lenen gebragt dat, ler gelegenheid van de komst van Z. K. H. den prins b van Oranje alhier, na afloop der feesten te Amsterdam, van wege het ge meentebestuur eene prachtige verlichting zal worden ontstoken en eenige volksvermakelijkheden zijn vastgesteld, en hen tevens uitgenoodigd om op den avond van Woensdag 8 September de gevels hunner huizen te verlichten. Eergisteren heeft zich eene commissie uit de sociëteit de Medusa naar den Leydschendam begeven, om aar. de ouders van het door een noodlottig toeval omgekomen kind het leedwezen harer leden over dit ongeluk te be tuigen. De sociëteit heeft tevens aangebodende begrafeniskosten voor hare rekening te nemendoch voor dit aanbod is bedankt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELfilË. BRUSSEL, 23 Augustus. Te Ecloo heeft op den 19den een zware storm gewoedwaardoor vele boomen werden ontworteld. Ongelukkiglijk is een eikenboom door het dak van eene arbeiderswoning geslagen en heeft een 20-jarig meisje, dat te bed lag, doodelijk getroffen. Tusschen lluy en Namen is een kruidtoren in de lucht gesprongen. De uitwerking deed zich zeer verre gevoelen, maar gelukkig is er niemand bij dat onheil omgekomen. In het arrondissement Soissons hebben tusschen I en 22 dezer reeds 20 branden plaats gehad. ENGELAND. LONDEN22 Augustus. Beriglen uit Indië melden dat er tusschen den gouverneur-generaal, lord Canning, en den opperbevelhebber des legers, sir Colin Campbell, eene ernstige oneenigheid is losgebroken. De Iaatstgemeldc klaagt er over, dat zijn geheel krijgsplan door den lord ten eenemale veranderden dermate verminkt is, dat de duur des opstands daardoor slechts moet verlengd wor den. Hij keert dien ten gevolge ook alle verantwoordelijkheid nopens dit feit van zich af. Door het departement van oorlog is last gegeven onverwijld nog 3000 man infanterie en kavallerie naar Indië af te zenden. Van wege de dringende behoefte aan geneeskundige hulp in Indië, heeft de regering vrijen overlogt toegezegd aan geëxamineerde personen die geneigd zijn derwaarts te vertrekken. Volgens den Morning Post zal de maarschalk Pe'lissier eerlang in het huwelijk treden met eene bloedverwante van de keizerin der Franschen. Op Alderney, Guernsey en Yersey is men ijverig bezig met verster kingen aan te leggen. De havens worden vergroot of verbeterden de 32 ponders worden door 68 ponders vervangen. De Times brengt over het beschieten van Jeddah een ongunstig oor dcel uit, dat niet als partijdig en onjuist kan aangemerkt worden. Genoemd blad zegt dat iedereen de reglvaardigheid van deze straf zou hebben be vroed, onmiddellijk na de moordtooneelen die alaar plaatshadden; maar nu de Cyclops destijds werkeloos bleef en de Engelsche regering zich officieel lot de Porte wendde, die dadelijk in de gevraagde voldoening toestemde en krachtige maatregelen nam om de schuldigen te straffenbij dien stand der zaak en nu de Porte alles heeft gedaan wat men van haar verlangde, kan men zich geen rekenschap geven van de gronden van billijkheid en regt, die tot het beschieten van Jeddah hebben geleid. Andere bladen echter, vooral dt Morning Ileraldnemen de verdediging van kapt. Pullen op zich. Wanneer men uit latere beriglen omtrent den waren loedragt der zaak zekerheid beeft verkregenzal men eerst een juist oordeel over de handel wijze van kapt. Pullen kunnen uitbrengen; die, te oordeelen naar hetgeen men nu weet, niet van overijling is vrij te pleiten. Volgens gerucht zou de Turksche gezant alhier aan de regering reeds opheldering omtrent het gebeurde gevraagd hebben. Volgens de Northern Ensign zijn er in een tijdsverloop van 5 dagen te Wiek voor eene waarde van 50,000 aan haringen gelost en toebereid. In twee volgende dagen had de waarde van den aan land gebraglen haring 40,000 bedragen. Op de kust van Aberdeenshire waren talrijke zwermen zeehonden verschenen, die blijkbaar de haringscholen vervolgden. Een groot getal haringen werd, vooral te Peterhead en Fraserborgh, gevangen en als bemestingsmiddel naar het binnenland vervoerd. In eene scheikundige werkplaats, omstreeks 8 mijlen van Warrington gelegenis een stoomketel gesprongenwaarbij twee arbeiders en een knaap het leven hebben verlorenterwijl men voor het behoud van een anderen knaap vreest. De ketel was eerst voor eenige weken geplaatst. Men verneemt dal een onzer kruisers het Amerikaansche schip Caro lina, dat slaven aan boord had, gewelddadig genomen en naar Sierra Leone opgebragt heeft. In de Vercenigde Staten heeft de lijding, dat de atlanlische kabel gelukkig gelegd was, eene buitengewone vreugde veroorzaakt, bijzon der in Canada. Overal sprak men van illuminatiënvreugdevuren en vreugdeschoten. Men schijnt aanvankelijk gevreesd te hebben, dat de kabel, hoewel signalen overbrengende, niet zoo gemakkelijk geheele depêches van den cenen oever des oceaans naar den anderen zou kunnen brengen. Men weet echter nu en waarschijnlijk zal men het ook in N.-Amerika weten, dat deze vrees ongegrond was. liet grootc werk is volkomen geslaagd. Men weet nu ook den inhoud der eerste depêche van wege de koningin aan den voorzitter der Vereenigdc Stalen toegezonden. Daarin werd de hoop uitgedrukt, dat deze telegraaf een nieuwe band van vriendschap tus schen de beide natiën mogt zijngevestigd op gemeenschappelijke belangen en wederkeerigc achting. In zijn antwoord drukte de voorzitter de hoop uit, dat deze telegrafische gemeenschap zou bijdragen lot het bestendigen des vredes, en dat zij, ingeval een oorlog mogt ontslaan, een onzijdige weg van gemeenschap zou blijven. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Augustus. De keizer en de keizerin zijn van hunne reize door Bretagne thans weder op S'. Cloud teruggekeerd. Daar het vroeger reeds bepaald was dat 1111. MM. te Rennes een groot feestmaal zouden bijwonen, zoo was men vol verlangen te vernemen, op welke wijze de keizer zich daarbij zou uitlaten. Velen dachten aan een zoogenaamd politiek manifest, of aan een programma met betrekking tot het binnenlandsch bestuur. Zij zijn in deze teleur ge steld gewordenwant 's keizers toespraak had hoofdzakelijk betrekking op Bretagne en op de wijze waarop hij aldaar door de bevolking was ontvangen. De ontvangst des keizers in de genoemde stad is zeer luisterrijk geweest. In de hoofdkerk aldaar werd hij door den bisschop aan het hoofd van 1500 geestelijken begroet. De bisschop hield daarbij eene aanspraak, waarin hij verklaarde, dat de keizer van al de Fransche monarchen, sedert den H. Lo- dewijk, de vorst was, die den meest onderdanigen eerbied voor de kerk had beloond, en zich tegelijker tijd onder de menschenkinderen had doen kennen als den man van den vooruitgang en van de beschaving. Als katho liek en tevens als Franschmanrekende de aartsbisschop het zich tot een geluk en eene eere, deze verklaring te mogen afleggen. Verder gaf de aartsbisschop den keizer de verzekering, dat hij kon blijven staat maken op de ondersteuning der geestelijkheid van het departement, die met dank baarheid getuige was van de groole weldaden, door Z. M. over het gemeen schappelijke vaderland verspreid. Bij gelegenheid van het feestmaaldoor den gemeenteraad van Rennes aangebodenheeft de keizer op eene aanspraak van den voorzitter zich o. a. volgen derwijze uitgelaten: Ik heb de reis naar Bretagne ondernomen, als daartoe gedrongen door een gevoel van pligt en toegenegenheiduit pligt, om een landschap te bezoeken, 'twelk mij geheel onbekend was; uit genegenheid, om mij te bevinden te midden van eene bevolking, welke zich boven alles doet kennen als monarchaal, als katholiek en als krijgshaftig. Men heeft meermalen de bewoners van hel westen des rijks afgeschilderd als bezield door geheel niteenloopende gevoelens. De wijze, op welke ik en de keizerin zijn ontvangen, bewijst het tegendeel. Indien Frankrijk al niet geheel eenzelvig is in zijnen aard, is het eensgezind in zijne wenschen; het verlangt eene welgevestigde regering, ten einde de kans op nieuwe be roeringen ten eenenmale te doen vervallen; genoegzaam verlicht om den waarachligen vooruitgang en ontwikkeling van het menschelijk vermogen niet te verhinderenen reglvaardig genoeg om alle eerlijke lieden rondom zich te scharenzonder zich om hunne vroegere gedragingen te bekomme ren: gemoedelijk genoeg om te verklaren, dat zij het katholicismus krachtdadig wil beschermenzonder de vrijheid der godsdienst te verloo chenen, en sterk genoeg om zich buitenslands te doen eerbiedigen, zooda nig als dit haar in den raad der mogendheden van Europa toekomt. Omdat ikde uitverkorene des volksdeze beginselen wil voorstaanis de bevolking van alle kanten toegestroomd om mij daartoe aan te moedigen. De vrede tusschen China en de weslersche mogendheden is lot stand gekomen. De tijding dezer gewiglige gebeurtenis is door een renbode naar Europa overgebragt, die in 7 weken een gedeelte van het hemelsche rijk, Siberië en het noorden van Rusland heeft doorgereisd. De depêches waren gerigl aan prins Gortschakoff, minister van buitenl. zaken te Petersburg, en afkomstig van den Russischen gezagvoerder op de Pei-ho, die de Fransche en Engelsche gevolmagligden steeds was gevolgd. Daarin werd medegedeeld, dat tusschen Rusland cn China een verdrag was gesloten op dezelfde grond slagen, waarop reeds een verdrag tusschen China cn de overige mogendheden was tot stand gekomen; ook werd er bijgevoegd dat Frankrijk en Engeland eene belangrijke geldelijke schadevergoeding hadden verkregen. De hoofdpunten van het verdrag moeten aan de voornaamste behoeften van Europa voldoen, als: openstelling der havens, vrije uitoefening der christelijke godsdienst, toelating van consuls en diplomatieke agenten te Peking. Dit laatste punt had vele moeijelijkhcden opgeleverd, en naar men zegt zullen de gezanten te Tien-tsing verblijf houden en slechts bij hoogc noodzakelijkheid met den keizer in aanraking komen. De depêche, door prins Gortschakoft ontvangen, is terstond aan onzen gezant te Petersburg medegedeeld, die haar herwaarts heeft overgemaakt. De spoedige overbrenging van deze lijding geeft een gunstig getuigenis van den ijver der diplomatische agenten van Rusland. Een ander niet minder sprekend bewijs daarvan is de overbrenging van het verdrag betrekkelijk de grensscheiding tusschen Rusland en China in de streken aan de Amur-rivier gelegendat onlangs tusschen den gouverneur van oostelijk Siberië en een gevolmagtigde van den Chineschen keizer is gesloten. Dit verdrag is door een zaakgelastigde in 43 dagen overgebragt, waartoe somtijds wagens met honden gebezigd werdendie echter in deze altijd met sneeuw bedekte streken met voorbeeldcloozen spoed voortijlen. Bij zulke gelegenheden is het leven van de jonge diplomatische agenten in Rusland niet zeer benijdens waardig. De Moniteur deelt mede, dat het Parijsche congres aan verscheidene commissiën de voltooijing van zijn arbeid had opgedragen, alsmede dat de commissie voor de Donau-vaart hare taak nog niet heeft geëindigd. De acte voor de Donau-scheepvaart is dus nog niet bekrachtigd, maar het werk van de beide commissiën, duidelijk omschreven, wordt slechts door mate riële hinderpalen vertraagd. Evenwel kan men liet werk van de Parijsche conferentie als voltooid beschouwen. De Constitutionnel deelt over de werkzaamheden der conferentie eenige bijzonderheden mede, die blijkbaar van hooger hand afkomstig zijn, doch die weinig verschillen van hetgeen reeds vroeger door den correspondent van de Indép. Beige te Konstantinopel is opgegeven. De minister van binnenl. zaken heeft in eene circulaire het gevoelen van zijnen voorganger, betrekkelijk den verkoop der onroerende goederen van weldadige inrigtingen, nader toegelicht en daaromtrent liet volgende

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2