LEY DSC SÏE COURANT. 1838. N". IO(n L' VRIJDAG 3 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Viijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIJiPiENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 September Bij kon. besluit van 30 Aug. is benoemd tot griffier bij bet kanton- geregl Ie Oud-Bcijerland mr. A. W. van der IIoop, advocaat alhier. iWij vernemen dat bij gelegenheid van den 18dc,i verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, op Zaturdag aanst.de sociëteit Amicitia zal verlicht zijn en de muziek der schutterij zich aldaar zal doen hooren. Wij willen gaarne aan een ons gedaan verzoek voldoenen de opmerk zaamheid ónzer sladgenooten vesligen op een 50-jarig huwelijksfeest, dat op den 8ste" dezer alhier zal gevjerd worden door Nieolaas Cornieljc en Jannetje Jongbloed. Naar ons van een bevoegd persoon wordt verzekerd, zijn beide zeer knappe lieden en hebben zij in hunne hooge jaren met onderscheidene moeijclijkheden te kampen. Voor hen, die in weldoen hun genoegen vindenis dus hier weder eene schoone gelegenheid geopend. Be bedoelde personen zijn woonachtig in de Dolhuissteeg, Wijk VI. N®. 1355. De heer J. Hollzheer der gebuurte aldaarwil gaarne hetgeen men ten hunnen behoeve zou willen afzonderen, in ontvang nemen, waartoe de redactie dezer Courant mede bereid is. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden koffij-veiling van de Ned'erl. Handelmaatschappij is alles verkocht, meestal boven de taxatie. Aan het stads-gymnasium te Gouda is de betrekking open van lector in de wis- en natuurkunde, waaaraan eene jaarwedde van ƒ1200 is ver bonden. Doctoren of candidaten in de wis- en natuurkunde, daartoe ge negenmoeten zich voor 15 Sept. aanst. aanmelden. Bij besluit van gedep. staten der provincie Zuidholland, van 11 Aug., medegedeeld in het prov. blad van 23 Aug., N®. 88, is geregeld het beltlee- den van ambten en bedieningen f naar aanleiding van art. 24 der wet op het onderwijs, in vereeniging met die van openbare hoofd- en hulponder wijzers. Het waarnemen van de betrekkingen van koster en voorzanger wordt daarbij vergund aan de tegenwoordige onderwijzers, terwijl er bij nieuwe benoemingen zal moeten gezorgd worden, dat deze geene ambten be- kleedendan krachlens eene nader verkregen goedkeuring van gedep. stalen. Men verneemt dat het de wenseh is van den minister van binnenl. zaken, dat de commission voor het afnemen van de eerstvolgende examens voor onderwijzers, overal waar het voegzaam kan, uit schoolopzieners wor den zamengeslelddie bij de voorjaars-examens niet als zoodanig zijn werk zaam geweest. In Zuidholland wordt reeds aan dat verlangen voldaan. (Ilbl.) In de Staats-Courant leest men hel volgende: Dezer dagen hebben de heeren J. Staats Booncnkolonel-kommandant, W. de Vos Jz.luit.- kolor.el, jhr. D. Bicker, mr. B. J. Muller en A. L. Krook van Harpen, majoors bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam, hun ontslag uit deze betrekkingen aan den koning gevraagd. Zijne Majesteit heeft echter in het geen tot die verzoeken geleid had, na onderzoek, geenen grond gevonden om die in te willigenen gemelde hoofd-officieren doen uitnoodigen om in hunne betrekkingen te blijven. De gemeenteraad van Haarlem heeft burgemeester en wethouders ge- magtigd om, tijdens Z. M. de koning te Amsterdam verblijf houdt, der waarts te gaan en aan Z. M. kenbaar te maken dat het den raad aange naam zou zijn indien het hem mogt behagen te eeniger tijd ook de stad Haarlem met een bezoek te verecren. Behalve de ridderorde, aan den burgemeester der gemeente Winters wijk door den koning van Pruissen geschonkenis ook door Z. M. het algemeen eereleeken wegens verdiensten bij den staat (eene zilveren me daille) toegekend aan den timmerman J. 11. Plekenpol en den metselaar II. W. Ribbink, die zich, als pijpvoerders van de uit Winterswijk aange- bragte brandspuit, door onvermoeiden ijver en kloeken moed gedurende den brand van Yredenzoo zeer hadden onderscheiden. Uit Meppel wordt gemeld dat in den nacht van Zondag op Maandag, op de hoogte van Schokland, een vaartuig is verongelukt, waarbij de schipper, zijne vrouw en 4 kinderen zijn verdronken. Omtrent het vergaan van de schroef boot de Times, van Harlingen, wordt nog het volgende medegedeeld. Op Zaturdag 21 Aug. vertrok de Times uit Harlingen met eene lading vee, enz. naar Newcastle, liet weder was toen uitmuntend en bleef zoo gedurende de gansehe reis. Zondag mid- Hag ten 2 ure, zonder dat men op eenig gevaar bedacht was, brak de spil der schroef digt bij den achtersteven van het schip en doorboorde de ijze ren platen der omkleediug. Het water drong met kracht door het lekbe reikte en bluschte spoedig de vuren en vulde, ondanks alle pogingen lot stoppenweldra de gchecle bootdie spoedig daarop te gronde ging. Het volk had nog even den lijd om een gcdeellc van zijne uitrusting te bergen. Ten 5 ure begaven zich allen in de bootenbleven tot 8 ure in de nabij heid van het wrak zetleden toen koers naar de kust, die nog omstreeks 35 mijlen van hen verwijderd was, en kwamen Dingsdag morgen ten 6 ure bij het vissehersdorp Scotches aanland. De gezonken boot, die 184 tonnen inhoud had, was het eigendom van den heer J. van Oppen te Harlingen en voor verlies gewaarborgd. Uit Zwolle schrijft men het volgende: Donderdag jl. (26 Aug,) ston den voor de arrond.-regtbank alhier leregt twee jongens uit Vollenhovcn de een 12 en de ander 14 jaren oud, beschuldigd van diefstal door middel van inklimming, gepleegd in de gemeente Ambt Vollenhovcn. Op denzelf den dag werd door gemelde regtbank een bevel van gevangenhouding verleend tegen den oudsten, J. Nieuwenhuis genaamd, wegens diefstal met geweld, ge pleegd op den openbaren weg. Hij zou namelijk op den dijk in de gemeente Vollcnhoven, een 11-jarig meisje hebben ontmoet, welk meisje hij om een peer vroeg, en nadat zij hem had te kennen gegeven, geen peer te hebben, haar de zakken hebben doorzocht en daarna met geweld hare hand, waarin zij twee 5-sluivcrstukken en eenige centen had, geopend, het geld er uilge nomen en zich toegeëigend hebben. Deze jeugdige booswicht is reeds onder scheidene malen veroordeeld, en heeft o. a. wegens diefstal reeds eene cellu laire gevangenisstraf van 7 maanden ondergaan. Uit 's ilcrtogenbosch wordt aan de Arnh. Cour. geschreven: Niet onbelangrijk is het te vermelden, dat uit officiële opgaven is gebleken, dat in de laatste 5 jaren door de gemeente-besturen van Noordbrabant voor ongeveer 8 tonnen gouds aan woeste gronden verkocht zijn, welke gelegen heid tot ontginning gevenwaardoor arbeid verschaft en welvaart bevorderd Wordt. Op eene uitgestrektheid van 512,000 bunders zijn in Noordbrabant nog ruim 150,000 bunders heidevelden en woeste gronden. Bij de opneming van hel kadaster bedroeg dat getal ruim 190,040, zoodal sedert dién tijd meer dan 1/3 daarvan, namelijk nagenoeg 40,000 bunders, tot cultuur gc- bragt is. Voorzeker pleit dit voor den vooruitgang vart den landbouw. Tót meerder bewijs daarvan strekkc, dat in een jaar, en wel in 1856, hel do- mamaal tiendregt op 2986 bunders in deze provincie yoor eene som van ƒ152,229 is afgtkdfcht geworden. 's GRAVENIIAGE2 September. Door Z. M. zijn benoemd tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Groningen, mr. VV. L. Schiffer, thans officier van justitie bij de arr.- regtbank te Appingadam; en tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Appingadam mr. T. U.Bondam, thans substituut-officier bij de arr.-regtbank te Groningen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Stadskanaal is benoemd de heer J. 1'. N. Gaymans, thans in die betrekking te Hoogkerk, en tot directeur van het postkantoor te Onderdcndam, de heer 11. Lantink. Bij kon. besluit van 28 Aug. is bepaald dat er met 1 Jan. 1859 in de gemeente ScbotcrJand, te Heerenveen, eene kamer van koophandel en fabrie ken zal worden gevestigd. Die kamer zal uit zeven leden bestaan. Z. M. heeft bevorderd tot luitenants ter zee lsle kl.de luitenants ter zee der 2de kl. C. T. llaekstroh, A. J. van Mansvclt, C. A. W. Halverbout en J. L. Klijnsma; en tot ingenieurs der 2de kl., de aspirant-ingenieurs L. C. P. W. Visser, J. VV. Calten en B. J. Tideman; en benoemd tót officieren van administratie der 3de kl.de adjunct-administrateurs A. L. Thierens, G. 11. Verboon en C. J. C. llollzapffel. Voorts zal de 2d® luit. J. H. Burghgracf, van het 8S,C reg. infanterie, tijdelijk gedetacheerd worden bij de landmagt in West-Indië. Men verneemtdat Z. M. heeft besloten tot eene reorganisatie van het corps militaire schrijvers bij het depart, van oorlog. Er zullen dienvolgens bij dal departement werkzaam zijn12 schrijvers der Ist® klasse met den rang van adjudant-onderofficier; 11 schrijvers der 2dc klasse met den rang van sergeant-majoor en 9 schrijvers der 3(le klasse met den rang van sergeant. Gisteren heeft de gencraal-majoor Singendonck, inspecteur-generaal van hel wapen der artillerie, in de Maliebaan, over de batterij rijdende artillerie, onder kommando van den kapitein-kommandanl Elouleene in spectie gehouden. De personen, behoorende tot hel gevolg van de leden der kon. familie, zijn reeds gisteren morgen van hier naar de hoofdstad vertrokken. De reis van IIII. MM. naar Amsterdam blijft op morgen bepaald. In de maand Mei stonden drie personen voor de arrond.-regtbank al hier te regt wegens frauduleuscn invoer van 40 kannen inlandsch gedis tilleerd. Zij werden veroordeeld ieder lot eene geldboete van ƒ23.90, met verbeurdverklaring der goederen. Heden stonden zij weder te regt, ten gevolge cencr nieuwe actie, tegen de drie beklaagden iugesteld door de administratie der rijks-belastingen, wegens bovengenoemden invoer, onvoor zien van eenig billet van dekking voor de rijksbelasting. De subsi.-officier

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1