dat de rekening over liet afgeloopen jaar met een batig saldo van ƒ1726.50 sluit, en dat eene som van ƒ1500 naar Suriname is gezonden tot vrijkoop van slaven. Uit een verslag van daar ontvangen blijkt, dat gedurende het afgeloopen jaar het geheel bedrag der ontvangsten was 8,501.76terwijl de uitgaven tot vrijkoop van slaven beliepen 6,407.61zoodat er op 1 Januarij 1858 nog beschikbaar was eene som van ƒ1,379.47. De uitge geven som van ƒ6,407.61 heeft gestrekt tol vrijkoop van 9 mannen, 17 vrouwen en 5 kinderen. De vereischte gelden werden, gelijk vroeger, in den regel als voorschot verstrekt. In den loop van 1857 is ƒ5000 terug betaald door vrijgekochte slaven. In den korten lijd van jaar zijn 79 slaven in het genot der vrijheid gesteld, waarvoor door deze maatschappij en door het dames comité te Amsterdam ƒ9,500 werden overgemaakt. Over hel algemeen was het gedrag der vrljgekochten ordelijk, ofschoon hij som migen meer vlijt en lust tot regelmatigen arbeid te wenschen ware. Het dames-comité te Amsterdam heeft op nieuw de medewerking van voorstanders dier afschaffing ingeroepen, tot toezending eener som van ƒ1800 a ƒ2000 voor den vrijkoop van 12 slavinnen in Suriname. Dezer dagen is openbaar gemaakt het voorloopig verslag van de com missie der rapporteurs van de afdeelingen der tweede kamer, betrekkelijk het onderzoek van hel wels-ontwerp houdende regeling van de uitoefening der geneeskunst enz. De eerste inzage dier wetsontwerpen wekte, zoo niet teleurstellingdan toch bevreemding. Men had verwacht dat de rege ring na het onderzoek van de menigvuldige geschriftendie over het onder werp het licht zagen, tot de voorstellen der staats-commissie zou zijn te ruggekeerd. Het schijnt dat zijzwichtende voor den aandrang zoo in als buiten de kamer, toch iels heeft willen doen, en tevens de kamer heeft willen polsenten aanzien van den in dezen te bewandelen wegom alzoo door het wisselen van gedachten lot een aannemelijk stelsel te geraken. Het denkbeeld om aan degenen, die op welke wijze dan ook geneeskundigen hjjstand verleenen of toezeggen, volkomen vrijheid te laten, vond geen enkelen voorstander, liet gunstigste oordeel was dat van sommige leden die de voordragten beschouwden als den aanvang van eene reeks van later tot stand te brengen wetten, want er werd niets in gezegd omtrent de veeartsenijkunde en de gezondheids-polilie. Ten aanzien van het eerste ontwerp (de geneeskunst) heeft de meerder heid verklaard, zich niet te kunnen vercenigen met twee gewiglige punten, waarin bij het eerste artikel wordt beslist, te weten: 1°. geene volstrekte eenheid van stand voor de beoefenaren der geneeskunde, vermits, nevens den wetenschappelijk gevormden doctor, geneesmeesters worden toegelaten, en 2°. geene gelijke bevoegdheid voor alle academische gegradueerdenver mits, buiten en behalve de doctoren in de drie hoofdvakken, doctoren zul len kunnen optreden om enkele dezer hoofdvakken uit te oefenen. Ten aanzien van het tweede der ontwerpen is vrij algemeen het gevoelen der regering aangenomendat eene vermindering van het aantal der apothekers wenschelijk zou zijn. Algemeen verklaarde men zich tegen het voorgestelde nopens den groothandel in, en de fabrieken van geneesmiddelen. Even on gunstig was het oordeel nopens het voorgestelde ter zake van den handel in heelkundige werktuigen. Het voorstel, in het derde ontwerp vervat, om het staats-toezigt niet aan eene commissie, maar aan bepaald aangewezen personen op te dragenis krachtig bestreden. Algemeen heeft men zich tegen het denkbeeld verklaard om aan geneeskundige ambtenaren de uitoefening der practijk toe te staan. Ten opzigte van het vierde ontwerp is het, naar veler oordeel, onmogelijk om, ten aanzien der wetenschappelijke en prac- ticale bekwaamheid der toekomstige geneeskunst-oefenaren, hoogere eischen te stellenzoo lang het geneeskundig onderrigt op onze hoogescholen geene meerdere uitbreiding erlangt. 's GRAVENHAGE, 6 Julij. De hh. dr. A. van Roggen en W. B. Reijnen, voorzitter en secretaris van het 13de Nedcrl. landhuishoudkundig congres, dat te Nijmegen is ge houden, zijn door L. M. benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arroud.-reglbank te Gro ningen, mr. J. F. Abresch, thans regter in de arrónd.-regtbank te Win schoten; tot griffier der arrond.-regtbank te Groningen, jhr. mr. S. W. Trip, thans regter in die regtbank; en lot regter in de arrond.-regtbank te Assen, mr. J. van der Fellz, thans substituut-griffier bij de arrond-regtbank te Arnhem. Z. M. heeft goedgevonden Ie benoemen: bij het 2de reg. vesting-artil lerie lot kapitein van de 3de kl.den Is,en luit. L. S. R. Sesseler, van het 3de reg. vesting-artillerie; bij hel 3de reg. vesting-artillerie tot kapitein van de 3de kl.den lslcn luit.-adjudant J. II. Frankampvan het reg. veld-artiHerie. Naar men verneemt heeft H. M. de koningin aan den historieschilder, den heer L. Gallait van Brnssel, den vereerenden last opgedragen haat- portret te vervaardigen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Maria, was er gisteren middag bij 1111. KK. HH. prins en prinses Frederik op Backers- hagen groot diner en des avonds had er op hel Paviljoen Ie Scheveningen eene soirée dansante plaats. De soirée werd door ongeveer 100 personen bijgewoond. Onder de aanwezigen merkte men op II. M. de koningin, Z. K. H. den prins van Oranje, ministers, leden van het corps diplomatique, enz. De prins van Oranje heeft ook aan den dans deelgenomen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragtdat het examen der adspiranlen voor de betrekking van adelborst der 3de kl. bij hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord, voor de eigenlijke zeedienst, voor het corps mariniers, voor den scheepsbouw hier te lande en voor den scheepsbouw ten dienste der werven in Ned. Indië ahier zal aanvangen op Maandag den 19dc" dezer. Gisteren avond trad in de Groote kerk, bij gelegenheid van het ge woon maandelijkseh biduur voor het zcndelingswerk onder de Heidenenals voorganger op onze nog jeugdige stadgenoot en zendelingde heer J. Rruyt die gereed staat het moederland te verlaten, ten einde zijn werkkring in Indiü op te vatten, nij sprak eene rede uit, waarin hij verklaarde, dal het eene behoefte van zijn hart was in zijne geboortestad een laatst vaarwel lot zijne bloedverwanten en vrienden te riglen. Ilij uitte den wenschdat allen hem indachtig moglen blijven, terwijl hij de hoop te kennen gaf dat zijn werk met den goddelijken zegen mogt bekroond worden. Wat hem be treft, in welke moeijelijkheden hij zicli mogt bevinden, verzekerde hij dat zijn oog en hart steeds gevestigd zullen blijven op de plaats die hem zoo dierbaar is. Met dankzegging en gebed werd dit aandoenlijk uur gesloten. Men verneemt dat het zoo gunstig bekende muziek-corps van het reg. rijdende artillerie, uit Leyden, zich bij gunstig weder op Zondag aanst. in de socieleits-lent in het Bosch zal doen hooren. Provinciale Staten van Zuiilhollaml. Zitting van Dingsdag 6 Julij. In deze vergadering, die door den staatsraad-commissaris des ltonings is geopendheeftna gevorderde eedsafleggingzitting genomen de heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, voor het hoofdkies district 's Gravenhage, in plaats van den heer F. W. Conrad, die zijn ont slag had ingediend. Over de toelating van den heer mr. C. W. nubrccht, voor het hoofdkiesdislricl Leyderdorp gekozen in de plaats van wijlen den heer mr. N. van Becflingh, zal nader worden beslist. Vervolgens zijn de afdeelingen bij loting zamengesleld. De voorzitter heeft daarna mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, ten bedrage van 26, en hierop is de vergadering verdaagd lol Donderdag aanst. \Van het verslag door Gedep. Staten aangeboden zullen roij in een volgend nommer de hoofdpunten medcdeelen BUITENLANDSCRE ISERSGTEN. K K I, I K BRUSSEL, 5 Julij. Tot lid van de kamer der vertegenwoordigers is alhier gekozen de advo caat L. Defré met 1411 stemmen. De minister Partoes verkreeg 235 stemmen. Men heeft alhier een groot aantal valsche acceptation ontdekt, voor zien van de onderteekening van een geacht bankiershuis hier ter stede. De vervaardiger moet een jong Duitscher zijn, die reeds met zijne valsche stukken aan de voornaamste beurzen goede zaken heeft gedaan. Heden morgen is op een buitenverblijf nabij Antwerpen de vrouw van den tuinman vermoord gevonden. De misdaad is gepleegd terwijl haar man naar de kerk was. Eene belangrijke som geld werd gemist. De vermoede lijke dader, Verbruggen genaamd, is reeds gevat. ENGEL, AKI». LONDEN, 4 Julij. Naar men verneemt zullen de zittingen van het parlement reeds den 17dctt dezer worden gesloten. De voorstellen betrekkelijk het regeringsbeleid in Indië zijn thans alle door het lagerhuis aangenomenbehalve de additionele artikelen. De magt aan den secretaris voor de Indische zaken verleend, om aan de In dische regering bevelen te geven, zonder voorafgaande kennisgeving aan den raad, heeft alleen tegenstand ontmoet. De wel-eerw. heer Blackwell, die in de onmiddellijke nabijheid van den Theems woont, heeft binnen den tijd van weinige dagen zijne vrouw en vier kinderen verloren aan hevige koortsen, welke, naar het oordeel van den geneesheer der familiehet gevolg waren van den verpestenden toe stand, waarin het water in den Theems thans verkeert. Wegens den stank der rivier wordt het bij Deptford liggende hospitaalschip Dreadnought naar Woolwich verplaatst, waar de lucht zuiverder is. Het ingesteld onderzoek naar de oorzaak van den hevigen brand in de dokken is tot hiertoe vruchteloos gebleven. De vrees, dat de lijken van eenige werklieden onder hel puin gevonden zouden wordenheeft zich ge lukkig niet verwezenlijkt, liet totaal der berekende schade, door dezen brand te weeg gebragt, is nu reeds tot over de 300,000 geslegen en overtreft dus diewelke sedert langen tijd door een brand in deze hoofdstad was aangerigt. In eene ijzergieterij te Manchester heeft heden een verschrikkelijk ongeluk plaats gegrepen. Terwijl men bezig was de proef te nemen met den ketel eener locomotief, barstte deze, irict dit ongelukkig gevolg, dat 6 of 7 personen gedood en 5 ernstig gewond werden. - Woensdag II. ten 6 ure is de sneltrein, die ten 3£ ure deze stad had verlaten, nabij het Chilham station, tengevolge van het breken van eene as der locomotief, uit het spoor geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat een 12-tal personen deerlijk gewond verscheidene rijtuigen verbrijzeld en de spoorslaven over een eind weegs opgebroken werden. Dezer dagen is weder een beambte van de Yorkshire en Lancashire spoorweg op de vlugt gegaanna aanzienlijke sommen te hebben verduisterd. Er is groote belooning op zijne aanhouding gesteld. Berigten van de Kaap de Goede Hoop deelen mede, dat de vijan delijkheden in den Oranje-Vrijstaat steeds voortduren. Twee steden der Basutos, henevens eene Fransche zendelingspost, waren door de boeren vernield. De Engelsche kolonisten namen eene strenge onzijdigheid in acht, maar sir Grey was voornemensop verzoek van den president van den Vrij staat als bemiddelaar op te treden. Blijkens eene bijzondere correspondentie van de Kaap van 21 Mei (in de A. C. opgenomen) verkeerden de hoeren in eenen hagchelijken toestand. Zij hadden eenen nederlaag geleden en daardoor was hun de moed ont zonken. De laktiek der Kaffers was hen steeds ingesloten en bezig te houden, terwijl anderen hunne dorpen verbrandden, de kinderen doodden en al het vee wegvoerden. De boeren waren thans weder huiswaarts ge keerd, geen kans ziende om de sterke verblijfplaats van Moshesh te ver meesteren-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2