LEYDSCJIE COURANT. 1858. MAANDAG 13 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 11 September l)c taal-, letter- en geschiedkundige afdecling van de kon. akademie van wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam cene gewone ver- j gadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 lot 93 personen. Te Delft is overleden l. Exc. de heer mr. A. J. Borret, oud-commis saris des konings in de provincie Noordbrabant. Op den B4c" dezer heeft te Dordrecht in tegenwoordigheid van heeren htirgcmecsler en wethouders, van heeren leden van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht, en van heeren inzenders, in het Hof van Holland de plegtige opening plaats gehad van de provinciale tentoonstelling, uitgeschreven door de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid. De voorzitter der afdecling Dordrecht, de heer H. W. Velh, hield bij deze gelegenheid ecne toepasselijke rede, en leidde vervolgens de genoodigden in de zalen rond. Er zijn vele kostbare en fraaije voorwerpen ingezonden, en de smaakvolle plaatsing wordt zeer geroemd. Den 17de" dezer zal op 's rijks werf te llellcvoelsluis worden aanbe steed het sloopen van het voor 's rijks dienst afgekeurd stoomschip Curapao, liggende aldaar. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de gift door Z. M. den koning aan den burgemeester ten behoeve der algemcene armen ter hand gesteld ƒ2000 bedraagt, en dal de heer G. F. Westerman, directeur van de maat schappij Nalura Arlis Magislra, door Z. M. tot olFicicr van de orde van de Eikenkroon is benoemd. In den loop der aanstaande wintermaanden zal door liet dames-comité ter bevordering van de afschaffing der slavernijeene verloting van dames- handwerken enz., worden gehouden, zoowel ten voordeele van den vrij koop van slaven als tot ondersteuning van de evangelie-verkondiging door liet Zeister-zendelinggenoolschap in Suriname. Bij genoemd comité zijn weder onderscheiden giften ontvangen lot den vrjjkoop van een 12-tal Christen-slavinnen in Suriname. Naar men zegt, is de persoon, die de jonge dochter nabjj Hatiler- wjjk heeft vermoord, gevat. Door den gemeenteraad van Kampen is besloten gedurende 20 jaren ten behoeve der noord-oostelijke spoorwegen jaarlijks te verstrekken de som van ƒ12,500. Men verneemt ook, dat onderscheidene plattelandsgemeenten, hoe weinig middelen zij ook bezitten, geldelijke aanbiedingen zullen doen, om de belangrijke zaak krachtdadig te ondersteunen. Uit Zwolle schrijft men het volgende: Een veldwachter der Ommer- schans zoude een kolonist, die zich als vrijwilliger bij het leger had ver bonden, naar de plaats zijner beslemming overbrengen. Onderweg wist de adspirant-militair den beambte echter zoo dronken te maken, dat bij hem ongehinderd ontwapenen en zijne kleederen met die van den geleider ver wisselen kon. De guit is op eenen geheel anderen weg, in de nabjjheid der stad, weder in handen der justitie geraakt. 's GRAVENHAGE 11 September. Z. M. heeft den heer Mr. J. Messchert van Yollenhovenburgemeester van Amsterdambenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij beslnit van 24 Aug. II., heeft Z. M. tot belooning dergenendie zich bij de in November 1857 en Februarij 1858 plaats gehad hebbende krijgs bedrijven op het eiland Ceram hebben onderscheidengoedgevonden1 te benoemen tot ridders der 4dc kl. van de Mil. Willems-ordeden gouverneur der Moluksche eilanden, jhr. C. F. Goldman; den thans met verlof bier te lande aanwezigen luit.-kolonel J. C. H. J. de Veer; de lste luitt. W. van Leyden en C. B. H. van Deutekomden sergeant J. F. Goldmanvan het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie, mitsgaders den officier van gezondheid 3de klasse bij de milit. geneeskundige dienst aldaar W. S. Cramer; 2°. te bevorderen van ridder der 4d< kl. tot ridder der 3dc kl. van de Mil. Willems-orde, den luit.-kolonel der infanterie van het leger in Oost- Indie D. L. de Brabant; en 3\ te bepalen dat, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl. Indiö, eervol zullen worden vermeld: de lslc luit. J. C. llörr.cr, de sergeant A. van Helden, dc korporaal E. Aar mans, en de fuseliers J. Bodenveld en J. van Dijk, allen van het wapen der infanterie, en dc korporaal C. Boers en dc kanonnier l5ll! kl. L. Ver beek, van liet wapen der artillerie bij het leger in Oost-Indie. Z. M. heeft aan den heer II. Verbeek, burgemeester der gemeente Haaksbergen, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings- i teekenen van ridder der orde van den Roodcn Adelaar, 4dc kl.hein door den koning van Pruisscn geschonken. Gisteren middag ten 12 ure hebben dc leden van den raad van state, benevens de secretaris, de referendarissen en commiezen van staat zich naar het paleis van den prins van Oranje begevenom hunne opwachting bij den kroonprins te maken. Z. K. II. heeft het collegie, waarin hij, volgens art. 71 der grondwet, van regtswege zitting en cene raadgevende slem heeft, in een bijzonder gehoor ontvangen. De waarnemende voorzitter van den raad van state, dc lieer Piepers, heeft de eer gehad den vorst, namens den raad, geluk te wenschen met hel heugelijke feest, dat door Z. K. 11. en het vorstelijk gezin is gevierd, en heeft den prins dc leden van den raad van state voorgesteld. Ten 1 ure zijn dc leden van het corps diplomatique in een plegtig gehoor bij Z. K. 11. toegelaten. De prins van Oranje heeft op de allerminzaamste en ongedwongenste wijze zich met alle gezanten onderhouden. Heden heeft Z. K. 11. een bijzonder gehoor verleend aan het corps offi cieren der dienstdoende schutterij en later aan burgemeester en wethou ders, die zich in plegtstatigen optogt naar het paleis hebben begeven. Ook de baron Gcricke van Ilerwijnen, Ned. gezant te Brussel, benevens vele andere hooggeplaatste personen zijn bij Z. K. II. ten gehoore toegelaten. II. M. de koningin, vergezeld door Z. K. H. prins Alexander, zal zich aanstaanden Maandag naar Stuttgardt begeventen einde den verjaar dag van IIDs. vader, den koning van Wurtcmberg in die hoofdstad te vieren. II. K. II. prinses Marianne wordt binnen kort weder op haar buiten verblijf Rusthof verwacht. Het verslag omtrent de feesten, die alhier ter viering van den achttien den verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje hebben plaats gehad, willende voortzettenmoeten wij beginnen met de namen te vermelden van de winners der prijzen bij het ringrijden op eergisteren: lstc prijs, een zil veren horologie, aan Jan Kreflcr, van Loosduinen; 2dc prijs, een zilveren tabaksdoos, aan Jan Roodakkcr, van Wassenaar; 3dc prijs, een mét zilver gemonteerd glas, aan Willem Vogels, van Wassenaar; 4de prijs, een zilve ren lucifersdoos, aan Jan Ilooymans, van Voorschoten; 5dc prijs, een zil veren sigarenpijp, aan Anlhonie van Leersumvan Loosduinen. Donderdag avond ten 8 ure heeft dc nationale zangschoolmet medewer king van de typographischc zangvereeniging, Z. K. II. den prins van Oranje in zijn palcis een nalionalen huldezang met fakkellicht gebragt. Hel eerst uitgevoerde stuk was een volkshymne: «Nassau's Zoon Neêrlands Kroon," dichtstuk van den heer C. G. Withuys, muziek van den heer Lefcbre. Daarna werden nog onderscheidene andere stukken voorgedragen eu ten slotte het «Wicn Neêrlandsch bloed". Vervolgens werd het geheele paleis door Ben- gaalsch vuur verlicht, dat een schitterend eHect te weeg bragt. De prins van Oranje heeft zich voor het open raam aan de menigte vertoonden door een zijner adjudanten de directeuren naar binnen genoodigd. Onder het aanbieden van den eerewyn betuigde Z. K. 11. hun zijnen dank voor dit bewijs van genegenheid. Na afloop der serenade stroomde alles naar het Boschwaar door de Litteraire of Witte Sociëteit eene verlichting was ontstoken. Dc socieleils- lent zelve was, even als in Junij jl.schitterend verlicht, terwijl daarover een op het water aangebragte groote W. heerlijk uitkwam. Langs den vijver bevonden zich bij afwisseling sterren en de naamcijfers W.die mede prachtig in liet water weèrkaalstcn. Ongeveer ten 9j ure verscheen Z. K. II., vergezeld door IIDs. adjudanten, den majoor van den Bosch en jhr. dc Koek. Dc kroonprins werd aan de sociëteit ontvangen door heeren commissarissen terwijl door het muziek-corps van hel reg. grenadiers en jagers het Wilhel mus werd aangeheven. Daarna werd eene door den heer Dunkier ter eere van Z. K. H. gecomponeerde feeslmarsch uitgevoerd. Vervolgens werd een rood, wit en blaauw Bengaalse!) vuur ontstoken. Tot 11 ure is de prins in de sociëteit verbleven, en heeft daar de uitvoering van vele uitstekende stukken waaronder les Partisansbijgewoond. De dag van gisteren was bestemd lot het houden eener harddraverij met paard en chaiswaartoe 18 paarden waren ingeschrevenzoowel van hier als van omliggende gemeenten in Zuidholland, alsmede uit Noordbolland en Friesland. Even als op den vorigen dag was de Maliebaan door een talrijk publiek gevuld. Ten half twee ure nam dit volksfeest een aanvang en omstreeks 2 ure kondigde de muziek door liet spelen van liet Wilhelmus de komst van Z. K. II. den prins van Oranje aan. Hij nam plaats in de daartoe bestemde loge en bleef een poos de harddraverij gadeslaanwaarna hij hel terrein weder verliet. Inlusschen werd de kampstrijd voortgezet, de vlugheid der paarden en de bedrevenheid der pikeurs droegen aller be wondering weg. Ten half vijf ure moest de beslissende rid gedaan worden iusschen de twee nog overgebleven mededingers, en de uitslag daarvan was

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1