behandeld. De gouverneur van New-York heeft terstond eene genoegzame militaire magt derwaarts gezondenen onder de bescherming daarvan zullen nieuwe gehouwen worden opgerigc. De bevolking bleef steeds eene oproe rige houding aannemen. Twee stoomschepen zijn van Greenwich vertrokken om den nieuwen telegraafkabel tusschen Dunwich en Zandvoort in zee le leggen. Die kabel is 140 mijlen lang en weegt 1400 ton. De werkzaamheden zijn reeds aangevangen. FEA1ÏRRUS. PARIJS21 September. De keizer zal eerst tegen het einde dezer maand Biarritz verlaten uithoofde, naar men verzekert, de koningin van Spanje voornemens is hem op den 2Gsten dezer een bezoek te brengen. Bij die gelegenheid zouden er le Bayonne luisterrijke stierengevechten worden gehouden. De Spaansche bladen maken echter van dit bezoek gëene melding. De Moniteur zalnaar men wil, het verdrag met de Chinesche regering gesloten niet openbaar maken, voor dat de ratificatie daarvan heeft plaats gehad. Men wil ook hierin de diplomatieke gebruiken in acht nemen. Beden bevat genoemd blad reeds een artikelwaarin de voordeelen van het gesloten verdrag worden opgesomden het zou geen verwondering baren zoo men nu ook spoedig tot de volledige bekendmaking overging. De tekst van het verdrag is ook in Engeland ontvangen, en de publieke opinie zal aldaar geene geheimhouding dulden. Omtrent de verleende schadeloosstelling verneemt men thans weder dat die voor Frankrijk en voor Engeland eene gelijke som, t. w. 15 millioen fr. bedraagt, maar dat daarenboven de En- gelsche kooplieden te Canton mede 15 millioen zullen verkrijgen. Deze laatste som moet nog niet toereikende zijn om hunne verliezen te dekken. De baron Gros is wegens zijne in China bewezen diensten lot den rang van senator verheven. Hij zal niet naar Frankrijk terugkeerenvoor dat hij het door onzen keizer geratificeerde verdrag aan de Chinesche regering heeft overhandigd. De heer de Bellecourt zal met dat stuk op den 3<,en October weder van hier vertrekken. De laatstgenoemde is lot officier van het legioen van Eer benoemd, en de marquis de Moges, attaché bij onze lega tie in China, lot ridder van die orde. Ook is er sprake dat de keizer van China door onzen keizer met het grootkruis van het Legioen van Eer, en door den keizer van Rusland met het grootkruis der orde van den II. Wla- dimir zal worden begiftigd, maar dit gerucht verdient geen geloof. Het dagblad le Pays deelt de volgende beriglcn uit China mede. Op 25 Julij was Tien-tsing door de krijgsmagt der verbonden mogendheden ge heel ontruimd. De vlootvoogden hadden vóór hun vertrek een bezoek van den gouverneur der provincie en van de stedelijke overheden ontvangenen het met een tegenbezoek beantwoord. Het vertrek der kanonneerbooten haarde veel opzien onder de bevolking, welke door eene in den lande ver spreide proclamatie kennis droeg van de onderteekening van het vredesver drag en van deszelfs bekrachtiging door den keizer. Daags vóór het vertrek uit Tien-tsing had men uit Peking vernomen dat de keizer, na de ratificatie van het vredesverdrag te hebben onderteekend, den staatsraad bijeen geroe pen had, hetgeen alleen bij gewigtige gelegenheden gebeurt, en dat er een aantal maatregelen waren genomen ten gevolge dier raadsvergadering, waarin ook de minister voor de burgerlijke zaken en die voor het krijgswezen waren ontboden. Deze maatregelen beslaan voornamelijk in de afzetting van alle ambtenarendie beschouwd worden als reglstreeks of zijdelings tot het ont staan van den tegenwoordigen oorlog te hebben bijgedragenen in de ver oordeeling van den mandarijn Yeh, die 2 jaren geboeid in eene vesting zal moeten doorbrengenen verder in het verleenen van belooningen aan de verdedigers der forten van den Pei-ho. De overste, welke aldaar liet bevel over de artillerie voerde, is tot generaal benoemd en geroepen om bij den persoon des keizers dienst te doen. Hij had bij de verdediging der forten blijken van dapperheid en van militaire kunde gegeven entoen de Europe- sche troepen er binnen drongenwonden bekomen. De veroordeeling van den mandarijn Yeh zal diepen indruk maken bij de bevolking, voor welke zulk eene strengheid iets nieuws is. Het Fransche eskader lag nu in de golf van Pe-lschili voor anker. Op de rivier van Canton lagen mede 4 Fransche oorlogschepen en een ter reede vau Hongkong. Voor de reglbank is thans in behandeling de zaak van den bankier Prost, die zich aan uitgebreide speculation had overgegeven, en verregaand misbruik van de ligtgeloovigheid des publieks beeft gemaakt. Door de aan deelhouders in zijne ondernemingen was omtrent 14 millioenen fr. gestort, waarvan thans niet minder dan 11 millioenen zijn verloren gegaan. Om zich een denkbeeld te vormen van de Wijze waarop hij zaken deedis de volgende mededeeling van een onzer dagbladen voldoende. De heer Prost begon zijne zaken met 50,000 fr. Met deze som heeft hij opgerigt: 1°. eene vennootschap onder den naam van »algemeene maatschappij voor het houden van disconto-kantoren," met een kapitaal van 3 millioen, hetwelk vervolgens tot 30 millioen is verhoogd; door toedoen dezer vereeniging zijn een 100 tal kantoren in de departementen opgerigt, wier kapitaal le zamen op 25 mil lioen kan begroot worden2". het dagblad le Crédit Public en de maat schappij der vereenigde bankiers" met een kapitaal van 500,000 fr.3°. de credietvereeniging in Spanje met een kapitaal van 100 millioen4°. de Por- tngesche maatschappij voor beleening van roerende goederen met een kapitaal van 20 millioen fr.5°. het groote Parrjsche dagblad le Courrier de Paris, met een kapitaal van Ij millioen; G». de Willem-Luxemburgsche spoorweg maatschappij met een kapitaal van 35 millioen; 7°. de maatschappij voor de bad-inrigting le Enghien met een kapitaal van 2 millioen fr. Al die onder nemingen zijn aangevangen en doorgezet door eenen man, die zelf gecncn anderen waarborg van degelijkheid aan le bieden had dan een kapitaal van 50,000 fr. De wijnoogst heeft reeds overal een aanvang genomen en voldoet bij uitnemendheid. Tc Verdun drinkt men reeds nieuwen wijn. Het dagblad van Louviers verhaalt dat een schoorsteenveger aldaar, die in de kaserne de naauwe pijp eener schoorsteen moest vegendaarin een jongen deed klimmen. Daar deze niet spoedig terugkeerdedeed hij hem door een tweeden volgendie terstond terug kwam en verklaarde dat zijn makker zich in eene zoodanige stelling bevond, dat hij spoedig zijn be wustzijn zou verliezen. De meester leide terstond een fiks vuur van stroo op den haard aan, op welken de jongen eindelijk half dood nederviel. Hij moest terstond naar het gasthuis vervoerd worden en daar de politie zich de zaak heeft aangetrokken, zoo zal zijn meester eene welverdiende straf niet ontgaan. <5®STESE I,ï f£. WEENEN, 18 September. Aan het ministerie van finantiëu is thans de lang besprokene overeen komst geteekend, waarbij de zuidelijke spoorweg door den staat aan parti culieren wordt overgedragen. Het Oostenrijksche fregat Novara bevindt zich thans ter reede van Hongkong en onze zee-officieren zijn aldaar door die van de Engelsche zee- magt met onderscheiding ontvangen. Zij zullen met een Engelsch stoom schip eenige plaatseno. a. Cantonbezoeken. De Hongaarsche baron von Baldacci heeft aan het fonds der gerefor meerd-theologische faculteit le Peslh 12,000 11. geschonken. Uit Karlsruhe wordt gemeld dat de 6 militairen, bij gelegenheid van den marsch der troepen uit het kamp naar gemelde stadten gevolge der drukkende hitte zijn bezweken. RUSLAK1. De keizer heeft aan vorst Gorlschakoff de orde van St. Andreas ge schonken als een blijk van zijne tevredenheid over de leiding der builen- landsche aangelegenheden van het rijk. Men verzekert dat onderscheidene Poolsche uitgewekenen, die vroeger reeds verlof hebben bekomen om in hun vaderland terug te keerentijdens het verblijf van den keizer le Warschauaan Z. M. de teruggave hunner verbeurd verklaarde goederen zullen verzoeken. Indien hun verzoek werd aangenomenzou zulks aanzienlijke offers van den staat vorderen. Bij de regering bestaat het plan om de westkust van Amerika met Rusland door middel van den telegraaf in verbinding te brengen. In sommige streken ontstaan er onrustige bewegingen onder de boeren uithoofde de adellijke grondeigenaars, tegen 's keizers bedoeling, door allerlei uitvluglcn de vrijlating der lijfeigenen zoeken te vertragen. Deze bewegin gen worden echter spoedig onderdrukt. Het grondgebied, dat Rusland thans bij verdrag met China aan de Amur-rivier heeft verkregen is, naar men verneemt, van eene groote uit gestrektheid. Het is grooler dan Pruissen, Saksen en Beijeren te zamen genomen. S V A15 S - SS E KIG T IE W BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDFJN, Gezien de adressen: 1°. van Henbrik Cornelis Vlek. broodbakker, wonende al hier, waarbij deze vergunning vraagt tot het doen plaatsen van twee Ovens in het huis aan de noordzijde van de Dwarskruisstraat, geteekend Wijk V. ;Y\ 21 62°. van Adrianüs Lodewijk Maas, smid, alhier woonachtig, houdende verzoek om in het huis op de Hooigracht, Wijk VII. V. 800, eene Smidsvuring te mogen doen stel len, en 3°. van .Jakoisus Somernvie, broodbakker, wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot bet houden van varkens in het pakhuis aan de oostzijde van de Uiterstegracht, geteekend Wijk VII. N°. 366. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31s'cn Januarij 1824, [Staatsblad K". 19.) Doen te weten, dat tot het hooreh der eigenaars en bewoners van de naastliijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 27sten September aanst.des voormiddagsten 11 urezullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zuUen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letben, 23 September 1858. STOFKEUS, Welhr. i. Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Ztiid- holland brengt ter kennis vau de belanghebbendendat, wegens de ver nieuwing der Waaijerdeuren en het uitvoeren van andere werkende Schutsluis van het Zederikkanaal le Arkel zal worden afgedamd en droog gemaakt, en uit dien hoofde de scheepvaart door hel Zederikkanaal zal zijn belemmerd van den 5dtn October aanstaande tol den 16<>cn November daar aanvolgende. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravenhage 17 September 1858. van der HE1M. BuvgcvUfkc Siattb. Van tien 16 tot cn met den 33 September 1858. BEVALLENS. R. van der Keurgeb. du Sjardyn Z. E. M. C. Hansen geb. de TombeZ. M. Gregoorgeb. KranenburgZ. P. M. Smitgeb. Le- getZ. G. Piketgeb. Flamman D. M. Rewijk geb. BorstZ. M. J Boermageb. Teunissen Z. J. M. Zahngeb. TielcmanZ. J. Hoogkamer, geb. LepelaarZ. M. M. llollebeek geb. CramaaZ. J. van der Westen geb. YermeyZ. C. Flippogeb. TerduD. C. Segaargeb. RiebeckD. A. Schlettegeb. Rienks, D. levenl. E. Kershof, geb. Roos, D. J. Bekooy, D. J. Lateneergeb. van Heusder,D. A. de Haasgeb. Dingjan D. W. Vlielandgeb. van Romburgh Z. H. M. van Zijpgeb. OuwerkerkZ. J. M. Kriek, geb. Steenbeeker, Z. L. den Os, geb. van der LindenZ. J. van der Leekgeb. Larrewyn Z. C. E. A. Sepp, geb. Spin D. F. M. van der Reydengeb. van LatesteynZ. J. C. Kranenveld geb. llemerik 1). GEHUWD: J. W. P. Kluit, Jm. en M. M. Harlevelt, Jd. OVERLEDENJ. Dullemond, 50j. R. Marks, geb. Smits, 04j. J. Hui- geus 74 j. A. ZwaanenburgZ.16 j. C. Stouten D.11 w.Al0 Stik- kelorum21 j. T. van Dam, Z.6j. eii 7 m. J. P. Pech, 59j. S. Mug, Z., 10 j. Pelron. Reigiiian, 49 j. Anna Marg. van Grasstck 39 j. C. M. Tcl- jeur, D.8 j. cn 5 m. M. T. II. van LoonG m. A. J. Yermey, Z.3 w. YY. J. Neef, 36 j. II. II. van der HeydcnD.4 m.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3