socieleit verbonden muziekgezelschap. Des avonds, bij het verlaten van den Leydschendamwerd echter de vreugde verstoorddoordien een stukje kanonwaarmede een saluutschot werd gedaansprongwaardoor een 8- a Onze consul te Mozambique is genoodzaakt geworden met zijne familie zijnen post te verlatenaangezien de partijdie aldaar voor het behoud der slavernij is gestemd, hem door het werpen met steenen uit zijn hotel had verjaagd. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden de volgende bijzonder heden nopens den oorlog tnsschen Moshesh en den Yrijstaat. De raad van den Vrijstaat heeft een besluit gehomenbij 't welk de bemiddeling van Z. E. den gouverneur-generaal der kolonie wordt aangenomen, en den presi dent wordt gelast om sir George Grey voor zijn aanbod dank te zeggen, en al de maatregelen te nemenwelke gevorderd worden om de zaak verder te bevorderen. Eene voorloopige overeenkomst is reeds door Moshesh en de afgevaardigden van den Vrijstaat geteekendbij welke, met het aannemen van de bemiddeling van den gouverneur-generaal, wordt bepaald, dat er van beide zijden met de meeste naauwgezetheid een wapenstilstand zal wor den in acht genomen tot dal de zaken voor goed zullen zijn geregeld. FRANKKMS. PARIJS, 19 Augustus. Heden heeft de conferentie in de 19de zitting de overeenkomst lot regeling van hel bestuur der Vorstendommen onderteekend, door welk stuk het vroeger alhier gesloten vredes-verdrag zal worden aangevuld. De rati ficatie moet binnen 5 weken plaats hebben. Wat betreft het regiement voor de vaart op den üonaudit zal op de gewone wijze door diplomatique onderhandelingen volledig tot stand worden gebragt. De conferentie heeft zich slechts bezig gehouden met het opgeven der wijzigingen, die in de be staande overeenkomst wenschelijk geacht werden. Later zal zij nogmaals bijeenkomen om van de nieuwe bepalingen op dat punt kennis te nemen. Naar men wil zou de regering aan haren gevolmagtigde in China, den baron Grosde instructie hebben doen toekomendat hij op de voor waarde, dat Frankrijk voortaan een vertegenwoordiger te Peking zal heb ben, niet behoeft aan te dringen, indien het mogt blijken, dat hiervan het afbreken der onderhandelingen het gevolg zal zijn. De maarschalk Vaillant heeft de akademie van wetenschappen geraad pleegd omtrent eene zaak, dat niet van belang ontbloot is. In de omstre ken van Rijssel wordt een kruidmagazijn gebouwd. Alvorens de bliksem afleiders te plaatsen op dit gebouw, dat gelegen is in den omtrek van eleclrieke telegraafdradenwilde men weten of het aanhoudend voorbij trekken van de clectrieke vonk geen nadeeligen invloed daarop kan uitoe fenen. Deze quaeslie is door de akademie aan het onderzoek eener commissie opgedragen. De Moniteur deelt mede, dat de regtbank te Saint-Etienne vonnis heeft gewezen in de zaak van 10 beschuldigden, ter zake van deelneming aan een geheim genootschap, het verbergen van wapentuig en het aanheffen van oproerige kreelen. Allen zijn veroordeeld tot geldboete; verder een bij verstek tot gevangenisstraf van 5jaren, cn de negen anderen tot gevangenis, van 3 maanden tot 2 jaren. Nabij Lyon is dezer dagen een man overleden, die voor 35 centimes daags bij arme lieden inwoonde. Ofschoon het algemeen bekend was, dat vader Crepin, zoo als hij gewoonlijk werd genoemd, zeer bemiddeld was, heeft zijne nalatenschap echter verre de verwachting overtroffen, daar een millioen fr. op het grootboek stond ingeschreven en hij bovendien nog vijf groole huizen in Lyon bezat. Een voor zijne nabestaanden zeer noodlottige j droom is oorzaak geweest, dat. hij zijn geheel vermogen heeft vermaakt aan de liedenbij wie hij inwoonde. Op zekeren nacht namelijk droomde de hoogst spaarzame mandat zijne beide neven eigenaren van zijne fortuin waren geworden en op verkwistende wijze daarvan leefden. Den volgenden morgen ontbood hij den notaris en veranderde zijn testament. De feesten te S*. Quentin op Zondag 11. zijn door een betreurens waardig ongeluk gestoord. Bij gelegenheid van een wedstrijd met vaartui gen had men voor de toeschouwers op de rivier een amphitheater opgerigt. rustende op twee vaartuigen die aar. den oever lagen. Dit werk was niet stevig genoeg vervaardigd cn door eene verkeerde beweging van de personen die op de bovenste banken zatenis het cvenwigt verbroken en het geheel ingestort. Een 30-tal personen geraakte daarbij in het water, die allen gelukkig zijn gered, uitgenomen een jong gezel, die, toen men hem uit het water haalde, reeds den geest had gegeven. In het dorp Amplaing (dep. der monden van de Rhone) is de bliksem in eene woning geslagen, waardoor een brand ontstond, die 32 huizen in de aseh heeft gelegd. Het is niet onbelangrijk te vernemenop welke wijze de verovering der forten aan den mond van de Pei-ho door de Europeanen, in het officiële verslag bij het hof van Peking ingediend, wordt voorgesteld. Men leest o. a. daarin het volgendeDe schepen der barbaren hebben den eersten dag de forten aangetast; vele van die schepen zijn in den grond geschoten; maar 's nachts stak een hevige stormwind uit het oosten opterwijl het springgetijde buitengewoon hoog was. De zee klom over de oevers der monden van de Pei-ho en sloopte de forten. Zoo konden de schepen dei- barbaren tot Tien tsin doordringen." Volgens een brief uit Bombay, door de Patrie medegedeeld, is het Engelsche zendelinghuis te Madras door eene bende Hindoes geheel verwoest. De zendelingen hadden zich ter naauwernood kunnen redden. De aanleiding tot deze verwoesting was de overgang van eenige hunner geloofsgenooten tot het Christendom. Eenige der schuldigen waren later gevangen genomen. Ook zonden 80 Cipayers van het eiland Andaman zijn ontsnapt, die echter achterhaald en toen opgehangen werden. ITALIË. De groote Europesche Israëlitische eonsistoriën zijn voornemens om aan hunne regeringen te verzoeken van den Paus de vrijlating te erlangen van het te Bologna, na zijn geheimen overgang tol de katholieke kerk, aan zijne ouders ontnomen kind. De Beijersche beeldhouwer Wagner is den O"1™ dezer te Rome overleden. Te Rome was een handelaar Galland genaamd, en uit Straatsburg ge boortig, gevangen genomen, omdat hij eenige Fransche militairen grovelijk had beleedigd. Hij is echter uit zijne gevangenis ontvlugt en heeft het grondgebied van Napels kunnen bereiken. Aldaar is hij echter bij gemis van een pas door de policie aangehouden en weder naar de gevangenis ge bragt. Door den bevelhebber der Fransche krijgsmagt te Rome wordt thans op zijne uitlevering aangedrongen. PKUISSE1V. BERLIJN, 19 Augustus. Koningin Victoria zal morgen op nieuw deze hoofdstad bezoeken. Ter cere der koningin heeft de prins van Prnissen te Potsdam eene groote wapenschouwing gehouden over de aldaar in bezetting liggende troepen, en over die welke tot dat doel van hier derwaarts waren gezonden. II. M. heeft ook het graf van Frederik den Groote met belangstelling bezigtigd. De hoogbejaarde opzigter Geimdie reeds bij de bezoeken van koning Fre derik Wilhelm III, koningin Louise, Alexander I van Rusland en Na poleon I tegenwoordig was, opende de deur van den grafkelder. Uit Lublin (Russisch Polen) wordt gemeld, dat onlangs een tijger en twee hyenas uit eene menagerie zijn ontvlugt en de wijk hebben genomen in de bosschen van Belzyce en Konopnicatwee dorpen in den omtrek. Verscheidene personen zijn reeds door deze dieren verscheurd en er heerscht onder de bewoners zulk een angst, dat zij het niet durven wagen hunne huizen te verlaten. Men zegt dal de bosschen door soldaten en jagers om ringd zijn, en dal men ijverig jagt maakt op deze verscheurende dieren. OOSTBKltUK. WEENEN, 18 Augustus. Vroeger is gemeld dat door den aartsbisschop van Weenen eene pro vinciale synode is uitgeschreven. Thans verneemt men dat een dergelijke maatregel ook in eenige andere deelen des rijks wordt voorbereid, en wel ten gevolge van eene memorie dievoorzien van de onderteekening van 507 katholieke priesters van minderen rang, aan voornoemden aartsbisschop, aan de Boheemsche en eenige andere bisschoppen is ingediend. In het regeringsblad is een brief opgenomen van den heer F. Hoch- steller, een der natuuronderzoekers die met het fregat Novara eene reis rondom de wereld doen. Die brief is geschreven uit Batavia, cn daarin wordt hoog opgegeven van het onthaal, dat aan de expeditie bij de aan komst aldaar is te beurt gevallen. O. a. leest men daarin: Alles wat in het bereik eener rijke en magtige regering ligt, zooals de Holiandsche rege ring op Java is, werd in het werk gesteld, om den leden der expeditie de weinige dagen van hun verblijf op Java zoo aangenaam en leerrijk mogelijk te maken. En alles wat mannen der wetenschap die, sedert de llollandschc 9-jarig meisje aan den wal doodelijk werd getroffen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN19 Augustus. De Morn. Chronicle laat zich in hevige bewoordingen uit tegen sir Young, den gouverneur der Jonische eilanden, omdat hij eigenaar is van twee plantages in Suriname, waarop 531 slaven werkzaam zijn. Volgens dat blad is het onverklaarbaar hoe men iemanddie zoo legen de wet zondigt, onder zulke omstandigheden op zijn post laat. Dat de regering met dit feit bekend is, blijkt uit het verzoek van den heer Young, aan den minister van builenl. zakenomingeval de Nederl. regering mogt besluiten tot de emancipatie over te gaan, zijn' eisch lot schadevergoeding als Britsch onderdaan te ondersteunen. Op deze aanvrage heeft lord Maltnesbury een waardig antwoord gegeven, door te zeggen, dat de Britsche regering geen slaven als eigendom erkent en zich schamen zou stappen te doen ten gunste van een Engelsch onderdaan, die slaven in een vreemd land houdt. Men heeft opgemerkt, dat na den afloop der feesten te Cherbtirg de maatregelentot verdediging onzer kusten reeds genomenten spoedigste zijn ten uitvoer gebragt en dat daaraan nog meerdere uitbreiding is gege ven, waaruit blijkt dat het gezigt op de geduchte werken van Cherburg niet zonder invloed is gebleven op onze bewindslieden. Reeds is de sterkte van de beide korpsen artillerie en genie verdubbeld, en nu wil men nog het corps kustwachters aanzienlijk versterken en de kuslbatterijcn vermeerderen. Door eene commissie is onlangs verslag uilgebragt omtrent den toe stand der krankzinnigen-gestichten hier te lande. In dit stuk wordt voor namelijk de aandacht gevestigd op de onbemiddelde krankzinnigen, die op kosten van de gemeente opgesloten en verpleegd worden. Het aantal dier ongelukkigen was in het begin dezes jaars van 16,657 lot 17,572 vermeer derd. De meeste (Jezer inrigtingen in Engelsche graafschappen en steden laten veel te wenschen over, en de commissie noemt deze met name. In hel krankzinnigen-gesticht te Haverford-West in South-Wales ontdekte de commissie in Sept. 1857, dat aldaar, in weerwil van al wat daartegen ge daan was, nog altijd een schandelijk folterstelsel in stand gehouden werd. Eene arme krankzinnige en zachtzinnige vrouw werd daardoor bijna van het gezigt beroofd. Voorts wordt Acomb-Hotise te York en eene soortge lijke inrigting te Reigate sterk gelaakt. Te Haverford-West werd de geneesheer van het huis op last van de commissie ontslagen. Aandacht verdient het gevoelen, dat in de bijzondere krankzinnigen gestichten een aantal personen, zonder goedkeuring van eenige openbare autoriteit, als krankzinnig opgesloten zijn. Men telt alhier 37 zulke bijzondere krank zinnigen-gestichten. Te Kilkenny in Ierland hebben op nieuw oproerigheden plaats gehad die door de militaire magt zijn bedwongen geworden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2