deur mei de ster der Adolfsorde, en aan laatstgenoemden van ridder der Adolfs-orde met het Zwaard, hun door den hertog van Nassau geschonken, alsmede aan jhr. mr. E. van den Bosch, secretaris bij het gezantschap te Wcenen, en jhr. mr. M. Heldewier, laatstelijk secretaris bij het gezant schap te Parijs, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde en van het Legioen van Eer, hun door den koning der Belgen en den keizer der Franschen geschonken. Z. SI. de keizer van Rusland heeft Z. K. II. den prins van Oranje, bij gelegenheid van diens 18deD verjaardag, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van S'. Andreas. De kapitein L. R. J. A. Roosmale Nepveu, van den generalen staf, is door Z. BI. benoemd tot adjudant bij Z. K. II. Prins Frederik der Neder landen, met bepaling, dat hij zal overgaan bij den grooten staf. Bij beschikking van den minister van marine zijn benoemd lot adsis- tenlen bij den scheepsbouw op 'srijks werf te Amsterdam, de adelborsten der 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, J. C. Jansen en S. Meihuizen. Door Z. BI. is goedgevonden aan den eersten officier van gezondheid der lstc kl. J. F. Kerst, dienstdoende bij 'sRijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen te Utrecht, op zijne aanvrage pensioen te verleenen, en te benoemen: bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot eersten officier van gezondheid der lste kl.den eersten officier van ge zondheid der 2Je kl. C. Gobée, en tot eersten officier van gezondheid der 2de kl.den officier van gezondheid der lst0 kl. C. 31. L. Richer, beiden van gemeld personeel. De Pruissische gezant heeft gisteren middag een groot diner gegeven, ter cere van den Pruissischen minister van staat, graaf von Arnim. Naar de toebereidselen te oordeelen zal de algemeene verlichting alhier op Woensdag aanst. zeer prachtig zijn. De paleizen van HII. KK. HH. de prinsen Hendrik en Frederik zullen schitterend door gaz verlicht worden. Dit zal evenzeer het geval zijn met de meeste hotels van het corps diplo matique der ministers, der departementen van algemeen bestuur en met de woningen van vele ingezetenen. Van stads wege zullen er in den Vijver, ter wederzijden van het eiland, twee groole halve globes geïllumineerd worden, prijkende met het stedelijk wapen, terwijl het eiland zelf d giorno zal worden verlicht. Voor het paleis van Z. K. II. den kroonprins op den Kneuterdijk, is een geheel nieuwe sierlijke muziektempel opgerigt, met de koninklijke kroon. Ook op het Tournooiveld verheft zich een muziektempel; van daar uit zullen zich twee alle'en vormen van standaarden, prijkende met het naamcijfer van Z. K. H. den prins van Oranje en met de wapens der verschillende provinciën. Daarenboven zullen al de bijzondere hólels en woningen in het Voorhout en op den Vijverberg in eene prachtvolle ver lichting wedijveren. BIcn verneemt dat het dezer dagen door een dagblad medegedeelde berigt, alsof op de bcgrooting van binnenlandschc zaken voor 1859 ruim 30 millioen voor spoorwegen zal worden uitgetrokken, ongegrond is. De bekende zaak van den heer J. Huybrechts, kostschoolhouder te Oudenbosch, vroeger behandeld voor de regtbank te Breda en in hooger beroep voor het prov. geregtshof in Noordbrabant, is ten tweeden male be handeld voor den hoogen raadkamer van strafzaken. Blen herinnert zich dat genoemde heer in der tijd is vervolgd ter zake van zich te hebben op gehouden met het bereiden van zeep op eene heimelijke wijze, in zijn huis, zonder daarvan aangifte te hebben gedaanterwijl ten zijnent aanwezig was bevonden eene aanzienlijke hoeveelheid zeep, loog en potasch. Door de arrond.-regtbank te Breda vrijgesproken, werd dit vonnis, ten gevolge van een hooger beroep der administratie, door het prov. geregtshof in Noordbrabant bevestigdmaar later door den hoogen raad vernietigdmet verwijzing van de zaak naar het hof van Gelderland. Dit hof heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het vervaardigen van zachte zeep op eene heimelijke wijze en veroordeeld lot betaling eener geldboete van ƒ400 enz. Op de hiervan ingestelde voorziening in cassatie is thans de zaak weder voor den hoogen raad gebragt. Nadat de raadsheer mr. Provó Kluit het verslag had uitgebragt, heeft de heer mr. Metman de verdediging van den requirant voorgedragen en voornamelijk betoogd dat de vervaardiging van Re bewuste zeep alleen uit liefhebberij of als proefneming had plaats gehad. Den Ié"1™ zal de adv.-gen. Karseboom in deze zaak zijne conclusie nemen. ABISTERDABI6 September. De feesten, die alhier tijdens het verblijf van Z. BI. den koning, ter viering van den achttienden verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje, zijn gegevenwerden Vrijdag avond II. geopend door eene serenade voor het paleis, door de gezamentlijke alhier gevestigde liedertafelswaaraan omtrent 250 zangers deelnamen. Ten 9 ure nam de oplogt der zangers een aanvang voorafgegaan door hel muziekcorps van den heer Stumpff, en verlicht door een 100-tal Chincsche lantarens van onderscheidene kleuren en vormen. Voor het paleis geschaard, hieven de zangers, onder de leiding van den heer Richard Hol hel Volkslied aan, en daarna onder begeleiding van koperen muziekinstrumenten een Feestgroet aan Z. K. II. den prins van Oranjege componeerd door genoemden heer R. Hol op woorden van dr. H. G. U. Groenewegen. Daarna had onder de leiding van den heer G. A. Heinze, directeur van de licdertafcl Euterpe, de uitvoering plaats van het Vlaggen- lied van Verhulst en het laatste couplet van het Volkslied. Z. BI. heeft de commissie met de regeling belast op het paleis doen ontbiedenen haar bij monde van een kamerheer zijne bijzondere tevredenheid doen betuigen. Na afloop der serenade begaven de zangers zich naar de rijk versierde zaal Frascati, alwaar zij nog geruimen tijd bijeen bleven. Zaturdag middag had onder begunstiging van fraai weder eene wapen schouwing op den Dam plaats. De leden der verschillende sectiën van het Metalen Kruis hadden zich met hunne banierenvoorafgegaan door het j harmonie-orchest van den heer J. StumpfF, voor hel paleis geplaatst. De f schutterij, infanterie, cavallerie, artillerie en mariniers waren in slagorde geschaard, toen Z. BI. de koning, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje en omgeven door een schitterenden staf, ten ruim 12 ure uit het paleis stapte, onder het gejuich der zamengevloeide menigte. Z. BI. nam daarop met Z. K. II. den prins van Oranje de troepen in oogenschouw en plaatste zich toen voor het paleiswaar de verschillende troepcn-afdeelin- gen achlervolgens voor Z. BI. defileerden, waarbij Z. BI., even als Z. K. H. de prins van Oranje, bij herhaling hunne tevredenheid over de goede hou ding der troepen te kennen gaven. Vooral trok het monument op den Dam de opmerkzaamheid der hooge gasten. Daar waren namelijk de vier vallende waterstralen door even veel opspringende vervangen, terwijl de zuil als uit een bloembed scheen op te rijzen. Daarboven waren prachtige bloemslingers en kransen aangebragt, terwijl het geheelc monument door een aantal wimpels en vlaggen met de nationale kleuren was omringd. Des namiddags ten half 2 ure namen de volksspelen op de Botermarkt eu op het Funcn een aanvang. Een groot aantal personen namen daaraan deel, en leverden door de moeite, die zij deden, om een of meer der 867 inge komen prijzen te behalen, door de kokanjemast te beklimmen, in zakken j of op de boegspriet te loopen, in hangende manden te springen, naar den ring te steken enz.den omstanders ruime stof tot lagehen op. Ten 2 ure is de prins van Oranje uitgereden om de beide speelplaatsen te bezoeken. Hij werd zoowel door de mededingers als door de aldaar aanwezige volks menigte met geestdrift begroet. Biet belangstelling sloeg Z. K. H. de ver schillende spelen gade en zijne tegenwoordigheid bragt er niet weinig toe bij om de vreugde der feestvierenden te verhoogen. Ten 4 ure was er gala-diner ten hove van ruim 100 couverts. De mi nisters, het corps diplomatique en meer hooggeplaatste personen waren daartoe genoodigd. Door heerlijk weder begunstigd had des avonds de aangekondigde ver lichting plaats. Zonder overdrijving mag men zeggen, dat de hoofdstad zelden in een zoo schitterend kleed was gedost. Reeds voor dat alle verlich tingen waren ontstoken was er eene ontzaggelijke volksmenigte op de been, die voornamelijk zich in de Kalverslraatden Nieuwendijk, den Buitenkant en bij de Hoogesluis aan den Amstel vereenigde. En waarlijk deze laatste verdiende dan ook ruimschoots de algemeene aandacht. Prachtig, toover- achtig was de uilwerking door de verlichting aan die brug aangebragt. De vier lioogc pyramides, waarvan zich twee aan beide zijden der groote door vaart en de overige aan de einden bevondenwaren onderling door een sierlijk verlicht rasterwerk verbonden, waarvan de omhoog schietende pila ren door guirlandes van Chinesche ballons waren vereenigd. De omvang dezer verlichting kan eenigzins worden opgemaakt uit het getal gebezigde lampionsdat 16,000 moet bedragen hebben. Onder de gebouwen enz. die van stadswege verlicht waren, muntten uit het stadhuis en vooral liet gedenk- teeken op den Damdat geheel door gazbogen was omgeven. Ook was de verlichting van het gebouw der kon. marine, van de Nederl. bank, van het gebouw der maatschappij Arti et Amicitiae en van het Russische consulaat gebouw bij uitstek fraai. De Kalverstraat en de Nieuwe Dijk leverden een prachtig gezigt op. Sommige gevels waren geheel met Chinesche bal lons behangen. Vooral werd het oog getroffen door de gaz-verlichling van de winkels van de heeren Sinkel. Een bijzonder schouwspel leverde echter de Buitenkant op. Aldaar was de op stroom liggende stoomboot Holland, van den heer P. v. Vlissingen, behangen met tallooze lantaarns, die schit terend blonken in de omringende duisternis. Zoo wel van deze als van de stoomboot de Stoomvaart werd van lijd tot tijd vuurwerk afgestoken. Van laatstgenoemde stoomboot liet men bovendien van tijd tot lijd cleelrisch licht schijnen, dat de huizen aan den Buitenkant en de schepen op het IJ ver lichtte. Het vorstelijk gezin en gevolg is ten 9 ure uitgereden ont de ver lichting te bezigligen. De stoet bestond uit 11 rijtuigen. In het tweede bevonden zich Z. M. de koning, II. BI. de koningin, II. M. de koningin moeder en Z. K. II. de prins van Oranje. Toen het kon. gezin langs de buitenkant reedwerd op de hiervoren genoemde schepen een gekroonde W ontstoken, terwijl het geheele luchtruim door eene Bengaalsche verlichting als in een vuurgloed werd gezet. Zondag morgen hebben HH. BI AIde koning en de koningin, vergezeld van al de leden van het vorstelijk huis, de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond. De hoogleeraar BV. Moll hield bij deze gelegenheid eene leerrede naar aanleiding van 2 Cor. V vs. 15b. Op den vorigen dag had ook in de Israëlitische synagoge eene buitengewone dienst plaats gehad, waarbij de wel-eerw. heer Hirseh eene rede hield over Psalm LXXII vs. 1. Daarna bragt het kon. gezin een bezoek aan het kon. zoölogisch genoot schap Natura Artis Magislra. Bij het binnenkomen werd de prins van Oranje op eene hartelijke wijze toegesproken door den heer Zillesenpresi dent van het genootschap en het honoraire lidmaatschap aan 1ID. aangeboden. Nadat de hooge bezoekers het museum hadden bezigtigd, gebruikten zij een collation door het bestuur van het genootschap aangeboden. Een plotseling: opgekomen onweder was oorzaak dat het talrijk aanwezige publiek in zijne verwachting van deze fcesture werd te leur gesteld. Gedurende den morgen had er een wedstrijd plaats van vaartuigen, die door het bestuur van de Oude Jagthaven was uitgeschreven. 50 vaartuigen namen daaraan deel. Heden heeft Z. BI. gehoor verleend aan de militaire en civile autoritei ten, en ten een ure werden door het muziekcorps der schutterij voor het paleis eenige muziekstukken uitgevoerd. H. M. de koningin en H. BI. de koningin-moeder hebben de stedelijke ten toonstelling van schilderijen van levende meesters bezocht. Later heeft H. BI. de koningin ook nog de Sophia-sehool met een bezoek vereerd. Ten 2 ure zijn II. BI. de koningin, prins Alexander, en HH. KK. HH. prinses Frederik

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2