FMANTE.R3.JK. PARIJS 12 September. De Moniteur heeft medegedeeld dat de overbrenger van het verdrag Biet China gesloten op Malta is aangekomen. Dal verdrag is, volgens het schrijven van baron Gros, op den 3acl1 Jnlij door den keizer geratificeerd. China is voor het Christendom en den koophandel van het westen geopend, en te Peking kunnen zich diplomatieke agenten met hunne gezinnen vesti gen (zie boven Engeland). Lord Elgin en baron Groszouden met de ver bonden strijdkrachten op 8 Julij Tien-tsing verlaten. liet blijkt dus dat het vroegere berigt omtrent eene tijdelijke vestiging der gezanten te Peking onnaauwkeurig is. Volgens gerucht zou de Sultan aan onze regering verzocht hebben om hem een inspecteur en drie onder-inspecteurs van finanliën af te staan; ten einde eene goede comptabiliteit in te voeren. Die aanvrage zou gunstig opgenomen zijn. Volgens brieven uit Napels, te Marseille ontvangen, hadden Frankrijk en Engeland aan de Napelsche regering de voorwaarden doen kennen waarop zij gezind zijn de reeds zoo langen tijd afgebroken diplomatieke betrekkingen te herstellen. Men wist niet in hoeverre koning Ferdinand die voorwaarden zou aannemen. Als een gevolg daarvan was het gerucht verspreid, dat het Napelsche ministerie eene verandering zou ondergaan. In hoeverre dit gerucht geloof verdient, kan niet gezegd worden. Het centrale consistorie der Israëliten hier te lande heeft zich tot den keizer gewend om zijne tusschenkomst te verzoeken in de bekende zaak van den Israëliet te Bologne. De verzoekers doen uitkomen dat deze schending van het regt des huisgezins heeft plaats gehad onder de schaduw der Fran- sclig vlag. De°zaak der protestanten te Maubeuge is bij den raad van state aan- gebragt. Zij zal tot drie regtsgedingen aanleiding geven: 1". de minister van justitie verlangt, dat bij regterlijk vonnis zal verklaard worden, dat de protestanlsche Ieeraar, die de bijeenkomst te Maubeuge leidde, zijne be voegdheid is te buiten gegaan en gehandeld heeft in strijd met de wet; 2°. het openbaar ministerie vervolgt voor de correctionele reglbank de leden dezer bijeenkomst, omdat volgens hem daartoe geenc vergunning was ver leend; 3". de protcslantschc Ieeraar en zijne geloofsgenooten te Maubeuge vragen magtiging om den onderprefect, die hen heeft laten in hechtenis nemen, gercgtelijk te vervolgen. Inmiddels is de militaire onder-intendant, in deze zaak betrokken, van Maubeuge naar Verdun overgeplaatst. Mau beuge is de hoofdplaats van een kanton, en Verdun die van een arrondissement. Omtrent het ongeluk op den spoorweg van Saint-Germain is een ge- regtelijk onderzoek ingesteld. Tegen twee stations-chefs worden zware klagten van nalatigheid ingebragt, en deze bevinden zich dan ook voor- Ioopig in hechtenis. Er waren verscheidene der voorgeschreven maatregelen van voorzigtigheid verzuimd; zoo bestond onder anderen de trein uit meer rijtuigen dan geoorloofd is. Te Marommc, bij Rouaan, zijn twee katoenspinnerijen afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 300,000 fr. geschal. De arbeiders in die spinnerijen hebben gelukkig bij andere fabriekanten werk kunnen bekomen. Naar men verneemt heeft de Portugcsche regering, door de openbare meening gedrongenthans het besluit genomen om geen grooler getal van liefdadige zusters en van Lazaristen in Portugal toe te laten. De Fransche zusters moeten zich uitsluitend met het verzorgen van zieken en andere dergelijke verriglingen bezig houden. Ook is er eene commissie benoemd met het doel de zaak der Portugesche en vreemde zusters van liefde te onder zoeken, ten einde in den kring van eerslgenoemden de nog noodige verbe teringen te brengen. De kardinaal-aartsbisschop van Lissabon is voorzitter dezer commissie. Omtrent de voorgenomen expeditie naar Coehinchina verneemt men nog dat onze regering, alvorens tot uiterste maatregelen over te gaan, vol doening heeft gevraagd voor den moord op eenigen der aldaar verblijf hou dende Franschen gepleegdbenevens waarborgen voor de veiligheid van hen, die zich, in het belang der godsdienst, later in dit ongastvrij land moglen wagen. Op deze vredelievende eischen heeft men eene weigering ontvangen, zoodat er allezins wettige redenen voor deze expeditie bestaan. FI3UI SEN, BERLIJN, 12 September. Koningin Victoria heeft aan den burgemeester dezer stad 2000 th. doen toekomenten behoeve van de algemeene armen. Gedurende het verblijf van koningin Victoria alhier heeft de heer von Humboldt haar gesproken over de onzekerheid, die er hcerscht over het lot van den Afrikaanschen reiziger dr. Vogel. Ten gevolge van dien is, op last der koningin, aan den Engelschen consul te Tripoli, den kolonel Herman, bevel gezonden, om een bode naar Wadai af te zenden, om zekerheid te bekomen. Prins Alfred van Engeland zal, na eenige weken bij zijne zuster, prinses Friedrich Wilhelm, op het kasteel Babelsberg te hebben doorgebragt, ook aan de hoven van Weimar, Golha en Karlsruhe bezoeken afleggen. De hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het Britsche leger, is alhier aangekomen. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Diiitsehe katholieke vereenigingen te Keulen, is de aldaar geslichte Maria-zuil met groote pleg- tigheid ingewijd. Sedert eenigen tijd vertrekken weder zeer vele handwerkslieden van hier naar Rusland. Vooral zijn het smeden en arbeiders in fabrieken van stoom- en andere werktuigenaan wie aldaar hooge loonen worden betaald. Naar men uit Petersburg schrijft heeft een in die streken uitgebarsten boschbrand eene zeer groote uitgebreidheid verkregenzoodat zelfs de spoor weg tusschen Petersburg en Moskou niet zonder gevaar wordt bereden. Op verscheidene plaatsen zijn de dwarsbalken onder de gloeijende rails ver- I koold, terwijl de brandlucht zoo doordringend was, dat de passagiers zelfs in de best gesloten waggons er hinder van hadden. Van alle kanten rezen de vlammen op. Er zijn eenige regimenten troepen afgezonden, om den noodigen bijstand te verleenen. Te Heidelberg werd dezer dagen eene vergadering van oogartsen ge houden, die door onderscheidene buitenlandsche geleerden, waaronder ook prof. Donders, van Utrecht, werd bijgewoond. Bij deze gelegenheid werd aan dr. Ilelmholzden uilvinder der oogspiegelsdie der lijdende menseh- heid reeds zulke uitstekende diensten bewezen hebben, door de gezamen lijke oogheelkundigen een fraaije bokaal als blijk van erkentelijkheid aan geboden. ©eSTEIRUK. WEENEN, 11 September. De keizer heeft aan 26 personendie veroordeeld waren wegens deel name aan het oproer te Iltava, in Maart jl., wegens hun goed gedrag in de gevangenis, hunne overige straf geheel of voor een deel kwijtgescholden. Meermalen is medegedeeld, dat de protestanten in Hongarye zich tot den keizer hadden gewendmet verzoek om zicheven als andere gezind heden tot een zelfstandig kerkgenootschap te mogen vormen. De keizer had zich omtrent de vervulling dezer wenseh meer dan eens gunstig uitgelaten. Indien men aan een berigt van den Berlijnschen Zeit. geloof mag slaan dan zou de keizer thans te kennen hebben gegeven, dat in de tegenwoor dige betrekkingen van de protestanlsche kerk in Hongarye met den slaat geene verandering zal gebragt worden. KERKNIEUWS. MIDDELBURG, 11 September. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Borsius, is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende 12-tal van predikanten gevormd.- dd. van der Beitel, te OosterbierenBerlage, te Zalt-Bommel; Boonen; te Noordwijk-Binncn Bonman, te Schiedam; Deeleman, te Brielle; Hoek, te Kampen; Meerens, te Baarn; Schuring, te Hoorn; Slolemaker, te Cats; Ternooy Apcl, te Koog aan de Zaan; Voorhoeve, te Harlingen, en van der Weydc, te Vrou wenpolder. Bij de hervormde gemeente te Nieuwveen en Kalslagen is lot predikant beroepen de beer P. E. H. Bodel Bienfait, candidaat. AKADEMIE-ME U WS PROMOTIE AAN BE LEYDSCHE HOOGESCÜOOL. Den 13dcn September de heer H. Goemans, med. doet., van Zierikzee, in de verloskunde, na verdediging van Theses argumenti obstetricii. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den lld™ September de heer L. Braam, med. doet., van Suriname, in de verloskunde. ADVERTENTIEN. lieden overleed na eene langdurige ongesteldheid, tot diepe droefheid van mij en wederzijdsche Betrekkingen mijne innig geliefde Echtgenoote WILHELMINA ADRIANA JUST1NA CANTER ALTA, in den ouderdom van 25 jaren. Rotterdam, 11 September 1858. S. van RAVESTEYN. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed op den leeftijd van ruim 54 jaren mijn dierbare Echt genoot, Mr. ALBERT OTTO ERNST Graaf van LIMBURG ST1RUM Burgemeester dezer Gemeente. Gravin Douairière van LIMBURG STIRUM, Leyden, 12 September 1858. Gcb. van Halteren. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij de ziekte en het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, den Wel-Ed. Gestr. Heer D. van den HURK, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Behuwd- Kindcren, mijnen welgemeenden dank. Leyden, 14 September 1858. C. H. van 't SANT, Wed. van den IIurk. Voor de veelvuldige blijken van deelneming bij bet overlijden mijns Echl- genools betoond, betuig ik bij deze, ook namens mijne Kinderen en Bc- huwd-Kinderenmijnen liartelijken dank. A. M. KLAVERWYDEN Soeterwoude14 September 1858. Kragtingu. De Ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de blijken van belangstel ling bij gelegenheid der bevalling en ziekte zijner Echtgenoot ondervonden. Leyden, 15 September 1858. M. A. KLUIT. Er wordt ten spoedigste gevraagd in eene Bakkerijeven buiten Leyden, een lieerlmgonverschillig of hij met hel vak al of niet bekend is. Adres met franco brieven onder Letters E9. V. aan bet Bureau dezer Courant. De Ondergeteekende maakt zijnen geëerden Begunstigers bekend, dat hij zijn Magazijn van Turf, Mout en Süteenlioïea heeft geopend op het Levendaal, hoek van de BohverkstraatWijk III. N°. 2C4. Zoowel door het leveren tegen een' zeer maligen prijsals door het da delijk en slipt opvolgen van elke order, hoopt hij het vertrouwen waardig te worden. B. TEUNISSEN. Bestellingen worden aangenomen bij J. M. S. SANDERS, Mp. Tim merman en Metselaar, Haarlemmerstraat bij de Bakkersteeg, Wijk VI. N°. 510.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3