Tan den hoogl. Hofstede de Groot. De heer W. H. Suringar, van Amster dam, sprak daarbij eene rede uit over de oprigting van arbeidsscholen in Nederland, zooals die in Duitschland bestaan. De staat van het genoot schap is gunstig en ten gevolge van het pensioenbij de wet op het onder wijs den onderwijzers toegelegd, heeft men besloten de spaar- en levens verzekering-maatschappij en het daaruit voortgevloeide ondersteunings-fonds op te heffen. De prijsvraag voor een Natuurkundig Handboek, waarvan de termijn van inzending 1 Jannarij e. k. was bepaald, is op nieuw uitge schreven; de antwoorden zullen worden ingewacht tot 1 Julij 1859. Tevens is er besloten de algemeene vergadering in het volgende jaar te Nijmegen te houden. Te Middelburg wordt van den 2ien lot den 14dcn dezer eene tentoon stelling gehouden van wege hel dep. der maatschappij lot bevordering van nijverheid aldaar. Het getal der ingekomen voorwerpen bedraagt reeds 1058. In de genoemde stad had Donderdag 11. de aanbesteding plaats van het herstellenverdedigen en onderhouden van de beide havendijken en het uit diepen en op peil houden gedurende 10 jaren van het havenkanaal en de kaaijen der stad, waarvan, behoudens goedkeuring door den gemeente raad, aannemer is geworden de heer A. Visser Pz.te Sliedrecht, voor de som van ƒ274,000. 's GRAVENIIAGE3 Augustus. Z. M. heeft den heer Leopold Wiener, te Brussel, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Neerc.a. de heer T. J. Janssens, thans te Nederweertte Strijen, de heer Ch. van Goudriaan, thans te Zuid-Beijerland; en te Middelslum, de heer M. II. F. Pichot du Plessis, thans te Kantens. De kantoren te Nederweert, Zuid- Beijerland en Kantens zijn ingetrokken. Door Z. M. is tegen uit". December eervol ontslag verleend: aan den staatsraad in buitengewone dienstjhr. mr. J. van Iddekingeuit zijne be trekking van agent van het ministerie van flnantiën te Amsterdam; aan den heer A. C. Bredero, uit zijne betrekking van secretaris van het grootboek van nat. schuld; aan den commies bij het agentschap van het ministerie van flnantiën te Amsterdam, H. du Puy de Monlbrun; aan den adjunct commies bij het agentschap van het ministerie van flnantiën te Amsterdam, J. W. Klinkert; aan den boekhouder bij het grootboek der nat. schuld, P. van Rinsum, en aan den adsistent van den eersten boekhouder bij het grootboek der nat. schuld, li. C. Pennis. Tevens is bepaald dat voortaan het collegie van commissarissen van het grootboek der nat. schuld zal be staan uit acht leden, in plaats van zeven. Voorts is benoemd, met ingang van 1 Jan. 1859, tot mede-commissaris van het grootboek der nat. schuld de heer mr. F. de Wildt, thans referendaris bij het agentschap van het ministerie van flnantiën te Amsterdam, en is aan hem met dat tijdstip op dragen de betrekkingen van secretaris bij het grootboek der nat. schuld en van agent van het ministerie van flnantiën te Amsterdam. Z. M. de koning heeft, naar men uit Arnhem meldt, het verzoek om gratie voor de vier Maleijers, door het hof van Gelderland veroordeeld tot tuchthuisstraf, de serang Sidin voor den tijd van 10, de drie anderen voor den tijd van 8 jarengewezen van de hand. Dien ten gevolge zullen zij binnen weinige dagen van Arnhem naar Leeuwarden worden overgebragt. Uit Wiesbaden wordt gemelddat Z. M. op Zaturdag 11. aldaar een bezoek heeft ontvangen van Z. K. 'tl. den prins van Pruissen. Naar men verneemt zullen bij de aanslaande feestvieringen, ter ge legenheid van de meerderjarigverklaring van Z. K. II. den prins van Oranje twee bataillons grenadiers, benevens den staf en het muziek-corps, zich naar Amsterdam begeventen einde aldaar van 1 tot 4 September te verblijven. Men verneemt dat de minister van oorlog besloten heeft het getal kor poraals, dat van de regimenten infanterie, ter opleiding tot den graad van onder officierbij het instruclie-bataillon wordt gedetacheerd, van 12 tot op 8 te verminderen. Aanst. Donderdag zal door den minister van oorlog een groot diner gegeven worden. Dc Engelsche gezant is van zijne buitenlandsche reis alhier terugge keerd, en de Russische gezant is gisteren naar Frankrijk vertrokken. Jhr. mr. J. W. Junius van Hemert, oud procureur-generaal bij het provinciaal gereglshof in Zuidhollandis te Utrecht plotseling overleden. De hooge raad der Nederlanden heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van P. M. van Cleef, boekhandelaar te Hilversum, requirant van cassatie, tegen een arrest van het prov. geregtshof in Noordholland van den 27slen April 11., waarbij hij in hooger beroep is veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ300, ten behoeve van de algemeene armen der gemeente Hilversum, en van ƒ3,120, aan den eigenaar van den oorspronkelijken druk der Dichtlievende mengelingen" enz., van II. Tollens Czn.aan den nadruk waarvan hij is schuldig verklaard. De raad heeft geoordeeld dat bij genoemd arrest is geschonden art. 202 in verband met arlt. 227 en 247 van het wetb. van strafv.geschreven in het belang eener vrije en onbeperkte verdediging, en daarom het arrest vernietigd en de zaak naar het prov. geregtshof in Zuidholland verwezen. BUITENLANDSCHE BKRIGTEN. SS E E, I K. BRUSSEL, 2 Augustus. De uitgestrekte kuiperij van den heer Jacquemyns alhier, is met het daarbij bchoorende magazijn van duigen, houtwaren, enz. een prooi der vlammen geworden, lie geheele stad werd door dien brand verlicht. De schade wordt op ruim 30,000 fr. geschat, doch is door verzekering gedekt. Dc behandeling van het regeringsontwerp, tot versterking van Antwer pen is door de kamer van afgevaardigden voortgezet. Dc beraadslagingen waren allerbelangrijkst en werden door een talrijk publiek bijgewoond. Tas schen den heer Loos, burgemeester van Antwerpenen den generaal Re'r.ard door de regering met de verdediging belast, is het zelfs zeer hevig toege gaan zoodat laatstgenoemde door den voorzitter tot de orde werd geroepen. De heer Veydt heeft voorgesteld om de beraadslagingen over artikel I der voordragt, waarin het beginsel vervat is, te verdagen tot de aanstaande zitting in de maand Januarijwelk voorstel misschien wel ingang zal vinden. Door de stad Antwerpen is van dc regering eene opgave verzocht van de kosten, die de stad zou moeten bijdragen, om tot de algemeene omwal ling te geraken. Antwerpen wil zich daartoe zooveel opofferingen laten welgevallen als zijne middelen maar eenigzins toelaten, daar die stad het door de regering ingediende ontwerp als noodlottig voor haar beschouwt. ENGELAND. LONDEN, 1 Augustus. Aan de beide huizen van het parlement is door de regering medege deeld, dat de onderhandelingen met Oostenrijk tot den aanleg van telegra fen, die naar Indië zouden doorloopennog niet tot eenen bepaalden uitslag geleid hebben. Bij de regering was thans het plan in overweging genomen tot het leggen van een onderzeeschen kabel van de zuidelijke kust van En geland naar Gibraltar, van Gibraltar naar Malta en van daar naar Alexandrië. De Turkschc regering had aan eene Engelsche maatschappij vergunning verleend tol het maken van telegrafen naar Bassorah. Beriglen uit Indië ontvangen melden dat de opperbevelhebber des le gers, sir Campbell, eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij aan de troepen te kennen geeft dat zij naar hunne kantonnementen zullen terug- keerenen dat de operatiën zullen geschorst wordenuithoofde van de aan staande overstroomingen. De dood van de vorstin Jhansi wordt bevestigd. Dc amnestie, waarvan reeds gesproken is, blijft van kracht tot 1 Seplember en wordt hevig door de Indische pers aangevallen. Men verzekerde zelfs dat lord Canning terug geroepen zou worden. Lord Stanley heeft aan het lagerhuis eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de getalsterkte van ons leger in Indië. Het getal der Europesclic troepen bedraagt 70,000 a 80,000 man, en de regering bezit de middelen, om zonder leening gedurende dit jaar den oorlog voort te zetten. De overdragt van het bestuur van Indië aan de kroon zal op formele wijze worden afge kondigd. De godsdienst der inboorlingen zal volkomen worden geëerbiedigd. Op 6 dezer zal tusschen Yarmouth en Cherburg een zeilwedstrijd plaats hebben naar den prijs door keizer Napoleon aangeboden. Een 50-tal der fraaiste jagten zullen er deel aan nemen. De afstand van Southampton en Cherburg is 70 a 80 mijlen. De afvaart eener zoo talrijke vloot der rijkste en schoonste jagten, waarbij zich nog een aantal stoombooten zullen voegen, zal een treffend schouwspel opleveren. De maatschappij tot land-aanwinning in Zeeland heeft eene vergade ring gehouden, waarin medegedeeld werd, dat, op grond van het verloren gaan van den oogst van 1760 acres landdoor de stormen van Februarij de Nederlandsche regering om ondersteuning was gevraagd, ten einde den arbeid te kunnen hervatten. Dezer dagen is de uitgestrekte katoenspinnerij van W. Stevenson en Sons, te Crosslie, nabij Paisley, afgebrand, waardoor eene schade van 20,000 is veroorzaakt. De verlenging van het nieuwe dok der haven van Pembroke wordt ijverig voortgezet, zoodat de werklieden elkander dag en nacht afwisselen. Ook zijn de plannen voor de nieuwe sterkten aan den ingang der haven van Plymouth goedgekeurd. Eindelijk is ook tot vermeerdering van het cijfer der artillerie van marine besloten. De sterkte van dit corps zal op 20,000 man gebragt worden. Een soldaat van het 35ste Sussex-regement te Brighton ontving dezer dagen 50 slagen met een zweep van 9 riemen, omdat hij van een zijner makkers een zilverstuk van 5 shillings gestolen had, waarvoor hij boven dien tol 84 dagen dwangarbeid veroordeeld is. Eenige jonge soldaten vielen in onmagt bij het zien der strafoefening, doch op den schuldige scheen het weinig indruk te maken; want na den afloop lachte de man en riep zijnen makkers toe: Ik zal spoedig terugkomen." Volgens berigt van de Kaap de Goede Hoop verwachtte men eene ge lukkige oplossing van het geschil tusschen den president van den Oranje Vrijstaat en het hoofd der Basjutos, door de tussehenkomst van den Engcl- schen gouverneur. Tevens was de regering van den Vrijstaat met die van de Znid-Afrikaansche republiek in onderhandeling getredenom een verbond of aaneensluiting tusschen de twee gemeenebeslen te bewerken. Tc Port Elisabeth had een brand eene schade ten bedrage van 80,000 aangcrigt. 2 Augustus. Heden is de zitting van het parlement, namens de koningin, gesloten. In de rede bij die gelegenheid uilgesprokenwerd o. a. gezegd dat II. M. zich gelukkig acht in de overtuiging, dat hare betrekkingen met de vreemde mogendheden zoodanig zijn, dat zij haar in staat stellen met vertrouwen het behoud van den algemeenen vrede te verwachten, en dat zij vertrouwt dat de werkzaamheden der gevolmagligdenthans in confe rentie te Parijs vergaderd, zullen leiden tot een voldoende oplossing van de verschillende vraagstukkendie aan hunne overwegingen zijn onderworpen. Omtrent de Indische aangelegenheden liet men zich aldus uit: De ijver, de heldhaftigheid en de opoffering door IIr. M'. krijgsmagt en door de troe pen der O. I. compagnie in Indië aan den dag gelegd, zijn boven allen lof verheven, en II. M. hoopt dat deze pogingen reeds in zoo verre met goeden uitslag bekroond mogen zijn, dal de geduchte opstand, die zich over eene groote uitgestrektheid van hare Indische bezittingen had verspreid, thans, onder den zegen van den Almagtigen God, spoedig bedwongen en de vrede in die belangrijke gewesten hersteld zal kunnen worden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2