wegens zijne benoeming lot ridder der orde van de Eikenkroon. Door het schoouc weder uitgeloktwaren duizenden menschen daarbij tegenwoordig. In het begin dezer weck hebben de leerlingen van de orgelklassen van de kon. muziekschool in 't openbaar proeven hunner vorderingen afge legd. Tot bijwoning daarvan had zich in de groote zaal van het gebouw aan den Bosehkant een groot getal belangstellenden vereenigd. De leer ling Perrin (van Leyden) speelde met veel vaardigheid de moeijelijke va- riatiën op het choraalhot gebed des Heerengecomponeerd door Men delssohn Barlholdy. Na hem mag met onderscheiding genoemd worden de leerling Bekker (uit Middelburg)die de Sonate n°. 2 van denzelfden compo nist uitvoerde. Ook de leerlingen Ackerman en de Puy verdienden lof. Met de uitvoering eener vrije fantasie door den onderwijzerden heer Nicolaïwerd deze orgelbespeling besloten. BU1TENLANDSCHE BEIHGTEN. BELC1IE. BRUSSEL, 17 September. De koning bevindt zich thans aan de boorden van het meer van Como. Zijn schoonzoon, de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, heeft hem aldaar een bezoek gebragt. In Vlaanderen belooft het aardappelengewas cene schoonc opbrengst. Een pachter aldaar heeft de weddenschap aangegaan om 100 Ned. aardappelen in 100 stuks, wegende dus ieder een Ned. ffi, te leveren. ElfOELANffi. LONDEN, 16 September. In een brief uit Hong-Kong wordt het volgende medegedeeld omtrent den tegenwoordigen toestand te Canton. Hetgeen te Canton voorvalt geeft ons eene goede maatstaf aan de hand om over de goede trouw van de Chi- neschc mandarijnen te oordeelen. De keizerlijke commissaris Wang heeft thans in de provincie Canton eenige besluiten afgekondigddie tot het ver moorden en uitplunderen der Europeanen aanzetten. Zie hier daaruit eenige bepalingen1°. Al wie zich van een Fransch of Engelseh opperhoofd meester maakt, ontvangt 5000 piasters als belooning. 2". Al wie aan eenig barbaar hel hoofd afslaatontvangt 50 piasters. 3°. Die een barbaar levend in handen krijgt, 100 piasters. 4°. Hij die zich van eenen Chineschen verrader meester maakt, zal 20 piasters ontvangen. 5°. Aan hem die een groot stoomvaarluig vernielt of meester wordt, zal 10,000 piasters uitge keerd wordenen voor eene rivier-stoomboot 2000 piastersenz. De ge volgen van zoodanige afkondigingen doen zich te Hong-Kong en te Macao reeds gevoelen. Beide steden worden door de kooplieden en Chinesche be dienden verlaten, wier gezinnen en goederen in gevaar worden gebragt door hunne ongehoorzaamheid aan de mandarijnen. Te Canton zijn een aantal moorden gepleegd op schildwachten of op soldaten, die zich toevallig buiten de verdedigings-linie van de Europesche bezetting bevonden. Men beschuldigt lord Elgin dat hij bij liet sluiten van het vredes-verdrag zich niet genoeg met der. locstand van Car.ton heeft bezig gehouden. Nood wendig zal hij den admiraal Seymour aldaar met eene aanzienlijke magt moeten achterlaten om de bevolking tot reden te brengen. Deze bestaat uit 20 millioen zielen en verfoeit al wat Europeaan is; voorts drijft zij den spot met al de keizerlijke besluiten. Men zal ze door strenge middelen tot betere gedachten moeten brengen, anders heeft men nog geene vrede en het verdrag van Tien-tsing zal eene doode letter blijven. De Spaansche bark Bella Carmen, die Macao den 15den Julij verliet om naar Manilla te zeilen, is, na eenige uren in zee geweest te zijn, het tooncel eener vreeselijke wandaad geworden. De Chinesche passagiers, 21 in getal, vielen op het scheepsvolk aandoodden 9 man en verwondden de overigen plunderden vervolgens het schip, slaken het in brand en verwijderden zich met de boot. Het gelukte echter aan de achtergeblevene schepelingen het vuur te blusschen en de bark naar Macao terug te brengen. Onder de dagbladen is een strijd ontstaan over de vermoedelijke, min of meer gunstige, gevolgen der bepalingen van het Chinesche vredesverdrag. Door een dcrzelve wordt beweerd, dat, met het veroorlooven van de Chris telijke godsdienst, voorzeker een heilzaam doel kan worden bereikt, maar dat de vrije werking van zendelingen der r. k., oostersche gricken en protestantenonder eene bevolking als die van Chinaaanleiding kan geven tot belangrijke verwikkelingen. In de gesteldheid van den atlantischen telegraaf is tot op heden nog geene verandering gekomen. De heer Hind, sterrekundige aan het observatorium in Rcgenlspark, deelt mede, dat de komeet van Donali, die zich thans aan het oog ver toont, 12 millioen Eng. mijlen van de aarde verwijderd is, dat hij een diameter van 3000 mijlen heeft, en de staart 15 millioen mijlen lang is. Aangezien de baan der komeet een eivormig rond beschrijft, zullen er eenige honderden jaren verloopen alvorens zij op nieuw verschijnt. De heer Hind verwacht, dat wanneer de komeet van Donati haar hoogste punt van helderheid bereikt heeftin October, zij door een teleskoop bij vollen zonne schijn zal kunnen waargenomen worden. Ten huize van het parlementslid Grenville had eergisteren eene zware gazonlploffing plaats, waardoor drie dienstmaagden zwaar werden gewond. Omtrent het voorval in de concertzaal te Sheffield wordt nog mede gedeeld, dat zich bij de policie een jong menschGreave genaamd, heeft aangemeld, die zegt onwillekeurig aanleiding lot het gebeurde te hebben gegeven. Hij bevond zich, volgens zijne opgave, op eene gaanderij en rook cene sterke gazlucht, die uit een der pijpen scheen voort te komen. Om zich daarvan te overtuigenstreek hij een lucifer aan en wendde zich daar mede naar de pijp. Oogenblikkclijk volgde er eene uitbarsting, die door de aanwezigen voor een pistoolschol werd gehouden. Deze persoon toonde, om zijne verklaring te bevestigen, zijne hand, waaraan men eenige ligte brand wonden zag. Er blijft echter nog veel duisters over, want in de gaanderij is geen spoor van eene gazontploffing te ontdekken. Er heeft zich eene maatschappij gevormd lot het in de vaart brengen van den Leviathan of Great Easternen het vaartuig is aangekocht voor 250,000 zijnde minder dan een derde der kosten. Het schip zal lusscheu Liverpool en Portland (Noord-Amerika) varen, en er zullen aandeelen, ieder van 10 shillingworden uitgegeven lot een bedrag vau 500,000 Te Baltimore, in de Vereenigde Staten, is men bezig eene stoomboot te bouwen, volgens een geheel nieuw plan. Men zegt zeker te zijn met dit vaartuig de reis tusschen New-York en Liverpool in zes dagen te zullen afleggen. De firma Tiffany en C°.te New-York, heeft het nog aan boord van den Niagara aanwezige overgeschoten gedeelte van den atlantischen tele graafkabel (circa 80 mijlen) voor de som van 20,000 doll, gekocht, om er schijfjes van te doen snijden, welke als aandenken aan de grootsche ver- rigling voor den prijs van 25 c. per stuk zullen worden verkocht. FRANKRIJK. PARIJS16 September. De heer de Bellecourt, die het verdrag met China gesloten overbrengt/ liccft zich van Marseille regtstreeks naar Biarritz bij den keizer begeven. De heer Cavos, bouwmeester van den keizer van Rusland, heeft het ridderkruis van hel Legioen van Eer ontvangen, van wege de aanbieding van een uitmuntend ontwerp voor een nieuw opera-gebouw. In eenen ge leidenden brief van den minister Fould wordt gezegd, dat bijaldien men tot den bouw eener opera mogt overgaan er op dit ontwerp acht zal worden geslagen. Er worden op dit oogenblik twee waggons naar Petersburg ingescheept, bestemd voor den keizer en de keizerin van Rusland. Beide rijtuigen zijn fraai ingerigt en van onderscheidene gemakken voorzien. Zij zullen eerst daags door nog andere rijtuigen, voor slaapvertrekken en de keukendienst bestemd, gevolgd worden. Er is sprake om de minie'-geweren bij de infanterie door een ligler wapen te doen vervangen. Op de spoorweg-linie van Lyon zijn 7 a 8 goederenwaggonszonder locomotief en conducteur, langs de helling bij Malain komen afzakken, ten gevolge waarvan zij in botsing zijn geraakt met eenige waggons, die aan het spoorwegstation te Dyon stonden. Verscheidene waggons zijn daardoor verbrijzeld, en vele goederen beschadigd, maar gelukkig is niemand daarbjj omgekomen of gewond. In de gemeente la Tour-d'Aigues had dezer dagen een treurig voorval plaats. Dertien jonge lieden hadden zich in een bootje begeven, om op het nabijgelegen meer eene uitspanning te genieten. Men ontdekte te laat dat het vaartuig overladen was en, toen men pogingen deed om den wal te be reiken sloeg het omwaarbij zes jonge lieden den dood vonden. Te Pont-Saint-Maxence, in het departement Oise, ziet men thans cene wijngaardrank, waaraan niet minder dan 742 druiventrossen hangen. Al de bcrigten omtrent den wijnoogst luiden zeer gunstig. Het zachte weder oefent daarop den besten invloed uit. Men vreest hier en daar voor gebrek aan vaten. Uit Madrid heeft men de tijding ontvangen, dat de vergadering der Cortes is ontbonden, en de bijeenkomst van de nieuw te benoemen verga dering op den lsten December is bepaald. ITALIË. Naar men verneemt heeft de koning van Napels de voorwaarden ter herstelling der diplomatieke betrekkingen met de Weslersche mogendheden van de hand gewezen, terwijl hij, naar zijne eigene verklaring, niet de minste reden heeft om de gedane eischen in te willigen en het nooit zoo zeer naar zijn genoegen had als sedert Frankrijk en Engeland zich niet meer om zijne aangelegenheden bekommeren. Er is wederom sprake om de Fransche bezetting van Rome te versterken. Het officiële orgaan der Sardinische regering verklaart, dat tie door Engeland met zooveel ophef aangekondigde overdragt aan Rusland van de haven van Yillafranca, niels anders is dan de kostelooze afstand van een ouden bagnowelke thans ongebruikt en bestemd is om te dienen tot depót van levensmiddelen en brandstoffen. PRUISSE1V. BERLIJN, 16 September. Men verzekert dat de koning voornemens is eerstdaags naar Italië fc vertrekkenten einde aldaar den winter door te brengen. Ten gevolge eener bepaalde en dringende uitnoodiging van keizer Alexander begeeft de prins van Pruissen zich naar Warschau, waar hij den 25stcn dezer verwacht wordt, om waarschijnlijk den 288lCQ dezer alhier terug te keeren. De heer A. von Humboldt is bij de viering van zijnen 89"en verjaardag door onderscheidene vorstelijke personen bezocht; ook de gemalin van prins Frederik Wilhelm was daartoe van Babelsberg gekomen. Te Dantzig is een zware brand ontstaan in een gebouw door vijf ge zinnen bewoond, waaronder eene onderwijzeres in vrouwelijke handwerken. Drie van hare leerlingen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl bovendien onderscheidene in het gebouw aanwezige personen wonden hebben bekomen, daar zij alleen hun leven konden redden door uit de ramen te springen. Uit Hamburg wordt gemeld dat de ketel van de stoomboot Hammonia, gisteren avond van daar naar New-York vertrokkenop zee is gesprongen. Van de 293 passagiers zijn er slechts 5 gekwetst geraakt. Volgens berigten uit Petersburg hebben de Russen cene belangrijke overwinning behaald op Schamyl. Het is aan den generaal Mischtschuk daardoor gelukt een gedeelte van den volksstam der Schatloïrenwelke tot heden de zijde van Schamyl heeft gehouden, van de niet onderworpen berg bewoners af te snijden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2