en prinses Maria naar liel Park geredenter bijwoning van de matinee musicale gegeven door de maatschappij voor het diamanlwcrkersweezcn-fonds. H. M. de koningin-moeder is ten 4 ure met een extra trein naar Soest- dijk vertrokken. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. EKGELAS0. LONDEN, 5 September. Men verneemt dat H. M. de hh. Bright en Preedydie zich bij het leggen van den allantischen telegraaf zoo bijzonder hebben onderscheiden lot ridders heeft benoemd. Er is meermalen gesproken over eene zeereis die door prins Alfred zou worden ondernomen. Men verneemt thans dat hij met het fregat Eu- ryalits voor twee maanden naar de Middellandsche zee zal vertrekken. De prins heeft het examen als adelborst met goed gevolg afgelegd. Eergisteren heeft de nieuwe Indische raad zijne eerste vergadering onder het voorzitterschap van lord Stanley gehouden. Men zegt dat in deze vergadering de raad in comités is verdeeld ten einde eene doelmatige be handeling der zaken te bevorderenen dat tot vice-president is benoemd sir F. Currie, voormalig president der O. I. Compagnie. Volgens den Times zal China aan Engeland 3,200,000 «6 en aan Frankrijk 1,200,000 als schadevergoeding voor oorlogskosten betalen. In October aanst. zal te Toronto, in Canada, eene groole algemeene nijverheidslentoonstelling gehouden worden in een gebouw, dat ingerigt zal worden als het glazen paleis te Hypepark. De bevolking van Canada heeft om aan de inwijding dier tentoonstelling zooveel luister als mogelijk is bij te zetten, een adres tot de koningin gerigt met verzoek, om zich bij die gelegenheid door den prins van Wallis te laten vertegenwoordigen. Te Dunders heeft een persoon, die zich in beschonken toestand cn eene pijp rookende met zijne drie kinderen op het slroo had ter ruste ge legd, brand verwekt, waardoor zij alle vier zijn omgekomen. Dezer dagen zijn 7 mijnwerkers, ten gevolge van het plotseling bin nenstroomen eener ontzaggelijke massa water, in eene steenkolenmijn nabij Plymouth, omgekomen. Sedert Vrijdag is er eene stoornis ontstaan in de gemeenschap langs den atlanlischen telegraafkabel. Men hoopt spoedig de oorzaak daarvan te ontdekken. FRANKRIJK. PARIJS5 September. De keizerl. prins is thans mede naar Biarritz overgebragt, zoodat de geruchten over den gezondheidstoestand aldaar zeer overdreven moeten ge weest zijn. Prins Napoleon zal, nu de aangelegenheden van Algerië eenigzins ge regeld zijn, zijne reis naar die kolonie, waar zijne komst gunstig kan werkenaanvaarden en dat wel vroeger dan aanvankelijk bepaald was. Hij zal den 25slen September vertrekken, vergezeld van den heer de Fran- connière, den directeur der militaire aangelegenheden bij zijn ministerie. Alhier zijn brieven ontvangen uit Tien-tsing, loopende tot 5 Julij. Op dien dag had het traclaat, tusschen de Engelsche en Fransche gevolmagligden met China gesloten, de keizerlijke goedkeuring nog niet ontvangen. De Europeanen waren dientengevolge niet zonder vrees, dat de gewone Chine- sehe dubbelzinnigheid hier weer in het spel zon zijn tot het opsporen van eene uitvlugt. De eigenaren van de Leviathan hebben een' afgevaardigde herwaarts gezonden, om met de regering te onderhandelen over den verkoop van dat kolossale schip. Zij vragen 15 millioen fr.welke som aan onze regering zoo hoog is voorgekomen, dat het geen bod heeft willen doen; waarschijn lijk zal de zaak daarbij blijven. Naar men verzekert zou de admiraal Rigault de Genouilly den 25stcn October de Chinesche kusten verlaten en zich naar Cochinchina wenden. De zaak van de protestanten te Maubeuge is nog niet afgelooper.. Eene synodete Cévennes vergaderdheeft zich daaraan laten gelegen lig gen, en zal bij den staatsraad eene klagt indienen tegen den onder-prefect, die misbruik van zijne magt heeft gemaakt. Volgens herigten uit Melilla(op de Afrikaansche kust) te Madrid ontvangenwordt de inlandsche bevolking aldaar van dag tot dag stout moediger. Er is thans eene batterij met drie stukken geschut gewapend, welke groote schade in de stad heeft aangerigt. De inwoners van Melilla zijn thans zelfs in hunne huizen niet zeker. In de laatste dagen heeft de infanterie meer dan 12,000 scholen gewisseld, de artillerie heeft 700 scho ten van mortieren en houwitsers gedaan. Dag en nacht moeten de troepen onder de wapenen slaan. Men had gehoopt, dat het den brigadier Bueltos, aan het hoofd van 10,000 man staande, zou gelukken de aanvallers te ver drijven deze verwachting is échter niet vervuld. De troepen beloonen een voorbeeldeloozen moed en volharding. Uit Tanger wordt gemeld dat de keizer van Marokko gevaarlijk ziek ligt. PRÏ'ISSEX. BERLIJN, 5 September. Z. M. de koning is thans weder uit Tegcrnsee op Sans-souci teruggekeerd. Naar zijn voorkomen te oordeelen heeft het verblijf in Beijeren voor hem weinig vrucht gedragen. Men verneemt dat dr. Schönlein in hel volgend voorjaar zijne betrek kingen van lijfarts des lconings en van hoogleeraar aan de universiteit alhier opgeeft, om het overige zijner dagen ambteloos in zijne geboortestad Bam berg te slijten. Te Paderborn heeft dezer dagen een brand gewoed, waardoor 17 hui zen, waaronder de pastorij, in de asch werden gelegd. De burgemeester verloor daarbij het leven, doordien een schoorsteen op hem nederstorlte. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 September. Ilet evangel, consistorie alhier heeft aan de regering het verzoek ge daan, om aan de protestanten de deelneming te vergunnen aan de werk zaamheden van de Gustaaf-Adolf-vereeniging. De keizer heeft dit verzoek echter van de hand gewezen. De 18dc vergadering van Duitsche philologenoriëntalisten enz. zal van 25 tol 28 dezer alhier worden gehouden. Te Dönsöd, in het Pesther commilaat, had de vorige week een stoute diefstal plaats. Omstreeks middernacht kwamen 12 gemaskerde personen genoemd stadje op twee wagens binnenrijden, namen de nachtwachten en alle personen, die zij op straat ontmoetten, in verzekerde bewaring, lieten door eenigen hunner de deur van den kerktoren bezetten, om het slorm- luiden te beletten, drongen hierop naar het stadhuis, maakten zich van de gemeentekas meester, en verlieten hierop de plaats, zonder dat men tot nog toe hun spoot' heeft kunnen terugvinden. TURKTEi De Sultan heeft op nieuw een bevelschrift uitgevaardigd, waarin bij al de ambtenaren zonder onderscheid op het invoeren van bezuinigingen wordt aangedrongen. Ook heeft Riza-paeha al de beambten van het serail bij zich ontboden, en lien met gestrenge straffen bedreigd indien zij iets aan de bewoonsters bezorgenbuiten de controle van de commissie. Vele kostbaar heden, die in het serail geleverd waren, zijn aan de kooplieden teruggege ven. Van deze Iaatsten zijn ongehoorde bedriegerijen aan het licht gekomen. Zoo werd eene brocheter waarde van 30,000 fr.door een Armeniër voor 250,000 fr. geleverd. Men ziet uit de rekeningen dat over 't algemeen 20 a 30 maal de waarde van het geleverde goed is betaald. Voor een dames kleedje, te Parijs vervaardigd, is 30,000 fr. betaald, ofschoon het slechts eene waarde had van hoogstens 1500 fr. Te Konstantinopel zijn berigten ontvangen uit Aleppo, meldende dat aldaar gedurende drie dagen groote ontsteltenis had geheerscht. Er was eene groote verbittering tegen de Christenen ontstaan. De Muzelmannen kochten wapenen; de winkels werden gesloten en vele inwoners verlieten de stad. De overheden waren er aanvankelijk in geslaagd de gemoederen tot bedaren te brengen. Ook te Tripoli hadden zich dezelfde verschijnselen opgedaan. Het blijkt dus dat de toestand in het Oosten en vooral in Syrië hoogst zorgvol wordt, hetgeen de dagbladen van Konstantinopel mede niet ont veinzen. Eene hevige uitbarsting zal ongetwijfeld daarvan het gevolg zijn. OOST-IN BIB. BATAVIA j 7 Julij. Vroeger is door de regeringonder zekere voorwaardenuitgeloofd eene premie van ƒ1000 en eene belooning, bestaande in eene groote gouden medaille, voor Javaansche leer- en leesboeken. Thans wenscht de regering ook zoodanige belooning te verbinden aan de vervaardiging van Maleische leer- en leesboeken voor de inlandsche scholen in Ned. Indië. Daartoe zijn o. a. de volgende regels vastgesteld: 1°. de regering verlangt werken van zedekundigen aard, of beschrijvingen op het gebied van aardrijks-, natuur- of staathuishoudkunde, geschreven of vertaald in goed, voldoend zuiver Maleisch; 2°. de omvang der werken is onbepaald, doch voor elk goedge keurd vel druks zal worden toegekend eene premie van ƒ100; 3°. bovendien zal aan den schrijver, die, in eens of op verschillende tijdstippen, meer dan één vel druks indient, worden toegekend: voor de eerste 10 vellen, eene kleine zilveren medaillevoor de tweede 10 velleneene groole zilveren medaille; voor de derde 10 vellen, eene kleine gouden medaille; voor de vierde 10 vellen, eene groote gouden medaille; voor elk vel boven de 40, ƒ25 boven de premie van ƒ100. Door het bestuur der natuurkundige vereeniging in Nederl. Indië zijn benoemd, in de vergaderingen van 27 Mei en 23 JunijTl.tot honorair lid de heer B. Hitler von Wiillersloff d'Urbair, bevelhebber van het fregat Novara, en tot gewone leden de heeren dr. G. Frauenfeld, dr. F. Hoch- stetterdr. K. Scherlzer, leden der wetenschappelijke commissie aan boord van genoemd fregat, H. J. Lion te Batavia, E. A. Lange te Palembang en F. W. Dolge te Muntok. Van Sumatra's Westkunst (Padang) wordt gemeld, dat in het land schap Pau onlangs eenige spanning heeft geheerscht ter zake van de uitleg ging van een godsdienst-voorschrift. Deze spanning heeft echter geene voor de rust schadelijke gevolgen gehad. Men verzekert dat de zending naar Djambi, met het doel om eene nieuwe overeenkomst met den Sultan van dat rijk te treffen, op nieuw vruchteloos is afgeloopen. De Sultan moet te kennen hebben gegevenzich aan de voorwaarde van het beslaande tractaat te onderwerpendoch eene nieuwe overeenkomst voor onnoodig te houden en die ook niet te willen onderteekenen. De commissie moet derhalve, na een verblijf van 14 dagen, onverrigler zake naar Palembang zijn teruggekeerd. Men zegt voorts, dat dien ten gevolge eene expeditie naar Djambi zal vertrekken. Van Celebes en onderhoorigheden wordt berigt dat het aantal der zeeroovers in die streken meer en meer toeneemt. i N k m. o e» v. Een ooggetuige, van de handen vol werks," welke de policie 11. Zatur- dag avond had; om aan de burgerij het in- cn uitgaan der Maarsmansteeg aan de kant der Breedeslraat met geweld te beletten, vraagt, of het niet meer ten gerieve van het publiek, en gemakkelijker voor de policie zoude zijn, wanneer de Leden eener Sociëteit onderling eene soirée musicale hou den alsdan het publiek ten minste het genot eener vrije wandeling te laten behoudenin stralen of stegen waarin de passage niet het minste tot wan orde aanleiding kan geven? Menige twist zou er door zijn voorkomen, en de vrolijke avond eener sociëteit niet tol ongemak voor de burgerij ver strekt hebben.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3