LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 23 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Augustus. Z. M. heeft aan den heer C. L. Blume, hoogleeraar en directeur van j het rijks herbarium alhiervergunning verleend tol liet aannemen van I het kommandeurs-krnis der 2de kl. van de Frederiks-ordehem door den koning van Wurtemberg geschonken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 86 lot 95 personen. Op 15 Sept. aanst. zal de Hollandsche maatschappij van landbouw, j afdeeling Leyden en omstrekenop Wild-lust te Voorschoten eene tentoon stelling houden van vee, werktuigen en bloemen. Die tentoonstelling zal, naar wij vernemen, opgeluisterd worden door het houden eener ringrijderij waartoe aanzienlijke prijzen zullen worden uitgeloofd. Ook zal de muziek van de dienstdoende schutterij zich op dien dag aldaar doen hooren. Ook te Rotterdam zal van 2G tot 29 Sept. door de bovengenoemde maatschappij eene zoodanige tentoonstelling in de groole zaal der sociëteit Harmonie worden gehouden. De werktuigenwaarvan eene groote verzameling uit Engeland wordt verwacht, zullen op een ruim veld, naast de diergaarde, in beweging worden gebragt. Gelijktijdig zal ook het dep. Rotterdam der maatschappij ter bevordering van nijverheid eene tentoonstelling houden. Men verwacht ook te dier gelegenheid het houden eener harddraverij en andere volksvermaken. Sommigen willen dat Z. M. de koning alsdan de stad Rotterdam met een bezoek zal vereeren. Donderdag 11. hebben de feesten in het naburige Warmond, ter viering van het huwelijk van den heer mr. A. Nederburgh, burgemeester aldaar, met mej. M. D. Tykeneen einde genomen. De ingezetenen hebben treffende blijken van belangstelling in deze gebeurtenis gegevenniet alleen door het smaakvol versieren hunner woningen maar ook door het ontsteken eener algemecne verlichting. Daar de burgemeester en zijne echtgenoot zich voor eenigen tijd op reis begavenzoo zijn zij door eene eerewacht lot aan het Warmonderhek begeleid. Gegadigden voor de betrekking van smid-vuurwerker en wagenmaker, die zich voor den tijd van 6 jaren willen verbinden om in Oost-Indië werk zaam te zijn, kunnen, wanneer zij hun ambacht goed verstaan, proeven van bekwaamheid afleggen bij 's rijks constructie-winkel te Delft. Zij, die goedgekeurd worden, zullen een handgeld verkrijgen van 200 en, met den rang van kanonnier der lslc klasse, bij een der werkplaatsen in Oost- Indië worden geplaatst. De niet-vernieuwing van het handelsverdrag van Nederland met België heeft in laatstgemeld land eene onderneming doen opvatten, waarop de aandacht van de regering en den boekhandel wordt gevestigd. Het geldt een nadruk te Gent van Nederlandsche werkenzoo als de Camera Obscura, de Brieven van den ouden heer Smits, enz. enz. Een prospectus ziet des wege hel licht, waarin als aanleiding tot dien nadruk wordt opgegeven, dat sedert de opzegging van het traclaat, de inkomende regten op de boe ken eene verhooging hebben ondergaan, die zoo aanzienlijk is, dat zij met een wezenlijk verbod gelijk staat, en dat diensvolgcns bet debiet van Hol landsche lettervruchtendat voor 2 jaren zulk eene groole uitbreiding had bekomen, op eens merkelijk is afgenomen. «Nogtans, wordt in dat pros pectus gezegd, groeit de lust naar Hollandsche lectuur in Vlaamsch-België nog dagelijks aan." Ofschoon dit zeer vleijend voor de vaderlandsche letterkunde moge zijn, zoo is het middel, om aan dien opgeweklen wensch te voldoen, toch zeker minder in het belang van Nederl. letterkundigen en boekhandel, en is het te hopen, dat de beide regeringen zich deze zaak meer bijzonder zullen aantrekkenvooral op een oogenblikdat er een algemeen congres betreffende den letter- en kunsleigcndom te Brussel zal bijeenkomen. Te Amsterdam werd eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van deelhebbers in de kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen van de firma Paul v. Vlissingen en Dudok v. Heel. Blijkens de door commis sarissen goedgekeurde balans, is de slaat van dit uitgebreide etablissement bij voortduring zeer voldoende, en werd het dividend over 1857 weder op 8 pCt. van het maatschappelijk kapitaal bepaald. Uit hel verslag, door de besturende deelgenooien uitgebragt, bleek, dat in het afgeloopen jaar voor /l, 712,000 aan diverse werken is afgeleverd; daaronder behoorde hel stoom schip Rio de Janeiro, het eerste van vier groote schepen voor de stoom vaart lusschen Antwerpen en Zuid-Amerikade werktuigen voor eene Ne derlandsche beetwortel-suikerraffinaderijcn een groot aantal werken voor de Egyptische regering. Omtrent de finantiële voorwaarden der vergunning voor den Noorder spoorweg wordt nog, ter aanvulling van het reeds vermelde, het volgende medegedeeld. Na eene 20 jarige exploitatie van den weg heeft de staaL het regt de onderneming te naasten. De 10,000,000waarvoor de staat aan deel neemt, stelt hij ter beschikking van de maatschappij, naar male van de behoeftendie van regeringswege zullen worden nagegaan en bepaald in evenredigheid van hel benoodigde voor onteigeningenleverantiën en wer ken; doch niet voor dat de aandeelhouders 10 pCt. hunner aandeelcn heb ben gestort. De staat waarborgt bovendien aan de overige aandeelhouders het genot van een jaarlijksch bedrag van 4j pCt. voor dividend en amorti satie. Wanneer dit bedrag niet of niet geheel uit de winsten der onderne ming kan gevonden worden, verschaft de staat het ontbrekende aan de maatschappij door middel van een voorschol, waarvan het bedrag echter nimmer hooger kan zijn dan de som van 900,000 'sjaars. Zoodanig voor schot stelt eene schuld daar, ten laste van de maatschappij en ten behoeve van den staat, welke schuld echter geene rente draagt. Jaarlijks zullen zoo vele aandeelen in de maatschappijwelke niet voortspruiten uit de deel neming van den staal, door de maatschappij onder of tegen pari worden ingekocht, of anders a pari, door het lot aan te wijzen, afgelost, zoodat bij het einde der vergunning al die aandeelen in handen van het bestuur der maatschappij zijn, om aan hel rijk te worden overgegeven. De maatschappij is daarenboven verpligl lot eene buitengewone amortisatie dier aandeelen a pari, indien de slaat de daartoe noodige gelden verschaffen wil. In Limburg hebben in de afgeloopen week bijna dagelijks zware onweders gewoed. Te Yenray is eene vrouw door den bliksem doodelijk getroffen. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Door Z. M. zijn de civile ingenieurs A. F. van llaastert cn C. W. Eek- .jhout jr. benoemd lot adspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder!. Indië. Tol kapitein bij het 3dc reg. infanterie is benoemd de lste luit.-adju dant B. Andriesse, van het 2dc reg. Naar men thans verneemt zal Z. 31. do koning den 27sle" dezer alhier terugkeeren. Naar wij vernemen zijn er thans bij den raad van state een aantal wetsontwerpen in behandeling, waarvan er sommige nu en dan reeds zijn medegedeeld. Dat iso. a. het geval met het ontwerp nopens de zamenstelling der rcglerlijke magt en het beleid der justitie, de emancipatie der slaven in West-lndië; liet beheer en de verantwoording der koloniale geldmidde len, de belastingen, landverhuizingen, enz. Ook do staatsbegrootiiig en de voordragten wegens de spoorwegen zullen eerlang aan dat collegie worden onderworpen. Twee commissiën, eene uit gedep. staten van Noordbrabanl en eenc uit de kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogenboschzijn alhier aangekomen, om, met het oog op den aanleg van spoorwegen, de belan gen van dat gewest cn der hoofdstad bij de regering te ondersteunen. Deze commissiën zijn door de ministers van binnenl. zaken en finanliën in een bijzonder gehoor ontvangen. Aan de Israëlitische militairen bij de verschillende corpsen des legers is door den minister van oorlog verlof verleend van 5 September lot 5 Oc tober, ten einde in dat tijdvak invallende feesten te kunnen vieren. Van dat verlof zijn echter uitgezonderd die Israëlitenwelke zich mogten be vinden onder de miliciens der ligting van 1857die in de termen vallen om met 1 October a. s. met onbepaald verlof te vertrekken, Ten aanzien dezer miliciens is evenwel de last verstrekt, om hen, voor zooveel dit met de belangen der dienst maar cenigzins overeen te brengen zal zijnin de gelegenheid te stellen, de bedoelde hoogtijden in hun garnizoen, of in de naaslbijgelegene Israël, gemeente te vieren. Reeds verscheiden keeren zijn veroordeeüngen uilgesproken tegen per sonen die, zonder eenigc wettige vergunning, zoogenaamde pandjeshuizen hielden. Gisteren is door de reglbank alhier eenc zoodanige veroordeeling uitgesproken tegen eenc zekere A. van der Beek, die reeds door het hof van assises in 1837 tot infamerende straffen was veroordeeld. Deze vrouw gaf geld op beleenbricfjes afkomstig van de bank van leening alhier, en nam b. v. van eene som van 5 de zeer matige interest van vijftig cents per week. Het schijnt dat haar dit evenwel nog niet voot'dceiig genoeg toescheenten minste bij het terugvorderen door cOnigc beleeners van bedoelde briefjes, bleek het dat zij er ecnige had achtergehouden, de goederen zelve had ge lost en die voor zich behield. Voor deze tweeledige misdaadhet houden van een pandhuis zonder wettige vergunning en het misbruik maken van vertrouwen, is zij veroordeeld lot gevangenisstraf van twee jaren en twee geldboeten, eene van ƒ12.50 en eene van ƒ50. Gisteren morgen bad de sociëteit Medusa hare gewone jaarlijksche plei- zicrlogl ondernomen, op een met smaak ingerigl tcnljagl.met het aan die

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1