Gisteren avond is de Russische generaal Tottleben, de beroemde ver dediger van Scbastopolin deze residentie aangekomenen aan het hötel de Bellevue afgestapt. De generaal is vergezeld door zijnen adjudantden luit.- kol. der genie Wasselief. Men verneemt dat de generaal voornemens is gedurende eenigen tijd alhier te verblijven, ten einde de zeebaden te Sche- veningen te gebruiken. Heden werd door de leden van de evang. luth. gemeente alhieraan hunnen hooggeachten leeraar, ds. Schuurman, als blijk van erkentelijkheid dat z. w. e. heeft kunnen besluitenom op de vereerende op hem uitgebragte nominatie naar de gemeenten van Amsterdam en Utrecht te bedankeneen geschenk aangebodenbestaande in een sierlijk salon-ameublement in antie ken stijl; terwijl door den kerkeraad der gemeente in dienzelfden stijl de salon is georneerd. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van IFoensdag 14 Julij. In deze zitting is goedgekeurd het voorstel van gedep. staten lot het verleenen van tegemoetkoming aan vijf gemeenten in de kosten tot opbouw of herstel van schoollokalen en onderwijzerswoningen. De bijdragen der provincie in die kosten zijn bepaald als volgt: voor de gemeente Mathenesse ƒ2000, Schiebroek 1460, Hendrik-Ido-Ambacht 1500, Berkenswoude ƒ1250 en Noordwijk 2500. Vervolgens is vastgesteld de begrooting der kosten van het prov. bestuur, voor zooveel het rijksbestuur isvoor het jaar 1859. Ook is, na beraadslaging, goedgekeurd de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor hel jaar 1859, op een bedrag van 219,596.151 in inkomsten en uilgaven. Verder is besloten om gedep. staten uit te noodigen de missive van eenige leden, die het landhuishoudkundig congres te Nijmegen hebben bijgewoond, betreffende het gebruiken van rivierwater tot het vruchtbaar maken van gron den te zenden aan de Holl. maatschappij van landbouwmet uitnoodiging omtrent het wenschelijke en uitvoerbare der zaak een onderzoek in te stellen. Ten slotte is beslistdat er geen termen bestaan om te treden in het ver zoek van dr. P. M. Messgeneesheer' bij de badinrigting te Scheveningen waarbij de medewerking der stalen wordt ingeroepen lot de oprigting eener badinrigting voor minvermogenden. En alsnu gecne onderwerpen meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter, in naam des konings, deze gewone zomervergadering der stalen. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. BELG IE. BRUSSEL, 14 Julij. Het Ned. muziekcorps van de grenadiers en jagers is te Gent en te Brugge op eene nog luisterrijker wijze ontvangen dan te Antwerpen. De intogt 1 in de eerstgenoemde stad geleek eenen triumfiogl. Bij het concert, in het Casino gegeven, waren bijna 12,000 personen tegenwoordig. In eene herberg hier ter stede had Vrijdag avond II. een persoon zijn ruim 6-jarig zoontje zooveel drank doen gebruikendat het kind ge heel bewusteloos was. Om het kind aan te moedigenhad hij mede zoo veel gebruikt, dat, toen beiden door de verontwaardigde getuigen de deur der herberg werden uitgeworpeneen agent van de politie het kind huis waarts moest dragen. ENGELAND. LONDEN, 13 Julij. De regering heeft besloten om tijdens het bezoek van de koningin te Cherburg, 6 linieschepen, 6 fregatten en 8 jagten derwaarts te zenden. Deze scheepsmagt zal onder het bevel staan van lord Lyons. De zamenkomst der gekroonde hoofden te Cherburg wordt door onze voornaamste dagbladen verschillend beoordeeld. De Morning-Post ziet daarin een waarborg van vrede, geschikt om dc tegenstanders van het Fransch- Engelsch bondgenootschap te beschamen. Dit blad geeft daarbij zeer hoog op van de diensten door keizer Napoleon III aan Frankrijk en Engeland bewezen. De Times is van een tegenovergesteld gevoelen. Naar zijn oor deel zijn de werken te Cherburg met een vijandelijk oogmerk tegen Enge land aangelegd, en wel om dat land in het hart te treffen en met éénen slag te vernietigen. Engeland moet zich in staat stellen om iederen onver- wachten aanval af te keerendoor eene vloot in het Kanaal beschikbaar te houdenen door de bijeenroeping van de militie tol versterking van het leger. Dan zou Engeland, na tegenwoordig te zijn geweest bij de inwij ding der werken van Cherburg, bestemd om een inval op zijn grondgebied te begunstigen, op zijne beurt keizer Napoleon lil kunnen uitnoodigen om de middelen in oogenschouw te nemen die ter verdediging zijn beraamd. Prins Albert heeft dezer dagen de groolsche werken bezigligd die te Gospoi't en te Portsmouth worden aangelegd. Dit bezoek heeft thans, in verband met dc scherpe woorden van den Times, niet weinig de opmerk zaamheid tot zich getrokken. De berigten over Marseille uit Indië ontvangen zijn zc-cr verontrus tend. Te Allahabad zijn dc kaserncu der Engclsche troepen in brand ge stoken. De tegenwoordigheid van lord Canning kon niet beletten dat vijf van die gebouwen een prooi der vlammen werden. De soldaten hebben slechts den tijd gehad om hun leven te redden. Overigens moet de opstand meer en meer algemeen wordende epidemische ziekten nemen toe en het leger lijdt verschrikkelijk, hoewel de soldaten eenen bewonderenswaardigen moed ten toon spreiden. Te Lucknow had men op eenen dag 90 dooden waarvan 20 ten gevolge van beroerte overleden. Kolonel Thompson is aan de cholera bezweken. Er zijn 1500 man vcrsche troepen ontscheept en de bezetting van Lucknow is met een regiment versterkt; die stad wordt steeds door de opstandelingen ingesloten. Te Hongkong zijn 900 man Fransche en 1000 man Engelsche troepen aangekomen. Gisteren ontstond alhier brand in eene fabriek van vuurwerken. Vele ontploffingen hadden plaats en dc gebouwen werden geheel vernield. Een 100-tal personen geraakten daarbij min of meer gewond. II De heer Mozcs S. Beach, uitgever van the Sun, heeft, eene pers uit gevonden, waarmede men 44,000 exemplaren in het uur kan drukken. De pers met 10 cilinders, volgens het tegenwoordige stelsel ingerigt, levert slechts 20,000 exemplaren. Te Liverpool is dezer dagen een jagt van stapel gelatenbestemd voor den onder-koning van Egypte. Het vaartuig, dat 700 ton meet, moet een model van scheepsbouwkunst wezen. Men is van gevoelen dat de gebrokene kabel voor den allantischen telegraaf weder aaneen gehecht zal kunnen wordenzoodal eerstdaags eene nieuwe proeve met de nederlating zal genomen worden. De gebeurtenissen te Jeddah, alwaar de Christenen door eene dweep- i zuchtige bevolking zijn vermoord, trekken thans bijzonder de aandacht. Europa is natuurlijk verpligt voor de veiligheid der christelijke bevolking in die streken te wakenen indien de Porte niet bij magte is om de woeste j uitwerkselen van godsdienstigen haat van eenigen harer onderdanenvoor beeldig te straffendan zullen de mogendheden door eene krachtige lus- schenkomst de herhaling dier tooncelen moeten verhinderen. Men heeft daarom met groot genoegen vernomendat de regering in het lagerhuis verklaard heeft, dat zij reeds 3 oorlogsschepen naar Jeddah heeft gezon den en aan den bevelhebber den last heeft gegeven het straffen der schul digen te eischen. De Times zegt dat onder het beheer van Mehemet-Ali in Arabië een krachtig beheer werd gevoerd, dat echter later onder de leiding der Porie weder is verslapt. Eene krachtige tusschenkomst is, volgens dat blad, ook daarom onvermijdelijk, omdat Jeddah en alle andere havens der golf weldra met de Europesche wereld in aanraking zullen komen door de stoomboo- tenwelke tusschen Suez en het Oosten in de vaart zullen worden gebragt: Indien Engeland toestaat, dat eene bende dweepzieke Muzelmannen er zich op kan beroemen, dal zij de Christenen van hunne oevers verdreven heeft, dan zullen er nog jaren verloopen voor en aleer Engeland zich daar op een betamelijken voet van vrijheid en gelijkheid vestigen kan; gezwegen dat het plan tot het leggen van een eleclrischen telegraafdraad langs de Roodc zee bij zulk een stand van zaken onmogelijk zou worden. Een en ander behoort een spoorslag voor de Engclsche regering te zijn, om de moorde naars van deze ongelukkige Christenen ten strengste te straffen. De Mor- ning-Post spreekt in gelijken geest en deelt omtrent de haven van Jeddah de volgende bijzonderheden mede. Jeddah is het middenpunt van een aan zienlijken handel op dc kust van de Roode zee. 20 jaren geleden werd het jaarlijksch bedrag van den invoer geschat op ongeveer 460,000 en sedert dien tijd is het handelsverkeer nog toegenomen. Meer dan de helft van den invoer komt uit Indiö en China en een derde van Suez. De uit voer bestaat hoofdzakelijk in kofRjdadels en koralen. De stad is klein en wordt bestuurd door eenen ouden pachadie naauwelijks in staat is de inwoners tegen de rondzwervende Arabische stammen te verdedigen. In de berigten uit New-Yorlt wordt melding gemaakt van een ongeluk dat te Wellsville heeft plaats gehad. Bij de viering van een vrijmetselaars- feest is de vloer eener zaalwaarin 700 personen bijeen warenplotseling bezweken, alsmede de zoldering der volgende verdieping. Een 50-tal perso nen werden daarbij gekwetst, waaronder sommige zeer ernstig. Blijkens de berigten uit San Francisco van 5 Junij jl. stroomde er eene menigte lieden naar die streken in Britsch Noord-Amerika, alwaar sedert eenigen tijd goudhoudende aardlagen ontdekt zijn. liet aantal goudzoekers, welke derwaarts op weg warenwerd op minstens 5000 begroot. FRANKRIJK. PARIJS 13 Julij. De Mon. de la Plotte berigt dat de keizer zijn vertrek naar Cherburg twee dagen heeft vervroegdten einde eenen geheelcn dag aan de vervul ling zijner vcrpliglingen als gastheer tegenover koningin Victoria te kunnen wijden. De keizer en de keizerin zullen verblijf houden op de Bretagne, en de koningin op het vaartuig dat hare vlag voert. De bezoeken zullen door middel van jagten geschieden. Men zou gaarne zien dat het volloopen van de havenkomdat van wege den waterstand eerst den 7den of 8>tcn kan plaats hebben, drie dagen kon worden vervroegd, en tot onderzoek daar van is door den minister van marine een ambtenaar naar Cherburg gezon denmaar het is waarschijnlijk dat aan dit verlangen niet zal kunnen vol daan worden. Uit naam der marine zal aan den keizer en de keizerinbij gelegen heid van hun verblijf te Cherburg tot bijwoning der pleglighedeneen bal worden gegeven aan boord van het linieschip 1'Hercule. Eene commissie, aan het hoofd waarvan de schout-bij-nacht Pinaud is geplaatst, zal met de regeling van dit feest worden belast. Meer dan 2000 personen zullen ter bijwoning van dit bal worden uitgenoodigd. De leden der conferentie zullen overmorgen hunne 10dc bijeenkomst houden. De Moniteur deelt eene circulaire mede van graaf Walewski, over de beginselen van het internationaal zeeregt, door het Parijsehe congres aan genomen. Al dc mogendheden zijn lot die beginselen toegetreden, behalve Spanje en Mexico, die de kaperbrieven in stand willen houden, en de Vereenigde Stalendie verlangen dat bijzondere eigendommen niet in beslag zullen genomen worden. De kapitein van de Regina Coeliwelk vaartuig dezer dagen te Nan tes is binnen geloopen, is terstond herwaarts ontboden. Met de paketboot te Marseille aangekomenheeft men nog eenige nadere bijzonderheden vernomen omtrent het gebeurde te Jeddah. De En gelsche vice-consul werd het eerst vermoord; men sneed zijn lijk in stuk ken en de vlag van het consulaat werd afgerukt. Al de Grieksche gezinnen werden verschoondmaar van de Engelschen niet één. Dc Fransche consul cn zijne cchtgcnoote werden mede omgebragt en de archiven van de beide consulalen vernield. De kanselier van het Fransche consulaat is met de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2