FRANKRIJK. PARIJS1 Augustus. Vrijdag II. hebben de leden der conferentie weder ecne zitting gehou den die langer geduurd heeft dan gewoonlijk. Waarschijnlijk zal er nu geen zitting gehouden worden dan na den afloop der feestelijkheden te Cher- burg, terwijl men overigens het nog altijd er voor houdt, dat de werk zaamheden der gevolmagligden tegen den 15dcn Augustus afgeloopen zullen zijnniet alleen wat betreft de organisatie der vorstendommenmaar ook ten opzigte der regeling van de vaart op den Donau. Het laatste punt zal waar schijnlijk in twee zittingen tot cene voorloopige oplossing gebragt worden. Het gerucht is alhier in omloop dal den 15d™ Aug. eenc algemeene amnestie voor de veroordeelden wegens drukpers-overtredingen zal worden afgekondigd, en dat sommige bepalingen van de wetgeving op de drukpers zullen verzacht worden. De algemeene aandacht is thans uitsluitend gevestigd op de aanstaande feesten te Cherburgen het getal der reizigers die zich derwaarts begeven is zoo groot, dat de besturen der spoorwegen slechts met moeite voor eene behoorlijke overbrenging van personen en goederen kunnen zorgen. De minister van binnenlandsehe zaken heeft bepaald, dat de passagiers die met de Engelsche stoombooten de feesten te Cherburg zullen bijwonen, geene passen noodig hebben, wanneer zij aan wal mogten slappen, onder de enkele voorwaarde, dat de kapiteins dier booten aan de havenmeesters eene naamlijst van de passagiers overleggen. Men kan het nu als zeker aannemen dat de Turken en niet de Mon- lenegrijnen den gesloten wapenstilstand hebben geschondenen hoewel men nog eene niets beduidende verschooning voor de Turken wil aanvoeren, blijkt het maar al te duidelijk dat, even als te Jeddah, ook hier de heer schappij der Porte niets te beteekenen heeft. Het gebeurde te Jeddah is dezer dagen mede door de Morning-Posteen blad dat steeds op de hand van Turkye was, besproken. Dit blad zegt, dat de pogingen die in Europa gedaan zijn om Turkye te beschaven weinig vrucht hebben opgeleverd, daar de onderdanen van den Sultan, in weerwil van hetgeen Frankrijk en Engeland gedaan hebbenen van de 100,000 menschenlevens die in de Krim zijn opgeofferd en de 100 millioen ponden sterling die voor hen zijn uitgegeven, nog de Christenen vermoorden. Zoo de schuldigen niet voorbeeldig worden gestraft en de Sultan niet de noodige waarborgen voor de toekomst geeft, dan zijn de Europeanen die in onder scheidene streken van het Turksche gebied wonen, zooals te Jeruzalem, Smyrna, enz., steeds aan groot gevaar blootgesteld. De Moniteur schijnt op deze juiste aanmerkingen het antwoord te geven, door de mededeeling dat Frankrijk en Engeland gezamentlijk zich de zaak hebben aangetrokken, en met Turkye zijn overeengekomen over de voldoe ning die moet gegeven worden. Het gedrag der ambtenaren zal naattw- keurig worden onderzocht, en de schuldigen gestraft. Fransche en Engel sche commissarissen zullen met de Porie zorgendat er eene Volkomene voldoening zal worden gegeven, en de Fransche korvet Duchayla is naar Jeddah gezonden, om, met de Engelsche oorlogstoomboot, aan de hande lingen der commissarissen en van de agenten der Porie kracht bij te zetten. De bevelhebber onzer scheepsmagt in de Chinesche wateren beeft, even als die van Engeland, om versterking gevraagd. Het schijnt echter dat de regering niet geneigd is aan dat verlangen te voldoen. Uit Madrid is alhier de tijding ontvangen, dat aldaar op 26 Julij een zware storm, vergezeld van onweder, heeft gewoed. Vier uren lang hoorde men de zwaarste donderslagen, terwijl de bliksem in de kerk San Cayelano geslagen is, met dat gevolg dat de koepel in brand is geraakt en ook de altaren en onderscheidene inwendige sieraden vernield zijn. De regen viel bij stroomen neder. ITALIË. De koning van Napels heeft aan al de veroordeelden van Salerno ver mindering van straf toegekend. Voor hen die ter dood waren veroordeeld, is die straf in dwangarbeid, voor sommigen levenslang en voor anderen slechts tijdelijk, veranderd. Onder de eersten behoort de baron Nicolera. Te Padua, in Lombardye, baart het volgende voorval veel opzien. De aalmoezenier van het invaliden-gesticht, een man van 80 jaren, was ernstig ziek en deed zijnen neef uit Hongarye bij zich ontbieden. Ilij gaf hiervan kennis aan zijne luiisgenooten en aan twee vrienden, mede aalmoezeniers bij het leger. De neef vond bij zijne komst te Padua den grijsaard dood en was zeer verwonderd van de nalatenschap van zijnen oom, die op 30,000 werd gerekendslechts eene onbeduidende som te vinden. Twee dagen daarna werd ook die neef ongesteld en overleed kort daarop. Spoe dig kwam het gerucht in omloop dal een der aalmoezeniers, waarvan ge sproken is, zich de nalatenschap had toegeëigend. De justitie deed onder zoek en men vond de geldswaarde en effecten op verschülende plaatsen verborgen. Men heeft nu ook de lijken opgegraven om te zien of er in dit geval ook een moord is gepleegd. PISUISSE1V. BERLIJN, 1 Auguslus. Uit Worms wordt gemeld dat de bijdragen voor het aldaar op te rigten gedenkteeken van dr. M. Luther thans ƒ93,447 fl. bedragen. Prof. Rietschel te Dresden houdt zich met het ontwerp van het gedenkteeken bezig; hij wenscht Luther met historische getrouwheid voor te stellen, zoo als hij ten jare 1521 te Worms verscheen op het oogenblik waarin hij de onsterfelijke woorden sprak: Hier sta ik, enz. Aan de vier hoeken van het voetstuk zouden vier voorloopcrs der hervorming verrijzenaan de vier hoeken van het verheven plein van het monumentals zelfstandige figuren op voetstukken, de vier groote bevorderaars en medearbeiders der hervorming, aan de voorzijde de twee vorsten Frederik de Wijze van Saksen en Filips de Grootmoedige van Hessen, daar tegenover de philologie en theologie, vertegenwoordigd door Reuchlin en Melanchthon, Daar de uilvoering van |l zulk een gedenkteeken evenwel veel groolere uitgaven vereischcn zou dan de aanvankelijk geraamde som, zal de kunstenaar een tweede meer een voudig ontwerp vervaardigen. Evenwel hoopt men dat, door bijdragen uit landen, die tot hiertoe nog weinig voor deze zaak deden, de uitvoering van het grooler ontwerp verwezentlijkt zal kunnen worden. Op den Main-Wezer-spoorweg zijn thans twee locomotiven in ge bruik, vervaardigd in de fabriek van Borsig. Zij zijn voorzien van eene nieuw uitgevonden veiligheidsklep, welke zoodanig is zamengestelddat vol strekt geen gevaar voor springen van den ketel meer beslaat. Volgens berigt uit Rusland is het aan de Amerikaansche duikers ge lukt een oorlogschip van IC stukken, dat men in de haven van Sebastopol had doen zinken, gaaf weder vlot te brengen. Men hoopte in den loop van dezen zomer nog andere oorlogsbodems te redden. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Julij. Men verneemt dat door het ministerie een wets-onlwcrp aan de goed keuring des keizers is onderworpen, waarbij de vrije uitoefening van alle ambachten en lakken van nijverheid wordt toegestaan. Reeds gedurende 3 jaren was deze zaak aanhangig. De onlangs overleden prins-bisschop van Klagenfurt heeft zijn aanzien lijk vermogen voor de helft aan de armen en voor de andere helft aan dt hoofdkerk aldaar vermaakt. TORHÏE, De regering heeft het gedrag van Hussein-Pachabevelhebber der troe pen aan de grenzen van Montenegro, afgekeurd, en bevolen dat de troepen zich van de genoemde grenzen moeten verwijderen. Het Joum. de Const, spreekt met verontwaardiging van de wreedheid der Montenegrijnendie na het gevecht bij Grahowo 67 Turksche soldalen, welke in hunne handen gevallen warengruwelijk verminkt hebben. Die ongelukkigen zijn in een van de hospitalen nabij Konstantinopel opgenomen. Al die lieden, zegt genoemd blad, zijn met verregaande ontnenscheiijk- heid verminkt. De oóreu, de neus, de lippen, de kin zijn hun afgesneden; aan eenigen heeft men met het mes ronde galen in de wang gemaakt; aan anderen zijn de enkels en de gewrichten van de handen stuk geslagen zoodat die ledematen afgezet moesten worden. Hel gezigt alleen van deze wonden doet de heelmeesters en ziekenoppassers huiveren. Volgens berigt uit Teheran is de goede verstandhouding tussehen Perzië en Engeland volkomen hersteld. De Perzische troepen hebben Ilerat ontruimd. De groot-vizier heeft er de aandacht op gevestigddat de schach hierdoor eene groote opoffering gedaan heeftomdat Herat de sleutel is van Khaivac, van Bokhara en Turkestan, bovendien de eenige slagboom tegen de invallen der Turkomannen. Te Athene zal een museum voor de historie worden opgerigt. Alle architecten, zoowel buiten- als binnenlandsehe, zijn uilgenoodigd een plan voor het daartoe op te trekken gebouw in te leveren. De bekroonde kan indien hij dit verlangt, den bouw van het museum leiden. MIDDELBURG, 31 Julij. Door den kerkeraad der ev. lulh. gemeente is, ter vervulling van de bestaande vacature, de volgende nominatie van predikanten gevormd: Gohl, te Kuilenburg; de Meijere, te Brielle; Sanders, aan de Rijp; Schouwenburg, te Wildervank; Lublink Weddik, te Zulphen; I en Weslholf, te Monnikendam. STAOS-BSEBSICITENI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85J; Gelet op art. 4 der Verordening van den 9d™ Maart 1857 [Gem. blad N°. 19)regelende de invordering eener plaatselijke belasting op de honden Doen te wetendat het Kohier voor de plaatselijke belasting op de hon den, over 1858, op den 2d™ dezer maand voorloopig is vastgesteld en van heden tot en met den 17d™ dezer maand ter Secretaire dezer gemeente, van 123 ure, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden3 Augustus 1858. J. C. BUCAILLEWelti1-. 1. Burgemeester v. PUTTKAMMER, Secretaris. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Zuid Holland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van den 20slcn Julij 1858, N°. 44; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Junij 1857 Staatsblad N°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, ingevolge bovengemeld besluit, de afzonderlijke jagten op Waterwild, voor dit jaar, in deze pro vincie zullen geopend zijn op Maandag den 9d™ Augustus aanstaande; en dat mitsdien van dat tijdstip af, de uitoefening der jagtbedrijvenvermeld in art. 15 litt. d, f en h der jagtwel, geoorloofd zal wezen, onder herin nering aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uiloefening der Jagt en Visscherij in deze provincie, krachlens welke die jaglen niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs dc stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, door insertie in het Provinciaal Blad, in dc Nederlandsche Staats-Courantalsmede in het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhageter kennis worden gebragt der Gemeentebesturen in Zuidholland en van de belanghebbenden. De Staatsraad Commissaris des Konings voorn. 's Gravenhage 20 Julij 1858. van der HEIM. KEltKA llil'lVS.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3