LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 20 SEPTEMBER. N'. 113. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiiirdag Avond De Pi ijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN18 September Uit het proces-verbaal der bekrooningen bij de provinciale tentoonstelling van fabriek- en handwerknijverheid te Dordrecht blijkt, dat aan de in zenders uit deze gemeente de navolgende onderscheidingen zijn te beurt gevallen eene gouden medaille aan de bh. J. C. Zaalberg en Zoonvoor dekensbronze medailles aan de hh. J. Zuurdeeg en Zoonmede voor dekens, en aan de hh. J. J. Kranlz en Zoon, voor lakens. Voorts ge tuigschriften aan de hh. Gebr. van Wijk en C0., voor dekens en saijettcn, en aan den heer J. C. van Vuren voor saijetten en garens. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 lot 87 personen. Ter aanvulling van hel berigt omtrent de op Woensdag 11. gehouden tentoonstelling te Voorscholen, in ons vorig nommer, deelen wij thans nog de namen mede van de inzenders, die bij die gclegcndheid zijn bekroond. Voor rijstieren een halfjaar oud, J. Snijders lc prijs, J. van Leeuwen 2e prijs. Voor graskalvcrenP. Hooymans lc prijs, C. van llaaster 2e prijs. Voor rjjslieren 1| jaar, C. van llaaster le prijs, Q. J. van Leeuwen 2C prijs. Voor pinken 2 stuks, C. van llaaster le prijs, A. van Hoeken 2C prijs. Voor melkvaarsen 2 stuks, P. Hooymans le prijs, 11. van Santen2Cprijs. Voor melkschotten 2 stuks, P. Hooymans le prijs, (er was geen 2C prijs). Voor ossen van 3 jaar, J. Hooymans, le en 2C prijs. Voor melkgevende kocijen van 4 jaar of ouder 2 stuks, C. Beijersbergen lc prijs, D. van Leeuwen 2C prijs. Voor vetgeweide koeijen 2 stuks, W. H. van Roon le en 2C prijs. Voor lammeren 4 stuks, L. Kranenburg le prijs, D. van Leeuwen, 2C prijs. Voor springrammen niet ouder dan 2 jaar, L. Kra nenburg le prijs, P. Hooymans 2° prijs. Voor vette hamels, P. van Slein lc prijs, W. C. Biben 2e prijs. Voor kippen, 1 haan en C hennen, L. Kranenburg de prijs. Voor kalkoenen1 baan en 4 hennenP. Ilooymans de prijs. Voor eenden1 woerd en 6 eendenC. van Duykercn de prijs. Voor duiven, 2 schoonste, H. Gerritsen de prijs. Voor bloemen, P. Donker de prijs. Van de ringrijderij is de uitslag geweest als volgt: lcprjjs zilveren tabaks pot, W. van der Krogt, uil Soeterwoudc, 2C prijs zilveren tabakskomfoor, J. Dobbe, uit Voorschoten, 1° premie een hoofdstel, J. Snijders, uit Voor schoten 2e premie een paardendekW. van der Son uit Voorschoten. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1858. waaruil blijkt, dat die be dragen heeft 37,173,433.23, zijnde 997,808.46 meerder dan in genoemd tijdvak van 1857. De Staats-Courant van lieden bevat het plan voor de 237s,e staats loterij. Zij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De trekking zal beginnen op den 8slcn November aanst. en geëindigd zijn den 29slcn Januari] 1859. ïiit Nieuwvccn wordt aan de N. 11. C. geschreven dat de longziekte onder het rundvee zich in den laalslen tijd vrij hevig ontwikkeld hadook de varkensziekte eischte daar menig offer. De laatste regens hadden de ge wassen, vooral de haver benadeeld; ook werden er sporen van de aard appelziekte ontdekt. De dievenbende, die in den vorigen winter in de Geldersche streken zooveel van zich deed spreken, zal den 30stc™ dezer le Arnhem leregl slaan. De beschuldigden zijn: 1° Friedrich Wilhelm Hilf, zich noemende Schultz, oud 38 jarenvolgens zijne opgave geboren le Straatsburgvolgens inge wonnen informaliën le Dabukow bij Potsdam, van beroep schrijnwerker of kunslpaardrijder; 2° Isaac Mozes Verdoner, oud 47 jaren, geboren en wo nende te Amsterdam, baardscheerder; 3° Hartog Mozes Verdoner, oud 44 jarengeboren en wonende te Amsterdambaardscheerder4" Tobias Mozes Verdoner, oud 41 jaren, geboren en wonende te Amsterdam, baardscheer der; en 5" Anna Maria Kersten, zich ook genaamd hebbende Schafer, oud 33 jaren geboren te Waldbreilbach Kreis Neinviedzonder beroep. Deze personen worden schuldig verklaard aan de diefstallen, gepleegd bij den heer ten Cate, mej. Ilnyser en de hh. Nahuysv. WesterholtRovers en Stuart. Uit de acte van beschuldiging blijktdat llilf reeds verschillende veroor deelingen in Duitschland ten zijnen laste heeft, en uit verschillende gevan genissen is uitgebroken, en te Woerden 7 jaar gevangenisstraf heeft onder gaan. Isaac Verdoner heeft te pronk gestaan en 6 jaar gevangen gezeten en is daarna nog veroordeeld tot geeseling en brandmerk met 10 jaar gevange nisstraf, icrwijl Ilarlog Verdoner reeds 2 jaar gevangen was en Anna Maria Kersten als van een allerlicderlijkst gedrag bekend staai. Onder de gemeente Grijpskerk (Groningen) werd dezer dagen het lijkje van een meisje, 3 a 4 jaren oud, gevonden, dat reeds door honden was verminkt geworden. Men had vermoeden dal eene vrouw uit Kollum, die aldaar in den omtrek rondzwierf, de moeder van dit meisje was. Door toevallige omstandigheden in handen der justitie geraakt heeft zij zulks ook erkend, en naar men verneemt, ook gezegd dat zij haar dochtertje met een zakdoek de keel had toegetrokken, daar het toch een stumper was." Deze vrouw heet Klaaske Klaassens Brouwer, weduwe J. B. Helmus, is geboren te Kollum en omstreeks 35 jaren oud. De daad zou gepleegd zijn in den morgen van den 22stc" Augustus jl. Uit een bijzonder berigt van Batavia, door de U. C. medegedeeld, blijkt dal de expeditie naar Djambie den 28slen Julij van daar zou vertrek ken. De scheepsmagt staal onder bevel van den overste Courricr dit Dubi- car en de landingstroepen, 400 man sterk, onder bevel van den majoor de Lange. 's GRAVENHAGE 18 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer M. A. Ilolsboer, burge meester van Winterswijk, lot het aannemen der ridderorde van den Roodcn Adelaar 4dc kl.hem door den koning van Pruissen geschonkenen aan mr. L. A. II. baron van lllersum, secretaris bij het Ned. gezantschap te Frankfort, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Adolforde, hem door den hertog van Nassau geschonken. Tot burgemeester van de gemeente Buiksloot is benoemd de heer G. C. Fabius, en tot notaris le Oud-Beijerlandde heer mp. A. van Weel, thans kantonregter aldaar, uit welke betrekking hij eervol is ontslagen. Aan den directeur van het postkantoor te Hulst, den heer B. P. van Dalen, is op verzoek eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd de heer K. de Lozanne, aldaar. Tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke actcn te Rotlerdam is benoemd de lieer T. Wildeboer, thans inspecteur der registratie van de 2de klasse, en lot inspecteur der registratie en domeinen van de 3dc kl., de lieer S. Barlstra, thans ontvanger der registratie tc Venlo. Bij kon. besluit van den 15den dezer is de luitenant ter zee ls<c klasse, C. T. Hackstroheervol ontheven van hel bevel over 's lands schoener Alalante en dat bevel opgedragen aan den luitenant ter zee 2dc klasse J. W. Binkes. Door Z. M. den koning is aan Aaltje Limkolk, door het prov. gc- regtshof van Gelderland wegens kindermoord tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, algchcele kwijtschelding van straf verleend. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft heden ten 12f ure in een bijzon der gehoor ontvangen de leden van den lioogen raad der Nederlanden, het prov. geregtshof in Zuidholland, de arr.-reglbank alhier, benevens andere regterlijke autoriteiten. Men verzekert, dal Z. K. II. in het begin der vol gende maand eene buitenlandsche reis ondernemen en zich hel eerst naar Wiesbaden begeven zal. Z. K. H. prins Hendrik is uit deze residentie naar het Nicuwediep vertrokkendoch wordt spoedig hier terug verwacht. Z. K. II. prins Frederik is gisteren mede naar Berlijn vertrokken. De officieren van de reserve-brigade zijn voornemens aan Z. K. II. den prins van Oranjeals hunnen generaal-majooreen diner aan tc bieden. Door het openbaar ministerie bij den hoogen raad is, bij monde van den procureur-generaal van Maanenconclusie genomen in de zaak van den heer J. D. Steuerwald, eiseher legen den staat, voor eene som van 14,095.88. Na de ontwikkeling van onderscheidene gronden, besloot de proc.-gen. met de verklaring, dat er, z. i., schijn noch schaduw beslaat van eenig quasi- contract, en hij concludeerde derhalve tot ontzegging der vordering. De uitspraak is bepaald op 22 October. Mevr. de baronnes von Sina heeft eene aanzienlijke aankoop gedaan van kantwerk in de kantwerkschool te Sluisin Zeeland vervaardigd en levens aan die inrigting 100 geschonken. De baron en zijne echtgenoot zijn thans weder naar Weenen vertrokken. De heer Murphy, minister-resident van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is met zijne familie alhier teruggekeerd. Gedurende het zittingjaar 18571858 heeft de eerste kamer 20 zit tingen gehouden behalve eene avondzilting en eene zitting met gesloten deuren; de tweede kamer 54 zittingen en 5 zittingen met gesloten"deuren. Gisteren avond zijn de aangekondigde serenades gebragt: 1°. door het muziekcorps der schutterij aan den burgemeester jhr. mr. Gevers Deynoot, wegens zijne benoeming lot ridder van den Ned. Leeuw, en 2". door het muziekcorps van het regem. grenadiers en jagers aan den heer Dunkier,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1