LEYDSGHE COURANT. WOENSDAG 8 SEPTEMBER. 18SS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BJNNENLANDSUHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 September Gisteren heeft in de stads-gehoorzaa! de openbare promotie en prijs- iiitdeeling onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium plaats gehad; welke inrigling nu juist 20 jaren geleden alhier is opgerigt na opheffing der voormalige lalijnsche school. Uit deze omstandigheid nam de rector in zijne voorafspraak, ria medcdeeling van liet gewone jaarlijksche verslag omtrent don laatsten cursus, aanleiding om over den aard van de tegenwoordige school in vergelijking tol de vroegere te spreken. Zoowel uit eigene bevin ding als op grond van ontelbare verklaringen van deskundigen beweerde hij de meerdere deugdelijkheid van het tegenwoordig onderwijs boven dat van vroeger tijd, en wederlegde de bedenking, die daartegen zou kunnen wor den ingebragl, ontleend uit het geringe aantal leerlingen, dat het gymna sium in de laatste jaren geteld heeft. Op eene overtuigende wijze bewees liij, dat de rijzing en daling van dit cijfer alleenlijk was afhankelijk ge weest van de meer of min gemakkelijke vergunning om lot de academische lessen te worden toegelaten; en besloot met den wensch dal bet verzoek schrift door hem en zijne ambtgenooien onlangs bij de hooge regering inge diend lot eene strengere regeling aangaande de toelating tot de academie, dan thans plaats heeft, spoedig moge achtervolgd worden door eene veror dening, die hel belang der wetenschap, het beslaan der gymnasia en het heil van gansch het vaderland vordert. Daarna ontvingen de leerlingen de hun loegewezene prijzenen werd door den primus van iedere klasse eene dankbetuiging uitgesproken: l. w. In de le klasse door J. G. Verkouw, in de Ilollandsche taal. 2C kl. a. II. W. J. van Iterson, Ilollandsche 2° kl. b. J. G. van llartrop, Iloogduitschc 3e kl. o. W. P. G roencvcldt:, Franschc 3C kl. b. W. F. G. L. Suringar, Engelsche 4C kl. a. i> A. Verkouw, La lij nsche Ten laatste recileerdc de leerling I'. van Geer, die uit de 4C kl. afd. b. eervol ontslagen werd, tot afscheid van het gymnasium, eene door hem zeiven vervaardigde Lofrede op Benjamik Franxlin, den uitvinder van den Bliksem-afleider. Ten slotte wenschle de rector dezen jongeling geluk met zijnen zoo wel volbragtcn gymnasiaal-cursus; gelijk ook den overigen leerlingendie prijzen behaald hadden of lot hoogere klassen bevorderd waren. a- In ons vorig nommer hebben wij bij de vermelding der onderscheidin gen aan enkelen onzer stadgenooten te beurt gevallende benoeming ver meld van den heer W. 11. Dyckmeestcr, l8lc luitenant-instructeur bij het reg. rijdende artillerie, lot ridder der orde van de Eikenkroon; dit moet zijn officier. Zondag 11. bad er aan de Witte poort alhier een treffend voorval plaats: Een koetsier, Laverman genaamd, die met zijn rijtuig een paar Duilsclie lieercn uit 'silage had overgebragt, en aldaar cenige oogenblikken vertoefde, viel, terwijl hij op de trede stond om iets in het rijtuig in orde le bren gen, plotseling achterover. Toen men den man wilde oprigten, ontdekte men met ontroering dat te gelijkcr lijd ook de laatste levensvonk bij hem was uitgebluscht. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1857 en 1858, alsmede van die opbrengst over de acht eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(5i/o/?eeri#e» en invoer liinnenl. Gedistilleerd (idem, Bnilenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit-enKunstwijn(j'rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Augustus. 1857 1451.77} 3648.22 3.10 4340.22 1058.021 1028.91 1641.92} 592,40" ƒ13764.57. 1858 1705. 4218. 179. 5767. 1019. 1178 676 361 81} 99 80 13 70 55 40 .60 Zuivere opbrengst over de 8 eerste maanden. 1857 1705.81 .J 13319.07 55. 77 25 95 15 681 50" 20 ƒ15107.98 }l ƒ102791.13 13319.1 32274.! 1173.' 116.: 37249! 11046.: 2815.1 3096! 1694.: 1853 14867.63 31594.47} 1824.53,' 241.81} 41676.62} 11774.62} 6844.58 3564.65 1726.371 ƒ114115.31 Behalve uit de hoofdstad ontvangt men uit een groot aantal plaatsen des lands berigten omtrent dc feestelijke viering van den verjaardag van den prins van Oranje, zoowel door het houden van volksspelen, als door illuminatie en het afsteken van vuurwerken. Als eene bijzonderheid mag alhier vermeld worden dat te Kampen dezelfde klokkenist, die in 1793 en 1794 met zijnen vader op den verjaardag van prins Willem V bet klokkc- spel bespeelde, thans ook nog op Zaturdag 11. die taak heeft vervuld. Men verneemt dat er eene algemeene dagorder aan het leger is gerigt, waarin wordt kennis gegeven van de benoeming van Z. K. II. den prins van Oranje lot generaal-majoor der infanterie, en kommandant der reserve brigade. Gemelde order zal op drie achtereenvolgende appels worden voor gelezen. Insgelijks zal er eene order aan het leger en de vloot worden uitgevaardigd, inhoudende: dat Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel jhr. li. A. O. de Cascmbroot, van den gencralen staf, II Ds. adjudant in bui tengewone dienst, ridder der orde van den Neder!. Leeuw en afgetreden gouverneur van Z. K. II. den prins van Oranje, te bevorderen lot kolonel en koinmandcnr van gemelde orde, en dal het den koning levens beeft be haagd, zijne bijzondere tevredenheid en dank le betuigen aan gemelden kolonel, voor de veelvuldige en gewiglige diensten door hem in zijne be trekking van gouverneur van Zr. Maj. oudsten zoon aan het koninklijke huis en aan den lande bewezen. In Augustus zijn op den IIolI. spoorweg vervoerd 137,970 personen en is ontvangen 132,885.99}; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ203,827, zijnde ƒ5,396 meer dan in Augustus 1857. Zaturdag li. heeft de Russische generaal Todleben de werken van den Haarlemmermeer in oogenschouw genomen. Ilij was vergezeld van den kapitein de Grote en den graaf van Limburg Stirum, adjudant des konings. Uit Dordrecht Wordt gemeld, dat aldaar even buiten de stad een 18-jarig jongeling is verdronkendie in het water zou zijn geworpen. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Bij kon. besluit van 28 Aug. is bepaald dat er met 1 Jan. 1859 te Harderwijk eene kamer van koophandel en fabrieken zal worden gevestigd. Die kamer zal bestaan uit zeven leden. Men verneemt dat het Z. M. den koning behaagd heeft, aan den heer II. Beins, die le Groningen gestudeerd heeft en onlangs lot mcdicinae doctor aan die hoogeschool is bevorderd, eene geldelijke ondersteuning van rijks wege loe te kennen, ten einde hem in staat le stellen, ook huilcnlandsche hoogescholen te bezoeken en aldaar zijne studiën voort le zetten. De beer Beins heeft deze vereerende beschikking le danken aan eene belangrijke door hem gedane uitvinding op het gebied der physiologie; hij heeft namelijk eencn depolarisateur laten vervaardigen en in zijn akademisch proefschrift beschreven, waardoor de sloornissen, die men bij het onderzoek der dier lijke electriciteit tol hiertoe niet heeft weten te vermijden, overwonnen wor den. Deze depolarisateur heeft niet alleen de goedkeuring van al de leden der geneeskundige en van de wis- en natuurkundige faculteit aldaar, die in dc gelegenheid waren het instrument te zien werkenin hooge mate verwor ven maar ook reeds bij eenige huitenlandsche geleerden zoo veel belang stelling verwekt, dat zij bij den vervaardiger van bet instrument, den heer 11. Deulgen, bestellingen daarvan gedaan hebben. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten gedurende 20 jaren jaar lijks ƒ9000 ten behoeve der Noord-Oosler-spoorwegen beschikbaar testellen. Onder llaulerwijk had in de vorige week eene stoute aanranding plaats. Op den weg vond men eene jonge dochter bewusteloos liggen met zeven wonden in het aangezigt en aan het hoofd. Voorts was zij van haar gou den hoofdijzcr en andere kostbaarheden beroofd. Ilaar toestand was zeer zorgwekkend. Men hoopt daL het aan de justitie zal gelukken de daders te ontdekken. Donderdag 11. heeft er in hel gehucht Overhoven (gemeente Sittard) brand gewoed, waardoor 5 huizen met schuren, stallen cn een groot aan tal stuks vee verloren gingen. De woningen waren allen tegen brand schade verzekerd. Het verlies, waarvan onvoorzigtigheid de oorzaak schijnt te zijn, wordt op 15,000 begroot. 'sGRAVENIlAGE, 7 September. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ncderl. Leeuw: den kapitein-luitenant ter zee II. Camp; den majoor bij het corps mariniers F. C. R. baron Quarles de Quarles, en den majoor, militairen intendant bij gemeld corps, F. S. G. Gautier. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshof in Limburg, mr. C. M. Wintgens, thans vice-president van dat hof, en tot kanlonrcgler le Haarlem mr. 1). Merens Az.thans in die betrekking te Zaandam. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kolonel J. M. graaf van Lynden, van den grooten staf, Zr. Bls. eersten adjudant, en aan den ls,cn luit. C. A. dc Favauge, van het reg. grenadiers en jagers, Zr. Ms. ordónnancc- officier, tol het dragen van de versierselenaan eerstgenoemden van komman- De Prijs der Courant is f 12 .in liet jaar; de afzon der lij he Nommer s worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1