LEYDSCHE MAANDAG 9 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BWiYENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 7 Augustus. Gisteren namiddag heeft Z. K. II. de prins van Oranje, met gevolg, ver gezeld van den lieer H. F. G. N. Camp, architect des konings te 's Gra- venhage, het academisch gebouw, dat alhier ten dienste van het onderwijs in de natuur-, schei- en ontleedkunde, onder directie van laatstgenoemden heer is opgetrokken, in oogenschouw genomen, en nadat Z. K. II. het gebouw in alle bijzonderheden naauwkeurig had bezigligd, heeft hij zijne bijzondere tevredenheid over de uitvoering var. dat werk te kennen gege ven, als niet alleen den ontwerper maar ook den aannemer tot eer ver strekkende. De navolgende heeren, allen in Oostenrijksche dienst, graaf van Tliun luit.-generaal veldmaarschalk, von YVitzleben, generaal-majoor, Cally, ma joor bij den generalen staf, von Köllner, ritmeester der uhlanen en von Lintson, kapitein bij den generalen staf, hebben een paar dagen in deze stad doorgebragt en verblijf gehouden in het hótel Ie Lion d'Orvan den heer B. Verburgl, op de Breedestraat. Naar wij vernemen zijn genoemde heerenleden der commissie uit den Duitschen bondbelast met de inspectie over het 5de regement dragonders, welke te Deventer heeft plaats gehad. Wij achten het niet ongepast onze stadgenooten opmerkzaam te maken op de uitgave van een plaatwerk, getiteld: De stad Leiden. Album, be vattende eenige afbeeldingen der voornaamste hoofdgebouwen en fraaiste gezigten in en nabij de stad Leidenmet bijschriftenwaarvan hij den boekhandelaar D. J. Couve'e alhier reeds drie afleveringen het licht zien. Toen, eenigen tijd geleden, hel plan tot die uitgave ons ter oore kwam, vonden wij het reeds een allergelukkigst denkbeeld van den ondernemer, want men zal hem gcreedelijk toestemmen, dat de afbeeldingen, die van de voornaamste gebouwen of fraaiste gezigten in onze stad van lijd tot lijd het licht zagen, op weinige uitzonderingen na, verouderd zijn of wat de uitvoering betreft veel te wenschen overlaten. Nu de verschenen afleverin gen voor ons liggenmoeten wij erkennen dat wij met de uitgave zijn in genomen en dat zij de ondersteuning, haar zoo ruimschoots ten deel ge vallen, waardig is. De uilgever is aan zijne belofte, om iels degelijks en sierlijks te leveren, getrouw gebleven, daarin op eene loffelijke wijze onder steund door hen aan wie de uitvoering was toevertrouwd. De stadsgezigten zijn naar de natuur geteekend en op steen gebragt door den in ons midden zoo gunstig bekenden heer G. J. Bos, en met linten gedrukt door den heer P. W. M. Trap, die daarmede het bewijs heeft geleverd dat zijne litogra- phische inrigting onder de uilmuntendsle van dien aard mag gerangschikt worden. Dat de afbeeldingen van een bijschrift, van historischen aard vergezeld gaan, kan niet anders dan de waarde van het werk verhoogen. Wij houden ons verzekerd dat velen, die nog aan deze onderneming hun nen bijval niet hebben geschonken, bij bet zien dezer eerstelingenniet zullen aarzelen zich dit album aar. te schaffen, vooral daar de prijs zoo matig is gesteld dat het hijkans onder ieders bereik ligt. De uilgever vinde in de vervulling onzer verwachting het loon voor zijnen arbeid en een prik kel om ook aan de volgende afleveringen den meest mogclijken zorg te besteden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 lot 95 personen. Het nabij onze stad gelegen dorp Warmond heeft gedurende eenige dagen een regt feestelijk aanzien. De bewoners, aan hunnen burgemeester bij zijn aanslaand huwelijk een blijk van hoogachting willende geven, heb ben zich beijverd om door het uitsteken van vlaggen en het opriglen van eerepoorten deze voor het hoofd der gemeente zoo gewiglige gebeurtenis op te luisteren. Te Katwijk aan den Rijn, ongeveer 5 minuten ten westen van de kom des dorps, is onlangs in het duin cene merkwaardige ontdekking van oudheden gedaan. In de zanderij van mevrouw de wed. Westerbaan.waar men bezig is een duinkanaal (dat met den Rijn in verband gebragt is) te verlengen, ontdekte men, ter diepte van 8 cl onder het hoogste duin en over eene uitgestrektheid van p. m. 100 el lengte en 10 el breedte, onder scheidene tufstcenenhier en daar verspreiddoch te zamen eenige tonnen bedragende, voorts dierenbeenderenomstreeks drie mud, twee houten put ten, de eene vierkant, de andere rond en uit eene ton bestaande, frag menten van gebakken tegelsvan slijp- en andere bewerkte steenen door boorde schijven van aardewerk, potscherven van onderscheiden vorm en versiering, een pin en eene fragmentarische kam van been, een ijzeren mesje en vischhaak enz. Door de belangstellende tusschenkomst van den heer Roest van Limburg, administrateur van de goederen van mevrouw Westerbaanen de welwillende zorg van den heer Zuiderduin tc Katwijk, zijn deze voorwerpen meerendeels bewaard gebleven, en de conservaleur bij het archaeologisch kabinet alhier, dr. Janssen, die reeds ter plaatse de ver- cischte onderzoekingen bewerkstelligde, en ook de voornaamste voorwerpen voor de rijksverzameling verwerven mogthoudt zich met een nader onder zoek en beschrijving der ontdekking onledig, en is voor 's hands van oor deel dat deze overblijfsels afstammen deels van Romeinsche, deels van latere bewoners uit het Merowingisch en Karlowingisch tijdperk, dus afkomstig uit de eerste eeuwen tot aan de 9d« onzer jaartelling, en hij vertrouwt, dat bij de voortgezette opgravingen nog meer ontdekt zal worden. {Staats-C.) Omtrent den uilslag der beraadslagingen van de synode der Ncderl. herv. kerk, betrekkelijk de uilvoering van art. 23 van het algemeen regle ment, verneemt men hel volgende: Nadat vóór eenige dagen de stemmen hadden geslaakt over een concept reglement, door eene daartoe benoemde commissie eenparig voorgedragen, heeft thans de meerderheid der stembe voegde leden van de synode, door de meeste preadviserende leden onder steund aan de synodale commissie in last gegeven om te ontwerpen en ten volgenden jare ter synodale tafel te brengen een nieuw concept-reglement, waarbij aan de slemgeregtigde lidmaten in elke gemeente de gelegenheid verschaft wordt, om zich te verklaren, of zij anders dan op den tot dus ver gebruikelijken voet wenschen deel Ie nemen, volgens art. 23, aan de verkiezing van mcuwe kerkeraadsledenen, waar de meerderheid der stem- geregligden dit verlangen mogt, gezegd stemregt alzoo geregeld wordt, dat de gemeente een kiescollegie benoeme, dat dit collegic ouderlingen en diakenen verkieze, en de alzoo zamengestelde kerkeraad den predikant of de predikanten. Dezer dagen zal van Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop vertrekken de Henriet teaan boord van welken bodem 112 kinderen benevens eenige volwassenen, te zamen 180 a 170 passagiers, zich hebben ingescheept, om zich ten koste van de bekende commissie naar Zuid-Afrika te begeven. De IJ. C. 'deelt in een schrijven uit Amsterdam het volgende mede omtrent den jongeling, die den moordaanslag op den heer Schwartz ge pleegd heeft. Al de bijzonderheden loopen zamen om de meening te beves tigen, dat hij lijdende was aan die soort van verstandsverbijstering, welke men monomania religiosa noemt, ten ecnemale zonder zelfbewustzijn han delde, en alleen deze ziekte den bleekentengeren, ziekelijk schijncnden knaap het plan ingaf en de rampzalige kracht verleende, om hel tot uit voering te brengen; dat, in den normalen slaat zijner geestvermogens, een kind van 15 jaar, dat nog kort geleden zich niet alleen ter ruste durfde begeven, die beklagelijke kracht zou hebben, ware moeijelijk aan te nemen. Vroeger in het godsdienstige meer naar de liberale zijde overhellende, had het verlies van een aantal dierbare en naaste betrekkingen, eene geheele verandering in zijne denkwijze te weeg gebragt. Van liberaal werd hij streng orthodox het ziekelijk vuur der dweepzucht zette zijnen oogeu een onheilspellenden gloed bij. In dezen toestand is het te begrijpen, dat het ronddeelen van tractaatjcs in de synagoge, met het doel zijn voorva derlijk geloof te vernietigen, zijne verontwaardiging in hooge mate op wekte. en zijne ziekelijke verbeelding zoover dreef dat hij meende, dat geloof te moeten redden en als martelaar er voor te moeten optreden. Dat hij trouwens niet beter verwachtte en wenschte, blijkt uit een in uitne- menden stijl gesteld Hebreeuwsch schrijven, dat na het plegen van den aanslag in zijne woning gevonden werdterwijl hij later zijn leedwezen te kennen gaf, dat hij niet op het looneel der misdaad was afgemaakt en nog steeds blijft wenschen, als martelaar te mogen sterven. Het gedrag van den jeugdigen misdadiger was tot dusverre voorbeeldig, en zijne leermees ters hadden alle reden om te verwachten, dat hij in het vak dat hij zich wilde kiezen, de geneeskunde, een sieraad zon worden. Hoe jammer dat de rampzalige godsdienstijver, die reeds zoo veel onheils stichtte en nog dagelijks uitwerkt, zijne toekomst voor immer vernietigd heeft. Tc Utrecht werd eergisteren de jaarlijkscbe algemeene vergadering ge houden van de Nederl. Guslaaf-Adolf-vereeniging. Zij werd door d'. Krabbe met cene toespraak geopend. Daarna bragt de secretaris, ds. Moronier, het verslag uit omtrent de werkzaamheden en den toestand der vereeniging. Daaruit bleek dat het getal der leden en der afdeelingen was toegenomen en dat men zich in toencmemlen bloei mogt verheugen. De behoeften van hel protestantisme in Hongarije werden ter vergadering zelve in het licht gesteld door een Hongaar, die daarjuist tegenwoordig was, dr. Fercnzy, uit Serosk-Talak. Hij kwam om hulp te vragen voor een voorbereidings- inslituut ten behoeve van lien die tot predikanten zullen worden opgeleid. Met dankbaarheid verliet hij de vergadering, nadat hem eene gift van ƒ300 was toegezegd. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben te Rotterdam. In de laatste 8 maanden zijn te Genemuiden, op eene bevolking van ongeveer 2000 zielen, 882 personen door de kinderziekte aangetas!.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1