en bij onderzoek bleek hel dal de kclel vol sloom was. Door hel nog lijdig openen van de veiligheidsklep werden verdere onheilen voorkomen; alleen zijn eenigc sloombuizen gesprongen. Dit ongeval wordt aan de onvoorzig- tigheid van den kapitein en den machinist toegeschreven, want beiden had den zich te slapen gelegd. De laatstgenoemde is terstond ontslagen. Tc Bergen (Limburg) is in den vroegen morgen van den lid0'1 dezer brand ontstaan ten huize van den broodbakker J. Elders. Ofschoon de brandspuiten van omliggende gemeenten onmiddellijk te hulp sneldenis het woonhuis, met de bakkerij, de stal en schuur, bijna geheel afgebrand. Men begroot de geledene schade op ongeveer 5000waaronder ook het verlies van cenig vee is begrepen. Het smartelijkste is, dat des bakkers zoontje oud 14 jaren, hetwelk op een zolder sliep, in de vlammen is omgekomen; de knecht P. Beckers genaamd, welke, zoo het schijnt, ook in het boven huis sliep, heeft zich door een sprong willen redden, doch in den val zich zoo deerlijk gewond, dat men voor zijn leven bevreesd is. Onlangs is medegedeeld dat volgens onderzoekingen in Engeland, de sterfte onder jonge kinderen ten maatstaf kan verstrekken lot beoordeeling van de zuiverheid der luchtdie zij inademen. Daarbij werd eene opgave gevoegd omtrent de sterfte van kinderen beneden het jaarin verschillende sleden van ons vaderland, en het bleek daaruit o. a.dat te Leeuwarden de sterfte het geringste waswaar van de 100 kinderen 17 beneden het jaar stierven, te Groningen reeds 21, en te Dordrecht, de ongezondste plaats in dit opzigt, 35, dal is: van elke 3 kinderen 1. Aangezien Dordrecht dus, in dat opzigt, in de ongunstigste verhouding stond, zoo is door de plaatse lijke commissie, op verzoek van den gemeenteraad, een rapport omtrent die zaak ingediend. In dat rapport wordt in de eerste plaats over de kinder sterfte, en vervolgens over den toestand der binnengrachten gehandeld. De commissie bevestigt, op grond van door haar geraadpleegde cijfers, het feit, dat in Dordrecht de sterfte onder de kinderen beneden het jaar grooter is dan op eenige andere plaats, en meer dan een derde der geboorte be draagt. De commissie stelt zich vervolgens de vraag, of er maatregelen te beramen zijn, om de beslaande sterfte te verminderen. Zij is daarom tot de oorzaken der sterfgevallen opgeklommen, en heeft deze over het jaar 1857 waargenomen. Daaruit bleek, dat 305 kinderen in dat jaar gestorven zijn, vóórdat zij hun eerste levensjaar hadden voleindigd. Daarvan werden er 63 levenloos aangegevenvan 28 anderen bleef de oorzaak des doods onbekend, en alleen over de 214 overigen kan dus geoordeeld worden. Het oordeel, daaruit opgemaakt, is, dat de meeste dezer sterfgevallen een ge volg waren van slechte voeding en zwakte van het zenuwstelsel, en plaats grepen in die gedeelten der stad, waar de bevolking het meest opeenge drongen woont, slechte woningen heeft en slecht gevoed wordt; terwijl de maatregelen, die daartegen kunnen worden genomen, dus van zelve de zoo danige moeten zijn, die de voeding en woning der ingezetenen kunnen verbeteren. 'sGRAVENnAGE, 16 September. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf A. von Lövens- kiold, gezant van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen bij ons1 hof, die de eer heeft gehad Z. M. zijne brieven van terugroeping over te reiken. Z. M. heeft den graaf benoemd lot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft den heer J. Bervoels, notaris alhier, bevorderd lot officier van de Eikenkroonen den heer F. Dunkierkapelmeester van het rcg. gren. en jagers, benoemd tot ridder van dezelfde orde. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het corps ingenieurs, mi neurs en sapeurs, tol kapitein van de 3de kl., den lslc0 luit. D. J. Jordens, en tot lslen luit., den 2icn luit. F. K. J. Kraat, beiden van het corps. Tot burgemeester van de gemeente Veghel is benoemd jhr. V. F. A. II. de Kuyper. Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 1858—1859, benoemd den heer mr. J. A. Philipse, lid der kamer. Gisteren heeft Z. K. II. de prins van Oranje, den minister van oorlog, benevens de militaire en burgerlijke ambtenaren bij dat departement, ten gehoore ontvangen. Gisteren morgen ten 8 ure, vcreenigden zich in de Maliebaan het reg. grenadiers en jagers, en het bataillon, te Leyden in bezetting, dat even te voren per spoortrein was aangekomenalsmede het reg. dragonders en de batterij rijdende artillerie uitmakende de reserve-brigade, waarvan het bevel, door den luit.-generaal Duycker tot dus ver gevoerd, zou worden overgedragen aan Z. K. II. den prins van Oranje, als gen.-majoor van ge zegde brigade. Ten 9 ure kwam de kroonprins op hel terrein aan, verge zeld door den graaf van Lynden, chef van 1ID. militair huis, en IID. adju danten, majoor van den Bosch en jhr. de Koek, waarop dadelijk eene inspectie over de troepen werd gehouden. Na afloop daarvanwerd er door al de troepen een carré gevormd, waarop de luit.-generaal Duycker, met luider slem de dagorder voorlas, waarin de overname der reserve-brigade aan den kroonprins was omschreven. Het leve de Prins! werd daarop door de troepen aangeheven. Daarna sprak de generaal den prins nogmaals ten aanhoore van al de officieren en manschappen toe; wenschte het corps geluk met het hoogst vereerend commandement, waarop de prins den ge neraal en de officieren minzaam toesprak, hetgeen wederom door het leve de Prins! werd beantwoord. Z. K. 11. sprak vervolgens de officieren der verschillende corpsendie zich inmiddels op eene rei geschaard hadden achlervolgens toe, waarna de carré zich ontsloot, de prins met zijn staf zich in het midden van hel terrein plaatste en de troepen voorbij Z. K. 11. defileerden. Bij den minister van financiën is ontvangen eene som van ƒ5.52, door een onbekende uit Rotterdam ingezonden, lot voldoening van snccessiercgt eener vordering, die bij de aangifte der betrekkelijke nalatenschap als on waarde vermeld, doch later voldaan is geworden. Men verneemt dat namens hel bestuur van de liedcrtafel Caeciliaaan den burgemeester dezer gemeente, ten behoeve der algemeene armen, ter hand is gesteld eene som van ƒ526.61, zijnde het bedrag der opbrengst, van den op den 10dcn dezer gehouden zangwedstrijd en zangersfeest, in den schouwburg. Morgen avond zullen er bij den heer burgemeester door het muziek corps der dd. schutterij en bij den heer Dunkier, door het muziekcorps der grenadiersmet fakkellicht serenades gebragt worden. Naar men verneemt, is de tijdelijke voorzitter van de tweede kamer der slaten-gcncraal (zijnde liet oudste lid in jaren) voornemens, ter bcspoe- diging der werkzaamheden, de eerste bijeenkomst der kamer na de opening, waarin de commissien tot onderzoek der geloofsbrieven van de nicnw be noemde leden worden gekozente beleggen op den openingsdag zeiven des namiddags ten half 4 ure. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGfiLAND. LONDEN, 14 September. De bekende Thomas Allsop, op wiens hoofd vroeger eene premie van 200 werd gesteld, wegens deelneming aan de zamenzwering van Orsini c. s. tegen het leven van den keizer der Franschen, is thans alhier teruggekeerd. Hij had gedurende zijne afwezigheid Noord-AmerikaMexico en California bezocht. Ten gevolge van de schaarsehheid van voeder op het vaste land wordt wekelijks 100 ion hooi van hier naar Nederl. havens verzonden. Op Hampton-Court is door een kenner onder eenige rommeling een echt schilderstuk van Raphael ontdekt, zijnde het portret van een jong man; het stuk is thans schoongemaakt en onder de andere schilderijen opgehangen. Naar men zegt is hier te lande eene bestelling ontvangen van 40 loco motieven en tenders, ten dienste der spoorwegen in Rusland. Hel schijnt dat het gebrek, waardoor het geregeld overbrengen der depêches met den allantischen telegraaf verhinderd wordt, op ongeveer 300 mijlen afslands van de kust schuilt. Indien hetzoo als aanvankelijk vermoed werd, op slechts 100 mijlen afslands bestond, zou het gemakke lijk te ontdekken zijn, maar, wanneer de vrees zich verwezenllijkt, is alle ontdekking en herstelling onmogelijken zal men van den nu gezonken kabel geen partij meer kunnen trekken. In de concertzaal te Sheffield, een gebouw dat 4000 personen kan bevattenheeft een treurig voorval plaats gehad. Toen des avonds de zaal vol was, werd op eene der galerijen door een onverlaat een pistool gelost. De eigenaar de heer Youdow, wist de daardoor ontstane schrik lot bedaren te brengenmaar toen zich daarop de kreet van brand! deed hoorenwas alle moeite te vergeefs. Ieder zocht een goed heenkomen en in de ver warring werden 7 personen dood getrapt en verscheidene gekwetst. Men gelooft hier aan een complot te moeten denkenwant er was geen spoor van brand aanwezig. Te Greenwich zijn bij eenen brand twee kinderen in de vlammen omgekomen. In de gazfabriek te Ilaggerstone had in de vorige week eene ontplof fing plaats, waardoor een groot gedeelte van het gebouw werd vernield. Van de werklieden werden er velen gekwetst, en vijf zeer zwaar. Op 27 Aug. is een Noord-Amerikaansche slavenhaler door een Noord- Amerikaansch oorlogschip aangehouden en te Charleston opgebragt. Het is de eerste maal, dat zulk een prijs door een Noord-Amerikaansch oorlog schip genomen en in de Vereenigde Staten opgebragt wordt. De slavenhaler had 370 negers aan boord, en onderweg, gedurende eene reis van 40 dagen, 143 aan ziekten verloren. FRANKRIJK. PARIJS, 14 September. Er is thans sprake om de expeditie naar Cochinchina uit te stellen, omdat het uit een krijgskundig oogpunt te gewaagd is om in dit jaargetijde eene zoodanige onderneming in die streken te beproeven. De heer de Lesseps bevindt zich thans weder alhier. De lieer Bellecour, die het met China gesloten verdrag overbrengt, heeft reeds te Marseille voel aan wal gezet, maar zal, uithoofde van de quarantaine waaraan hij zich moet onderwerpen, eerst Vrijdag aanst. hier aankomen. De officiële tekst van het verdrag zal dan spoedig openbaar gemaakt worden. Het eenige puntwaaromtrent men nog in twijfel ver keert, is het al of niet toekennen eener schadeloosstelling aan de verbonden mogendheden. De herziening van het toltarief in China, eene der vredes voorwaarden, maakt de zamenkomst eener gemengde commissie, uit Chinesche en Euro- pesche agenten zamengesteldnoodzakelijk. Deze commissie zal te Shanghai bijeenkomen. Men zal natuurlijk al het mogelijke doen om de beletselen, die den handel in China in den weg staanop te ruimenmaar daarente gen zullen de Chinezen voor hunne voortbrengselen (vooral zijde en porse lein) op de Fransche markten gelijke voorregten cischcnals zij genoodzaakt zijn aan de Europeanen toe te kennncn. ITALIË. De dagbladen van Turyn deelen thans mede dal het berigt omtrent de verhuring van de haven van Villafranca aan de Russische stoomboot maatschappij van allen grond ontbloot is. Volgens den berigtgever van de Indép. Beige zou echter de Sardinische regering aan de stoombootmaatschappij van Odessa een voorloopig station hebben afgestaan, tot bergplaats van kolen. Eene gelijke vergunning was ook vroeger aan de Vereenigde Stalen verleend, zonder dat daaruit eenige moeijelijkheid was ontstaan. Uit Turijn meldt men dat in een marmermijn te Carrara eene gaz- onlploffing heeft plaats gehad, waardoor 40 arbeiders het leven verloren.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2