regtbank van koophandel te redden; uien heeft dan ook iels aan hel vuur ontweldigd, maar het is ongelukkigerwijs van weinig beteekenis. De bureaux van den telegraaf zijn eveneens door de vlammen vernield; eenige beambten zijn er echter in geslaagd om een gedeelte der toestellen te redden. Men gelooft dezen ramp te moeten wijten aan de onvoorzigligheid van eenige loodgieters die in een der goten vau het gebouw aan de zijde van de Courte rue des Claires hadden gewerkt. De brand, aan die zijde ont staan, moet zich door middel der gazpijpen door het geheele gebouw heb ben verspreid. Gelukkig heeft niemand bij dit onheil het leven verlorenalleen zijn twee der brandspuitgasten gekwetst geraakt. Een later berigt meldt dat men aanstalten maakte om de puinhoopen op te ruimen. Steeds kwamen de vlammen daaruit te voorschijn, zoodat de brandspuitgasten hunne posten niet konden verlaten. Niets is in staat, zegt de berigtgever, eenig denkbeeld te geven van het tafereel dat zich voordoet, wanneer men de plaats bezoekt, waar de beurs gestaan heeft. IJzeren kolommendie men meende dat eeuwen konden verdurenliggen in duizend stukken verbrijzeld; ijzeren ankers zijn gebogen als ringen; in een woord er blijft van het trotsche gebouw niets anders over dan losse brokstukken, die de geduchte vernieling op het eerste gezigt reeds aan- toonen. De afgebrande beurs werd in 1531 gebouwd en diende later lot model voor de Londensche beurs, die onder de regering van koningin Elizabeth door den ridder sir Thomas Grasson gebouwd werd. Guicciardinide be roemde Italiaansche geschiedschrijver, die op het einde der 16dc eeuw de voornaamste Nederlandsche steden bezocht, noemt de Anlwerpsche beurs het schoonste monument van dien aard dat op de geheele wereld bestaat. De kosten van den opbouw hebben in 1531, naar men zegt, 300,000 gou den kroonen bedragen. Het blijft nog altijd onzeker of de koningin van Engeland zich over Antwerpen of over Ostende naar Pruissen zal begeven. Sommigen beweren zelfs dat dit over Rotterdam zal geschieden, maar de meeste kans schijnt over Ostende te zijn. EKtlELASB. LONDEN, 3 Augustus. De Times brengt een ongunstig oordeel uit over de rede waarmede het Parlement is gesloten, uilhoofde daarin niets wordt gezegd over de moeijelijkheden die in den jongsten tijd tusschen Engeland en Frankrijk zijn gerezen en over den voorgenomen togt van de koningin naar Cherburg. Ook had men verwacht iets te hooren omtrent de staalkundige betrekkin gen met Napels. Hoewel onberispelijk in vorm wordt het stuk zeer onbe duidend geacht. De meer uitvoerige berigten uit Bombay ontvangen doen zien dat de overwinningen van sir Hugh Rose, te Gwalior, en van sir Grant, te Nawab- gunje, van veel belang zijn te achten. Bij het gevecht door sir Grant gele verd zijn meer dan 2000opstandelingen gesneuveld, waaronder4 opperhoofden. Wat betreft de aangekondigde amnestie, geloofde men in Indië dat de op stand nog niet genoegzaam bedwongen was, om daarvan een gunstig gevolg te verwachten. Wanneer men echter later zal vernemen, dat de gouverneur- generaal gemagligd is om in deze zaak naar omstandigheden te handelen, dan zal men daarover een meer gematigd oordeel vellen. Het plan tot den aanleg van een telegraaflijn langs de Roode zee, schijnt eindelijk zijn beslag te hebben gekregen. De maatschappij dier onderneming heeft het prospectus openbaar gemaakt, waarin o. a. gezegd wordt, dat de regering eene rente van 4j pCt. gedurende 50 jaren gewaar borgd heeft. Met dat gedeelte der lijn, hetwelk Alexandrië met Aden ver bindt, zal dadelijk een aanvang worden gemaakt. Het kapitaal waarvoor ingeschreven moet worden, is 800,000 verdeeld in aandeelen van 20 Alle handelshuizen in Engeland die bij Australië belang hebben zijn nitgenoodigd deel te nemen aan den aankoop van 22 Alapaca-schapenthans te Londen aanwezig en bestemd om ten behoeve der teelt van dit ras naar Australië te worden gezonden. De koopsom is 1000 en wordt niet te boog beschouwd, want de moeijelijkheden om de kudde naar Engeland te brengenwaren buitengemeen groot. Steeds heeft de regering van Peru streng tegen den uitvoer van Alapaca-schapen gewaakten de thans te Lon den aangebragte 22 stuks moesten eerst te land door een deel van Zuid- Amerika gedreven worden tot Aspinwallwaar zij eerst aan boord konden worden genomenom naar Engeland te worden gevoerd. De heeren AIIsop Son willen te Burton upon Trent de grootste bier brouwerij der vvereld vestigen en de som van 83,500 aan die onderneming ten koste leggen. Het satirische blad Punch laat zich uit Calcutta schrijven, dat een Engelsch soldaat zoude gezegd hebben: «Hadden wij nu maar de zomer kleederen welke wij gedurende den winter van 1854 in de Krim hebben gedragen." In de bureaux van de Sun, in het Strand alhier, is brand ontstaan. In weerwil van dc spoedig aangebragte hulp zijn drie verdiepingen van het gebouw een prooi der vlammen geworden. Omtrent den oogst in Ierland ontvangt men zeer gunstige berigten. De berigten uit New-York van 21 Julij jl. melden dat de troepen der Vereenigde Stalen den 26sten Junij jl. de Zoutmeer-stad, de hoofdstad der Mormonen, binnen getrokken zijn. De inwoners hebben zich daartegen niet verzet; zij schenen echter nog niet te kunnen besluiten om zich geheel aan het gezag der regering en aan 's lands wetten te onderwerpen, daar zij hunne hoofdstad verlaten hadden; Provo, eene andere plaats in Utah, was het punt alwaar zij zich, althans voorloopig, weder verecnigden. Men is thans bezig gelden bijeen te brengen voor de oprigting van een standbeeld voor Chrislophorus Columbus in de door hem ontdekte nieuwe wereld, en om den ijver der deelnemers aan te wakkeren is er op de hoogste inschrijving eene premie gesteld. FRANKRMH. PARIJS3 Augustus. De keizer en de keizerin, heden morgen ten 9j ure van S'. Cloud ver trokken, zijn te Caeneven als te Manies, te Evreux en te Lisieux door de bevolking met uitbundig vreugdegejuich ontvangen. Te Caen zullen zij den nacht doorbrengen en vervolgens naar Cherburg reizen. De ministers van binnen!, zaken en van marine vergezellen den keizer en graaf "VValewski zal hem eerst morgen volgen. De spoorwegmaatschappij heeft nabij het station te Cherburg 280 tenten lot verblijf van vreemdelingen doen inrigten. Elke tent bevat 3 slaapplaat sen, met toebehooren. De straten, door de tenten gevormd, zullen schit terend met gaz zijn verlicht. Voorts is in het stations-gebouw eene eetzaal ingerigt voor 600 personen. Op de spijslijst voor den eersten maaltijd ko men voor een geheele gebraden os en 3 geheele schapen. Het stations-gebouw is mede prachtig versierd. In hetzelve zal de godsdienstige plegtigheidter zake der inwijding van het ruiter-standbeeld, plaats hebben. De Indép. Beige deelt weder eenige bijzonderheden mede over den loop der beraadslagingen in den boezem der conferentie. De zaak der Vorstendommen, die op het punt was van geregeld te worden, heeft we derom eenige vertraging ondervondendie ontstaan is ten opzigie van de benoeming der hospodars. Men scheen het eens Ie zijn dal de Porte, met goedkeuring van de overige mogendheden, provisioneel twee opperhoofden zou benoemen, in afwachting dat de kieswet tol benoeming van twee hos podars zou gereed zijntoen sommige regeringen zich voor de onmiddellijke benoeming van de hospodars verklaarden. Overigens moet men omtrent de volgende punten overeengekomen zijn. Even als vroeger zal iedere provincie haren bijzonderen divan hebben en er zal bovendien een centraal comité worden benoemd, beslaande uit 16 leden, waarvan 8 uit elk Vorstendom, welk comité waarschijnlijk te Fokschani zitting zal houden. Deze 16 leden zouden aanvankelijk door het volk gekozen worden, maar Oostenriik en Turkye waren tegen deze wijze van benoeming en hebben het weten door te drijven, dat 8 dier leden door de hospodars gekozen zullen wor den, terwijl de 8 overigen door hunne reeds aangewezen ambtgenoolen aan dc hospodars ter benoeming zullen worden voorgesteld. De prinses de la Tour d'Auvergne is uit Jeruzalem alhier teruggekeerd, nadat zij aldaar een nieuw klooster heeft geslicht, onder de benaming van «klooster der doehteren van Sion." Deze dame, vroeger gehuwd met een handelaar, die haar als weduwe en bezitster van 8 miliioen fr. achterliet, is later in den echt getreden met prins de la Tour d'Auvergne, die van zijne voorvaderen alleen zijn hoogen titel had overgehouden. ITALIË. De aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin zijn op 28 Julij te Ve netië aangekomen. Uit dankbaarheid wegens de pogingendoor den aarts hertog aangewend om den toestand des lands in het algemeen en van Venetië in het bijzonder te verbeterenhad de stedelijke raad besloten het St. Marcusplein te verlichtenwelk voornemen door het regenachtige weder is verhinderd. Die verlichting is tot den volgenden dag uitgesteld. De Indép Beige deelde onlangs een bijna ongeloofbaar feit mede, namelijk, dat te Bologne door de kerkelijke overheid een zuigeling aan de armen van Israëlitische ouders was ontrukt, op grond dat het kind bij de geboorte door eene dienstmaagd, eene Christinne, was gedoopt. Genoemd blad komt thans op deze zaak terug en zegt voor de waarheid er van te kunnen instaan. De ouders zijn ontroostbaar en hebben hunne overige kin deren weggezondenuil vrees dat ook die hun zouden ontnomen worden. Dit voorval heeft onder de Israëliten te Bologne en elders groole neer- slagtigheid te weeg gebragt en reeds zijn er onderscheidene slappen gedaan om het kind terug te krijgenmaar zonder eenig gevolg. Men is voorne mens de tusschenkomst in te roepen van de Israëlitische kerkbesturen te Londen en te Parijs, en men gelooft ook dat de bh. Rothschild en Mirès, die met den pauselijken stoel op eenen goeden voet staanin deze met vrucht werkzaam zouden kunnen zijn. S»5f ÏTÏSSENL In den morgen van den 28ste» Julij werden de inwoners van Spandaw door eene hevige uitbarsting verontrust. Op een klein eilandje nabij de stad is de werkplaats gelegen van de artillerie en aldaar was men bezig met de behandeling eener ligt ontvlambare stof. Door eene onbekende oorzaak heeft een groot deel van die slof vuur geval. Een der kanonniers was oogen- blikkelijk dood en vier gekwetst, waarvan een gevaarlijk. Ook hel gebouw heeft veel geleden. Uit Dresden meldt men dat, ten gevolge der zware regens, de rivieren in het Ertsgebergte buiten hare oevers zijn getreden. Te Glatichau staat het water ellen hoog; de huizen dreigen in te storten. Buitengewone treinen met reddingsbooten en pontonniers zijn derwaarts gezonden. Te Chemmiiz zijn de voorsteden overstroomd. Ook een gedeelte van Zwickau staat onder water. Uit het bureau van de brandwaarborg-maatschappij te Koningsberg werd dezer dagen voor een bedrag van 26,100 fl. in groote en kleine munt biljetten gestolen. OOST K X RÏ.IH. WEENEN2 Augustus. Men verwacht dat de staat van 's rijks inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar een tekort van 30 a 40 miliioen fl. zal aanwijzen. De regering heeft besloten tot de oprigting van een observatie-corps aan de Turksche grenzen. De noodige bevelen zijn daartoe reeds uitgevaar digd. Vele Oostenrijksche onderdanen hebben bij de onlusten in Bosnië schade geleden en, naar men verneemt, wil dc Porie hun eene schadeloos stelling van 130,000 piasters toekennen. In de gazfabriek te Pesth heeft eene ontploffing plaats gehad, waar door verscheidene personen zijn gekwetst geraakt. Twee hunner verkeeren in levensgevaar.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3