GKCtELAKO. LONDEN, 11 Jnlij. Een telegraphisch berigt nit Calcutta melilt dat sir Campbell zicli nog tc Futleghur bevond; de opstandelingen van Calpee rukten op Gwalior aan, maar werden door eene Britsche kolonne gevolgd. In Seinde zijn de op standelingen overwinnaars gebleven en zij hebben op 1 Junij op nieuw de forten bezetvroeger door Generaal Rose veroverd. Generaal Jones heeft Mohundee en omliggende dorpen in de asch gelegd, zonder tegenstand te ontmoeten. Omtrent de zaken in China verneemt men dat de onderhandelingen niets vorderen. De admiraals waren nabij den Pei-ho en hoopten binnen weinige dagen de fortenaan den ingang van deze rivier gelegente bemagtigen. Een regtskundig onderzoek heeft onlangs de onschuld aan het licht gebragt van den voormaligen attorney van Londen, den heer Barber, die in 1844, wegens gepleegd bedrog, lol levenslange verbanning werd veroordeeld. Een zijner klerken die als medepligtige in de zaak was veroordeeldheeft op zijn sterfbed de onschuld van zijnen meester doen kennen. Hoewel Barber reeds eenige jaren geleden begenadigd werd, zoo heeft hij toch zijne vorige betrekking, die hem jaarlijks 2000 opbragt, niet terug ge kregen. Door het lagerhuis is hij echter aan de welwillendheid der rege ring aanbevolen. Deze zaak heeft onder het publiek groot opzien verwekt, vooral sedert men vernomen heeft welke mishandelingen de majoor Child, bevelhebber van de strafkolonie van Norfolk, werwaarls Barber was over- gebragl, hem heeft doen ondergaan, llij deed hem zonder verschooning aan de openbare wegen werken, aan eene kelen vastgeklonken juist met een persoon, over wien hij vroeger in zijne betrekking een ongunstig vonnis had geveld, zoodat hij altijd in gevaar was door zijnen makker uit wraak zucht vermoord te worden. Het scheen zelfs dat majoor Child in de onge lukken van zijnen gevangene behagen schepte. Men is algemeen van oordeel dat aan dit slagtoffer cener regtskundige dwaling eene voldoende schade loosstelling moet worden verleend, want loen Barber hier te lande aan kwamwas hij genoodzaakt zijn brood te bedelen. De uitwasemingen van den Theems hebben nu, dank zij de afneming der hitte, genoegzaam opgehouden. Te Liverpool zijn onlangs twee vaartuigen gebouwd, die de Great Eastern of Leviathan nog in lengte overtreffen, daar zij elk 700 Eng. voelen lang zijn. Zij zijn voor de riviervaart in Indië bestemd. Donderdag II. is een trein op den spoorweg van Birmingham naar Wolverhampton door den bliksem getroffen. De schok werd door den ge- heelen trein gevoeld; gelukkig hebben daarbij geen ongelukken plaats gehad. Men verneemt dat een reeder in de Vereenigde Statendie van de rege ring verlof gevraagd had om eene lading zwarlc landverhuizers van Afrika's kust te halen op dat aanzoek een afwijzend antwoord heeft ontvangen van het hoofdbestuur der in- en uitgaande reglcn. Het blijkt dus dat die land verhuizing door de regering der Vereenigde Staten als onvereenigbaar met de bestaande bepalingen legen den slavenhandel beschouwd word;. FBANKRIJfi. PARIJS, 11 Jnlij. De Moniteur heeft thans officiëel de komst van II. M. de koningin van Engeland tegen den 4'1™ Augustus aangekondigd. Ken verneemt thans nog dat II. M. slechts e'e'n dag te Chcrburg zal verblijven en reeds den 5d™ zai vertrekken om den ÏO30" te Keulen te zijn overeenkomstig de met hel hof van Berlijn gemaakte schikkingen. De koningin zal dus de plegtige inwij ding van de havenkom niet bijwonen, daar die van wege den waterstand eerst den 8sl™ kan plaats hebben, en de keizer en de keizerin zullen dus vroeger naar Cherburg moeten gaan dan aanvankelijk bepaald was. Koningin Victoria zalbehalve van haar gemaalvergezeld worden door drie barer ministers, lord Derby, lord Malmesbury en den heer üisraëli, terwijl onze ministers van oorlog en van marinemaarschalk Vaillant en admiraal Hamelin, den keizer zullen vergezellen. Men wil welen dat de werkzaamheden van de conferentie reeds zoo verre gevorderd zijn, dat graaf Walewski belast is met de uitwerking dei- grondslagen waarop het beheer der Vorstendommen zal gevestigd worden. Wat betreft den senaat voor de beide landendie zounaar men zegt slechts om de 2 jaren bijeenkomenen alleen zijne wcnschen kenbaar maken. liet hof van assises te Caen heeft thans in de zaak Pechard vonnis geveld, na eene reeks van zittingen, waarvan de laatste den geheclen nacht duurde. Pascal en Graft zijn ter dood veroordeeld; Gugenheira, voor wien verzachtende omstandigheden zijn aangenomen, is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid; Block en ülmo (de vader) zijn verwezen tot 8 jaren gevan genisstraf. Ulmo (de zoon) en zes andere beschuldigden zijn vrijgesproken. Voorts zijn veroordeeld: Lambert May lot 6 jaren dwangarbeid, de wed. Gaul lot 5 jaren opsluiting, Pauline Blum en Milice lot G, Chretien tol 5, Bernard Meyer tot 4 en Louis lot 2 jaren gevangenisstraf. Het hof heeft buitendien verleend eene schadevergoeding van 15,000 fr. aan de familie Pechard en een gelijk bedrag aan den heer Nourisson Morel. Bij den wedstrijd voor de fraaiste voortbrengselen van veete Amiens gehoudenzijn al de prijzen behaald door koeijen van Hollandsch en Vlaamsch ras. SPASiJR De regering gaal voort met het brengen van wijzigingen in het personeel der hoogcre ambtenaren en met het nemen van maatregelen om aan de woelingen van de absolutistische en clericale partij het hoofd te bieden. De aartsbisschop van Toledo, een der meest ijverige en gevaarlijke voor standers van den teruggangheeft bevel gekregen, om zich onmiddellijk naar den zetel van zijn aartsbisdom te begeven. Een dergelijk bevel is gegeven aan den patriarch van Indië en de tegenwoordige biechtvader der koningin de aartsbisschop van Santiago zal door den aartsbisschop van Sevilie ver vangen worden. Bovendien heeft de maarschalk O'Donnell al de generaals aan het ministerie van oorlog vcrecnigd en hun tc kennen gegeven, dat hij, j bij den minsten tegenstand van een hunner tegen hel nieuwe bewind, hem onmiddellijk uit de hoofdstad verwijderen zou. Reeds heeft de generaal j Ortega last bekomen om zich naar Corunna tc begeven. Waarschijnlijk t zal de staat van beleg, waarin Barcelona en geheel Catalonië verkecren, j onmiddellijk opgeheven worden, en zullen alle andere gedeelten van het j land, die nog aan een bijzonder toezigt onderworpen zijn, daarvan bevrijd worden. ITALL5E. Vroeger is reeds melding gemaakt van vechtpartijen, die te Rome tusschcn de Fransche en Pauselijke troepen hebben plaats gehad. Om die ongere geldheden tegen te gaan heeft de generaal de Goyon Fransch opperbevel hebber, eene strenge dagorder uitgevaardigd, waarin hij bekend maakt, dat de schuldigen, burgers of militairen, door de Fransche soldaten aange houden en terstond naar Fransche wachtposten of, indien daartegen be zwaren van den kant der Pauselijke politie oprezennaar den Engelenburgt gebragt en voor eenen Franschen krijgsraad te regt gesteld zouden worden terwijl aan de Italianen bij wjjze van uitzondering vergund zou worden zich bij die vierschaar door Italianen te laten verdedigen. Ten slotte zeide de generaal, dat er slechts e'e'n opperbevelhebber was van al de troepen, Fransche en Romeinsche, welke het garnizoen van Rome uitmaakten, dat hij die opperbevelhebber was, en dat hem in die hoedanigheid dezelfde eerebewijzen toekwamen als aan den Paus en aan de kardinalendit kon nog niet vergeten zijn, meende hij, maar des noods zou hij middel weten te vinden om het wederom in aandenken te brengen. Deze proclamatie baarde groot opzien; zij mishaagde zoowel aan de bevolking als aan de Pauselijke regering, en is spoedig ingetrokken en door eene andere dag order vervangen. In het laatst gemelde stuk noemt de generaal zich nog opperbevelhebber der twee legers, en gewaagt hij van een onderhoud met den Pauswaarin deze hem de volgende woorden toegevoegd heeftDe keizer der Franschen heeft gezegd dat het keizerrijk de vrede is, en het verblijdt mij te kunnen zeggen dat de tegenwoordigheid der beide legers tc Rome ook een waarborg voor het behoud van den vrede is." In deze woorden van den II. Vader ziet de generaal een blijk van vertrouwen, en hij vermaant allen om zich dal vertrouwen waardig te betoonen. Op 6 Jnlij is te Rome het vonnis uitgesproken legen den marquis Campana. Hij is wegens misbruik van vertrouwen, in zijne ambtsbetrek king (directeur van de beleenings-bank) gepleegd, lot 20-jarige galeistraf veroordeeld. Men gelooft, dat dit strenge vonnis eenige verzachting zal ondergaan. De advocaat, die hem verdedigde, heeft dit met veel warmte en niet zonder scherpte gedaan en is deswege 3 maanden in zijne betrek king geschorst. Algemeen wordt deze maatregel scherp afgekeurd. De beroemde kunstverzamelingen van den marquis zullen waarschijnlijk niet worden verkocht, maar door den slaat in bezit genomen worden, om die in een zijner groote paleizen ter bezigtiging te stellen. In de laatste dagen van Junij is er boven den krater van den Vesuvius een waterhoos losgebarsten, dat zware stortregens ten gevolge had. Het water vereenigde zich met de nog gloeijende lava en daaruit ontstond eenen zoodanigen rook, dat de bewoners der omstreken in den waan verkeerden dat de geheele berg in vuur stond. Later kwam hel water den berg afzet ten en drong zelfs de huizen binnenzoodat vele personen de vlugt moes ten nemen. ©O STTEJ3 R O K. YVEENEN, 10 Julij. Op de thans afgeloopen wolmarkt waren ongeveer 45,000 centenaars (5,000 ctr. minder dan in het vorige jaar) aangevoerd, waarvan ongeveer de helft voor het binnenland werd genomen. De prijzen vertoonen eene verlaging van 20 a 25 fl.vergeleken met die van het vorige jaar. De groote lucifers fabriek van Pollak is een prooi der vlammen ge worden. Bij heL afbreken van een der poorten alhier is ten gewelf ingestort waardoor eenige werklieden onder het puin werden bedolven. Een hunner is daarbij omgekomen. Bij de Augsb. Zeit. is een brief ontvangen uit Montevideo, van 29 Mei, waarin gemeld wordt dat de heer Bonpland, bekend door zijne reizen met Alex, von Humboldt, in den ouderdom van 85 jaren is overleden. Hij was te San Borga, aan de grenzen van Brazilië, niet verre van Uraguny, woonachtig. KDILAI Reeds hebben 38 gouvernementen van den keizer vergunning verkregen tot het instellen van commissiën, om de bepalingen voor de vrijverklaring der lijfeigenen te ontwerpen. Die gouvernementen bevatten 9,713,372 man nelijke lijfeigenen. Door het comité, belast met de voorbereiding van de vrijverklaring dei- lijfeigenen, is een rapport nitgebragtwaaruit blijkt dat de bevolking van het geheele rijk 57,226,700 zielen bedraagt. Daaronder zijn 23,639,080 lijfeigenen, die het eigendom zijn van 114,967 adellijke ltceren. TUKKÏE. Te Alexandria is thans weder de pest uitgebroken. Sedert 1837 was Egypte niet door deze ziekte bezocht. Op den 15de" Junij hebben de inwoners van Jeddah, op de kust van Arabië, die als dweepzuchtige Mahomedanen bekend staan, getracht al de Christenen aldaar te vermoorden. De heer Page, vice-consul van Engeland, de heer Eveillard, consul van Frankrijk, zijne echtgenoot en nog 20 andere personenzijn door hen omgebragt. Eenige anderendie konden ontsnap pen zijn aan boord van de Cycloop opgenomenwaaronder de dochter en de tolk van den Franschen consulbeide zwaar gekwetst. 24 Christenen hebben Suez kunnen bereiken, door middel van de Bentinck, die de Indi sche brievenmaal aan boord had, en die juist in de nabijheid was.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3