LEYDSCHE COURANT. !8S8. VRIJDAG 13 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en V) ijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 7S. n 07. ri De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÜVNENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 12 Augustus. Bij kou. besluit van den 7den dezer is benoemd bij den plaatsclijken staf, tot 2de" luitenant en plaatselijk adjudant der 2de klasse alhier, den sergeant majoor J. F. de Pauwvan het reg. grenadiers en jagers. Z. K. H. de prins van Oranje heeft eergisteren de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart met een bezoek vereerd het geheel met belang stelling bezigtigd, en bij zijn vertrek eene vorstelijke gift lot ondersteuning dier nuttige instelling achtergelaten. Gisteren had aan de Rijpwetcring de aanbesteding plaats van het bou wen eener r. k. kerk en pastorie, welk werk is aangenomen door onze stadgenoolen de bh. P. van der Kamp en Ad». Verhoog, voor de som van 61,500. De genoemde aannemers waren ook bij de aanbesteding van het observatorium, op Maandag II., op een na de laagste inschrijvers. Het ver dient vermelding dat zij bij de uilvoering der aanzienlijke werken, die hun in den jongslen tjjd werden opgedragen, o. a. het bouwen van het groote liefde-gesticht aan den hoogeii Rijndijk, niet alleen van hunne principalen, maar ook van bevoegde beoordeelaars, den hoogslen lof moglcn inoogsten zoodat zij toonen het vertrouwendat hun al meer en meer wordt geschon ken, ten volle waardig te zijn. Over Rotterdam heeft eergisteren middag een zwaar onwedcr gewoed vergezeld van hevigen wind. Aan ecnige Iigte vaartuigen werd daardoor aanmerkelijke schade toegebragt. In eene algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering der belangen van den boekhandel, den 9den dezer gehouden, zijn benoemd lol honoraire leden, de heeren P. Meijer Warnars, M. 11. Ringer en mr. J. T. Rodel Nijenhuis. Met bijna algemeene stemmen werd besloten eene com missie te zenden naar het congres over letterkundig eigendom te Brussel. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren G. T. N. Suringar en F. Muller. Tot leden der commissie, in wier handen zal worden gesteld het ontwerp eener wettelijke regeling van het kopjjregl enz., zijn benoemd de heeren J. II. Gcbhard, G. T. N. Suringar, Is. An. NijhofF, J. G. Broese en W. II. Kirberger. De vergadering der vereeniging zal in 1859 te Rot terdam worden gehouden. Maandag namiddag barstte er te Zaandam een zware brand uit ten huize van den goud- en zilverkashouder Fruitman. Door een sterken noord-oosten wind aangewakkerddeelde de vlam zich spoedig aan de be lendende en tegenover gelegene gebouwen mede. In allerijl werden er renboden naar de naburige gemeenten gezonden om hulp te verkrijgen en door den krachtdadigcn en onvermoeiden ijver der brandweer gelukle het omstreeks ure den verderen voortgang van den brand te sluiten. 17 percelen zijn eene prooi der vlammen geworden, waaronder de manu factuurwinkel van den heer Wubbe, terwijl in verschillende andere dcelen van de staddoor het vliegen der vonkenmeerdere of mindere schade is veroorzaakt. Bij de herstemming in het kiesdistrict Hoornvoor een lid van de tweede kamer der stalen generaal, zijn uitgebragt 1596 stemmen. Geko zen mr. F. A. baron van Hall, minister van staat, met 1076 stemmen. Op mr. J. G. A. Faber waren 520 stemmen uitgebragt. 's GRAVENHAGE12 Augustus. Z. M. heeft benoemdtot grillier der arrond.-reglbank te Roermond mr. N. H. Nijsl, thans eersten commissaris van politie te Maastricht; tot kanlonregter te Boxtel, mr. A. II. Verster, advocaat te 's Hertogenbosch en tot kanlonregter te Lemmer, mr. J. B. Vos, thans subsliliiul-grilïier bjj de arrond.-reglbank te Sneek. Tot ontvangers der registratie enz. zijn benoemdIe 's Ilerlogcnbosch de beer J. H. van Nouhuys, thans te Purmercnd, en te Zaandam, de heer R. Groll, thans te IJsselmonde. Krachtens Zijner Majesteits beschikking van den 2dcn dezer is vergun ning verleend aan de heeren L. A. J. W. baron Sloct en jhr. I'. A. Reuchlin voor den aanleg en de exploitatie van cenen spoorweg van Arnhem langs Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Leeuwarden en Franeker lot Harlingenvan eenen spoorweg van Zutphen over Enschedé naar de Duitsche grenzen, en van eenen spoorweg van Zwolle naar Kampen. Deze vergunning is verleend behoudens bekrachtiging door de wet, waar deze vercischt wordt. H. M. de koningin heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den gene raal prins GortschakofFstadhouder van Polen, benevens de prinsessen Gortschakofï, zijne gemalin en dochter, die de eer hebben gehad, bij hun vertrek uit deze residentie, van H. M. afscheid te nemen. H. M. de koningin heeft gisteren een bezoek afgelegd bij den commis saris des konings, jhr. Boreel van Hogelanden, te Haarlem. II. M. heeft aldaar al hel merkwaardige bezigtigd. De commissaris des konings dezer provincie is naar Gouda vertrok ken lol het bezoeken van eenige gemeenten in dat arrondissement. Men verneemt, dat er in September aanst.na de terugkomst van het koninklijk gezin uit Amsterdam, in deze residentie eene algemeene verlich ting zal plaats hebben en dat ook de leden van het corps diplomatique den noodigen last hebben gegevendat hunne hótels bij die gelegenheid fraai met gaz zullen worden verlicht. Door de aanhoudende overplaatsing bij de koloniale troepen van man schappen van het reg. grenadiers en jagers, was het getal vrijwilligers bij gemeld regiment zeer onvolledig. Door den minister van oorlog zijn thans van de 8 regimenten infanterie, ruim 70 manschappen bij dal regiment overgeplaatst. Gisteren heeft aan het ministerie van binnenl. zaken de aanbesteding plaats gehad van den aanleg eener telegraaflijn van Rotterdam, langs den Rijnspoorweg, naar Utrecht. Er waren zes inschrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer K. II. Schanze, te Leyden, voor de som van ƒ10.773. Aan den heer F. Dunkier, kapelmeester van het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, is door commissarissen van de sociëteit Harmonie te Rotterdam, na den afloop der gewone zomer-concertcneene fraai be werkte zilveren bocaal vereerd, waarop men leest: De Sociëteit-Harmonie aan den heer F. Dunkier, Rotterdam 10 Augustus 1858. Door de politie alhier zijn een 50tal mudden appelen, die uil het Westland waren aangebragl, in beslag genomen, als zijnde onrijp en mits dien schadelijk voor de gezondheid. AMSTERDAM, 11 Augustus. Gisteren en heden werd alhier in het kerkgebouw der doopsgezinde ge meente de 74slc algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van de maat schappij Tot Nut ran't Algemeenonder voorzitterschap van mr. VY. C. Mees. llij opende de vergadering, waarin 186 departementen waren vertegenwoor digd, en hield daarna eene redevoering over het eigenaardige dezer maat schappij hare doeleindenen de bepaalde wegenlangs welke zij dat doel poogt te bereiken. Vervolgens bragt de algemeene secretaris, de heer m'. van Hees. hel ver slag uit over den staal en de verriglingen der maatschappij in liet afgeloopen jaar. Daaruit bleek het volgende: de maatschappij had geteld 316 departe menten met 14,303 leden; toegetreden waren 417 leden, en, tegen een verlies van 3 departementenwaren 2 nieuwe opgerigtzoodat de maat schappij thans lelde 315 departementen met 14,720 leden. Daaronder waren begrepen 5 departementen in Indië, hoewel hun behoud voor de maatschappij meer dan twijfelachtig was. Ten aanzien der geschriften moest men erken nen dat er thans een groote overvloed van goede werken in vele vakken be stond. Met betrekking lot goede werken voor de jeugdwas dit echter liet geval niet, en men trachtte dan ook voornamelijk in die behoefte te voorzien. Zoo werd nog aan een hoogst bevoegd persoon de vervaardiging opgedragen van een leerboek over de aardrijkskunde, ook met het oog op de natuur kundige aardrijkskunde; dit was onder handen en, op breede schaal be werkt reeds ter perse. Tot hoofdbestuurders werden gekozen de heeren F. van Heukelom en mr. Aug. Philipstot algemeene penningmeesters de heeren B. Tydeman en F. van Heukelomen lol algemeen voorzitter de heer mr. M. J. de Lange. Hierna herdacht de secretaris het afsterven van den staatsraad, den heer mr. M. C. van Hall, hetwelk niet alleen voor de rcglsgeleerdheid en lette ren maar ook voor deze maatschappij een groot verlies had opgeleverd naardien hijdie honorair hoofdbestuurder en gedurende 68 jaren aan de maatschappij verbonden was, onafgebroken belangstelling in, en ijver voor de maatschappij had aan den dag gelegd en ook vaak als redenaar was opgetreden. Onder de verschillende ingekomen prijsbeantwoordingen, werd slechts een den prijs waardig geacht, het antwoord op de vraag naar eene geschiedenis des vaderlands, welk antwoord tot motto had: Jlanc tuemur hac nitimur. Nadat de vergadering bij acclamatie het voorstel des voorzitters had goed gekeurd, om het besluit der beoordeelaars te bekrachtigen, benoemde hij eene commissie, om het naambriefje der bekroonde verhandeling te openen. Bij hel openen van dat naambriefje, bleek schrijver der bekroonde beant woording te zijn de heer C. 11. M. Vierhout, eerste leermeester bij eene der tusschenscholeu alhier. Vervolgens kwam in behandeling het rapport van het hoofdbestuur en het daarbij gaande vierledig voorstel, betrekkelijk het schoolfonds, sedert ecnige

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1