De officieren en manschappen van het depót van discipline zijn in den loop dezer week van Medemblik te 's Hertogenbosch aangekomen, om aldaar, gelijk men weet, te verblijven. 's GRAVENHAGE, 7 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gronufeen, m'. E. T. de Jongh, thans griffier bij dat hof, en tol president der arrond.-regtbank te Groningen, mr. L. J. Nepveu lot Ameide, thans officier van justitie bij die regtbank. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid der 3de kl. de kweekelingen bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigenJ. Le'on, C. van Wicheren, K. J. van DuylJ. M. H. G. Theunissen, B. M. H. A. van den Goorbergh, J. G. Bruns, J. B. Dumont, B. van Lier, P. H. Thijs, L. E. Bachelier en jhp. Y. G. de Rotteen bij het personeel van de genees kundige dienst in Oost-Indië, tot officier van gezondheid der 3de kl. de kweekelingen bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: J. A. Einthoven, L. C. A. Rombach, F. W. M. HoogenstraatenR. W. Deibei, A. U. Dellingmeijer, H. van Lokhorst, II. J. Wefers Betlink, J. F. L. C. Arcndsen de Wolff, C. Alioulet, II. C. van Eyk van Voorlhuysen, J. J. de Wilde, A. C. Hoogeveen, A. J. Boers, C. J. A. van der Velde en R. Numans. Z. AI. de koning wordt den 20slen dezer alhier terug verwacht. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat Z. AI. de koning een concert, door den heer Winiawski gegeven, had bijgewoond. Z. AI. benoemde den virtuoos, ten blijk van bijzondere tevredenheid, tot officier der orde van de Eikenkroon. IIII. KK. Hil. prins en prinses Hendrik worden iu het begin der vol gende week in deze residentie terugverwacht. Bij gelegenheid van den verjaardag van II. AI. de keizerin van Rusland, zal morgen te Soesldijk bij H. AI. de koningin-moeder eene pleglige dienst worden gevierd. Prins en prinses Gorlschakoff zullen den 10den dezer Scheveningen ver laten en over Soestdijk naar Duitschland vertrekken. Ook de Russische generaal Alurawieff is heden naar Soesldijk vertrokken. Gisteren genoot hij de eer bij H. AI. de koningin toegelaten te worden. Alen verzekert, dat er door de regering, bij de aanbieding der staats begroting voor 1859, eene vrij aanzienlijke som voor het hoofdstuk van binnenl. zaken zal worden aangevraagd voor de uit te voeren werken aan 'slands gebouwen, hetzij tot herstel van de beslaande, hetzij tot den aanleg van nieuwe. Alen verneemt dat in de aanstaande zitting der kamers van regerings wege wels-onlvverpen zullen worden aangeboden betrekkelijk het toezigt op de landverhuizers en de uiloefening der quarantaine; onderwerpen waarvan de wettelijke regeling sedert lang wordt te gemoet gezien. Gisteren morgen heeft de batterij rijdende artillerie, onder kommando van den kapt.-kommandant Elout, in de Alaliebaan voor Z. K. H. prins Karei van Pruissen, onderscheidene groote manoeuvres uitgevoerd. Heden werden door dezelfde batterij op nieuw manoeuvres uitgevoerd voor eenige zich al hier bevindende Duitsche hoofdofficieren, de generaals Thun llohenstein, von Weitershauzen en von Wilzleben. De genoemde generaals hebben ook de onderscheidene kasernen in oogenschouw genomen. Door den minister van oorlog werd hen een dejeuner in het hotel Paulez aangeboden. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van van Vliet en Appelgedetineerden in het huis van militaire detentie te Leyden, en hen beiden schuldig verklaard aan het plegen van gewelddadigheden enz. jegens een bewaarder in genoemd huis, en hen ver oordeeld, de eerste tot 6 en de tweede lot 5 jaren tuchthuisstraf. BUITENLANBSCHE BERIGTEN. BELttlK. BRUSSEL, C Augustus. Door den minister van binnenl. zaken is in de kamer der vertegenwoor digers voorlezing gedaan van twee kon. besluiten, het eene tot intrekking van het ontwerp van wet nopens de versterking van Antwerpenen het andere tot sluiting van de zitting der kamers. Te Antwerpen is men begonnen met de opruiming der puinhoopen van het afgebrande beursgebouw, waarbij men met veel omzigtighcid moet te werk gaan. Nog lang na de blussching kwamen de vlammen uit het puin te voorschijn, zoodat de dienst van de brandweer onophoudelijk noodig was. Alen spreekt van de oprigling eener hulpbeurs op de Place Verte, want onder de gunstigste omstandigheden zal er stellig een zestal jaren ver- loopeneer de stad weder met eene nieuwe beurs zal prijken. Alen betreurt zeer het verlies der archieven van de regtbank van koop handel. Aleer dan 200 zaken waren op de rolen de stukkendaarop be trekkelijk, zijn bijna allen verbrand. Alen verwacht dat daaruit groote moeijelijkheden zullen ontstaan. ENGELANH. LONDEN, 5 Augustus. De Morning Herald deelt mede, volgens een berigt uit Calcutta, dat Nena-Saïb door de Engelsche troepen gevangen is genomen. Daar men in de officiële beriglen niets daaromtrent aantreft, zoo vcreischt deze tijding nadere bevestiging. Alen zegt dat de israëlitische gemeente alhier voornemens is aan lord John Russell hare dankbaarheid te toonenvoor de door hem aangewende pogingen, om de toelating der Israëliten in het parlement te verkrijgen, door aan lady Russell eene tafel met vier stoelen van massief zilver voor haar boudoir te vereeren. In een jaar is in het vereenigd koningrijk 62) millioen Ned. aan inkomende reglen op tabak betaald. De op nieuw in 'twerk gestelde poging om den allantischen telegraaf kabel te leggen is met eenen gunsligen uitslag bekroond, zoodat er reeds berigten worden gewisseld tusschen de oude en de nieuwe wereld. De Agamemnon is te Valentia aangekomenen de Niagara ligt voor Trinity- bay in Newfoundland geankerd. Tusschen de twee schepen is met het beste gevolg geseind. Aleestal had men bij de werkzaamheden met ongunstig weder te kampen gehad. De vermaarde kok Alexis Soyer is heden overleden. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Augustus. De keizer is gisteren avond te Cherburg aangekomen en er door de be volking met ongemeene geestdrift ontvangen. Bij de inwijding der haven werken gaf de keizer, op eene aanspraak van den maire, ten antwoord: dat hij het zich een geluk achtte de door Lodewijk XIV begonnen werken voltooid te hebben en eene havenwier aanleg in oorlogstijd met zoo veel kracht ondernomen was, thans te kunnen inwijden als eene voor het han delsverkeer bestemde plaats. Bijna gelijktijdig met den keizer kwam het Engelsche eskader ter reede van Cherburg aan. Later waren de stad en de reede luisterrijk verlicht; het geheel vertoonde slechts een zee van licht en leverde een prachtig gezigt op. Heden heeft eene ontmoeting tusschen de gekroonde hoofden plaats gehad; koningin Victoria kwam aan landom in het gebouw van het bestuur der marine het ontbijt te nuttigen. Dit ontbijt bestond slechts uit 7 couverts. Na den afloop daarvan heeft de keizer en de keizerin, de koningin naar de hoogten die de stad omringen begeleidten einde H. AI. het fraaije gezigt dat de reede aanbiedt, te doen bewonderen. Des avonds was er groot diner aan boord van de Bretagne. Graaf Walewski zal Zaturdag aanst. weder in de hoofdstad zijn, om de zitting der conferentieop dien dag bepaaldbij te wonen. Naar aanleiding van de veroordeeling der personen, welke in Zweden van de luthersche tot de roomsche godsdienst zijn overgegaan, heeft liet bestuur der Alliance chre'tienne universclle (Algemeen Christelijk Verbond) een adres overhandigd aan den Zweedschen gezant alhier, bestemd om den koning van Zweden en Noorwegen te worden aangeboden. ITALIË. Het Oostenrijksch regeringsblad berigt dat de keizer bevolen heeft de wallen van alle steden in Lombardye en het Venetiaanschewelke geene vestingen zijnte slechten. Blijkbaar is dit een sprekend bewijs van het vertrouwen, dat de keizer op zijne Ilaliaansche onderdanen stelt. Te Napels is een deel van den onderaardschen tunnel, die de wijk van Chioja aan het overige gedeelte der stad verbindt, in de straat AIonte-de-Dio bezweken, liet paleis van den hertog van San Felice is daardoor geheel ingestort, maar de bewoners hebben zich gelukkig kunnen redden. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Augustus. Volgens een berigt uit Tegernsee, heeft de koning sedert eenige dagen aanvallen van jigt gehad, die door de geneesheeren als een gunstige wen ding in den loop zijner ziekte werden beschouwd. Uit Saxen verneemt men steeds treurige berigten omtrent de overslroo- mingen die aldaar plaats gehad hebben. Te Dresden had het 5 dagen on ophoudelijk geregend, en de Elve was 3) el geslegen. De meeste rivieren waren buiten de oevers getreden. Overal ziet men stukken van bruggen; planken enz. door den stroom wegvoeren en men vreest dat vele personen bij deze ramp het leven hebben verloren. Vooral te Glauchau moet de ver woesting groot zijn, want daar zijn bijna al de huizen ingestort. Het officiële Zweedsche dagblad berigt dat aan de zes vrouwendie onlangs te Stockholm ter zake van afval van de staatskerk lot verbanning veroordeeld zijn geworden, te kennen gegeven is, dat, zoo zij kwijtschel ding van deze straf wilden vragen haar daartoe strekkend verzoek door den kroonprins-regent welwillend zou worden aangenomen. Op het meer van Genève heeft een groot ongeluk plaats gehad. Eene boot die een aantal reizigers ter hoogte van Nyon naar eene stoomboot [VAigle) bragt, is door eene andere stoomboot (IJclcétie) in den grond gevaren. 19 personen verloren daarbij hel leven. De kapitein van de Helvétie wordt in deze zaak van moedwil beschuldigd. TURKTE. Ismaël-Pachadie als buitengewoon commissaris der Porie op weg naar Jeddah is, bevindt zich thans te Alexandrië. Aldaar, even als te Cairo, vermeenden zich de Christenen mede niet veilig, maar de onderkoning heeft aan de bevolking doen weten, dat elke aanval tegen het leven, den eigen dom of de godsdienst der Europeanen met de grootste gestrengheid zal wor den gestraft. De regering wordt van dag tot dag meer in het naauw gebragt door het mohamedaansche fanatismus, en ieder oogenblik verneemt men nieuwe uitbarstingen van den haat der Turken jegens de Christenen. Zoo is nu weder de stad Gaza het looneel van groote wanordelijkheden geweest. Alen heeft aldaar de deuren der Christen-kerk verbrijzeld en den bisschop beleedigd. Vervolgens ging men over lot de plundering der Europesche wijk, en het is alleen aan de lusschenkomst van den pacha van Jeruzalem te danken dat men daareven als te Jeddahniet eenigen der Christenen heeft vermoord. De pacha had echter gebrek aan de noodige troepen om met kracht te handelen. De Gricksche regering heeft aan de Porte een verzoek om schadeloos stelling gerigt, voor de verliezen, door de Grieken tijdens den moord en de plundering van Jeddah geleden. De berigten uit Bosnië luiden zeer ongunstig. De opstand der Chris tenen tegen de Turksche grondeigenaren neemt hand over hand toe, zoodat de regering op nieuw twee bataillons derwaarts heeft gezonden. Ook naar Jeddah is een bataillon vertrokken, dat den weg over Suez zal nemen, en waarbij zich nog twee bataillons Egyptische troepen zullen voegen. De kroonprins van Perzië is onlangs overleden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2