burg naar de grenzen in de rigting van Turnhout; en van 'sBosch naar Nijmegen en Arnhem. De lijn van Rotterdam langs Dordrecht tot Breda is niet in de aanvrage begrepen, maar men is bereid daarvan de uitvoering op zich te nemen of zich met de tegenwoordige aanvragers daarover te verslaan. In Luxemburg hebben, ten gevolge van zware onweders, onderschei dene branden plaats gehad; o. a. zijn te Wasserbellen 140 huizen een prooi der vlammen geworden. Ook zijn twee personen door den bliksem doode- Jijk getroffen. 's GRAVENHAGE, 29 Junij. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. A. R. W. Melvill van Carnbe'e en A. van Kerkwijk, beiden luitenants ter zee 2de kl. alsmede aan de kapiteins F. W. C. Deyserinck Dekker, van het 3de reg. infanterie en G. J. Coerman van het ls,e reg. vesting-artillerie. Z. M. heeft goedgevonden zijn adjudant in builengewonê dienst, den luit.-generaalcommandant van het leger in Nederl. Indie, jhr. F. V. A. ridder de Stuers, ingevolge verzoek, op de meest eervolle wijze uit de militaire dienst te ontslaan, en zijn adjudant in buitengewone dienst, den generaal-majoor van het leger in Nederl. Indië, J. van Swieten, civiel en militair gouverneur van Sumatra's Westkust, te benoemen tot luit.-gene raal en commandant van dat leger, een en ander gerekend van en met 1 October 1858. Tot ontvanger der directe belastingen te Dordrecht en Dubbeldam is benoemd de heer C. L. van Woelderen, thans te Zwijndrecht c. a. Z. M. de koning wordt heden avond ongeveer ten 7 ure van het Loo in deze residentie terug verwacht. Gisteren middag heeft er bij II. M. de koningin-moeder een groot afscheids-diner plaats gehad, waaraan vele aanzienlijke personen hebben deelgenomen. Reeds is een gedeelte van het gevolg van H. M. naar Soest- dijk vertrokken. RU. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zullen om streeks de helft der maand Julij in deze hofstad teritgkeeren. Den 10dcn Julij aanst. zal de onlangs benoemde commissie voor de statistiek hare eerste vergadering houden aan het lokaal van het depart, van binnenl. zaken. De heer Louis Gallait, beroemd historieschilder uit Brussel, en dr. F. Holst, hoogleeraar in de geneeskunde te Chrisliania, bevinden zich thans alhier. Zooals men weet is er sedert eenigen tijd sprake van den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Gouda, met een zijtak op Scheveningeu. Hen is thans reeds begonnen met het stellet: der bakens voor de rigting van den weg naar Scheveningen. Deze zou loopen van de laan van Nieuvv- Oosleinde door het Bosch, achter de burgerlijke begraafplaats, in de rigting I: van het paviljoen op den Scheveningschen weg. Het prov. hof in Zuidholland heeft gisteren bevestigd het vonnis der regtbank te 'sHage, waarbij de algemeene commissie van liquidatie der za ken van de voormalige wees- en momboirkamers veroordeeld is om aan E. M. Uilenbroek c. s. uit te keeren de onder hare berusting zijnde gelden, waarop deze aanspraak hebben. AMSTERDAM28 Junij. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, W. Vrolik, von Baumhauer, Bierens de Haan, van der Boon Mesch, van Breda, Donders, Elias, van Geuns, van Goghvan Has selt, Harting, van der Hoeven, van Kerkwijk, Mallhes, Schroeder van der Kolk, Stamkart, Storm Buysing, Verloren en van der Willigen. De secretaris deed mededeeling van de ingekomen brieven en stukken, waaronder 1". eene missive van jlir. de Casembroot, uit naam van Z K. H. den prias van Oranje berigtende, dat de schedel te Pompeji opgegraven, en Z. K. H. toebehoorende, zoo lang als zij noodig zal achten ter beschik king der akademie kan blijven, en 2". eene beschrijving en teekening van een nieuw voorgesteld seinmiddel op spoorwegen, om ongelukken, uit het niet gesloten zijn van bruggen voorkomende, te verhoeden. Omtrent het eerste punt besloot de akademie, naar aanleiding van een rapport, uitgebragt door den heer van der Hoeveneene afbeelding van dien schedel in de werken der akademie op te nemen. Het tweede stuk is gesteld in handen van de heeren Storm Buysing en Conrad. Vervolgens sprak de heer van Gogh over de meteorologische waarnemin gen in den Oceaan, voornamelijk om de Kaap, uit de dagboeken van Ne- derlandsche kapiteins gelrokken, en bepaaldelijk over de daaruit zamenge- slelde storm- cn regenkaarlenlemperalnur-kaarlen enz. voor die zeestreken. De heer von Baumhauer sprak vervolgens over de methode, door hem dezen winter gevolgd bij zijne talrijke analyses tot het onderzoek van de zamenslelling der melk in Nederland, vooral de wintermeik, zoo als ze van de koe komt, en zoo als ze in den handel voorkomt, en las daarna het door dr. D. J Coster gestelde verslag van diens microscopisch onderzoek van 140 onderscheidene hoeveelheden melk. Over beide mededeelingen spra ken ook de heeren Donders en von Baumhauer. De heer Harting leverde ten slotte eene mededeeling met afbeeldingen over een praeparaat van een reusachtigeu cephaiopode. De examens voor onderwijzers in de provincie Noordholland hebben tol uitslag gehad dat er van de 49, die zich hebben aangegeven als hulp onderwijzers, 31 zijn toegelaten. Voorts zijn aangenomen 1 hoofd-onder- wijzer, 25 van de 30 hulp onderwijzeressen en 9 hoofd onderwijzeressen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BEbClk. BRUSSEL, 28 Junij. Aan de regering zijn door particulieren twee voorstellen gedaanstrek kende om het plan tot algemeene uitlegging van Antwerpen voor hunne rekening uit te voerenindien de som van 20 millioen fr.welke van de wetgevende kamers gevraagd is tot gedeeltelijke uillegging der stad, hun als subsidie geschonken wierd. In de kapel van de H. Catharina, in de Onze Lieve Vrouwekerk te Kortrijk, zijn belangrijke ontdekkingen gedaan. Bij het afbikken van een gedeelte muur kwamen verscheidene portretten te voorschijn van de oude graven van Vlaanderen en de koningen van Spanje, waarvan eenige zeer i goed bewaard schijnen. In den cirque van den heer Loisset te Antwerpen is eene der rijde ressen, door een paard dat in galop was, met het hoofd naar beneden vijf keeren in de rondte gesleept entoen het paard eindelijk kon worden tegen gehoudenhad de ongelukkige vreeselijke kneuzingen bekomen. De regtbank alhier heeft eene boterverkoopster uit Boersel veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf en 100 fr. boete, wegens het vervalschen der door haar verkochte waar. ENGELAND, LONDEN, 27 Junij. Van regeringswege zijn nog de volgende berigten uit Indië openbaar gemaakt. Sir Rose heeft, na den vijand twee maal de nederlaag te heb ben toegebragt, op 23 Mei Calpee beinagtigd zonder verlies. De cavalerie vervolgde spoedig de opstandelingen en maakte zich meester van al de kanonnenolifanten en ammunitie. De brigade Smith heeft Chundaree heroverd. Door de opstandelingen is Gwalior aangetast en geplunderd. Den 15dcn werd Shahjehanpore door eene aanzienlijke krijgsmagt omsingeld, die echter den 23ste" door sir Colin Campbell werd teruggedreven. Den 26steQ bezette hij Jellahabad. In Oude blijft het bij voortduring onrustig, maar de aanval der muitelingen op Lucknow wordt titans niet meer verwacht; de stad is in volkomen staal van verdediging gesteld en heeft eene sterke bezetting. De Times meldt dal de heer Russell, zijn correspondent in Indië, die door een zonnesteek was getroffen weder is hersteld. De schadelijke uitwasemingen van den Theems, die onderscheidene wijken dezer stad verpesten, en zelfs de zittingen van het parlement be- moeijelijkenis dezer dagen in de beide huizen ernstig ter sprake gebragt. De regering heeft verklaard dat zij daartegen geene maatregelen kon nemen en onmaglig was de commission met het toezigt over de reinigingswerken belast daartoe te noodzaken, maar zij zal, waarschijnlijk nog voor hel sluiten der zitting, een wetsontwerp indienen, om gemagligd te worden in het belang der openbare gezondheid krachtdadig tusschen beide te komen. De heer Disraeli zeide al het mogelijke te zullen doen om de werkzaamheden van het huis te bespoedigen en de sluiting der zitting te verhaasten. Ten gevolge van de uitwasemingen der genoemde rivier, die zonder voor beeld zijn, heersclit alhier eene algemeene verslagenheid, want men denkt aan de groote pest in 1660. De rijken verlaten in menigte de hoofdstad. In den Falkirk Ilerald leest men: Onze gezondheids-inspecteur vond, op zijne rondwandeling door de achterbuurten onzer stad, in een verblijf van weinige vierkante voeten, het volgende bijeen: 8 varkens, 2 bonden, een aantal hoenders, verscheiden katten en een man en vrouw. In dit ver trek was wel eene kleine afscheiding voor de varkens, doch dit belette niet, dat zij de geheele ruimte tot hunne beschikking hadden. Deze zonderlinge familie was over het geheel tevreden en gelukkig; alleenlijk was de vraat zucht der varkens lastig, want de man en vrouw waren genoodzaakt op een stoel te gaan staan, wanneer zij hunne spijzen zonden nuttigen. De heer de Lesseps heeft zich van 7 lol 21 Junij hier te lande opge houden, en genoot zoowel van voorname staatslieden als van den handel stand een vleijend onthaal. Thans is die heer weder over Triëst naar Egypte vertrokken. Hier te lande dragen de regters en de leden der balie, wanneer zij in functie zijnnog groote pruiken. In eene der laatste zittingen van het hooge geregtshof verzocht de advocaat Knowles, uithoofde van de druk kende hitte, verlof om dit hoofddeksel af te leggen, maar het hof heeft dat verzoek, na eenige beraadslaging, van de hand gewezen. Te Huil zijn in de vorige week op eenen dag door drie uit Rotterdam en Antwerpen komende stoomliooten 2700 manden meL kersen aangebragl, benevens aanzienlijke partijen aardappelen, wortelen, komkommers, enz. Ook uit Portugal zijn verscheidene ladingen aardappelen aangebragt. De berigten omtrent den oogst luiden uit alie oorden des lands zeer gunstig. De aardappelen munten uit door een gezond voorkomen. Uit New-York wordt op goede gronden gemeld dat de Mormonen aan de troepen der Vereeuigde Staten geenen ernsligen wederstand bieden, maar dat zij groolendeels naar Sonora, de noordelijkste provincie van Mexico, verhuizen. FHANKIilJH. PARIJS, 27 Junij. De keizer vertrekt Dingsdag naar Plombières. Prins Napoleon houdt zich druk bezig met de hem opgedragene betrekking, en tracht, in overleg met de ministers van marine en van oorlog, de juiste grenzen van het nieuwe ministeriële departement af te bakenen. De beide directeurs generaaldie de Algerische zaken tot hiertoe beheerden, kunnen aanblijven, indien zij zulks verlangen. Volgens besluit des keizers zal er in elk departement een inspecteur voor het lager onderwijs werkzaam zijn. Reeds nu doel zich de weldadige uitwerking gevoelen van de wijzi gingen in het binnenlandsch bestuur voorgevallen. Door het geheele land merkt men eene verbetering in den algemeenen toestand op; het vertrouwen begint te herleven en de benoemingen van prins Napoleon en van de heeren Delangle en Devienne zijn zoo vele onderpanden dat de lijd der gestreng heid voorbij is en dat de regering den weg van bevrediging gaat betreden. Mogt nu ook maar die ongelukkige pennestrijd tusschen onze dagbladen

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2