LEYDSCHE COURANT. 1858. N\ 81. WOENSDAG 7 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. :X\ v De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 Julij. De 17de verjaardag van II. K. n. prinses Maria, dochter van prins en prinses Frederik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van wege het ongunstige weder had de gewone parade geen plaats. Wij vernemen dat de leerlingen van de alhier gevestigde volkszang school morgen avond weder eene openbare oefening zullen houden, en wel van 7j tot 9 ure, in de muziektent op het plantsoen. Van Katwijk aan Zee wordt aan de TV. R. C. gemeld, dat aldaar gis teren middag een 20-jarig jongelingin dienst der visscherijzich volgens oude gewoonte met een anker op zijn rug in zee begaf, om het uit te werpen. Toen hij het had laten vallen wilde hij terngkeerendoch eene golf sleepte hem mede, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk zijn graf vond. Uit de mededeelingendoor een aantal leden van het landhuishoud- kundig congres omtrent den toestand der veldgewassen in de onderscheidene provinciën gedaan, blijkt hoofdzakelijk het volgende: Bet grasgewas was door de aanhoudende droogte allerwege mislukt, ook de opbrengst van het hooi bleef beneden de verwachting, en het gebrek aan veevoeder is zoo groot, dat op sommige plaatsen het te veld staande graan gebruikt is, om in het gebrek aan ander voedsel te hulp te komenzoodatterwijl nu die toestand reeds allertreurigst is, het in den aanstaanden winter nog veel meer bekommering zal opleveren. De aardappelen stonden algemeen on gunstig, tenzij een spoedige regen, zoo als heden overvloedig gevallen is, eene wending aan de zaak kome geven. Overigens verschilt de stand van het aardappelgewas niet onbelangrijk naar gelang van tijd en plaats, en zijn er strekenwaar het er zeer goed uitziet. Ook de andere gewassen haver, boekweit, koolzaad, zijn meerendeels door de droogte ten achteren. In Groningen zijn de wintergewassen uitmuntend geslaagd; het koolzaad, waarvan men aanvankelijk weinig gedachten had, is later bovenmate leregt gekomen ook de wintergerst is bijzonder goed gelukt doch bovenal heeft de rogge een gewas opgeleverd, zooals men in jaren daar niet heeft mogen zien. In Zuidholland heeft het koolzaad veel van de late nachtvorsten geledenen wat er overgebleven is Iaat niet veel verwachten de korengewassen staan redelijk maar hebben veel te lijden gehad van de droogte; de aardappelen blijven klein, en wanneer er niet tijdig regen valt, is het te vreczendat zij niet veel zullen uitleverende graslanden staan overal zeer schraal en er is zeer weinig hooi gewonnende veestapel be vindt zich in een gezonden toestand en de longziekte, die eenigzins lieer- schende was, is in den laatsten tijd veel verminderd; de prijzen van het vee zijn tengevolge van de droogte en den daaruit voortvloeijenden hoogen prijs van het voeder zeer verlaagd. Men verneemt dat er in het begin van Augustus een examen zal plaats hebben van onder-officieren des legers voor de betrekking van 2dl!I1 Iuit.- kwarliermeesler en administrateur van kleeding en wapening. Men verzekert, dat er dit jaar geen najaars-oefeningen zullen worden gehouden, en dat de miliciens der verschillende liglingcn niet onder de wapenen zullen worden geroepen. Mel 1 Sept. aanst. kunnen in 's rijks veeartsenijschool te Utrecht als kweekelingen worden opgenomen legen betaling van ƒ350 'sjaars zij, die hun 16de jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren en een voldoend examen hebben afgelegd. Aan hetzelfde examen zijn onderworpen zij, die, den leeftijd van 18 jaren hebbende bereikt, tegen betaling van ƒ100 per jaar in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen. De adspiranlen moeten zich vóór 15 Aug. bij den directeur der school in persoon of schriftelijk aanmelden. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer, in het kiesdistrict Iloorn, zal plaats hebben op Vrijdag den 30stf" dezer. De tweede haringjager heeft 121 ton aangebragt. Volgens berigt uit Lerwick van 28 Junijzijn den 26st™ dier maand wegens noodweer aldaar binnengeloopen 11 Nederl. haringschepen; het hospitaalschip Drie Gebroedersvan Vlaardingen aangekomen, heeft slecht weder gehad. Het jagerschip Doggersbank is zwaar lek binnengeloopen en vol water aan strand gesleept, het werd door den timmerman van het hospitaalschip hersteld. Nadere beriglen van het hospitaalschip, te Vlaardingen ontvangen, houden in, dat sommige schepen, zeer waarschijnlijk de hierboven bedoelde, jl. Maandag eene zeer voordeelige haringvangst hebben gehad. Heden morgen is de derde haringjager met 174 ton aangekomen. Zaturdag avond 11. is de pel- en korenmolen de Waterhondaan den Schielandschen dijk nabjj Gouda staande, geheel afgebrand. De jaarlijksche vergadering van het Nederl. zendeling-genootschap zal te Rotterdam op den 19dcn dezer aanvangén. Dr. N. Beets, van Utrecht, zal de opwekkende rede houden. Drie zendelingen, de lib. Smeding, Kruyt en Tobi zullen bij die gelegenheid worden afgevaardigd. Den 20slcn dezer zal te Rotterdam scheep gaan, ten einde naar Oost- Indiën te worden overgebragt, een detachement militairen, ter sterkte van 140 man, onder bevel van den kolonel der inf. van het O. I. leger A. J. Andresen; die van verlof naar Indië terugkeert en het medegeleide van den kapt. der inf. J. W. C. Kern, die mede van verlof naar Indië terugkeert. Zaturdag li. trof een schipper het ongeluk te Haarlem in het Spaarne te vallen. Hoewel door middel eener dreg uit het water gehaald, verkeert hij in eenen gevaarvollen toestand, want de dreg was door de kin gegaan, zoodat een der punten in den mond uitkwam. Omtrent den zwaren brand, die Vrijdag 11. in de hoofdstad heeft ge woed. wordt nog het volgende medegedeeld. De brand is ontstaan in de lijnbaan van den lieer Marcussenop de Schans bij de Haam-barrière, en wel door hel afstrijken van een lucifer, waarvan het brandende kopje in de hennep moet zijn gevallen. 27 percelen, waarin rijst, katoen, teer en pik lag opgelagenwerden aldaar in de asch gelegd en nog 14 op de Baan gracht, waaronder eene plaalzagerij en smeersmelterij. Door de werking van 35 spuiten was men des namiddags den brand meester. De ijver van de brandweer, en van de schutterij en bezetting was ten hoogste lofwaar dig. Een pijpvoerder, met eene wonde aan den arm, en eene vrouw met verwonding aan het hoofdzijn naar het gasthuis vervoerd. Naar men zegt wordt de schade op f 500,000 begroot. Te Edam is in de vorige week voor een paar groole emmers water 75 cents betaald en voor een paar kleine emmers 50 cents. Ook wordt, als een bewijs van het nadeeldoor de langdurige droogte aan den hooi bouw toegebragl, uit 's Hertogenbosch gemeld, dat een stuk land, ge woonlijk bijna 40,000 ffi hooi opleverende, en dat in het begin dezes jaars voor 420 werd verpacht, naauwelijks 2000 ffi hooi zal opleveren. Langs den Rijnspoorweg zijn Zondag il. met den trein voor den wer kenden stand 1447 passagiers vervoerd; daarenboven 1043 reizigers met ge wone retourkaarten voorzien. Uit Middelburg deelt menter aanvulling van vroegere beriglennog hel volgende mede omtrent de legaten door wijlen mevrouw Schorer aldaar bij uilersten wil vermaakt. Aan de diaconie der Ned. lierv. gemeente al daar is gelegateerd in contanten ƒ11,000 en ƒ14,000 2j- pCt. W. S., alles vrij van successiereglen. Verder heeft zij aan het lierv. weesbuis 20,000 ver maakt; aan het vrouwenhulp-, zendeling- en bijbelgenootschap ieder 6000; aan de vereeniging tot hel bezoeken der armen van alle gezindheden ƒ4000aan de commissie: «Loon voor werk" 3000; aan de sub-commissie 2000; aan de lulherschc en Israëlitische armen ieder ƒ1000; aan de diaconie- armen van Arnemuiden ƒ2000, en aan die van St. Philipsland 500, bene vens nog ecnige sommen van minder bedrag aan verschillende inrigtingen. In de gemeente Nuth (Limburg), leeft een schoenmaker, Riclra ge naamd, die thans den ouderdom vhn 102 jaren heeft bereikt en nog eene goede gezondheid geniet. - Door het hoofdbestuur van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank is onlangs het 14dc verslag omtrent den toestand en de ver- rigtingen dier vereeniging uitgebragt. In den aanhef wordt eene regtmalige doch eenvoudige hulde gebragt aan den overleden oprigler en secretaris der vereeniging dr. W. Egcling. Voorts blijkt daaruit dat de vereeniging, hoe wel langzaam, steeds voorwaarts gaat, dat de openbare mcening steeds gunstiger jegens haar gestemd schijnt, en dat daar, waar onderwijzers en openbare ambtenaren zich aan de vereeniging aansluiten, de vruchtbaarste werking der vereeniging bespeurd wordt; terwijl omgekeerd, de sterkste tegenkanting wordt ontmoet daar, waar de zoo even genoemde personen zich aan de zaak onttrekken. Niets belooft betere uitkomsten aan de zaak dan de invloed van het onderwijs der jeugd. Vooral komt in hel verslag de klagt uiL omtrent de weinige ondersteuning en medewerking, van wege de r. k. geestelijkheid ondervonden, vooral in die plattelands-gemeenten waai de bevolking meerendeels of bij uitsluiting roomsehgezind is. Het getal loden der vereeniging bedraagt 11,701, als in Noordbrabant 509, Gelderland 942, Zuidholland 3,466, Noordholland 3,852, Zeeland 69, Utrecht 764, Friesland 1,170, Overijssel 529, Groningen 318, Drenthe 64 en Limburg 17. Het getal leden, die eene vaste contributie geven, beloopt 871, behalve nog 274 die 2 of meer bijdragen. De oplage van den Volksvriend beliep gemiddeld 2,200 exemplarenvan den Almanak voor de Ned. Vereeniging werden 2,000 ex. gelrokken. In 1857 zijn er 80,000 tractaatjes gedrukt. Uit hel verslag, uitgebragt in de 5de jaarlijksche vergadering van de Ncd. maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernijblijkt

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1