?an Sen horologiemakcr F. Druckcdie het slagtoffer van het verwoede paard is gewordendaar zij zoodanige verwondingen verkreegdat zij korten lijd daarna in liet bureau van politic is bezweken. Haar kind dat zij op den arm droeg werd een eind wegs weggeslingerd. Behalve de eigenaar van liet paard, zijn nog eenige andere personen, die ter hulp toegeschoten waren belangrijk gewondterwijl de wagen geheel en al verbrijzeld is. Het paard werd op de groote markt lot staan gebragt; het had zich in zijne woede een stuk van de tong gebeten. Door den gemeenteraad van Assen is besloten gedurende 20 jaren eene subsidie van ƒ2000 te verleenenvoor den aanleg van den Noorderspoorweg. 's GRAYENHAGE 14 September. Z. 51. heeft jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester dezer ge meente, benoemd lot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw. Z. 51. beeft aan den heer N. Pienemankunstschilder te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen der ondcrschcidingsleekenen van kom- mandeur 2d0 klasse der Adolfs-orde van Nassau, hem door den Hertog van Nassau geschonken. Tot rcgler in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd jhr. mr. E. J. Lewe van Aduard, thans regter in de arrond.-regtbank te Appingadam. Bij kon. besluit van 28 Aug. zijn benoemd lot ambtenaren der 3dc ld. voor de dienst in Nedcrl.-Indiëde hceren: mr. J. A. 51. van Cats baron de RactJ. L. Hanozet Gordon en A. II. Heïbach. Z. 51. heeft goedgevonden te benoemenbij het 2de reg. infanterietot kapitein-kwartiermeester, den lsten luit.-kwartiermeester J. BI. Blulder, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het 8s,e reg. infanterie, tot kapitein-kwartiermeester, den lslen luit.-kwartiermeester, P. van llarrevelt, van het corps; bij het lste reg. infanterie, lot 2dcn luit.- kwartiermeester, den sergeant-majoor W. Wissink, van het 7de reg. infan terie; bij bel 4de reg. infanterie, tot 2dcn luit.-kwartiermeester, den opper wachtmeester BI. A. Diekhof, van het 3de reg. dragonders; bij het 7de reg. infanterie, tot 2dcn luit.-kwartiermeester, den sergeant-majoor J. Proetskie, van het inslructic-bataillonbij hel lste reg. infanterie tot 2dcn luit.-admi nistrateur van klceding en wapening, den adjudant-onderofficier II. J. van Zoetendaal, van het 2dc reg. infanterie. Eergisteren is door Z. BI. in een bijzonder gehoor ontvangen de heer baron von Loblhoff Dier, buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van den keizer van Oostenrijk, ter overhandiging aan Z. 51. der kennisge ving wegens de bevalling van II. 51. de keizerin. Z. K. II. de prins van Oranje heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den voorzitter en de leden van de algemeene rekenkamer, die zich in optogt van het Binnenhof naar den Kneuterdijk hadden begeven. Z. K. II. de prins van Oranje heeft heden voor de eerste maal deel genomen aan de beraadslagingen van den raad van state. Aan hel locaal op het Binnenhof werd de kroonprins in de vestibule ontvangen door eene commissie uit den raad, beslaande uil de hceren Netschcr en van Breugcl, die Z. K. H. in de raadzaal hebben binnengeleid, waarna de prins zitting genomen heeft. IIII. KK. HH. prinses Fredcrik en prinses Maria hebben zich heden naar Berlijn begeven. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Staats-Courant van gisteren bevat het programma voor de opening van de vergadering der statcn-generaalop Blaandag den 20stcn dezer. Die plegligheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Eergisteren is alhier overleden jhr. mr. W. 51. de Jonge van Campens Nieuwland, die na eene langdurige loopbaan, als pleitbezorger en magis traat, als afgevaardigde en minister van justitie, nog een 10-tal jaren in rusttijd mogt doorbrengen. Hij was den 29st™ Blaart 1786 te Zicrikzee geboren. Zondag nacht is het lijk van de gravin Poniatowski, dat vroeger al hier was begravennaar Polen overgevoerdonder begeleiding van den pastoor Opdcnkamp en een geacht ingezeten dezer stad. Den 9dcn dezer is voor den hoogen raad behandeld de zaak van J. D. Steucrwald, tegen den staat der Nederlanden. De cischer vordert eene som van ruim ƒ14 000, voor zijne uilvinding van het middel ter vervaardiging van niet na te maken muntpapierwaarvan door den staat is gebruikgemaakt. Vroeger had hij bij de regering eene declaratie ingeleverd van ƒ40,000, maar daarop was hem slechts ƒ5000 aangebodenwelke som alstoen door hem voorloopig was aangenomen. Voor den cischer trad op mr. P. L. F. Blussé en voor den staat mr. J. C. Faber van Riemsdijk, liet openb. mi nisterie zal op den 17dc0 dezer conclusie nemen. ABISTERDA5I, 13 September. Heden hield de letter- en geschiedkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, waartoe opgekomen waren de heeren: Boot, Blees, Hulleman, Delprat, Bakhuizen van den Brink, Hoffmann, Kist, van lleusde, Karslen, G. de Vries Az., Millies, Opzoo- mer, de Wal, Juynboll, Janssen, Bake, Roorda, van den Bergh en Holtius. De heer Bake nam op verlangen der vergadering hel voorzitterschap waar, uithoofde de heer van Hall afwezig was. Biet eene korte toespraak, ter verwelkoming der leden bij de hervatting hunner werkzaamheden, opende hij de vergadering. Van den minister van binnenl. zaken was eene missive ontvangen ten ge leide van een brief van den Ned. gezant te Madridnopens de zending van de hh. dr. Halbertsma en van Herwerden naar Spanje, en wel over de wei gering van den bibliothecaris van het koninklijk klooster van het Escuriaal, om dp. van Herwerden in die boekerij toe te laten. Deze stukken zijn in handen der commissie ad hoe gesteld. Een brief van den lieer Boonzajer, over het vervolg van van Loon's Pen ningkunde, werd in handen gesteld der daartoe benoemde commissie. De secretaris las brieven van de ministers van binnenl. zaken en koloniën, ten geleide van een brief van den Nederlandschen commissaris in Japan, dd. 17 November 1857, vergezeld van eene proef van 15 in Japan vervaar digde Chinesche drukletters, naar aanleiding van een door de afdeeling in 1855 deswege gedaan voorstel. Voorts werd gelezen het oordeel van een deskundige, dat zeer ongunstig luidde, en werd, daar de geleverde proef- typen te slordig bewerkt en te gebrekkig waren, om aan den eisch van goed werk te voldoen, besloten, onder dankbetuiging voor de hulpvaardig heid door de regering en haren commissaris in Japan in deze zaak betoond, den minister van binncnlandschc zaken te adviseren, om het bij deze proef te laten berusten, en aan het vroeger geopperd denkbeeld, om de tot het vervaardigen van galvano-plaslische matrijzen benoodigde Chinesche typen in Japan te doen graveren, geen gevolg te geven. De heer Hoffmann deelde hierop mede, dal hij, reeds in het begin van dit jaar dusdanigen afloop der zaak voorziende, zich naar Chiua heeft gewend, en dat een zijner vroegere kweekelingen, de heer de Grijs, thans vice-consul te Amoy, op zich genomen had, onmiddellijk een stel van 6500 uitmuntende Chinesche drukletters voor hem aan te koopen en naar Nederland te verzenden. Hij hoopt dus, dat nog in dit jaar in de behoefte aan Chinesche drukletters zal kunnen worden voorzien. Van zeven provinciën waren mcdedcclingcn omtrent de plaatsnamen in ons land ontvangen. Die van Noord-BrabandZeeland en Drenthe ontbraken nog. De heer van Lenncp kon, door omstandigheden verhinderd, zijne spreek beurt niet vervullen. Vervolgens deelde de secretaris mede, dat de Lettres inédites de Juste Lipse geheel overgedrukt zijn en eerstdaags worden verzonden. De heer Janssen deed eene mededeeling over eenige opschriften in de Etrurische taal, naar aanleiding van een werk van prof. Slickcl. Hierover is het woord gevoerd door de heeren Roorda, Juynboll, Millies en Bake, waarna de vergadering besloot een kort uittreksel van het gesprokene in de Verslagen en Blededeelingen op te nemen. Dezelfde heer deed daarop eene mededeeling nopens opsporingen van oud heden te Katwijkallen van verschillende grondstoffen vervaardigd. De lieer Bakhuizen van den Brink vestigde de aandacht van den vorigen spreker op een gebeeldhouwd steenen beeldje voor de woning van den kos ter te Noordwijk. De heer Juynboll sprak over den catalogus van de Hebreeuwsche hand schriften der bibliotheek te Leyden, eerstdaags door dr. Steinschneider uit te geven. De vergadering is daarop gescheiden. BUITENLAiMDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN12 September. Aan den heer Norris, die uit naam der bevolking van Canada, het verzoek heeft gedaan dat de prins van Wallis de opening der tentoonstelling te Blonlreal mogt komen bijwonen, is te kennen gegeven dat aan dit ver zoek nu nog niet kon voldaan wordenmaar dat misschien later een lid der kon. familie Canada zou bezoeken. Uit Bombay zijn lijdingen ontvangen van 19 Aug. Zij zijn van wei nig beteekenis, en vermelden alleen dat de generaals Hope Grant en Ro bertson eenige voordeelen op de opstandelingen hadden behaald. De laatste had hun 4 kanonnen ontnomen. In een bij het ministerie voor de Indische aangelegenheden ontvangen berigt worden de grenzen aangewezen, binnen welke de opstand thans is bepaald. Behalve door het gehccle rijk van Oude, waarvan de hoofdstad alleen in de handen der Engelschen is, zijn de opstandelingen nog verspreid door Rohilcund, de omstreken van Azyui- ghur, van Ghazepore, en van Bhopal. De stad Jaloum wordt mede door hen bedreigd. Eindelijk ontmoet men nog opstandelingen te Jubbclpore, in Centraal Indië en in Rajpoolana. Het traetaat op 26 Junij te Tien-tsing met de Chinesche regering gesloten was door den heer Bruce naar Bombay overgebragt. De vastgestelde bepa lingen zijn de volgende: liet Christendom zal in het geheele rijk toegela ten worden en zoowel katholieken als protestanten zullen van de overheid gelijke bescherming ondervinden. Diplomatieke agenten kunnen voortdurend te Peking verblijf houden. De Engelsche kooplieden zullen beschermd wor den tegen te hoog opgedreven doorvoerregten. De tarieven van in- en uit- voerregten zullen herzien worden. De vrije vaart op de Tjang-lsé-kiang wordt toegestaan. De Engelsche onderdanen zullen het geheele rijk kunnen doorreizen, zoowel lot uilspanning als tot bevordering hunner belangen, onder voorwaarde dat zij van eene Brilsche paspoort voorzien zijn. Een berigt bij den Times ontvangenvoegt hier nog bij dat de Chinesche en Engelsche regeringen gczaméntlijk zullen werkzaam zijn Ier uitroeijing van de zccroovcrij en dat aan de Engelsehen te Canton eene schadeloosstel ling zal worden verleend voor de door hen geledcne verliezen. Negen nieuwe havens zijn voor den handel opengesteld en een Chineesch afgezant zal zich te Londen komen vestigen. Hetzelfde berigt zegt dat lord Elgin en de admiraal Seymour naar Japan waren vertrokkenen dat er te Canton steeds groote wanordelijkheden plaats hebben, die somtijds tot bloedvergieting aanleiding geven. Volgens ge rucht zoude er bij de 18d(! en 76st<! inlandsche regimenten in Punjab eene zamenzwering zijn ontdekt. Door de secretarissen van verschillende zendelinggenootschappen, on dersteund door eenige der voornaamste bankiers alhier is aan lord Derby een adres ingediend, waarbij verzocht wordt dat de regering partij mogt trekken van de ontbinding der O. I. compagnie, om den voor Indië en China zoo vcrdcrfelijken opiumhandel te laten varen. Donderdag 11. is het van Liverpool vertrokken schip Margaretha in aanzeiling geweest met het schip Hawthornmet dit gevolgdat de Mar garetha in een oogenblik met 7 schepelingen in de diepte wegzonkalleen de kapitein en de loods werden gered. Het andere schip bekwam slechts onbeduidende schade.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2