LEYDSCHE COURAN MAANDAG 16 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N". 98. De Prijs der Courant is f 12 «m jaar de afzonderlijke Nonwiers ivo?'den tegen 10 Ceriten afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad N1. 13. li IN N NL A ND SC 11 E BERÏGTE.N. LEYDEN, 14 Anguslus. Gisteren avond had alhier eene plegligheid plaals, die lang nog onder ons eene aangename herinnering zal achterlaten. In het gebouw der maat schappij Tot Nut van 't Algemeen werd aan Z. K. II. den prins van Oranje eene serenade gegevendie in aanleg en uilvoering wel den naam van een nationaal feest had mogen dragen. Een aantal ingezetenen vond het alie- zins gepast om aan den jeugdigen vorst, die gedurende eenige jaren als academieburger in ons midden had vertoefdbij het verlaten dezer stad een blijk van hoogachting en verknochtheid te geven. Ten einde aan dit plan uit voering te geven, vormden zij zich tot eene commissie, welke, nadat zij dc zekerheid verkregen had dat Z. K. 11. dit huldeblijk wel wilde aannemen eene nitnoodiging tol deelneming aan hare stadgenooten rigtte van welke velen terstond bereid waren hare loffelijke bedoelingen te ondersteunen. Hoewel de tijdsruimte waarover men te beschikken had uiterst beperkt was, zoo mogt men toch aan den avond van den voor het geven der serenade be paalden dag alles in gereedheid zien om den vorst waardiglijk te ont vangen en dat wel op eene wijzedie de commissie en allen die haar behulpzaam waren ten volle tot eer verstrekte. Het geheel leverde een waarlijk verrassend gezigl op. Voor het gebouw der maatschappij was eene prachtige gazverlichting aangebragt, bestaande in eene eerepoort, die in het middei: met 's prinsen naamcijfer prijkte en aan beide zijden het stedelijk wapen met het jaartal 1858 zien liet. Aan de overzijde was een verlichte muziektempel opgerigtbezet door het met zoo veel roem bekende muziek corps van het reg. grenadiers en jagers, onder de leiding van den verdien stelijken Dunkier. Voorts was, mede aan de overzijde, eene afgeslotene ruimte beschikbaar gesteld voor hendie door hunne bijdragen dit feestelijk uur hadden tot stand helpen brengen. Deze ruimte was rondom verlicht en in het midden verhief zich eene kolossale eerepoort, waarvan de veel kleurige lampions een schitterend licht van zich wierpen. Ten 9 ure kwam Z. K. H. bij bet gebouw der maatschappij aan. Toen hij in de groote smaakvol versierde zaal door den vice-president der com missie, den heer mr. Hugo Gevers, hartelijk verwelkomd was en deze toe spraak op de minzaamste wijze had beantwoord, deed de muziek oogenblik- kelijk het Wilhelmus en het volkslied hooren. Hierna werd de geheele commissie aan Z. K. 11. voorgesleld, waarvan hij ieder lid op de hartelijk ste wijze toesprak. Intusscben had zich in de afgeslotene ruimte eene aan zienlijke schare bijeenverzameld, om aldaar groepsgewijze bijeengezeten of wandelende het schoone geheel te overzien en naar de heerlijke toonen der muziek Ie luisteren. Daar builen bewoog zich eene golvende menigte, die duidelijke blijken gaf dat zij hartelijk instemde met de hulde aan den ge liefden vorst gebragt. Z. K. II. onderhield zich een geruimen tijd met de leden van de meerge noemde commissie, terwijl de muziek de fraaiste stukken liet hooren; de geestdrift daardoor opgewekt, deelde zich aan allen mede, en loste zich in luide hoera's op, toen Z. K. H. ten 10 ure, ingevolge het door hem te ken nen gegeven verlangen, vergezeld van de commissie, hel gebouw verliet, en zich, in het afgesloten ruim, onder de aldaar verzamelde ingezetenen be gaf. Alstoen en bij herhaling werd het terrein door Bengaalsch vuur ver licht, dat eene zeer schoone uitwerking te weeg bragt. Om 11 ure verliet Z. K. U. onder het spelen van het Wilhelmus het gebouw, na alvorens nog eenmaal door den heer Gevers te zijn toegespro ken en die woorden op de hem eigene minzame wijze te hebben beantwoord. Hij nam van ieder lid der commissie met een harlelijken handdruk afscheid en op het oogenblik dat hij in het rijtuig stapte deed een driemaal herhaald hoera de lucht weergalmen. Bij dit afscheid verzocht de prins dat de com missie aan Leydens burgerij zijnen opregtslen dank zou overbrengen voor dc bewijzen van genegenheid en gehechtheid door deze serenade zoo luisterrijk aan den dag gelegd. Zoo was dan de laatste afscheidsgroet gebragt aan den vorst, dien wij met leedwezen uil ons midden zien vertrekken. Gedurende zijn verblijf al hier mogt hij aller harten voor zich winnen, en wij zijn er zeker van dat dc geheele burgerij zich vereenigt in den vvensch dat het den Algoede moge behagen hem, op zijnen verderen levensweg, met zijne hoede en zijnen zegen te omringen. Moge het vaderlandwanneer de vorst eenmaal geroepen zal worden om de teugels van het bewind in handen te nemende schoonste vruchten plukken van zijn verblijf aan onze hoogeschool, dan zal het met welgevallen terugzien op den tijd door hem alhier doorgebragt, en de man nen zegenendie hem op de baan van kennis en wetenschap hebben voorgelicht. Naar wij vernemen zal Z. K. H. morgen deze stad verlaten, na alvorens de godsdienstoefening in de Pielers kerk bijgewoond te hebben. Donderdag aanstaande zal alhier de re'unie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in het koningrijk der Nederlanden geopend worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 lot 95 personen. Woensdag 11. had er aan den hoogen Rijndijk, onder de gemeente I.eyderdorp, een treurig voorval plaats. Een metselaar, die aldaar aan het in aanbouw zijnde liefde-gesticht werkzaam was, begaf zich na het volbren gen van zijn dagwerk in den Rijnten einde zich te baden. Spoedig ech ter verdween hij in de diepte en eenige zijner makkers die daarvan getuigen waren, in den stelligen waan verkeerende dat de man kon zwemmen, gaven daarop weinig acht. Te laat echter ontdekten zij hunne dwaling en toen men hem te hulp kwam, bragt men slechts een lijk aan den wal, want alle aangewende pogingenom den levensgeest op te wekken, bleven vruchteloos. De ongelukkige, wiens braaf en oppassend gedrag geroemd wordt, was in Noord brabant woonachtig, alwaar hij eene weduwe en drie kindereu achterlaat. De eerw. pastoor van de r. k. gemeente aldaar heeft in eene toespraak lot de gezamenlijke werklieden aan bovengenoemd gebouw op het treffende van dit sterfgeval gewezen, waarna onder hen eene collecte plaats had, ten einde eene behoorlijke begrafenis te bekostigen. Gisteren werd die treurige pleg tigheid voibragt op dc r. k. begraafplaats te Hazerswoude. De baar werd derwaarts geleid door de [doeg metselaars bij het werk aanwezig en ge volgd door den evengenoemde geestelijke door dc principalen en de aanne mers van het werk. Door de Nedcrl. handelmaatschappij zijn 11 schepen bevracht; voor Amsterdam 7 en voor Rotterdam 4. Naar men verneemt is in den nacht van 27 of 28 Julij jl.uil een land, toebehoorende aan den bouwman P. Hoogendam, te Vlaardinger- Ambacht, een zijner daarin weidende koeijen ontvreemd, van welk feit het eerst in liet laatst der vorige weekaan de ijverige nasporingen der policie te 'Vlaardingen is gelukt, de vermoedelijke daders op te sporen. Deze, vader en zoon, genaamd v. D., te Vlaardingen, hadden, na den diefstal te heb ben gepleegd, het beest geslagt en het vleesch daarvan verkocht. Zij zijn in verzekerde bewaring genomen doch ontkennen hunne schuld aan dit misdrijf. Bij de zestiende algemcene vergadering der Guslaaf-Adolf-Vereeniging, die op 24, 25 en 26 Augustus te Leipzig zal gehouden worden, zullen voor Nederland optreden de hh. dr. E. B. Swalue, pred. te Amsterdam en ds. 0. G. Heldring, pred. te Hemmen. Donderdag avond is tijdens een onweder, te Cillaarshoeknabij Dordrecht, eene bouwmanswoning door den bliksem getroffen en dienten gevolge afgebrand. De ingezamelde oogst benevens 2 last koolzaad werd daarbij een prooi der vlammen. De A. C. berigt dat al de hoofd-officiercn der schutterij te Amsterdam aan Z. SI. den koning een onverwijld ontslag hebben verzocht. Slet het Napelsche schip Corvo, kapt. Longobardo, zijn dezer dagen door de reeders C. Dijserinck Zoon, te Haarlem aangevoerd een paar Napelsche varkens, beer en zeug, waarschijnlijk de eerste, welke hier te lande zijn gezien. Dit ras is in Engeland beroemd en in groolen getale aldaar ingevoerdten einde met de inlandsche rassen te worden gekruist waaraan dan ookonder anderende zoo goede hoedanigheden van het Essex-ras worden toegeschreven. Voor belangstellenden zijn de Napelsche varkens te bezigtigen in den Haarlemmermeer aan den IJ weg, hoek van den Sparenwouder-weg, hij den landman B. Buis. (II. C.) Uit Sliddelburg wordt gemeld dat in den morgen van den 12den dezer een gedeelte dijk voor Stavenisse is weggeslagen of liever weggezonken digt ter plaatse waar zulks verleden jaar voorviel en voor welk gedeelte men sedert lang zeer bevreesd waszonder dat er middelen bestonden om de ramp te voorkomen. Men is onmiddellijk begonnen, eene zoogenaamde inlaag te makendoch niet zonder vrees wordt dc vloed te gemoct gezien daar het overgebleven gedeelte van den dijk geen weêrsland bieden kan, en de polder gevaar loopt onder te loopen. 's GRAVENHAGE14 Augustus. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleendals schoolopziener in het 2de schooldistrict der provincie Drenthe, aan inr. P. van der Veen, en als zoodanig benoemd den heer G. W. van Lemelte Smilde. Z. ffl. heeft aan den heer R. J. Iveuneersten tolk en directeur der consulaire zaken bij het Nederl. gezantschap te Konslantinopelvergunning verleend lot het dragen van de 4dc klasse der orde van Medjidiéhem door den Sultan geschonken. Ofschoon, gelijk reeds gemeld is, de vaste bepaling der feeslelijkhe den alhier op 8 September en volgende dagen eerst na de terugkomst des konings uil Wiesbaden zal kunnen geschieden, zoo vernemen wij nader,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1