neming aan de loting voor de nationale militie zijn bij de ligting van 1857 ingeschreven 6095 personenvan deze zijn 2717 voor de dienst gedesigneerd en 3378 op verschillende gronden voor een jaar of finaal van de dienst vrij gesteld. De geheele sterkte der schutterij in deze provincie was; dienst doende schutterijactief 4590reserve 3747te zamen 8337rustende schutterijen, actief 4900, reserve 3995, te zamen 8895. Sterkte van den Isten ba,, der dienstdoende schutterij 4880, idem rustende schutterij 11,016. Hoofdstuk VI is gewijd aan de kerkelijke zaken. In 1857 bestonden in deze provincie 404 kerkelijke gemeenten, met een getal van 524 dienst doende leeraren en geestelijken. Voor zoover gedep. staten bekend is, blijft er tnsschcn de leeraren of geestelijken der onderscheidene godsdienstige ge zindheden en de gemeentebesturen in het algemeen eene goede verstandhou ding heerschen. Hoofdstuk VII betreft onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het getal bewaarscholen beliep 100; het getal openbare scholen bedraagt 259; het getal bijzondere scholen der eerste klasse is 78. Het op al de gemelde scholen aanwezige getal leerlingen bedroeg: op 15 Januarij 67,540, op 15 Julij 63,085. Het onderwijzend personeel bedroeg 1356. Het onderwijs was op vele scholen zeer goed en op sommige plaatsen zelfs uitmuntend. Het aantal inrigtingen voor de gymnastiek bedraagt 6, terwijl op 18 scholen gelegenheid werd gegeven lot het ontvangen van onderwijs in de gymnastiek. De zeevaartkundige school te Rotterdam werd door 119 leerlingen bezocht. De in 1855 te Leyden opgerigte kweekschool voor de zeevaart blijft in bloei toenemenhet getal leerlingen in 1857 toegelaten bedraagt 80. De genees kundige school te Rotterdam telde 40 leerlingen. Hel getal kweekelingen der op de te Rotterdam gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs beliep 43. Voor den cursus van 1857/58 waren aan de koninklijke aca demie voor burgerlijke ingenieurs te Delft ingeschreven 201 studenten. Hel getal schoolonderwijzers-gezelschappen bedraagt 32; het getal leden is 533. De 7 in dc provinciën aanwezige gymnasiün werden bezocht door 349 leerlingen, waarvan te 'sGravenhage 118, te Rotterdam 85, te Leyden 31, te Delft 27, te Dordrecht 27, te Gouda 40 en te Brielle 21. De twee Latijnsche scholen hadden 19 leerlingen. Het aantal studenten aan de hoogeschool te Leyden was op 31 Dec. 11. 488; gedurende het academiejaar 1857 promoveerden 85 studenten; in het algemeen zijn de hoogleeraren over den ijver der studenten bijzonder tevreden. De academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam lelde 543 leerlingen. De teekenscholenwaaromtrent de gunstigste uitkomsten wat het onderwijs betreft zijn verkregenleldende teekenacademie te 's Gravenhage 291 leerlingen, Gouda 58, Leyden 186 en Schiedam 135. Het getal leerlingen beliep aan de koninklijke muziekschool te 'sGravenhage voor 1857/58 140. Hoofdstuk VIII betreft het armwezen. De toestand der armen was in 1857 over het algemeen niet zeer drukkend, ten gevolge van dc verminderde prijzen der eerste levensbehoeften en door gelegenheid tot het bekomen van werkwaartoevooral ten platten landede welvaart van den landbouwer ruim bijdroeg; doch gedep. staten hebben reeds vroeger opgemerkt, dat de dagloonen niet meer in evenredigheid staan met de sedert eenige jaren ver meerderde kosten van levensonderhoud; terwijl de steeds toenemende bevol king en dc daardoor ontstaande overbevolking tot nog toe een beletsel is om die evenredigheid te doen ophouden, daar dien ten gevolge nog altijd meer vraag dan aanbod van werk ten platten lande blijft bestaan, en de landbouwers, die thans zonder bezwaar hoogcr loon konden betalen, mees ter blijven om het loon naar hun goedvinden te regelenen ofschoon zij thans eene buitengewone welvaart genietenongenegen zijn het lot hunner arbeiders door eene geringe verhooging van loon eenigzins te verbeteren. Het gevolg hiervan is, dat hel getal bedeelden en de uitgaven der armbestu ren steeds grooter blijven dan men in eenen lijd van voorspoed verwachten kon, daar het loon van den arbeider zoo laag is, dat hij daarmede ter naauwernood in zijne dagelijksche behoeften kan voorzien veel minder iels kan afzonderen om cenigen voorraad voor den winter op te doen of schulden af te betalendie hij in den winter bij ziekte of bij tijdelijk gebrek aan werk heeft moeten maken; zoodat, wanneer dc winter aankomt en er weinig of geen werk te verrigten is, die soort van lieden de hulp der armenkassen inroepen en daaruit in hunnen broodeloozen locstand bedeeling ontvangen. Dit is dan ook de voorname oorzaak dat de vermindering der armoede, in het afgeloopen jaar, niet van een blijvenden aard kan beschouwd worden; en bij de minste verhooging der prijzen van de eerste levensbehoeften velen, die thans sober in hun onderhoud voorzienzich lot de armenkassenal is het dan ook om lijdelijken onderstand, zullen moeten wenden. Gedep. stalen aarzelen niet als hun gevoelen uit te sprekendat de wet gever, hij de vaststelling der wet op het armbestuur, een ie gunstig denk beeld heeft gehad van de kerkelijke armbesturendoor te veronderstellen dat zij, van allen dwang ontheven, met opgewektheid en christelijke liefde dc zorg hunner armen zouden op zich nemen. De verschillende beginselen, in de wet en de kerkelijke reglementen nopens hel onderstandsdomicilie aangenomengeven bij voortduring in vele gemeenten aanleiding tot klag- tenen zeer vele gemeentebesturen dringen op verandering aan. In 1856 is voor armenverzorging door de gemeenten aangewend 1,042.517.54. De subsidien zijn in 1858 niet onaanzienlijk verminderd, daar deze in 1857 bedroegen 679,550.40j en voor 1858 toegestaan zijn lol een bedrag van 629,218.30j. De wet tot regeling der toelating en uitzetting van vreem delingen wordt steeds naar behooren toegepast. (Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE, 13 Julij. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot 2'1™ luit. bij het wapen der infanterie: bij het lstc reg. A. G. F. de Petit en B. A. E. Juta; bij het 2tIc reg. S. A. Lntz; bij het 3de rcg. D. J. 11. van Aken en J. F. W. Gra- venhorst; bij het 4dc reg. II. C. A. Huempol en R. K. Tuckermann; bij het 5dc reg. W. L. E. Stolle'; bij het 6,lc reg. II. J. G. Benschop, Q. W. F. de Flines en J. C. T. C. Hackstroh; bij het 7dc reg. 11. F. Poelman; bij het 8stc reg. F. A. V. W. II. van Tuerenhout; tot 2den luit. bij het wapen der cavalerie: bij het ls,c reg. dragonders jhr. E. W. N. de Pesters; bij het 2dc reg. dragonders G. II. baron Taets van Amerongen; bij het 3dc reg. dragonders F. Ypey en J. C. Wilbrenninck; tot 2de" luit. bij het wapen der artillerie.- bij het lslc reg. vesting-artillerie F. H. Boogaard, P. J. In de Beton, W. Irish Stephenson, R. Storm Buysing, J. La Grappe Dominicus, H. W. Alma en J. Sluiter; bij het 2de reg. vesting-artillerie T. J. C. A. Boele, H. F. Hubner, H. A. de Haan, P. C. W. de Gelder en J. F. baron Taets van Amerongen; bij het 3de reg. vesting-artillerie F. C. Visscher, P. A. Schel- tus, C. L. W. Moorrees, jhr. V. A. de Pesters, L. E. W. de Munnick, J. C, Maris en G. E. C. Guffroy; tot 2dcn luit. bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs A. J. Voorduin, F. Ermerins, K. Eland, J. J. H. Gijs- berti Hodenpijl en J. Drabbe; tot 2deD luit. bij het leger in Oost-Indië, bij het wapen der infanterie J. F. D. Engelhardjhr. J. II. C. van der Wijck en P. E. J. H. van üompseler; bij het wapen der artillerie A. C. II. Win ter en D. C. J. A. Ponse; bij het corps der genie en sapeurs A. W. Nolthe- nius, W. J. C. L. van Polanen Petel en J. Kat; allen kadels herkomstig van de Kon. militaire akademie. Z. M. zal zich morgen naar Soestdijk begeven, om voor zijn vertrek naar Nassau van H. M. de koningin-moeder afscheid te nemen. In den avond zal Z. M. alhier tcrugkeeren. Het vertrek van Z. M. blijft bepaald op aanst. Zondag. Behalve door het reeds vermelde gevolgzal Z. M. ook worden vergezeld door prof. Everard, den kunstschilder Pieneman, en den ordonnans-officier de Favauge. IIH. KK. IIII. prins en prinses Hendrik bevinden zich thans te Turyn en zullen van daar naar Milaan gaan. Zij zullen eerst tegen het einde der maand in het vaderland tcrugkeeren. lieden, den verjaardag van II. M. de keizerin-moeder van Rusland, zuster van II. K. II. prinses Fredei'ik, heeft er hij IIII. KK. 1111. prins en prinses Frederik op hun buitengoed Backershagen een groot diner plaats gehad. Men verneemt, dat men zich in den laatsten lijd bij de verschillende ministeriel! ijverig bezig houdt met het in gereedheid brengen van de ont werpen der staatsbegrooting voor 1859, die waarschijnlijk thans hel onder werp van beraadslaging bij den ministerraad uilmaken. Er wordt bij voortduring gesproken van aanzienlijke bezuinigingendie op het hoofdstuk oorlog zouden gemaakt worden. Eene commissie uit den gemeenteraad van 's Hertogenboschbelast om de financiële belangen der stad alhier te behartigen, is in de residentie aangekomen. Bij de dit jaar gehouden exerpitiën met onze brandspuiten, zijn er merkwaardige proeven geleverd door den brandmeester, den heer J. M. Yserman, met een door hem uilgevonden toestel (cenlralisateur) ten doel hebbendehet water van eenige brandspuiten te vereenigen en alzoo den brand te blusschen. Door genoemd toestel werd het water van 4 brand spuiten verecnigd met eene straal van viermaal den inhoud, plus minus hoogcr gevoerd dan door dc afzonderlijke spuiten. Provinciale Stalen van Zaitlhollanil. Zitting van Dingsdag 13 Julij. In deze zitting zijn, na eenige beraadslagingengoedgekeurd de nog overige artikelen van de 131 bijzondere polderreglemcnten, waarna deze 131 reglementen, in omvraag gebragt, worden aangenomen met 46 legen 7 stemmen. Voorts is besloten lot het verleenen van een subsidie van ƒ14,000, tot verbetering der wegen van Piet Gijzenbrug door de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhoul en Katwijk naar Wassenaar; onder verpligting dat eene der genoemde gemeenten zich belaste met het onderhoud der kunstwegen. Ook is goedgekeurd de rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1856, in ontvangst op 261.588.06jin uilgaaf op 235,802.13dus sluitende met een saldo van /25.795.93J. Daarna is aangenomen een voorstel van gedep. stalen, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenl. zaken, om verandering te bren gen in de grensscheiding der provinciën Zuid- en Noordholland, door toe voeging van de gemeente Leymuiden aan de eerstgenoemde provincie. BÜITENLANDSGilE BERIGTEN. IE G 5 E. BRUSSEL, 12 Julij. De heer E. van den Bosch, laatstelijk attaché bij het Ned. gezantschap, is door den koning tot ridder der Leopoldsorde benoemd. Bij kon besluit van den 10dcI> dezer is een driejaarlijksche prijs ingesteld voor de zamensteiling van een looneelsluk in het Vlaamsehwaarvoor het onderwerp aan de geschiedenis of aan de volkszeden van België moet wor den ontleend. De uitgeloofde prijs beslaat in ecnen gouden eerepenning ter waarde van 100 francs en in eene geldsom minstens 500 en hoogstens 1500 fr. bedragende, naar gelang van de verdiensten van het stuk, terwijl er insgelijks een subsidie uit de schatkist verleend zal kunnen worden om hel stuk ten looneele te kunnen voeren. Het moet thans gebleken zijn, dat de reeds voor eenige dagen gevan gen genomen Verbruggen werkelijk de moordenaar is van de vrouw van der. tuinman van Bergen te Antwerpen. Zijn medepligtige, zekere Borre', is ook in handen der justitie. In den namiddag van Zondag is hel muziekcorps van hel Nederl. reg. grenadiers en jagers te Antwerpen aangekomen en met geestdrift ontvangen. Aan het station stond de muziek van het 2dc jager-regiment, dat de Neder landers met het wien Neêrlandsch bloed, verwelkomde, hetgeen de laatsten met de Brabangonne beantwoordden. In het gebouw van de Harmonie riglte de voorzitter der vereeniging eenen hartelijken welkomstgroet tot dc Nederlanders. Het concert aan den avond van dien dag droeg op nieuw aller bewondering weg.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2