veroordeeld. Vorst Ghika, die zich alhier bevond, ten einde werkzaam te zijn voor zijne benoeming tot hospodar van Wallachyeis op eene noodlottige wijze omgekomen. De paarden van zijn rijtuig geraakten op hol, hij viel uit het rijtuig en overleed kort daarop aan de gevolgen zijner wonden. Te Montbord (Cóte-d'Or) had een jongeling van 16 jaren, die water uit eene flesch dronk, het ongeluk eene wesp in te zwelgen. Het beest stak hem in de keel en deze zwol zoodanig op, dat het hem niet mogelijk was adem te halen. Hij is spoedig bezweken. ITALIË. De versterking van de Fransche bezetting te Rome schijnt stellig plaats te zullen hebben, want met het oog daarop worden er reeds door het be stuur maatregelen genomen. De openstelling van China voor de prediking van het Christendom heeft te Rome groote belangstelling verwekt. Naar men zegt zal de Paus, ten einde een aantal zendelingen derwaarts te kunnen zendeneene collecte in het katholiek deel van Europa laten doen. De minister van onderwijs in den kerkelijken staat heeft aan de bis schoppen een verslag gevraagd omtrent den toestand van het onderwijs, opdat hij de regering zou kunnen zuiveren van den blaam op haar gewor pen, dat zij het onderwijs verwaarloosde, en door daadzaken zou kunnen aanloonen dat het beter is dan ergens elders. FlïUIS SEIS. BERLIJN, 23 September. De bijeenkomst der kamers is op 19 October bepaald. Naar men wil zou de prins van Pruissen hare medewerking verlangen in de beslechting der regerings-quaestie en hare goedkeuring op het door den koning te nemen besluit verlangen. De prins van Pruissen is heden naar Warschau vertrokken. Baron von Manteuffel, voorzitter van den raad van ministers, vergezelt hem. Dc Deensche scheepskapiteinsdie te Stettin wegens hel onwettig uit oefenen der kustvaart waren veroordeeld, (verbeurdverklaring der schepen en geldboete) hebben van den koning kwijtschelding van straf ontvangen. In het Nassausche zijn schokken van aardbeving waargenomen. TURK YB. Ten einde de schatkist te gemoet te komen zijn de bezoldigingen der ambtenaren op nieuw verminderd. Men verneemt dat de Engelsche gezant aan de Porte het wenschelijke onder het oog heeft gebragt, dat zij van den raad gebruik make, dien lord Stratford de Redcliffe haar mogt geven, vermits zijne langdurige loopbaan als gezant te Konstanlinopel hem vertrouwd heeft gemaakt met al de quaesliën van het Oosten. Hieruit ziet men duidelijk, dat de voormalige diplomaat niet zonder gevvigtig doel alhier komt. In Perzië is er eene zamenzwering ontdekt tegen den eersten minister. De voornaamste der schuldigen zijn onthoofd. OGEZOAOEN. Eergisteren had de heropening plaats der zaal, door de hier ter stede met koninklijke vergunning gevestigde Vereeniging voor Christelijke belangen op eene groote schaal ingerigt en vergroot, aan haar locaal, staande in het Noordeinde. Een zeer talrijke schare was aldaar bijeengekomen, om van hare belangstelling te doen blijken in den voor die gelegenheid volgens openbare aankondiging op te treden redenaar mr. I. da Costa. De wet houder Stoffels, de gewezen wethouder Lezwijn, de staatsraad Luzac en andere aanzienlijke genoodigden vereerden die bijeenkomst met hunne tegen woordigheid. Opmerkelijk was de vereeniging van personendie om hunne niteenloopende rigtingen op verschillend maatschappelijk gebied zich vroe ger of later hadden doen kennen. Het talentvol hoofd der anti-revolutio naire partijde staatsman mr. Groen van Prinsterer en zijn bekwame en geleerde bestrijder dr. R. Fruin, de gevierde schrijver van onderscheidene geschiedkundige en staathuishoudkundige werken mr. H. J. Koenen, zoowel als de geleerde Nederlandsche bewerker van von Humboldt's Kosmos dr. E. M. Beimaen verder vele op het gebied der letteren gunstig bekende mannen vereenigden zich met een aantal studenten onder hetzelfde gehoor, waartoe eene schare van eenvoudigen en ongeletterden was opgekomen. De voorzitter van het bestuur, de heer A. de Mare, betrad eerst het spreekge stoelte om een overzigt te geven van den oorsprong, hot beginsel en den toestand der Vereeniging, welke de bepaalde strekking had om te doen uitkomendat zij voorzag in eene reeds lang door velen erkende behoefte en ten doel had de bevordering van Christelijke belangen door het houden van voorlezingen over godsdienstigehistorische en andere wetenschappelijke onderwerpen, zonder eenig kerkelijk karakter aan te nemen of het bijwo nen der openbare wekelijksche godsdienstoefeningen in eenig opzigt te be lemmeren. Op daartoe gedane uitnoodiging werd die mededeeling vervangen door een gebed van toewijding aan het Opperwezen door ds. Chanlepie de la Saussaye. Onder het zingen van Ps. 65 vs. 1trad mr. I. da Costa op die zijne rede begon met een aandoenlijk woord van herinnering aan de naauwe betrekking, waarin hij tot Leyden stond als Nederlander, als ge wezen kweekeling der hoogeschool, als bekeerd Israëliet tot het Christen dom. Hij sprak vervolgens over de Poessy als uitvloeisel van bet scheppings vermogen in haren aard en hare bestemming en nam daaruit aanleiding om uitvoerig, kernachtig, diepzinnig en toch op eene hem alleen eigene humo- ristisch-stichtelijke wijze de poezy der Hebreen, gelijk zij in den ganschen Bijbel te vinden is, te beschouwen als behelzende waarheid en geen ver dichting, werkelijkheid en wezenlijkheid ten aanzien der historie der na tuur, van bet godsdienstig leven en van de prophecy of der toekomst. De zeer ontwikkelde, levendige en stoute behandeling der drie eerste punten liet niet toe, 't geen te bejammeren was, om den vergevorderden lijd het vierde anders dan zeer kort aan te slippen. De vergadering ging uiteen, nadat het laatste vers van Ps. 150 gezongen en door ds. Chanlepie de la Saussaye den apostolischen zegen uitgesproken was; terwijl bij het verlaten der zaal ten behoeve der Vereeniging de giften werden ingezameld. «TA1I8-KER1&TE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Pieter Hasseibacu Wz.timmermansknecht, wonende alhier, waarbij deze verzoekt, in het perceel in de Tweelingstraat, geteekend Wijk V. N°. 928, een Zwartverw-ketel te mogen doen plaatsen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, [Staatsblad N°. 19.) Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerdop het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 27stcn September aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 25 September 1858. STOFFELS, Wethr. 1. Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris, AKARgilMIE-XIEPWg. PROMOTIE AAN DE OTRËCHTSCHE HOOGESCilOOL. Den 22st™ September de heer G. H. v. Everdingen, van Utrecht, in de geneeskunde, na verdediging van zijn in 't Hollandsch geschreven proef schrift: de defectu uteri ejusque formatione imperfecta. 23®stc §4aats-SjOtersj. Trekking der Vijfde Klasse. 12de Trekking. N°. 2158 een prijs van 2,000. Nos. 75189749 en 17045 ieder een prijs van 1,000. Ten behoeve der Predikanls Weduwe en hare negen Kinderen (zie L. C. van 17 Sept. 11.) zijn bij mij ingekomen: Van N. N./2.H. J. ƒ10 eene familie 25.S. L. uit Delft ƒ4.95; door Ds. de Groot Stiffry, een munlbillet van Mevr. N. N. groot ƒ10.nog van S. ƒ2.en van N. N. ƒ1.te zanten ƒ13.van P.-. ƒ1.50; B. E.5.B. E. coup. f 12.374; Mevr. van G. ƒ2.50; de Waalsche Kerkeraad van Breda 10.Totaal ƒ80.32J. Na het plaatsen van mijne advertentie deelde Prof. PRINS mij mede dat ook hij uitgenoodigd was voor deze zaak in onze stad werkzaam te willen zijn en gaarne zijne aanbeveling bij de mijne te willen voegen. Des te welkomer was mij dit berigt omdat eene afwezigheid in de naaste weken mij verhinderen zal gelden in ontvang te nemen, weshalve ik degenen (zoo ik hoop, velen), die nog geneigd mogten zijn bij te dragen om dezen zoo hooggaanden nood te lenigen, verzoek hunne gaven aan ZHGel. te willen zenden. Mijn hartelijken dank inlusschen aan degenen die tot hiertoe aan deze roepstem gehoor gaven. Leiden, 23 September 1858. D. CIIANTEPIE de la SAUSSAYE. Blijkens het bovenstaande volkomen bereidom ten behoeve van het huis gezin van wijlen Ds. Heinecken, te Berkel, de giften te ontvangen, die de Christelijke liefde mogt willen afzonderenverwijze ikzonder in nadere bijzonderheden te treden, naar de advertentie, geplaatst in de Haarl. Cour. van 21 Sept. 11., en kan daarbij tot mijne blijdschap berigten, reeds uit Amsterdam ontvangen te hebben een munlb. ƒ10.en van A. P. aldaar een coupon ƒ7.421 en van II. E. B. en W. T. B. alhier een coup. 2.97. Leiden, 24 September 1858. J. J. PRINS. ADVERTENTIES. De Commissie op daartoe ontvangen aanvraag, geeft aan belanghebbenden te kennen, dat zij op nieuw bereid is aanzoeken te beoordcelen, en zich met de uitrusting en zorg voor den overlogl enz. te belasten. De jongens moeten zijn van 12—16, de meisjes van 1114 jaren oud. Allen die deze en de overige gestelde vereischten, waaromtrent nadere inlichting te verkrijgen is, bezitten, kunnen zich van heden tot 5 Oct. e. k. in Persoon en vergezeld van hunnen Vader, of, deze overleden zijnde, van hunne Moeder of Voogd, aanmelden bij de Heeren: O. G. HELDRING, Predikant te Hemmen, N. H. de GRAAF, Predikant te Apeldoorn, J. ROOSEBOOM, te EdeF. W. A. BEELAERTS van BLOKLAND, lid van de Arrondissements-Regtbank te Rotterdam. »r. C. IiEEMAMTS (Boommarkl)als Correspondent der Commissie voor Leyden en omstrekenis bereid aanzoeken te ontvangen en verdere inlichtingen te geven. F. W. A. BEELAERTS van BLOKLAND, 22 September 1858. Lid en Secretaris der Commissie. Kort Rapenburg, Wijk IV. N". 16<. Op nieuw ontvangen Th. Ehemans Kitzinger, Bonton Ale, Bass Pale Ale, London Porter, Stout, Luiksch, Bruin cn verder alle soorten van Bieren cn Minerale Wateren. S. GODEFROY.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3