ZOMERZORG. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ. DEW BURS. GROOT INSTRUMENTAAL CONCERT, ZESDE CASINO. MATINEE ET SOIREE MUSXCALE, B A L1 Te Mtinchen heeft een der voorwerpen, op de tentoonstelling aldaar ingezondenzeer de aandacht getrokkente weten een draagbare houtzaag molen, uit de fabriek van Maflei. De daarbij behoorende stoommachinie is beknopt van zamenstelling en kan overal opgezet worden. TCRHÏË. De regering heeft besloten de Aziatische grensvestingen in beteren staat van verdediging te brengen. Het toezigt op de daartoe vereischte werk zaamheden is toevertrouwd aan Selim-Pacha, behoorende tol het corps der genie, en Fezi-Pachahoofdofficier bij den generalen staf. De keizer van Marocco had op 25 April zijne hoofdstad Fez verlaten om een veldtogt te ondernemen tegen sommige opgestane stammen. Op 21 Mei jl. verliet hij Mequinez aan het hoofd van 6000 man der zwarte garde4000 man infanterie en 9000 ruiters en drong door tot in het gebied van de Zemmur, een der opgestane stammen. Te gelijkertijd verliet zijn zoon Sidi Mohammed, aan het hoofd van 18,000 man, Rabat, zijne bewe gingen met die zijns vaders vereenigende. De vijanden, in hunne schuil hoeken overvallentrokken in allerijl terug en lieten hunne bagaadje in den steek. De keizerdoor dit voordeel stoutmoedig gewordenwerd door eenige Arabierenop wier trouw hij meende te kunnen staat makenin eene hinderlaag gelokt, alwaar hij door zijne vijanden werd aangegrepen en eene geduchte nederlaag leed. Volgens een berigt uit Tanger van 10 Julij, was het den keizer slechts met de grootste moeite gelukt, uit zijne gevaar lijke positie te geraken en zijne hoofdstad Fez weder te bereiken. De kei zer heeft reeds den ouderdom van 82 jaren bereikt. Hij is weinig bemind bij zijne onderdanenwegens zijne gierigheid en wreedheiden men gehoor zaamt hem alleen om de vrees, welke hij inboezemt. De nederlaag, door den keizer geleden, kan tot verdere uitbreiding van den opstand aanleiding geven. De Fransche en Russische consuls te Erzerum hebben aan de ver tegenwoordigers hunner regeringen te Konstantinopel het volgende berigt. In eene plaats nabij Erzerum dacht de bevolking, die een groot deel van den oogst door de droogte zag te Ioor gaandat Mahomed door een weinig Christenbioed welligl zoude bevredigd worden en hun den zoozeer gewensch- len regen schenken. De cadi, die ter bekoniing van dat bloed, geen verlof tot het ter dood brengen van een Christen wilde of durfde gevenbragt de bevolking tot bedarendoor hun vergunning te verleenen het lijk van een Christen, dat den vorigen dag begraven was, op te graven en zijn hoofd af te slaanwaaraan dan ook gevolg is gegeven. Hoewel nu in de gegeven omstandigheden de Christenen het geluk hebben gehad het leven te behou den hebben zij deze daad met de grootste verontwaardiging vernomen terwijl het gebeurde bovendien weinig in slaat is, om hen voor het ver volg gerust te stellen. Mehemet-Pachaminister van policie, zal eerstdaags met eene bijzon dere zending naar Candia vertrekken. Te Alexandriê zijn de Christenen mede bedreigd en beleedigd gewor den, maar de schuldigen zijn terstond gevangen genomen. Daar de bezet ting aldaar 8000 man sterk is, en er krachtige maatregelen zijn genomen, zoo kan de Europesche bevolking gerust zijn. KERMIS. De kermis, die gedurende deze week hier ter slede wordt gehouden biedt den ingezetenen wederom eene verscheidenheid van uitspanning aan. In de eerste plaats verdient genoemd te worden de Circus van den heer Woll- schlager, reeds van vroeger gunstig bekend. Op de verschillende plaatsen des lands, waar die heer in den loop van dit jaar zijne voorstellingen gaf, verwierf hij de algemeene goedkeuring en wij vertrouwen dat hem ook hier een gunstig onthaal zal te beurt vallen, omdat hij steeds ijverig voortgaat de rijkunst in al hare deelen tot eene inderdaad buitengewone hoogte op te voeren. De kon. Holl. tooneelistenonder directie van de hh. Breedé en Valois, zijn mede te gunstig bekend, om er niet staat op te kunnen ma ken dat hunne voorstellingen een druk bezoek zullen uitlokkenwaartoe de medewerking van den heer Victor Driessens veel zal bijdragen. De bemin naars der goochelkunst kunnen eenige genoegelijke uren doorbrengen bij den heer en mevr. Grandsart-Courtoisdie vroeger, vooral in de residentie, veel lof mogten inoogstcn. Het mag ook niet onvermeld blijven, dat de hh. Bamberg en van Beem en Cie, die mede alhier tooneelvoorstellingen ge ven, op het denkbeeld zijn gekomen om des namiddags eene voorstelling te gevenhoofdzakelijk ingerigt voor kinderen van den fatsoenlijken stand. Daarin wordt aan de jeugd een gepast genot verschaft, door het uitvoeren van verrassende goocheltoeren en het opvoeren van een geschikt tooneel- stukje, waaromtrent de directie de toezegging geeft dat het niets zal be vatten wat voor kinderen onvoegelijk is. Dat de ondernemers uit een druk bezoek mogen zien dat men ook hier even als elders hunne bedoeling goed begrepen heeft en ondersteunen wil. STADS - BERIGTISMI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uilgaven dezer Ge meente, over het dienstjaar 1857, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegdte gelijk voor een ieder ge durende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer Ge meente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan openbare kennisgeving, ingevolge art. 219 det Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85)door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ieyden, 26 Julij 1858. J. C. BUCAILLE, Welhr. 1. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ter Secretarie der Gemeente Leyden zijn a 40 Cenls verkrijgbaar gesteld gedrukte exemplaren der rekening van IIII. Burgemeester en Wethouders van Leydenover het jaar 1857. KEKKIVIEUWS. Bij de rem. geref. gemeente van Zevenhuizen en Bleiswijk is tot pre dikant beroepen de heer n. W. Quint van der Sloot, proponent bij de rem. broederschap. Bij de ev. luth. gemeente te Tiel is tot predikant beroepen de heer Rieken, kandidaat en hulpprediker te Middelburg. 236sle Staats-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. ls,e Trekking. N°. 10671 een prijs van ƒ20,000. N°. 19814 een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 3008 een prijs van ƒ5,000. N°. 19856 een prijs van ƒ2,000. N°. 6172 een prijs van 1,500. N°. 10638 een prijs van ƒ1,000. AOVERTE1VTIEK. Op heden overleed onverwachts in den ouderdom van 71 jaren de zeer Eerw. Heer J. C. F. de MOL, Deken en Pastoor alhier. W. C. de MOL, Sassenheim, 24 Julij 1858. Uit aller Naam. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden mijner geliefde Eehtgenoote ondervonden, zoo binnen als buiten deze Stad, betuig ik mij nen hartelijken dank. Cn. J. van IZENBURG. NEDERLANDSCHE GESTAAFADOLFYEREEMGIIVG. Vergadering op Donderdag 29 Julij, des namiddags ten 3 ure, in de Consis torie-Kamer der Pieterskerk. Alle Leden der Afdeeling Leyden worden daartoe uitgenoodigd. Namens het Hoofdbestuur, J. H. MARON1ER, Secretaris. Het Bestuur der Katwijksche Maatschappij tot uitoefening van Kust- en Steurharingvisscherij heeft de eer aan Ileeren Deelhebberswelke niet tegenwoordig zijn geweest in de Algemeene Vergadering op den 8slc" dezer te Katwijk aan Zee gehoudenkennis te gevendat in die Vergadering door het Bestuur eene Eindrekenlng is overgelegd, en dat wijders aan de Commissie, benoemd in de Vergadering van 18 December II., is opge dragen die rekening na te zienzoo noodig daarover de inlichtingen van het Bestuur te ontvangen en vervolgens Verslag te doen in eene nadere Vergadering, welke tevens bepaald is op 29 Julij 1858, met oogmerk om, zoo mogelijk, alsdan het resultaat der vereffening finaal te bepalen. Dientengevolge worden Heeren Deelhebbers in gezegde Maatschappij door het Bestuur opgeroepen tot het bijwonen dier Vergadering, op Donderdag den 29sten dezer maand, des middags ten 12 ure, in de Herberg de Zwaan te Katwijk aan Zee. De Directie maakt bekend dat het Plan cn «Ie Voorwaarden der Leening groot vijf millioen guldendoor de Maatschappij geopend ingevolge besluit van de Algemeene Vergadering harcr Slemgeregtigde Deel hebbers van 21 dezer, zullen verkrijgbaar zijn op Dingsdag 27 dezer bij de Directie te Amsterdam, en bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam. Amstebdam, 24 Julij 1858. te geven door het met roem bekende Orchest van hel Cirque van den Heer E. WOLLSCHLAGERonder Directie van den Kapelmeester HERCHEN- RÖDER, op Woensdag 28 Julij en Zondag 1 Auguslus. Entree 25 Cents. Aanvang ten 4j ure. Donderdag 29 Julij aanvang ten 6 ure. Donderdag, Vrijdag en Zaturdag 29, 30 en 31 Julij, üntaila awsaeaaa» des namiddags ten 6 ureen Zondag 1 Augustus des namiddags ten 12j en ten 6 ure. door de Familie SAUVLET. 1 bij gelegenheid der Kermis, op Zaturdag den 31stc" Julijin het Koffijhuis EIGENZORG. Enlre'e voor een Heer met of zonder Dames 99 Cents, en op denzelfden avond dito in het Koffijhuis de TIVEE KOLOMMENvroeger het Zwijnshoofd. Entree voor een Heer met of zonder Dames 49 Cenls.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3