LEYDSCHE COURANT. 1858. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BIMENLANDSCÏ1E BEMGTEN. LEYDEN, 5 Augustus. De verjaardag van H. K. II. de kroonprinses van Zweden en Noorwegen, dochter van prins cn prinses Frederikwerd heden alhier op de gewone wijze gevierd. Gisteren avond hielden de leden der alhier gevestigde rederijkerskamer Vondelin het lokaal Zomerzorg, ecne vergadering met dames. Het genot dat men zich daarvan voorstelde cn het sehoone zomerweder had een aan zienlijk publiek derwaarts gelokt. De stukkendie door de werkende leden werden voorgedragen, waren de volgende: 1°. Blik op Parijs van hel kerk hof Père la Chaise, in den zomer van 1855, van B. ter Haar; 2". Drie dichtstukjes van J. Cats; 3°. De dood van Jonathan, den zoon van Saul, fragment uit een onuitgegeven Bijbelsch treurspel van J. J. L. ten Kale, naar De Lamartine; 4°. Het Wilhelmuslied, van J. M. E. Dercksen; en 5°. 'lis al geen goud wat er blinkt, blijspel van N. Donker. Voor den aanvang der werkzaamheden en gedurende de pauze werden een aantal stukken door het muziekcorps van de dienstdoende schutterij alhier uitge voerd, hetgeen niet weinig tol hel genoegen der aanwezigen bijdroeg. Wij willen ons de bevoegdheid niet toekennen om over de uitvoering eenig oordeel te vellen, cn zijn le zeer overtuigd van de ware kunstliefde onzer rederijkers, om niet te vertrouwen dat cene lofspraak, die niet in allen dcele van de regte kennis der zaak uitgaat, hun hoogst onaangenaam zou zijn. Een bewijs echter dat het publiek zich in zijne verwachting niet te leur zag gesteldvermeenen wij daarin te zien dathoewel de bijeenkomst zeer lang aanhield, niemand haast maakte om Zomerzorg le verlaten. De muziek was van dien aarddat zijgelooven wijwel waardig is meermalen op de ge noemde plaats gehoord le worden. Naar wij van goederhand vernemen zal eerstdaags bij de boek- en kunsthandelaars Sehreuder en van Baak alhier, het welgelijkend portret worden uilgcgeven van den oud-hoogleeraar W. II. van Hengel. Voor de vele vrienden van dien nog altijd werkzamen man kan dit berigt niet an ders dan hoogst welkom zijn. Wij vernemen dat aan de akademische bibliotheek alhier zich thans bevindt een exemplaar van de door wijlen Angelo Maji bewerkte uitgave van het Oude en Nieuwe Testament naar den Codex Vaticanus, dat zoo beroemde oude Gricksche handschrift op het Vatikaaneerst verleden jaar in het licht verschenenmet voorberigl van Car. Vercellone. Voorts meldt men onsdat aldaarvan wege het ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen is een fraai gebonden present-exemplaar van dr. J. J. F. Wap's bij het prov. Noordbrabanlsehe genootschap bekroonde, Geschiedenis van het land en der heeren van Cuykalsmede, van den auteur, Victor de Bcauville', lid van hel oudheidkundig genootschap in Picardiëeen afdruk van zijne onlangs uilgegevene Ilistoire de la ville de Montdidier, 3 vol. in 4°. In de maand Julij 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 97 perso nen, als: 21 mannen, 13 vrouwen, 32 zoons en 2G dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 10. Geboren 78 kinderenals37 zoons en 41 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 25 huwelijken. In het district Leyderdorp is lot lid der provinciale staten gekozen mr. C. W. Hubrecht, met 207 van de 206 geldig uilgebragle stemmen, zijnde de overige stemmen verdeeld als volgtjhr. mr. de la Basseeour Caai: 34, O. baron van Wassenaer Catwijck 4, F. A. grave van Limburg Sti- rnm 8, J. P. Treub 1, mr. W. Wijnaendts 6, E. van Olden 1, A. II. M. Terwogt 2, J. C. Meyboom 1, II. D. Terwee 1. Naar aanleiding van een berigt in liet II. en Eff. BI. (in ons vorig nommer opgenomen)met betrekking tot eene kolonisatie op hel in den Molukschen archipel gelegen eiland Boeroe, heeft de lieer de Ruyler de Wildt aan genoemd blad cene kleine leregtwijzing toegezonden, waaruit blijkt, dat er tot heden toe slechts onderhandelingen met den minister van koloniën hebben plaats gehad; daarbij is cr geen plan van directe kolonisatie, maar wel van exploitatie door liet Indisch element, met het doel daaraan nader Europesche kolonisatie te verbinden, zijnde dit het zekerste middel van wel slagen. De regering dient bij de zaak cenigzins geldelijk geïnteresseerd le zijn, weshalve de heer Ruyler de Wildt bij zijne eigene middelen, cene geringe subsidie van de regering verlangt. De verceniging ter bevordering van fabricks- en handvverksnijverbeid in Nederlandzal den 8steo Sept. te Dordrechthare jaarlijksche algemcene vergadering houden. Het hoofdbestuur, benevens de afgevaardigden der ver schillende afdcelingen dier vereeniging zullen alsdan in de gelegenheid zijn, ■de door de afdeeling Dordrecht voorgenomene provinciale nijverheids-ten toonstelling te bezigtigen, die den 9Jen September voor hel publiek zal worden opengesteld. Bij de commissie voor het stedelijk museum te Dordrecht is een brief ontvangen van dei; executeur van den uilersten wil van den onlangs over leden kunstschilder, den heer Ary Schefïer, waarbij aan dat museum, overeenkomstig het verlangen van den beroemden overledene, de volgende kunstwerken aangeboden worden: 1". het portret van Josua Reynolds, be roemd Engelsch graveur, geschilderd door Ary Scheller; 2». een liggende hond (Turk) levensgroot, door denzelfden; 3\ ecne copie naar Ary Scheffers Christus Ilemuneralor, carton in kleuren, van de grootte als bet in Enge land berustende origineel4°. eene copie naar den Christus Consolator van denzelfden, carton in kleuren van de grootte als het te Amsterdam in de verzameling van den beer Fodor aanwezige origineel5°. een levensgroot liggend pleisterbeeldvoorstellende de moeder van Schellervervaardigd door hem zclvenG". eene buste in pleister, ook de moeder van SehefTer voorstel lende, en door hem vervaardigd; 7°. ecne buste in pleister, A. SehefTer zeiven voorstellende, en vervaardigd door zijne dochter mevr. Cornelia Marjolin, geb. SchclTer, cn 8°. de Maagd Maria cn het kind, in pleister vervaardigd, door mevr. Marjolin, geb. SehefTer, en waarvan geen marmer origineel en slechts drie pleister-afgietsels bestaan. Bij dit geschenk is de uitdrukkelijke bepaling gevoegd, dat later, bij overlijden van mevr. Marjolin, de marmeren beelden, waarvan de onder nos. 5, 6 en 7 genoemde pleisterbeelden afgiet sels zijn, zelve aan liet Dordrcchtsche museum zullen komen, terwijl alsdan die pleisterbeelden moeten gebroken en vernietigd worden. Tevens verneemt men dat liet denkbeeld bestaatom voor den onsterfelijken kunstenaar een gedenkteeken op te riglen, waartoe zich le Dordrecht cene commissie ge vormd heeft, waarvan ook in andere steden reeds sub-commissiën zich ves tigen, en welke aldaar bestaal uit de heeren: dr. M. G. Timmers Verhoe ven, president, II. de Kat van O. en W. Barcndrechlvice-president, jhr, Jj G. W. Merkes van Gent, F. X. R. 't Hooft, dr. W. R. Veder, P. Blussé van Zuidland, A. J. Schouten, mr. C. A. Vriesendorp, mr. P. A Sander, O. B. de Kal, J. R. van der Linden, J. P. Bredius, W. de Klerk, A, de Vogel, cn als directeuren van het harmonie gezelschap Euterpe, de heeren D. de Jongh Wz.B. de Witt, A. Zwang en J. C. van Maarseveeu secretaris penningmeester. De heeren A. Plcysier en M. Calisch, kunstschilders te Amsterdam, zijn door II. M. de koningin van Spanje benoemd tol ridders der Orde van Karei III. De dagbladen van Madrid maken loffelijke melding van de beide kunstvoortbrengselen der genoemde heeren, welke door hen op uitnoodiging van den Nedcrlandschen gezant, den baron van Groveslins, aan II. M. de koningin van Spanje waren toegezonden en door haar met bijzondere be langstelling werden aangenomen. De schilderij van den heer A. Pleysicr stelt voor een storm op de Zuiderzee, nabij de llollandsche kust, en die van den heer M. Calisch, eene jeugdige vrouw, die, van het bal terug ko mende, zich van hare sieraden ontdoet. Maandag morgen is in de fabriek van dehh. Bavinek en Zoon (Wilson), te Haarlem, de deksel van een der stoomketels afgesprongen, terwijl de machinist bezig was dien vaster aan te schroeven. Daardoor werd een balk verbrijzeld cn het pannen dak verwoest. Wonderdadig is de machinist, een bejaard manbehouden gebleven cn vrijgekomen met cenige niet ge vaarlijke brandwonden. Men verneemt dat het aan den persoon van M. Cohen, die onlangs uit de gevangenis tc Purmerende ontsnaptegelukt is naar Engeland de wijk te nemen. Maandag II. is te Dronrijp (Friesland) een stoom olie- en korenmolen geheel afgebrand. De verkoop van dien molen was tegen den 17Jcn dezer aangekondigd en de eigenaar had zich des Zondags van huis begevenzon der dat men wist waar hij zich bevond. De justitie heeft uit dat alles vermoeden van brandstichting ontleend, den eigenaar doen opsporen, en nadat men hem te Deinuni gevonden had, naar Leeuwarden doen overbrengen. Maandag 11. heeft de broederschap van candidaat-notarissen hare 8sle algemcene vergadering te llerlogenbosch gehouden. Als plaats van bijeen komst voor het volgende jaar in de stad Leyden verkozen. Te Tilburg hebben eenige wanordelijkheden plaats gehad. Reeds in de vorige week waren, ten gevolge van het zingen langs de straten van een voor sommige vrouwelijke ingezetenen belcedigend liedje, zamenscholingcn ontstaan die lol botsingen lusschen het gemeen cn de policie aanleiding heb ben gegeventer zake waarvan een persoon in hechtenis genomen is en ver scheiden anderen gcreglclijk vervolgd zijn geworden. Desniettegenstaande, cn in weerwil van de door de overheid afgekondigde waarschuwingen, heb ben dezelfde ongeregeldheden zich herhaalden den lslcn dezer des avonds zoodanige hoogte bereiktdat de marechaussee genoodzaakt is geweest van hare wapenen gebruik te maken. Eene vrouw is daardoor gewondterwijl ook een der in hechtenis genomen belhamels een bajonetsteek heeft onlvao- De Prijs der Courant is f 2 in het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1