LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant «ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINiBiENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN14 September Onze gemeente heeft een treffend verlies geleden. De burgemeester, de cdel-achlb. heer mr. A. O. E. grave van Limburg Slirum, werd Zondag morgen II. na een langdurig lijden in den ouderdom van 54 jaren uit haar midden weggerukt. Hoewel zijn dood sedert geruimen tijd was te gemoet gezien, werd het berigt daarvan met smartelijke aandoening verno men, en zijn vroegtijdig afsterven heeft niet alleen zijne nabestaanden en talrijke vrienden, maar de gehecle gemeente in rouw gedompeld. Na in het begin van 1829 aan de Leydsche hoogeschool zijne studiën voltooid te heb ben besloot de lieer van Limburg Slirum zich in deze stad te vestigen en duurde het niet lang of hem werden en andere betrekkingen en ook het lid maatschap van den stedelijken raad opgedragen. Weldra tot wethouder verko zen, zag hij zich in Julij 1851, na het eervol ontslag aan den heer P. du Rieu als burgemeester verleendvoorloopig tot het waarnemen dezer waardig heid geroepen en drie maanden later voor goed tot burgemeester benoemd. Deze betrekking, in een' buitengewonen lijd, juist bij het in werking tre den der gemeentewet, aanvaard mogt hij dus niet langer dan zeven jaren beklceden. Een korte tijd voorzeker voor een bestuurdat gezegd kan worden meermalen onder moeijelijke omstandigheden, met den mccsten ijver en ten nutte der gemeente gevoerd te zijn. Doch niet slechts als hoofd van het gemeentebestuur, ook in verschillende andere betrekkingen, o. a. als lid der prov. staten van Zuidhollandals rentmeester van liet hoogheem raadschap van Rijnland en als curalor onzer hoogeschool was hij nuttig werkzaam. Steeds vol vuur en ijver streefde hij er naar om de op hem rustende pliglen met naauwgczclheid te vervullen, en door zijn verscheiden, op eencn leeftijd dat men nog zoo veel van hem mogt verwachten, staat in menige kring cene moeijelijk te vervullen plaats ledig. Niet minder groot waren zijne voorkomendheid en dienstvaardigheid voor allen, die met hem in aanraking kwamen en velendie in moeijelijke omstandigheden zich lot hem om hulp of raad wendden, mogten daarvan treffende blijken ondervin den. Zijne veelzijdige verdiensten zijn dan ook door het geëerbiedigd hoofd van den staat opentlijk erkend gewordendoor zijne benoeming lot kamer heer in buitengewone dienst en tot kommandeur van de orde van de Eiken kroon en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De lieer van Limburg Stirum is ons door den dood ontnomen; maar zijne nagedachtenis zal onder ons in eerc worden gehoudenals van een manwiens leven aan het welzijn der burgerij gewijd was. Wij vernemen dat het stoffelijk overschot van den overledene aanstaanden Vrijdag zal worden ter aarde besteld. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje dezen in eigendom afgestaan bet huis door Z. K. II. tijdens zijn verblijf alhier bewoond. De muziekuitvoeringen op het plantsoengedurende den zomer om de veertien dagen door liet muziekcorps der dienstdoende schutterij gehouden, hebben voor dit jaar een einde genomen. Het is misschien niet overbodig ook hier te doen opmerken dat de komeetonlangs door Donali te Florence ontdektreeds gedurende cenige avonden voor het bloole oog duidelijk zigtbaar is geweest. Die komeet staat in het noordwesten en laat zich het best omtrent 8 ure des avonds waarnemen. In den Alg. K. en L. B. van 11 dezer geeft de directeur van het kabinet van pleisterbeelden, teekeningen en prenten van de hoogeschool alhier, de heer J. L. Cornet, een uitvoerig verslag van de aanwinsten, die gedurende het afgeloopen jaar (van Sept.Sept.) gedaan zijn. Uit dit stuk zien wij onder anderen, dal de belangrijke verzameling etsen uit de Hol- landsche school, weder nog al belangrijk is aangevuld; dat in het gemis van vele etsen van Rembrandtof van goede afdrukken daarvan door de lioogc regering, zooveel in haar vermogen is, wordt te gemoet gekomen door de geregelde toezending van l' Oeuvre de Rembrandt reproduit par Ja photographiedécrit ei commenté par Charles Blancvan welk werk sedert het begin der uitgave in 1853 nu vijftien afleveringen zijn in het licht verschenendat het kabinet in het bezit is gekomen van de kapi- tale prent, door den heer J. W. Kaiser naar den Schuttersmaaltijd van B. van der Helst vervaardigd, en wel van cene e'preuve d'artiste; dat we derom verscheidene personen van hunne belangstelling in het kabinet door liet geven van geschenken hebben doen blijken; eindelijk dat aan het ka binet ook dit jaar weder een druk bezoek is ten deel gevallen. Zaturdag II. is te Rotterdam de algemeene vergadering gehouden van het Bataafsch genootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte. Ook bij dit genootschap waren op de uitgeschreven prijsvragen geene antwoorden ingekomen. Behalve eenige correspondenten buiten 'slands, zijn benoemd: mr. J. A. SI. Bichon van IJsscImonde, lid-administrateur; J. W. L. van Oordt, lid-directeur; dr. C. A. J. A. Oudemans, tweede secretaris; prof. F. C. Donders, te Utrecht, lid-consultant; dr. F. Junghuhn, dr. P. Blceker te Batavia, leden-correspondenten; prof. V. S. BI. van der Willigen te De venter, dr. W. C. II. Staring te Haarlem, dr. J. II. van den Broek te Utrecht J. van Gogli te Utrecht, A. E. Tromp te Amsterdam, P. J. Haaxman te RotterdamH. Kloete Nortier te RotterdamW. C. A. Staring te 's Graven- liage, dr. J. W. Gunning te Utrecht, dr. C. L. Vlaanderen te Utrecht, 11. lluijgen te 's Gravenhage, dr. J. Bosscha jr. te Leyden, dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht, dr. C. A. Oudemans te Utrecht, dr. Th. van Does- burgh te Rotterdam, en E. A. van der Burg te Rotterdam. De nijverheidstenloonstelling te Dordrecht wordt, nadat die Donderdag 11. voor het publick was opengesteld, zeer druk bezocht. De catalogus be vat 728 nomtners, door ICO personen ingezonden, waaronder uit Dordrecht 55, 's Hage 53, Rotterdam 21, Leyden 7, Delft 6, Gouda 5, Gorinchetn 4. Gisteren was het een halve eeuwdat de heer J. J. Molenbroek als amb tenaar ter stedelijke secretarie te Delft is werkzaam geweest, waarvan de laatste 42 jaren als hoofd van het bureau, met den titel van commies. De gemeenteraad heeft op dien dag eenc buitengewone vergadering gehouden waarin werd besloten 1». den feestvierende een extract uit de notulen van de raadszitting van gisteren uit te reikenwaarbij hem de titel wordt ver leend van griffier ter secretarie in plaats van dien van commies; en 2°. hem van wege de stad een toepasselijk geschenk aan te bieden. Dit geschenk beslaat in een fraai bewerkte zilveren inktkoker in antieken stijlmet toe passelijke inscriptie. Ook van andere zijden heeft de jubilaris de meest har telijke deelneming ontvangen. Door den secretaris werd hem een smaakvol bewerkt gouden potlood vereerd, terwijl de klerken der stedelijke secretarie hem een prachtig kristallen schenkkan met zilver gemonteerd en dito soucoupe hebben aangeboden. Te Zwijndrccht had op Vrij dag II. een treurig voorval plaats. Hen had ontdekt dat in de glasblazerij aldaar het gewelf van een der ovens was doorgezakt; toen men zulks wilde herstellen viel hel in, waardoor een werkman P. Vogelzang, zoodanig getroffen werd, dat hij dadelijk een lijk was, een tweede was geheel buiten kennis, terwijl een derde zijn been heeft; gebroken. Door de inspecteurs der krankzinnigen-gestichten is aan den minister van binnenl. zaken een verslag ingediend over den slaat der gestichten over de jaren 1854, 1855 en 1856. Daarin wordt medegedeeld dat ter voldoe ning aan den hun verstrekten last, genoemde inspecteurs onderscheiden bui- tenlandsche gestichten voor krankzinnigen hebben bezocht in de Rijnpro vinciën, Nassau, Baden, Wurlembcrg en Zwitserland. De uitslag van dat bezoek is, dat onderscheidene dier gestichten in het algemeen voortreffelijk zijn te noemen; terwijl eenige in deze, andere in gene opzigten uitmunten. Biet volle overtuiging verklaren zij echter, dat, met ter zijdestelling der ligging en naluur-omgevingen van enkelegelegen in landstreken zoo schoon als Nederland niet bevat, geen dier voortreffelijke builenlandsche gestich ten in zijn geheel en dus alles te zamen genomen beschouwdzooveel althans zeker niet meer goeds in zich vereenigt als het provinciaal Noord- Ilollandsch gesticht Bleerenberg, in zijnen tegenwoordigen locstand. Ook wordt in Nederland een meer geregeld en bestendig toezigt over de gestich ten uitgeoefend dan in Duitschland. De indrukken door het bezoeken van buitcnlandsche gestichten bij de heeren inspecteurs verwekt, heeft hun aan leiding gegeven te overwegen of, en door welke verdere middelen dan de wet van den 29stcn Blei 1840 aan de hand geeft, de voortgaande volmaking van dit voor de lijdende menschheid zoo gewigtig maatschappelijk belang in Nederland bevorderd en bespoedigd zal kunnen worden; ook door voor ziening in de bestaande behoefte aan meerdere dan de aanwezige gelegen heid ter opneming van lijders, wier plaatsing in gestichten wordt verlangd. Den uitslag dier overwegingen hopen zij spoedig aan de beoordceling des ministers te kunnen onderwerpen. Het heeft Z. BI. den koning behaagd, aan A. P. Bijlsma, van Franc- ker, gratie van de doodstraf te schenken, waartoe hij door het hof van Friesland is veroordeeld, ter zake van gewelddadigheden gepleegd jegens een politie-bcdiende in de uiloefening zijner bediening, welke binnen 40 dagen den dood hebben tengevolge gehad, en die slraf te veranderen in eene opsluiting in een tuchthuis, gedurende 12 jaren. Te Zwolle had Zaturdag 11. een treurig voorval plaats. Het paard van een landbouwer uit de gemeente Staphorst stond ter gelegenheid van den marktdag aan de Kamperpoort, ging, waarschijnlijk door schrik, plotseling met den wagen op hol, en rende bij mej. de V., alwaar een gedeelte van het ijzeren hek is verbrijzeld, door de glazen. Bij de drukte van den marktdag waren er vele menschen op de been, waaronder ook de huisvrouw

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1