gen. 's Konings commissaris in Noordbrabanl beeft zich derwaarts begeven, en volgens de jongste berigten was er de rust weder hersteld. Staats-C Wij vernemen dat op den 2de° en 3de0 dezer de rust niet verder gestoord is geworden. Te Maastricht is een man van 84 jaren diein weerwil van zijnen hoogen ouderdom, nog zijn beroep van leijendekker uitoefende, van eene aanzienlijke hoogte gevallen. De ongelukkige bleef op de plaats dood. 's GRAVENI1AGE5 Augustus. Tot notaris in het arrondissement Alkmaar, ter standplaats den Helder, is benoemd de heer W. J. H. Bock, candidaat-notaris te Texel. Uit Wiesbaden wordt van den ls,en dezer gemeld, dat de hertog van Nassau den vorigen dag van zijne buitenlandsche reis was teruggekeerd, en onmiddellijk een bezoek aan Z. M. den koning had gebragt. Z. M. had vergezeld van zijn gevolg, een tegenbezoek bij den hertog afgelegd. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de kroonprinses van Zweden en Noorwegen (prinses Louise der Nederlanden) is er heden middag eene groote parade gehouden, terwijl op het buitenverblijf Backershagen van 1IH. KR. HH. prins en prinses Frederik receptie en een déjeuner voor de thans alhier aanwezige leden der kon. familie heeft plaats gehad. Des na middags was er bij HH. RK. HH. groot diner. Z. R. H. prins Rarel van Pruissen wordt heden uit België alhier terugverwacht. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, uithoofde de rijkstelegraafdienst weldra eene verdere uitbreiding van het personeel, op de kantoren werkzaamzal vorderenweder een aantal van hoogsten 10 leerlingen, na vergelijkend examen, tol opleiding en oefening voor ge noemde dienst zal toegelaten worden. De leerlingen genieten eene bezoldi ging van 1 daags en kunnen dingen naar de betrekking van telegrafist der 3dc kl.op eene jaarwedde van ƒ800. Belanghebbenden moeten zich tot het examen aanmelden voor 29 October aanst. De vereischten zijn op genomen in de Staats-Courant van heden. Naar onderscheidene berigten te oordeelenkan men opmaken, dat de zaak der spoorwegen in de jongste dagen een belangrijken slap voor waarts gedaan heeft, en dat de regering voornemens is spoedig daaromtrent eenige wels-voorstellen te doen. De vereenigde commissie nopens de zuider spoorwegen is heden bij den minister van binnenlandsche zaken in een 3 bijzonder gehoor ontvangen. Men wil weten, dat die conferentie het uit- zigt heeft verlevendigd, dat men het nopens de voorwaarden der te ver- leenen vergunning, over de aan te leggen liniën en omtrent de ondersteu ning, van 'srijkswege te geven, weldra eens zal worden. Op het eind der maand April 11. werd een bewaarder in het huis van militaire detentie nabij Leyden, door twee gedetineerden aangevallen en verwond. De reden daarvan was, dat bedoelde gedetineerden (van Vliet en van Appel) het voornemen hadden opgevat om zich te wreken op een mede-veroordeeldedie kwade geruchten van hen had verspreidten ge volge waarvan zij op verschillende zalen werden geplaatst. Door den be doelden bewaarder verhinderd in het ten uitvoer brengen van hun plan bragten zij hem met een mes en schaar verschillende verwondingen toe. Ten gevolge hiervan werden zij naar het provinciaal geregtshof in Zuidhol land verwezen, beschuldigd van het plegen van gewelddadigheden welke bloedstorting en kwetsuren hebben ten gevolge gehad, jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner dienst, en zulks met voorbedachten rade. Heden werd deze zaak bij het hof behandeld. De beschuldigden (die beiden tot 6 jaren kruiwagenstraf door den militairen regler zijn veroordeeld) be kenden volledig hunne schuld. Zij werden verdedigd door mr. Iloyer. De adv. gen. Franqois reqnireerde de veroordceling lot eene tuchthuisstraf van 510 jaren. Uet hof zal morgen uitspraak doen. AMSTERDAM4 Augustus. In het gisteren alhier in de Schotsche kerk gehouden biduur van de Vrienden-Israëls, waartoe, gelijk na hel gebeurde van Zondag II. te ver- j wacbten was, eene talrijke schare was opgekomen, heeft de heer da Costa medegedeeld dat de toestand van den predikant Schwartz hoogst zorgelijk maar echter niet geheel zonder hope was. Hij waarschuwde vervolgens te gen overdreven geruchtenhetzij omtrent den toestand van den verwonde of omtrent den aard en de beteekenis van den gepleegden aanslag. Hij vermaande de Christelijke gemeente om alle gedachte van liefdeloosheid, of wraak, of opgewondenheid uil hel harte te verbannen, en veeleer, volgens den wensch van den zieke en hel voorbeeld des Heeren, voor den ongeluk kige en voor Israël te bidden. Heden is alhier de 23slt algemeene kerkelijke vergadering der herstelde evang. luth. kerk in het koningrijk der Nederlanden geopend. Tot voorzitter werd benoemd ds. T. C. C. Everts, pred. te Enkhuizen. MIDDELBURG, 3 Augustus. Eergisteren werd de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier op eene plegtige wijze geopend. In de vergaderzaal der provinciale staten, daartoe door de welwillendheid van den heer commissaris des konings af gestaan, vergaderden ten 12 ure de leden van het departement Middelburg der maatschappij lot bevordering van nijverheid, de inzenders, de commis saris des konings, het collegie van gedeputeerde staten, enz. enz. De heer mr. G. A. Fokker, als voorzitter van het departement der maatschappij tot bevordering van nijverheid, door de commissie voor de tentoonstelling uitge- noodigdhield eene bij die gelegenheid passende toespraakwaarin hij een kort overzigt gaf van de geschiedenis der nijverlieidslentoonstellingenhet belang daarvan in het algemeen schetste en met kracht deed uitkomen het nut, dat in het bijzonder deze tentoonstelling, welke hij met regt uitmun tend geslaagd noemde, kan opleveren. Hij rigllc in het bijzonder het woord tot de inzenders, wicn hij hulde bragt voor hunne ruime bijdragen, lot de 1 leden van het departement, de commissarissen van orde, tot de genoodigde collegiëu en personen, elk in het bijzonder, en vooral lot de commissie voor de regeling, welke hij dank zegde voor den onvermoeiden ijver, vele zorgen en opofferingenwaarop hij die commissie uilnoodigde de aanwezigen in de loealcn voor te gaan en rond te leiden. Het nu volgend bezoek der verschillende zalen kon natuurlijk geenszins voldoende zijn om alles naauwkeurig op te nemen, maar was toch genoeg zaam om een zeer gunstigen indruk te weeg te brengen. Op de bovenzaal van bet concertgebouw was dit het geval met de prachtige étalages van zil verwerken en juweelen, welke alleen een waarde van nagenoeg 80,000 vertegenwoordigenin de benedenzaal met de rijke collectie smaakvolle meubelen en muziekinstrumenten. In het hulplokaal werd dadelijk bij het binnentreden aller aandacht getrokken naar de fraaije fonteinwaarvan de stralen in sierlijke vormen op de daarom gegroepeerde keurige bloemen ne- derstorten. Het hulpgebouw deed zich ook overigens allerbevalligst voor. De decoratie is smaakvol en gepast en de daar geplaatste voorwerpenbe- hoorende lot de afdeelingcn: landbouw, zeevaart, bouwkunde, rijtuigen enz. geven aan het ruime en regelmatige gebouw een verrassend aanzien. De tentoonstelling is eerst heden voor het publiek opengestelddoch de commissie heeft gemeend de bezigtiging op gisteren niet te mogen vveigeren aan een aantal ingezetenen van Antwerpen en andere plaatsen in België, die per stoomboot Telegraaf N°. 3, opzettelijk afgehuurd om onze stad te be zoeken, in de hoop de tentoonstelling te bezigtigen, naar Vlissingen en vervolgens herwaarts kwamen. Deze beleefdheid bleek door onze Belgische naburen op prijs te zijn gesteld, want velen maakten er gebruik van, waar onder de hoofdredacteurs van le Précurscar d'Anvers en andere dagbladen. De tentoonstelling boezemde zeer veel belangstelling in en scheen aller verwachting verre te overtreffenwaarvan de commissie bij herhaling de verzekering ontvingterwijl vooral de schikking der voorwerpen en de in- rigling van den catalogus zeer werd geroemd. Heden kondigde het spelen van het klokkenspel de opening voor het pu bliek luide aanterwijl het wapperen der vlaggen van de openbare gebou wen en woonhuizen de algemeene belangstelling verkondigt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELG IE. BRUSSEL, 4 Augustus. De kamer der vertegenwoordigers heeft gisteren de beraadslagingen over het ontwerp van wet nopens de versterking van Antwerpen voortgezet. De heer Veijdt heeft zijn voorstel, tot verdaging der beraadslaging, ontwik keld. Door de regering is dit voorstel bestreden. Nog twee andere leden hebben het ontwerp bestreden. De heer Dumorlier verlangde eene verster king van Brusselals meer in het belang van de verdediging des lands. Heden werd de behandeling van de wets-voordragl ten einde gebragt. Bij de stemming werd het regeringsvoorstel verworpen met 53 tegen 39 stem men. Negen leden onthielden zich van stemming. Daar het ministerie van deze zaak eene kabinets-quaestie heeft gemaakt, zoo ziet men met ge spannen verwachting den loop der volgende gebeurtenissen te gemoet. De stad Antwerpen werd gisteren door eenen zwaren ramp getroffen. Het beursgebouw, een gedenkstuk waaraan zoo vele herinneringen zijn ver bonden, en dal sedert de jongste verfraaijingde bewondering van alle vreemdelingen tot zich trok, is in eenen zeer korten tijd lot een puinhoop geworden. Maandag avond, omstreeks lij ure, deed de betirsbewaarder zijne gewone ronde in al de bureaux boven de galerijentoen hijde deur van een dier bureaux openende, in weerwil dat al de gazvlammen uil waren, plotseling door eene ontploffing achterover geworpen werd, welke ontploffing schier in één oogenblik al de bureaux in vlam zette, terwijl reeds binnen een half uur het gehcele gebouw ééne vuurmassa scheen. Ruim ten 12 ure deed zich reeds een verschrikkelijke schok gevoelenveroorzaakt door het met donderend geraas instorten van den fraaijendriehonderd duizend Ned. ffi zwaren koepel. Van dat oogenblik af viel aan geen middel, om het ge bouw te behouden, meer le denken. Iedereen trachtte hulp te verleenen maar ongelukkiglijk was er geen water in de nabijheidten gevolge der droogte. Er bleef dus niets over dan de omliggende gebouwen zoo veel mogelijk le beschermen en daarin is men met veel inspanning gelukkig ge slaagd zoodat de ramp zich lot de vernieling van liet beursgebouw heeft bepaald. Ten 1; ure deelde het vuur zich mede aan den zeer hoogen toren, die met bel front naar de straat des Donzes Mois gekeerd is; de klok, die zich in dien toren bevondbleef in gang tot op het oogenblik dat hel ge- heele gevaarte met een oorverdoovend gekraak in genoemde straat neder- plofte, gelukkig zonder een der brandspuitgasten te kwetsen. Ten 4j ure stortten de zij-galerijen in, die gedeeltelijk tot steun van den koepel hadden gediend, en sleepten in haren val verscheidene der reus achtige ijzeren kolommen mede, die de geheele overdekking schraagden, liet werd toen maar al te duidelijk dat van het geheele gebouw geen steen op den anderen zou blijven staan, want de val van een gedeelte der pilas ters moest onvermijdelijk hel instorten ten gevolge hebben van al de ver diepingen, en zelfs van de muren. Ten 10 ure des morgens viel dan ook reeds de galerij in waar de kamer van koophandel l^aren zetel gevestigd had. Ten 11 ure stortte de daar tegenoverliggende galerij in, die lot eene zaal voor verkoopingen en voor het syndicaat der makelaars gediend had, en ten 3 ure des namiddags was het geheele gebouw slechts een puinhoop. De omliggende gebouwen zijn allen geblakerd en hebben eenige schade ge leden doch slechts van onbeduidenden aard. De archieven van de griffie en van de reglbank van koophandel, alsmede de bibliotheek en de archieven der kamer van koophandel zijn door de vlammen verteerd. Hel onmogelijke is beproefd om de archieven van de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2