ding lot dalzelfde werk hier genoten had. Deze bijeenkomst werd door de uitvoering van zangstukken door een mannen- en vrouwenkoor opgeluisterd. Heden werd de vergadering door eene tweede openbare bijeenkomst in de Groote kerk besloten. Dr. N.Beets, van Utrecht, hield toen de opwek kende rede naar aanleiding van Marc. XIV8, waarin hij aantoonde waarin en hoe de zendingszaak moet trachten goedkeuring te verwerven en beloo: ning te vinden. Ten slotte rigtte de heer Hiebink, director van het zen delingshuis een hartelijk woord lot de vier jeugdige zendelingen, die gereed staan het vaderland te verlaten. BUITENLA1VDSCHE BEIUGTEN. BELGIE. De kruidtoren te Velaine is in de lucht gesprongen, gelukkig op den middag tijdens de werklieden aan het eten waren. Een hunner is er echter bij omgekomen. De groote lakenfabriek van den heer van der Straelen is geheel afge brand. Alleen heeft men de kas en de boeken kunnen redden. Men be rekent de schade op ruim 500,000 fr.het geheel was voor 444,500 fr. verzekerd. Meer dan 150 werklieden zijn door dit ongeval broodeloos. In eene kolenmijn in Henegouwen is bij het nederdalen van 16 werk lieden de machinerie, waaraan de bak was bevestigd, gebroken. 3 personen kwamen daarbij om het levenen een werd zwaar gekwetst. Te Tollenbeek (Brabant) zijn dezer dagen twee landbouwers in het veld door den bliksem getroffen. De een, aan het hoofd geraakt, was terstond dooden van den ander is de regtcrarin verlamd. EXCiELAN». LONDEN, 20 Julij. De regering is in het lagerhuis geïnterpelleerd omtrent de gebeurtenissen te Jeddah, door onzen voormaligen gezant te Konstantinopel, lord Strat ford de Redcliffe. Lord Malmesbury heeft in zijn antwoord o. a. gezegd dat de Porte een pacha naar de genoemde plaals had afgezondenmet volledige volmagt om de schuldigen te straffenen dat zij dit besluit genomen had na drie dagen beraadslagens en op aandrang van den Engelschen gezant. Het scheen hem niet toe noodig te zijn terstond maatregelen van geweld te nemen. Later zou hij minister de maatregelen mededeelen, die in deze zaak genomen zullen worden. Het lid Roebuck heeft ook nog voorgesteld om de gronden der Hudsons- baai-compagnie aan het rijk te brengen en te koloniseren. De regering heeft daarop te kennen gegeven dat zij zulks in overweging zou nemen en dat nu reeds de gronden, lot kolonisatie geschikt, niet aan de com pagnie afgestaan zullen worden. Er is eene commissie benoemd, belast om een naauwkeurig onder zoek in te stellen naar de organisatie van het leger in Indië en om daarin verbeteringen aan. <1<> hand ie geven. De commissie is zamengesleld uit den generaal Peel, minister van oorlog, aen neriog van v,amunuge, ui>peroevel- hebber des legers, lord Stanley, minister voor de Indische aangelegenheden, en verscheidene andere hoofdofficieren. De Londensche jagtclub zal de koningin bij hare rcize naar Cherburg door eene eere-vloot van 117 jagten doen begeleiden. Zaturdag 11. is alhier brand ontstaan nabij Grosvenor Square, in eene woning door onderscheidene gezinnen bewoondo. a. door de gravin Mil- leloge. Eene der vrouwen is nog door het vlam vatten harer kleederen ernstig gebrand. Door de brandspuitgasten is nog voor 3000 aan juwee- len en 10,000 aan goud en banknoten uit de lade eener secretaire gered. Twee cachemiren shawls, elke ter waarde van 500 zijn echter verbrand. Het geheele huis werd een prooi der vlammen en ook de belendende ge bouwen leden veel schade. De Agamemnon en de Niagara zijn weder in zee gestoken, om op nieuw het leggen van den atlaniischen telegraaf-kabel te beproeven. FRANKRIJK. PARIJS20 Julij. Overmorgen zullen de leden der conferentie weder eene zitting hou den. Waarschijnlijk zullen daarin de betrekkingen ter sprake komen tus schen de Donau-Yorstendommen en Turkye, waarvan de regeling ook nog wel eenige moeijelijkhedcn zal opleverenaangezien de beide partijen zeer tegen elkander zijn ingenomen, en men, om botsingen te voorkomen, alles naauwkeurig zal moeten bepalen en omschrijven. Men gelooft dat de werk zaamheden tegen de helft van Augustus geëindigd zullen zijn. Het evolutie-eskader van de Middellandsche zee is reeds ter reede van Cherburg aangekomen. In een schrijven uit Candia, in den Moniteur opgenomen, wordt de zaak van den aldaar ter dood gebraglen Griek in een voor de Turken gunstiger licht geplaatst. De Griek heeft namelijk niet uit zelfverdediging gehandeld, maar den Turk, tegen wien hij reeds sedert lang een grooten haat had, aangevallen en vermoord, terwijl hij na dien moord eene som gelds uit zijn winkel roofde. De adders zijn in het departement der Yonne zoo menigvuldig, dat de prefect een premie van 50 centimes heeft uilgeloofd voor elk gedood exemplaar van deze diersoort. ITALIË. Onlangs heeft de Paus, in eene toespraak bij gelegenheid der viering van den verjaardag zijner troonsbeklimming, met blijdschap gewaagd var. een Protestantsch koningrijk, alwaar zendelingen der kerk met bijzonder veel vrucht en zonder tegenwerking van den kant der overheden werkzaam waren; maar hij noemde dal land niet. Thans leest men in het Journal de Bruxelles, een van de voornaamste katholieke dagbladen, een schrijven uit Rome. waarin het volgende voorkomt. »IIet is thans bekend waar die zending plaats heeft gehad, welke den H. Vader zoo veel stof lot blijdschap opleverde. De hoofdstad, waarvan hij gewaagde, is Berlijn, de bedoelde zendelingen zijn jezuiten; en de protestantsche overheid, die den evangeli- schen arbeid beschermde, is de Pruissische regering. Men moet zich hier over des te meer verwonderen, daar de koning van Pruissen, gelijk algemeen bekend is, de zaak zijner godsdienst ijverig voorstaat, en daar Zweden thans aan zijne naburen een voorbeeld van onverdraagzaamheid geeft." Van de 13 verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden in Sardinië, die ten gevolge van de vernietiging van vroegere keuzen moesten plaats heb ben, zijn 12 in vrijzinnigen geest uitgevallen. De Napelsche regering is, naar men zegt, voornemens eene leening te doen van 18 milliocn guldenwelke som moet strekken tot den aanleg van wegen en het dekken van het tekort in de schatkist. Te Napels heeft dezer dagen een korporaal van de marine-soldaten, Gregorio genaamdden lsten Luitenant Salanis door een geweerschot gedood. De aanleiding hiertoe waren de mishandelingen, die de korporaal van den luitenant had moeten ondergaan. Gregorio is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De luit.-generaal Lecca heeft verklaard dat, bijaldien de troepen thans tegen eenen vijand moesten te velde trekken, een groot deel der officieren stellig zoude omkomen. PRUI8SET. BERLIJN, 20 Julij. Naar men verneemt moet het antwoord van Denemarken, dezer dagen aan de bondsvergadering toegezondendoor de Duilsche statenvooral door Oostenrijk, niet ongunstig worden beoordeeld. Inlusschen heeft er te Stettin een voorval plaals gehadhetwelk aan de betrekkingen tusschen Pruissen en Denemarken een gevoeligen schok geeft. De procureur des konings heeft 7 Deensche vaartuigen, die zich met de kustvaart bezig hielden, doen aan houden en de ladingen verbeurd verklaard, op grond eener wet van het jaar 1822, die men dacht dat reeds in vergetelheid was geraakt. De koning en de koningin hebben 1000 tb. geschonken voor het te Wittenberg op te rigten gedenkteeken van Melanchlon. Het blijkt uit een brief, door Alex, von Humboldt aan d e. Augsb. Zeil. geschreven, dal de heer de Bonpland, volgens de jongste beriglenhoewel reeds 84 jaren oudnog zeer welvarend is. RUSLAND. De keizer is op 11 Julij van zijne reis naar Archangel in de hoofdstad teruggekeerd. Op den 10den Julij is te Petersburg, in den ouderdom van bijna 73 jaren, overleden de staatsraad A. R. de Montferrand, architect des keizers. Gelijk men weet werd de op den 30sten Mei 11. ingewijde St. Isaaks-kerk naar zijne plannen en onder zijn opzigt gebouwd. Hij heeft na 40 jaren arbeids dit groolsche werk voltooid gezien. Onder zijne leiding werd ook de Alexander-zuil opgerigt. De te Baden overleden prins Demidoff is niet de echtgenoot maar een D1VCUTU waiH tail piluuco Mallillvlv Dvuapai Ic, TURKTE. De ongesteldheid van den Sultan is nog al van ernstigen aard. De mos- keën zijn gevuld met geloovigen, die zijne herstelling van den hemel afsmeken. Van het eiland Candia verneemt men dat de Christenen aldaar steeds in opgewondenheid verkeeren. De Grieksche landlieden zijn overal te wa pen geloopen en hun getal wordt op 2000 begroot. In de stad Candia heeft de gouverneur gelukkig alle wanordelijkheden kunnen voorkomen. Een Duitsch blad berigt dat de aanzienlijke grondbezitters in Bosnië onlangs eenen rooftogt gehouden en zich van 180 Christen kinderen hebben meester gemaakt. De Christenen hadden daarop eerst hunne vrouwen en kin deren op Oostenrijksch gebied in veiligheid gebragt en daarna, met hooivor ken enz. gewapend, de Turken aangevallen. Zij veroverden een groot aantal geweren, maar moesten terugtrekken. Dit berigt vereischt echter bevestiging. De bedevaartgangers, die uit Algerië naar Mekka reizen, en gewoon lijk een getal van 2000 a 3000 uilmaken, moeten zeer op hunne hoede zijn, daar de Arabieren het hun als eene misdaad toerekenen, dat zij zich aan de Christenen hebben onderworpen. Zoodra zij Mekka naderen worden zij gedwongen zich van de overige bedevaartgangers af te zonderen. Ëuugcrlijfcc &tanb. Van den 15 tot en met den 31 Julij 1858. BEVALLENW. Mizcegeb. Verlind Z. A. van Rijn geb. MielooZ. G. Visseringgeb. Corvcr, Z. J. M. van der KoelenD. L. M. Bernard geb. Boodt, Z. A. Rogge, geb. Penceel, D. J. Taverne, geb. Gaudau, D. A. van den Boogaardgeb. VerstraalenZ. A. A. Schoof, geb KortmanZ. C. W. Serliegeb. HoogervorslD. M. van Dutiren geb. KleynD. M. Spek geb. SelierZ. J. M. Faviergeb. van NoortD. M. J. van Izenburggeb. van Clecf, D. levenl. M. SlieringsD. P. Overdijkgeb. Tijssen D. M. Schoemaker, geb. Mentink, Z. M. Voorhagen, geb. van den Berg, D. A. J. II. Bonte geb. van Oerle Z. levenl. A. Bloemendaalgeb. Pouwlus, Z. GEHUWD A. II. van Toorn Jtn. en F. II. van LangeveldJd. C. J. Papót, Jm. en D. TibboelJd. P. van Dijk, Jm. en E. Noest, Jd. D. Nihot, Jm. en J. Buis, Jd. J. G. Hakkenberg, Jm. en W. P. ChristiaanseJd. J. Veldhuyzcn Jm. en J. van Rooijen Jd. T. Korenhof, Jm. en J. Verstraalen Jd. F. van der WoerdJm. en J. van der NatJd. A. Eradus Jm. en C. Dreef, Jd. J. P. J. van Oerle, Jm. en G. E. Copier Jd. A. van der Linden Wedr. en C. RamakJd. I. J. Huygens, Jm. en J. SelieJd. L. J. A. We ber, Jm. en J. Verstraaten Jd. OVERLEDENP. Kolders73j. S. Vijlbrief, D.2 d. U. M. den noedt, D.4 w. A. M. van der Vlugtgeb. Sasburg, 82 j. P. Bonnet, geb. de Pouw, 70 j. C. S. Pracht, D., 8 d. J. C. PrachtD., 8 d. J. J.Hess, 49 j. W. de Just, 51 j. M. Kriek, D., 5 m. E. C. van BeekZ.5 m. M. I. van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2