LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 18 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vi ijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". DU. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUYNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Augustus. Zondag morgen 11. heeft Z. K. II. de prins van Oranje, alvorens deze stad te verlaten, de godsdienstoefening in de Pielers kerk bijgewoond. De oudste der leeraren, d'. 11. Fangmantrad aldaar voor de gemeente op, en na het houden ecner leerrede over Psalm XVI vs. 8a, rigtte z. eerw. eene voor deze gelegenheid zeer treffende toespraak lot Z. K. II., die op al de aanwezigen eenen diepen indruk maakte. Pleglig was vooral het besluit dezer godsdienslige zamenkomst, toen de geheele gemeente oprees en met diep gevoel hare heilbede voor den vorst ten hemel opzond, door hel zin gen van het slotvers van den 134slen Psalm Dat 's Heercn zegen op u daal'enz. Men verneemtdat namens Z. K. H. den prins van Oranje dezer dager, aan den oudsten wethouder, bij ongesteldheid van den burgemeester diens betrekking waarnemende, een bankbillet van 1,000 ten behoeve van de algemeene armen dezer gemeente is ter hand gesteld. Op Donderdag aanst.des avonds ten 6.J ure, zullen door het muziek corps der sted. schutterijop het Plantsoende navolgende muziekstukken uitgevoerd worden: N°. 1. Souvenir de Charles VI, pas redouble (Dunkier) 2. Ouverture Egmond (Beethoven); 3. Marche et Choeur de Guillaume Teil (Kohier); 4. Fantaisie originale en forme d'Air varié (solo pour divers Instruments) (Schroder); 5. Duo de l'Opéra Boulïe Bataclan pour Trompette et Tuba (Buggenhout)6. Ilermine Galop (Wijsman); 7. Pas redouble'. De Staats-Cour. beval een overzigl van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1858, waaruil blijkt, dat die be dragen heeft j 31,751,876.85zijnde ƒ407,602.40 meerder dan in genoemd tijdvak van 1857. Te Gouda staat de betrekking open van opzigler bij de gemeentewer ken waaraan tevens verbonden is het geven van onderwijs in de bouw kunde aan de openbare leekenschool. Aan die betrekking is eene jaar wedde van 800 verbonden. Belanghebbenden moeten zich daartoe vóór 1 Septcmher aanst. aanmelden. Volgens de Stoonipost zijn de onderhandelingen met de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij en het ministerie van binnenl. zakenbetreffende de door de maatschappij aangevraagde vergunning, om haren spoorweg ten noord-oosten van Rotterdam met den Rijnspoorweg te verbinden, enz., zon der eenig gunstig gevolg gebleven en zijn zij sedert eenigen tijd geëindigd. In de Arnh. Cour. leest men het volgende: Wij hebben onlangs de statuten ontvangen eener maatschappijdie zich noemt de Nederlandse he Landbouw-Emigratie-Maatschappij. Het doel dezer maatschappij is, gron den in de kolonie Natal in Zuid-Afrika te verkrijgen, die te bevolken, et- de cultuur van tropische en Europesche producten van landbouw op te doen uitoefenen en die cultuur door het oprigten der noodige fabrieken te onder steunen. Zij zal trachten deze onderneming tevens dienstbaar te maken om aan de volksverhuizing eene gewenschte rigting te gevenden emigranten eene behoorlijke toekomst te verzekeren en de handelsgemeenschap lusschen Nederland en de haven van Natal te bevorderen. De oprigters dezer maat schappij zijn de heeren J. Colenbrander, te Doesborgh en T. C. Colenbran der, te Natal. Zij brengen in de vennootschap aan eene uitgestrektheid gronds in de kolonie Natal, groot 2340 bunders, gelegen tusschen de rivie ren de Umvotie en Nonolie, op ongeveer 4 Engelsche mijlen van de kust, welke gronden den 29stcn Julij 1857 van wege de regering van Natal aan bovengenoemden heer T. C. Colcnbrander zijn toegewezen. Omtrent de aan de hh. Sloet en Reuchlin verleende vergunning lot aanleg van eenen spoorweg deelt het 11. en Eff. blad het volgende mede De vergunning is verleend voor 99 jaren. Binnen G jaar na den dag waarop de overeenkomst wettelijk is bekrachtigd, moeten de lijnen van Arnhem naar llarlingen van Zutphen naar Enschedé en van Zwolle naar Kampen gereed zijn. De concessionarissen zullen voorloopig slechts gehou den zijn een enkel spoor aan te leggen. De wegen moeten echter zóó zijn aangelegd, dat zij later een dubbel spoor zullen kunnen ontvangen. Alle Kosten van onteigening, aanleg, onderhoud enz. komen ten laste der con cessionarissen. Na de wettelijke bekracbliging, en wel binnen 3 maanden, ?aat de vergunning op eene naamlooze maatschappij over, die dezelfde reg- len en pligten heeft als vroeger de concessionarissen. Deze maatschappij zal haren hoofdzetel te Arnhem hebbenen haar bestuur zal minstens voor de helft uit Nederlanders moeten zijn zamengesteld. Daarentegen verpligt zich de regering eene groote brug over den IJssel te doen leggen, die ook schepen met staande masten zal kunnen laten passeren. De regering neemt voor ƒ10,000,000 aandeel in de onderneming en ontvangt geen rente of dividend van die somzoo lang de onderneming geen 4* pCl. dividend op levert. Bovendien waarborgt de regering een minimum van rente tot 4j pCt. Zoo lang de spoorweg niet geheel of gedeeltelijk in werking is ge- bragtbetaalt de regering pCt. aan de aandeelhouders van de gestorte sommen. Uit Doetichem meldt men dat door wijlen mevrouw douairière Ver- Huell van de Kemnade, met inbegrip van eenige reeds vroeger vermelde legatende belangrijke som van 102,000 is gegeven aan armenfondsen kerkbesturen, werkinrigtingen enz. Zaturdag 11. woedde er een hevig onweder over de omstreken van Enschedé. Kort na elkander ontstond daardoor op twee plaatsen brand in de buurtschap Eschmarke. Twee boerenhofsteden, bevattende vier woningen werden een prooi der vlammen. De geheele oogst, eene koe en eene geit zijn verbrand, en eene vrouw is door den bliksem aan het hoofd en de zijde gekwetst. Ook in de omstreken van Almelo heeft dal onweder zwaar gewoed. In de gemeente Tubbergen is de bliksem in drie woningen gesla gen, die alle afgebrand zijn, waarbij 14 stuks vee gedood en de inboedels vernield werden. In Drenthe moet dat weder echter nog verschrikkelijker gevolgen gehad hebben, want volgens berigten uit Koevorden was te Meppen eene vrouw door den bliksem dood geslagen en haar huis in brand gestoken. Ook te Smilde zou eene moeder met haar kind doodelijk zijn getroffen. Vrijdag avond 11., omstreeks 7 ure, werden de bewoners der stad Groningen verschrikt door eenen hevig dreunenden knaldie weldra bleek veroorzaakt te zijn door eene ontploffing van kruid in de werkplaats van den vuurwerkmaker A. van Schagcn, in de Oude Ebbingestraat. Door eene zelfontbranding van gekleurd vuur, waren in een oogenblik al de daar aan wezige vuurwerken losgebrand, en stortte het dak der werkplaatsdie achter de behuizing stondinzoodat aan het behoud hiervan niet te den ken viel. De genoemde had zich korte oogenblikken te voren uit zijne werkplaats verwijderd, wegens de groote hitte, welke daar hèerschte; an ders zoude hij hoogstwaarschijnlijk het slagtoffer van deze ontbranding zijn geworden. Den brand was men spoedig meester. 's GRAVEN1IAGE17 Augustus. Z. M. heeft tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw be noemd Z. II. den erfprins Willem Alexander van Nassau, en prins August Lodewijk von Sayn Wittgenstein Berleburg, minister van staal van Z. H. den hertog van Nassau. Door Z. M. is benoemd lot rector magnificus bij de hoogeschool te Groningen voor hel academiejaar 1858—1859 de hoogleeraar J. J. P. Valeton. Tot burgemeester zijn benoemd: te Werkendam, de heer 11. T. van der Eist en te Tietjerksteradeel, de heer mr. J. G. W. II. baron van Sylzama. Krachlens kon. besluit van den 12dc" dezer worden in dienst gesteld met den lsten September aanst., 'slands schroefsloomschip Vesuvius, lig gende te Vlissingen, en hel bevel daarover opgedragen aan 's konings adju dant, den luitenant ter zee der lsle klasse jhr. F. de Casembroot, en. met den 6de" September daaraanvolgende, hel scliroefstoomschip de Vice-Admi raal Koopman, liggende te Amsterdam, en het bevel over dien bodem op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. J. van der Moore. Voorts is de brik Venus, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, met den 205ten dezer builen dienst gesteld. Bij kon. besluit van den 12dcn dezer zijn benoemd lot ambtenaren der lUe kl. voor de dienst in Nederl. Indië de hh. mrs. H. A. Blume, W. de Gelder, G. J. Keiser, E. R. J. C. de Kuyper, P. C. Maas Geesleranus, .1. P. Meiman, A. M. Oudemans, C. M. Smulders, P. J. J. C. van Nieuwen- liovcn Helbach, J. H. vanLeniiep, II. D. Levyssohn Norman J. J. Schneilher en J. G. T. Timmermans; en tot ambtenaren der 2de kl. de hh. dr. P. A. Bergsma, J. A. Focquin, J. C. Reynst, S. K. van Aalst en W. A. de Koek van Leeuwen. Men verneemt dat aan jhr. de Casembroot, gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje, een verlof van bijna 2 jaren is verleend ais luitenant- kolonel bij den generalen staf, in te gaan met het tijdstip, waarop Z. K. II. den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. UC HII. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn van hunne buitenlandsche reis op Soestdijk teruggekeerd. HII. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria der Neder landen zijn heden morgen uit deze residentie vertrokken, om hunne reis naar Dtiitschland te ondernemen. Zij zullen echter heden nog een bezoek afleggen bij II. M. de koningin-moeder op Soestdijk. Aan hel gala-diner, dat door den Franschcn gezant Zondag II. werd gegevenhebben behalve de vreemde gezanten ook deelgenomen de ministers en vele hooggeplaatste personen. Des avonds was het hólel van den gezant prachtig met gaz verlicht.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1