LEYDSCHE COURANT BUITENGE 1858. ONE MAANDAG 20 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 's GRAVENHAGE 20 September. TEREEKIGDE ZETT1KG DEK BEIDE KAMERS, Van Maandag 20 September 1858, IER OPENING yam nET ZITTINGJAAR 1858/59 DER STATEN-GENERAAL. De heer mr. J. A. Philipse, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, na dat de leden der beide kamers zich in de zaalbeslemd voor de zittingen van de tweede kamer vereenigd hebbentegen half een ure de vergadering en Iaat een koninklijk besluit van den 14 September jl.n°. 90, voorlezen, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar der staten-generaal. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, be noemt cenc commissie van 18 ledendie Z. M. den koning bij zijne aankomst in het gebouw der staten-generaal ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state, vervoegen zich ten een ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich voor hel eerst vergezeld door Z. K. H. den prins van Oranjeop de in het programma voor de opening van de ver gadering omschreven wijze naar het gebouw der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdverloop aldaar aangekomen, in de vergader zaal geleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt de navolgende ope ningsrede. Mijse Heerek De plegligheid van dit oogenblik heeft voor mij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn beminden oudsten zoon aan mijne zijde te zienbij het openen der vergadering van de stalen-gcneraal, vervult mijn hart met dank baarheid aan God, die zijn leven gespaard, zijn aanleg ontwikkeld en zijne jeugd in zoovele opzigten gezegend heeft. Het volk, door u vertegenwoordigd, heeft met blijdschap het tijdstip gevierdwaarop wederom een prins van Oranje het staatkundig leven is ingetreden. De blijken van liefde tol mijn huis, bij die gelegenheid aan den dag ge legd, hebben mijne begeerte versterkt om al mijne krachten te wijden aan het welzijn van het land, voor welks geluk mijne voorvaderen geleefd en vele hun bloed gestort hebben. Aan mijne regering valt bij voortduring de rustige laak te beurt, hel vrije genot te bevorderen van de zegeningen der beschaving en des vredes. Mijne betrekkingen met vele mogendheden zijn van den meest vriendschap- pelijken aard, en terwijl met een naburigen staat het handelsverkeer voor de voortbrengselen van den geest door een onlangs gesloten verdrag is vrijgemaakt, wordt in het verwijderd Oosten, door de pogingen mijner regeringvoor onze Indische bezittingen de handel meer en meer van be lemmeringen ontheven, en is het rijk van Japan voor den wereldhandel toegankelijk gemaakt. De veiligheid echter van 's rijks grondgebied vordert het aanwezen van wapenkrachten ter verdediging. Ik kan u de verzekering geven, dat de zee- en de landmagt zich mijne zorgen waardig betoonen. De rust, door vrede en veiligheid geschonken, doet, onder 's Hemels zegen de meeste bronnen van volksbestaan mildelijk vloeijen. De stremming in den algemecnen geldsomloop, welke eenige maanden ge leden handel en nijverheid bedreigde, was gelukkig van korten duur. De oogst van dit jaar belooft betere uilkomsten dan aanvankelijk werden verwacht. De gunstige staat van 's lands geldmiddelen zal u blijken uit de mede- deelingen, die bij het aanbieden van de staatsbegrooting zullen gedaan worden. Kunsten en wetenschappen worden met toenemende belangstelling beoefend. Ook in onze overzeesche bezittingen heerschen rust en welvaart. Mijne regering bevlijtigt zich door een reglvaardig bestuur, door de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling te begunstigen en de instellingen te eerbiedigen van de bevolkingen aldaar aan het Nederlandsch gezag onderworpen, vertrou wen en gehechtheid aan te kweeken. Mogt desniettemin dat gezag wor den miskend, dan is eene talrijke en welgeoefende zee- en landmagt daar, om het krachtdadig te handhaven. Het genot van al dezen voorspoedmijne heerenmoet ons aansporen lot ijver om onze staatsinstellingen te verbeteren en te voltooijen. Nieuwe of gewijzigde ontwerpen van wetten zijn gereed om u binnen korten tijd te worden aangeboden. Uw onderzoek van de staatsbegrooting zal niet zijn afgeloopcn, zonder dat een voorstel lot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen u ter bcoordccling zal zijn voorgelegd. De wets-ontwerpen die u onverwijld zullen worden aangeboden, tot ondersteuning van den aanleg van spoorwegen en ter tegemoetkoming ir, de financiële bezwaren van onderscheidene gemeentenmogen offers van de schatkist vorderen, de toestand van 's lands financiën geeft mij bovendien de vrijheid om tl eenige verligling voor te stellen van de lasten der inge zetenen. Verschillende wetten betreffende de belastingen zullen aan uwe .beraadslaging onderworpen worden. De wenschelijkheid van voortdurende jschulddelging zal daarom niet uil het oog worden verloren. Is het altijd met smart geweest, wanneer ik heb moeten gewagen van eene slavenbevolking onder het gebied der Nederlandsche regering, ik hoop dat de maatregelen, die beraamd zijn om aan dien toestand een einde te maken, uwe goedkeuring zullen kunnen verwerven. Op nieuw zal eene poging worden gedaan, om door gemeen overleg, den slaat van onzekerheid te doen ophoudenwaarin de zamenstelling der reg- lerlijke magl en het beleid der justitie verkeeren. Blaar niet minder noodig is het en evenzeer eischt het een grondwettig voorschrift, dal een Neder landsch wetboek van slrafregt tot stand komc. Ter vaststelling van de be ginselen, welke daarbij zullen aangenomen worden, zal uwe medewerking worden ingeroepen, en uwe overweging daarvan zal gelijktijdig kunnen geschieden met het onderzoek van een nieuw ontwerp van wet op de reg- terlijke organisatie. Regeling van den werkkring van den raad van stateherziening der labellen, waarbij het rijk verdeeld is in kiesdistricten; bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers; voorschriften ter verzeke ring van het algemeen belang bij het gebruik van spoorwegeninrigting van de nationale militie; voorzorgen bij de uitoefening der geneeskunst; ziedaar eenige der andere onderwerpen, waaromtrent u binnen kort ont werpen van wetten zullen worden aangeboden. Mijne heeren! Het gewigt van deze uwe werkzaamheden voegt zich bij de gewaarwordingen van mijn vaderhart, om de plegligheid van dezen dag voor mij buitengewoon belangrijk te doen zijn. Zij zal het ook voor u worden, wanneer bij het terugzien op de laak die u wacht, de bewustheid u zal mogen ten deel vallen van veel te hebben tot stand gebragt ten beste van het dierbaar vaderland. God schenke daartoe Zijnen zegen Ik verklaar deze vergadering van de Staten-Generaal te zijn geopend. Z. BI de koning verlaat, na het uitspreken dezer troonrede, begeleid door de commissie de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het kon. paleis terug te begeven. De voorzitter sluitnadat gemelde commissie is teruggekeerdde verecnigde zitting der kamers. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1